استراتژیتحلیل کسب و کار

مدل کسب و کار فروشگاه زنجیره‌ای والمارت چیست؟

فروشگاه زنجیره‌ای والمارت (Walmart) با درآمد خالص بیش از ۵۵۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ که ۳۴۱ میلیارد دلار آن فقط از ایالات متحده بود، قطعا یکی از بزرگ‌ترین خرده فروشان در سراسر جهان است.

والمارت یک شرکت سوپرمارکت چندملیتی است که دفتر مرکزی آن در ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

این شرکت زنجیره‌ای از سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها و فروشگاه‌های تخفیف‌دار را اداره می‌کند و از نظر فروش، بزرگ‌ترین شرکت جهان است.

این مقاله به طور مفصل به مدل کسب و کار والمارت می‌پردازد و بررسی می‌کند که چگونه این شرکت عظیم، فروش را در بخش‌های مختلف خود هدایت می‌نماید.

مدل کسب و کار والمارت چیست؟

مدل کسب‌ و کار والمارت، این فروشگاه خرده‌فروشی را به بزرگ‌ترین سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای در ایالات متحده تبدیل کرده است. این شرکت دارای بیش از ۱۱۵۰۰ شعبه در ایالات متحده، از جمله هایپر مارکت‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ بوده و تحت ۵۶ بنر در ۲۷ کشور فعالیت می‌کند. علاوه بر این، اداره وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک در ده کشور را نیز بر عهده دارد.

والمارت تقریباً دارای ۲/۲ میلیون کارمند در سراسر جهان، ۱/۵ میلیون نفر فقط در ایالات متحده است و به نزدیک به ۲۷۰ میلیون مشتری خدمات ارائه می‌دهد. والمارت همچنین با بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه انباشته، بزرگ‌ترین شرکت جهان از نظر درآمد است.

این برند، یک تجارت عمومی خانوادگی به رهبری والتونز بوده و یک زنجیره خرده فروشی را در بر می‌گیرد که اگرچه هنوز به شدت به مغازه‌های حضوری و فیزیکی متکی می‌باشد، به سرعت حضور آنلاین خود را گسترش داده است.

رشد وال مارت را می‌توان به شبکه فروشگاهی گسترده آن در آمریکای شمالی و تسلط بر سهم بازار پیشرو در بخش خرده فروشی نسبت داد. محبوبیت والمارت همچنین نتیجه تبلیغات هدفمند آن است.

مشاور بازاریابی Crum، یکی از شرکت‌های متعددی است که با شرکت‌های جهانی مانند وال مارت همکاری می‌کند تا اطمینان حاصل نماید که فروش آن‌ها سال به سال افزایش می‌یابد.

با ۴۸۵ میلیارد دلار فروش در سال ۲۰۱۵، والمارت بزرگ‌ترین کسب و کار جهان (از نظر درآمد) است. در ۲۷ کشور، والمارت حدود ۱۱۰۰۰ فروشگاه دارد. وال مارت تقریباً ۲/۲ میلیون نفر را استخدام کرده است که آن را به یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان جهان تبدیل می‌کند.

استراتژی مدل کسب و کار والمارت چیست؟

استراتژی مدل کسب‌ و کار وال مارت بر چهار عامل استوار است: پیشروی در قیمت‌گذاری، تفاوت در دسترسی، رقابت مجموعه‌ای و ارائه تجربه عالی به مشتریان.

والمارت با پیشی گرفتن از رقبا در قیمت و مجموعه، جایگاه پیشروی خود در زمینه خرده فروشی جهانی را حفظ نمود. استراتژی‌های نمادین EDLC (هزینه کم روزانه) و EDLP (قیمت‌های پایین روزانه) والمارت به رشد این شرکت برای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین سوپرمارکت زنجیره‌ای در جهان کمک کرد.

مدل کسب و کار وال مارت برای ترکیب دو اهرم استراتژیک جدید در پاسخ به تغییرات در بازار خرده‌فروشی و تغییر ترجیحات مشتریان ابداع شده است.

