منبع این مقاله
استراتژی

جامع‌ترین راهنمای تدوین طرح کسب و کار، از تیم هاب اسپات | قالب بیزنس پلن را دانلود کنید

در این مقاله در ۷ مرحله با مثال‌های متعدد و کاربردی، می‌توانید بیزنس پلن خود را بنویسید. همچنین می‌توانید قالب نگارش طرح کسب و کار را هم دانلود کنید.

برای دانلود لازم است که عضو کار و کسب باشید. در صورت داشتن اشتراک، لینک دانلود برای شما ظاهر خواهد شد. اگر عضو نیستید می‌توانید هم‌اکنون عضو شوید.
این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. جهت دسترسی به لینک دانلود نسخه انگلیسی هم‌اکنون عضو شوید.

پیش از این در کار و کسب درباره اهمیت و ضرورت نگارش طرح کسب و کار (بیزنس پلن یا Business Plan) زیاد صحبت کرده‌ایم. به خصوص در مقاله «راهنمای نگارش طرح و برنامه کسب و کار (بیزنس پلن)» به این مطلب پرداخته‌ایم. اما در مقاله حاضر به طور جامع به موضوع نگارش طرح کسب و کار می‌پردازیم. در این مقاله شما آموزش کاملی از نحوه نگارش بیزنس پلن خواهید دید.

طرح کسب و کار چیست؟

یک طرح کسب و کار، سند و مدرکی است که جزئیات کسب و کار شما را مشخص می کند. این شامل مواردی است از جمله اینکه کسب و کار شما چگونه به فروش می‌رسد، ساختار آن به شکل است، بازار به چه شکل است، به چه شکلی شما قصد فروش محصول یا خدمات خود را دارید، چه مبلغی را نیاز دارید، چه پیش بینیهای مالی  داشته و چه پروانه، اجاره و اسناد دیگر مورد نیاز خواهد بود.

در اصل، یک طرح کسب و کار به شما کمک می کند که به خودتان و دیگران ثابت کنید که آیا ایده کسب و کار شما ارزش پیگیری دارد یا خیر. این بهترین راه برای مرحله مرور کارهای قبلی است. قبل از شروع به گزینش ایده ها، به ایده های خود به طور جامع نگاه کرده و موضوعات سال های قبل را حل کنید.

این پست، نکاتی را برای نوشتن یک طرح کسب و کار، به دنبال آنچه را که طرحی کلی شامل می شود. مثالهایی از طرح های کسب و کار را به شما ارائه می دهد. قبل از رفتن به جزئیات، ابتدا با برخی نکات اساسی و ابتدایی شروع کنیم.

طرح کسب و کار - بیزنس پلن
طرح کسب و کار – بیزنس پلن

نکاتی برای ایجاد طرح کسب و کار

آنچه  شما را متفاوت می کند مشخص کنید. قبل از اینکه یک طرح کسب و کار را شروع کنید، به دقت فکر کنید تا ببینید چه چیزی باعث می شود تا یک کسب و کار منحصر به فرد اول باشد. برای مثال، اگر شما در حال برنامه ریزی برای شروع کسب و کار جدیدی در زمینه لباس ورزشی هستید، نیاز دارید که از دیگر مارکهای لباس ورزشی متمایز باشید.

چه چیزی منجر می شود که شما متفاوت از دیگران باشید؟ آیا درصد معینی از درآمد شما به خیریه می رود؟ آیا نام تجاری شما تصوری مثبت را متبادر می‌کند؟

به خاطر داشته باشید: شما فقط محصول و یا خدمات خود را نمی فروشید – شما ترکیبی از محصول، ارزش و تجربه مشتری را می فروشید. قبل از اینکه به تحقیق در مورد طرح کسب و کار خود بپردازید، بزرگ فکر کنید.

بیزنس پلن را کوتاه نگه دارید. امروزه طرح های کسب و کار  کوتاه تر و مختصر تر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که ممکن است وسوسه شوید که طرحتان تمام نتایج تحقیقات بازار را شامل شود، هرمحصولی را که قصد فروش آن را دارید مشخص کنیدو  مشخص کنید که طرح کلی وب سایت شما شبیه چه چیزی خواهد بود. این در واقع چهارچوب یک طرح کسب و کار مفید نیست. این جزئیات را بدانید و آنها را در جای دیگری حفظ کنید، اما همه چیز را به جز گوشت و سیب زمینی از طرح تجاری خود حذف کنید. در غیر این صورت، ممکن است با خطر از دست دادن توجه خوانندگان خود روبه رو شوید.

ایجاد فرمتی برای Skimming آسان. نه تنها طرح تجاری شما باید با سرعت خوانده شود، بلکه تکنیک Skimming (مرور سریع) آن نیز باید آسان باشد. این جایی است که قالب بندی ها دارای اهمیت می شوند. با استفاده از headerها و نقاط bullet، پررنگ کردن متن و هایلایت کردن، معیارهای کلیدی را که میخواهید خواننده آنها را بخواند، برجسته کرده و حتی نسخه های خود (کاغذ و دیجیتال) را برای ارجاع آسان برچسب‌گذاری کنید.

 شما میتوانید (باید) تغییری را که می خواهید انجام دهید. در نظر داشته باشید که می توانید برنامه کسب و کار خود را به روزرسانی کنید. شما می توانید هر یک یا دو سال سرمایه‌گذاری های خود را به روز رسانی کنید؛ البته اگر قصد دارید سرمایه گذاری جدیدی را داشته باشید.

چگونه یک طرح تجاری بنویسیم (راهنمای ۷ مرحله‌ای نوشتن بیزنس پلن)

در اینجا عناصر کلیدی یک طرح تجاری ، آنچه در هر یک از آنها می آید، و نمونه ای ساده از یک طرح تجاری در هر مرحله از روند آورده شده است. همچنین قالب نوشتن طرح کسب و کار را می‌توانید دانلود کنید.


محدودیت دسترسی

کاربر گرامی، مطالعه ادامه این مطلب صرفا برای کاربران ویژه کار و کسب امکان‌پذیر است. اشتراک آنی فعال می‌شود.

همین حالا عضو شوید


برچسب ها

دوره‌های تخصصی

آموزش‌های کاربردی مدیریت در کار و کسب

برنامه دوره‌ها را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.
بستن