BPM Course
رپورتاژ

استخدام به روش شکار استعدادها یا HeadHunting چگونه است؟

فرآیند استخدام در دنیای امروز اصطلاحات و شیوه‌های متفاوتی دارد. به عنوان مثال، هدهانت یا شکار استعدادها و استخدام به روش معمول نتیجه یکسانی دارند، اما از تاکتیک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. درک تفاوت‌های میان فرآیندهای استخدام می‌تواند به شما کمک کند تا در جستجوی شغل خود بهتر عمل کنید. در این مقاله، قصد داریم تا هدهانت (Headhunting) را تعریف کنیم، تفاوت آن با استخدام به روش معمول را شرح دهیم و توضیح می‌دهیم که این دو فرآیند در شرکت‌ها چگونه کار می‌کنند.

هدهانت یا شکار استعدادها چیست؟

شکار استعدادها که به عنوان یکی از روش‌های خوب در جذب افراد به شمار می‌آید، فرآیند یافتن بهترین متقاضیان شغلی برای یک موقعیت است. در بیشتر موارد، کسب‌وکارها به جای استفاده از روش‌های قدیمی، از روش هدهانت برای شناسایی و استخدام کارمندان کاربلد یا افراد رده بالا مانند مدیر ارشد، استفاده می‌کنند.

شکار استعدادها معمولاً برای کسب‌وکارهایی کارایی دارد که برای پر کردن پست‌های رده بالا، تخصصی یا فنی نیاز به استخدام افراد حرفه‌ای دارند. در این روش فرد مسئول در استخدام به دنبال افرادی است که مشغول به کار هستند و به هیچ عنوان قصد تغییر شغل نیز ندارند، که به اصطلاح به آنها متقاضیان منفعل گفته می‌شود، که برای آن شغل فردی ایده‌آل هستند. هدهانتر پیشنهادهای شغلی را به این متقاضیان هدف، که معمولاً در رشته یا صنعت خود سرآمد هستند، ارائه می‌دهند تا آنها را ترغیب به ترک موقعیت فعلی خود کنند.

استخدام چیست؟

استخدام فرآیند یافتن بهترین کاندید ممکن برای یک موقعیت از طریق تعامل با افرادی است که تمایل به تغییر شغل دارند یا به صورت فعال به دنبال کار هستند. این افراد ممکن است مستقیماً برای این موقعیت درخواست دهند، یا کارشناس استخدام ممکن است با آنها در نمایشگاه کار صحبت کند یا از طریق شبکه‌های کاریابی با آنها در ارتباط باشند. جویندگان کار معمولاً فرصت‌های شغلی را از طریق جستجوی شغل پیدا می‌کنند و به این روش با کارشناسان استخدام در ارتباط هستند. کارشناسان استخدام در تمام شرکت‌ها حضور دارند و معمولا در تیم منابع انسانی مشغول به کار هستند. در نهایت، ثبت آگهی استخدام برای جذب نیروی متخصص یکی از موثرترین راه‌های استخدام در شرکت‌ها به شمار می‌آید.

تفاوت بین هدهانت و استخدام چیست؟

شکار استعدادها یا هدهانت و استخدام به صورت کلی هدفی برابر دارند و آن هم، جذب افراد واجد شرایط برای موقعیت‌های شغلی شرکت‌ها است. در حالی که این دو رویکرد هدف یکسانی دارند، اما روش‌های آنها کاملاً متفاوت است.

روش شکار استعدادها

هدهانت معمولاً برای موقعیت‌های رده بالا و پیدا کردن افراد در رده‌های مدیریتی کاربرد دارد. شکار استعدادها در موارد زیر با استخدام تفاوت دارد:

فعالیت: هدهانتر بهترین فرد را برای هر موقعیت شغلی پیدا می‌کند. آنها ممکن است فرد مناسب را با کمک دیگر افراد رده بالا در شرکت یا از طریق شبکه اطرافیان خود پیدا کنند.

موقعیت: در بیشتر موارد، کسب و کارها از استراتژی شکار استعدادها برای پر کردن عناوین مدیریت ارشد شرکتی یا موقعیت‌های مشابه استفاده می‌کنند. یک شرکت به ندرت از روش هدهانت برای استخدام افراد در رده‌های سطح پایین استفاده می‌کند زیرا معمولاً زمان و تلاش بیشتری را می‌طلبد.