اجازه دهید هر یک از استراتژی‌های مدل کسب و کار والمارت را به تفصیل بررسی کنیم:

پیشروی در قیمت‌گذاری

مدل کسب‌وکار والمارت شاید بیشتر به دلیل تعهدش به پایین نگه‌داشتن هزینه‌ها تا حد ممکن جهت مقرون به صرفه بودن تقریباً برای همه افراد، شناخته شده است.

این شرکت همواره بر نیاز به قیمت پایین محصول در راستای اینکه در دسترس همه باشد، تاکید کرده است. وال مارت علیرغم رویکرد کم‌هزینه‌اش، می‌تواند با تأکید مداوم بر تامین‌کنندگان جایگاه خود را در صدر جدول حفظ کند.

والمارت این امر را با استفاده از بزرگ‌ترین شبکه فروشندگان جهان عملی می‌کند، که از طریق آن تراکنش‌های بزرگ را برای اطمینان از قدرت چانه‌زنی و ارائه پایین‌ترین قیمت ممکن انجام می‌دهد.

انبار عبوری (Cross-docking) یکی دیگر از استراتژی‌های مورد استفاده این شرکت است، به خصوص با کمک Sam’s Club: یک مکانیسم توزیع مجدد هوشمند و سازمان یافته که در آن محصولات در یک انبار دریافت می‌شوند و به جای پردازش، مستقیماً به مصرف‌کننده یا نقطه فروش ارسال می‌گردند. این منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه تدارکات و لجستیک می‌شود.

سرمایه‌گذاری برای تفاوت در دسترسی

تاکتیک‌های دسترسی به بازار عصر جدید با رقابت‌های سنتی و نو به صنعت خرده‌فروشی معرفی می‌شوند.

مدل کسب و کار وال مارت به روش منحصر به فرد خود به این تاکتیک‌های نوظهور پاسخ می‌دهد.

  • این سازمان برای اینکه خود را در دسترس مشتریان قرار دهد، در حال افتتاح یک فروشگاه خرده‌فروشی کوچک است. علیرغم شهرتشان برای سوپرسنترها و فروشگاه‌های رفاهی، آن‌ها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که کسب‌وکارهای کوچک برای جذب مشتریان با آن‌ها رقابت نمی‌کنند. در نتیجه، این فروشگاه‌های کوچک به مصرف‌کنندگان در تهیه غذاهای جدید و بسته‌بندی شده کمک می‌کنند.

 

  • والمارت سرمایه گذاری قابل توجهی در بازاریابی دیجیتال و تجارت الکترونیک انجام می‌دهد. برای حفظ بازار خود، آن‌ها باید با الگوهای فروشگاه‌های خرده فروشی دیگر همگام شوند. به لطف معرفی فروشگاه‌های خرید آنلاین کاربرپسند، مصرف‌کنندگان می‌توانند در اوقات فراغت خود، در هر مکان و در هر زمان خرید کنند. Walmart Laboratories مرکز فناوری آن‌ها در سیلیکون ولی (Silicon Valley) است که در آنجا با آزمایشگاه‌های فناوری پیشرو همکاری می‌کنند. مشتریان می‌توانند اقلامی را که می‌خواهند سفارش دهند و این اقلام از فروشگاه‌های فیزیکی به خانه مشتری ارسال شود. این نشان می‌دهد که آن‌ها در حال تقویت اتصالات دسترسی فیزیکی و دیجیتالی خود هستند.

 

  • وال مارت در حال سرمایه گذاری در برنامه‌هایی است که به سختی دیده می‌شوند. به عنوان مثال، ارائه دهندگان محصولات سلامت و تندرستی ممکن است با چالش قیمت‌گذاری مواجه شوند. این تنها خرده‌فروشی در ایالات متحده با داروخانه و کلینیک‌هایش است که مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی پیشگیرانه را ارائه می‌کند. می‌توانید آن را یک حامی سلامت بنامید زیرا یک کانال شریک به نام QuadMed دارد.

رقابت مجموعه