روش‌شناسی: هدهانتر از یک روشپیشگیرانهاستفاده می‌کنند، زیرا آنها کسانی هستند که به افراد غیر جویای کار نزدیک می‌شوند. آنها از منابع و روش‌های مختلفی برای یافتن نامزدهای مناسب استفاده می‌کنند، از جمله ارتباطات حرفه‌ای و بررسی فهرست کارمندان رقبا برای شناسایی آنها.

هزینه: هدهانت معمولاً پرهزینه‌تر از استخدام است، زیرا هدهانترها باید اقدامات بیشتری را برای شناسایی نامزدهای منفعل انجام دهند که استخدام‌کنندگان انجام نمی‌دهند.

روش جذب نیرو یا استخدام

استخدام رایج‌ترین روش برای شناسایی نامزدهای بالقوه و استخدام کارمندان جدید است. استخدام در موارد زیر با headhunting متفاوت است:

فعالیت: استخدام کنندگان معمولاً فقط به دنبال افرادی هستند که به دنبال موقعیت جدید شغلی هستند. استخدام کنندگان معمولاً فرصت‌های شغلی آزاد را به صورت آنلاین آگهی می‌کنند. در بسیاری از موارد، استخدام‌کنندگان با شرکت در نمایشگاه‌های کار یا مشورت با دیگران در شبکه حرفه‌ای خود، کارجویان را پیدا می‌کنند.

موقعیت: استخدام رایج‌ترین روش برای یافتن کارمند است. اکثر شرکت‌ها از یک استراتژی استخدام برای پر کردن اکثر نقش‌های باز خود استفاده می‌کنند. برخی از شرکت‌ها فقط از کارشناسان استخدام حتی برای پر کردن موقعیت‌های اجرایی خود، استفاده می‌کنند.

روش‌شناسی: استخدام‌کنندگان از روش «واکنشی» استفاده می‌کنند، زیرا کارجویان معمولاً به سراغ آنها می‌آیند. آنها از چندین ابزار برای یافتن نامزدهای خود استفاده می‌کنند، اما رایج‌ترین آنها ارسال شرح شغلی در سایت‌های کاریابی و جمع‌آوری رزومه‌های کارجویان و در نهایت بررسی آنها است.

هزینه: استخدام تقریباً همیشه یک روش کم‌هزینه نسبت به هدهانت است. از آنجایی که استخدام کنندگان فقط به دنبال کارجویان هستند، آنها می‌توانند کار تحقیقاتی بسیار کمتری را هنگام جستجوی خود انجام دهند و در عوض تلاش خود را صرف بررسی پتانسیل افرادی می‌کنند که درخواست‌های خود را ارسال کرده‌اند.

هدهانت چگونه کار می‌کند؟

هر شرکتی ممکن است روش هدهانت خود را به طور متفاوتی مدیریت کند، اما در بیشتر موارد، فرآیند استخدام به روش هدهانت یا شکار استعدادها شامل مراحل زیر می‌شود:

نیاز به کارمند جدید مشخص می‌شود

معمولاً مدیر عامل یا سایر مدیران شرکت در مورد نیاز به یک کارمند جدید به تیم استخدام و هدهانت مراجعه می‌کنند. گاهی اوقات، تغییر کارمند در برخی نقش‌ها محرمانه است، به ویژه در مورد مدیران سطح بالا در شرکت‌های بزرگ. به همین خاطر، هدهانترها باید احتیاط را در هنگام جستجوی نامزدها لحاظ کنند.

مهارت‌ها و شرح شغلی را تدوین می‌شود

هدهانترها با سایر اعضای کادر استخدامی و تیم اجرایی روی شرح شغلی و مواردی مانند تجربه و سابقه کار، مهارت‌های لازم و همچنین مدرک تحصیلی کار می‌کنند. در این مرحله آنها شرح شغلی کاملی آماده می‌کنند تا در ادامه مسیر شکار استعدادها بتوانند به آن مراجعه کنند.

نامزدهای منفعل شناسایی می‌شوند

بسته به نقش، تیم هدهانت جستجو را با بررسی کارمندان منفعل آغاز می‌کنند و با پیشنهاد به آنها برای ترک شغل فعلی خود، کار را آغاز می‌کنند. معمولاً، تیم فهرستی از نامزدهای بالقوه ایجاد می‌کند و به آنها نزدیک می‌شوند تا علاقه آنها به شغل مد نظر خود را بسنجند.

نامزدهای فعال در نظر گرفته می‌‌شوند

در برخی موارد، تیم هدهانت به دنبال کارجویان و کارمندان منفعل می‌گردد. آنها فرصت‌های شغلی خود را به نمایشگاه‌های کار و همچنین سایت‌های کاریابی نیز ارسال می‌کنند. آنها از کاندیداها مواردی مانند رزومه و نامه پوششی را برای بررسی بهتر صلاحیت‌های آنها می‌خواهند.

افراد انتخاب شده بررسی می‌شوند

هنگامی که تیم هدهانت اسامی را جمع کرد و افراد مناسب را شناسایی کردند، با بقیه تیم استخدام برای بررسی اولیه کار خواهند کرد. در این مرحله، آنها اغلب لیست را به چند نامزد برجسته محدود می‌کنند تا در ادامه بتوانند روی فرآیند جستجو و استخدام تمرکز کنند.

مصاحبه و ارزیابی صورت می‌پذیرد

برای پست‌های اجرایی سطح بالا، افراد انتخاب شده به مرحله مصاحبه راه پیدا می‌کنند که ممکن است با حضور تیمی از افراد رده بالای شرکت باشد. پس از اتمام مصاحبه‌ها، تیم استخدام گرد هم می‌آیند تا در مورد اینکه چه کسی برای این موقعیت مناسب است، بحث کنند.

پیشنهاد کار به فرد انتخابی داده می‌شود

پس از تصمیم گیری برای استخدام، شرکت یک پیشنهاد شغلی برای فرد مورد نظر ارسال می‌کند تا در ادامه بتوانند مذاکرات باقی مانده از فرآیند استخدام را انجام دهند.

استخدام چگونه کار می‌کند؟

استخدام کنندگان اغلب از یک فرآیند نسبتا سنتی برای یافتن و بررسی نامزدهای بالقوه استفاده می‌کنند. موارد زیر رایج‌ترین مراحل استخدام هستند:

فرصت‌های شغلی شرکت بررسی می‌شوند

استخدام کنندگان فرآیند استخدام را با دریافت لیستی از موقعیت‌های باز یا جدید برای استخدام شروع می‌کنند. در بسیاری از موارد، رئیس شرکت یا بخش منابع انسانی این اطلاعات را با تیم استخدام به اشتراک می‌گذارد.

شرح شغلی آماده می‌شود

زمانی که فرصت‌های شغلی مشخص شدند، شرح شغلی آنها به صورت کامل تدوین می‌شود. آنها ممکن است با سایر کارمندان در همان نقش، مدیر مستقیم موقعیت شغلی یا کارشناسان منابع انسانی ملاقات کنند تا اطلاعات مورد نیاز برای نوشتن شرح وظایف واضح و جامع را به دست آورند. معمولاً شرح شغلی شامل این عناصر می‌شود:

  • عنوان شغلی
  • وظایف و مسئولیت‌های کلیدی شغلی
  • تحصیلات مورد نیاز
  • میزان تجربه
  • مهارت‌های کاربردی
  • مراحل ارسال درخواست همکاری

آگهی استخدامی منتشر می‌شود

اکثر استخدام کنندگان از فضای آنلاین به عنوان منبع اصلی خود برای استخدام نامزدهای بالقوه استفاده می‌کنند. بسیاری از وب‌سایت‌های کاریابی برای به اشتراک گذاشتن جزئیات موقعیت شغلی استفاده می‌شوند و بسیاری از کارجویان نیز از این بستر برای کاریابی و بررسی موقعیت‌های شغلی استفاده می‌کنند.

افراد انتخاب شده بررسی می‌شوند

برخی از استخدام‌کنندگان روش استخدام را با کارهای دیگر نیز ترکیب می‌کنند. آن‌ها ممکن است در نمایشگاه‌های کار، کنفرانس‌های خاص صنعت یا رویدادهای شبکه‌ای شرکت کنند، یا در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین رزومه افراد کارجو را بررسی کنند.

مصاحبه و ارزیابی صورت می‌پذیرد

پس از جمع آوری لیستی از افراد واجد شرایط، تیم استخدام لیستی از افراد نهایی را برای مصاحبه مشخص می‌کنند. در بیشتر موارد، این کاندیداها یک بار مصاحبه می‌کنند. پس از مصاحبه، تیم استخدام و منابع انسانی در مورد نامزدها بحث می‌کنند و تصمیم گیری برای استخدام انجام می‌شود.

پیشنهاد کار به فرد انتخابی داده می‌شود

شرکت در نهایت پیشنهاد استخدام را به فرد انتخاب شده می‌دهد. آنها وارد مذاکرات حقوق و دستمزد می‌شوند و پس از توافق، هر دو طرف کارهای نهایی قرارداد و فرآیند استخدام را تکمیل می‌کنند.

منبع: وبلاگ ایران تلنت

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن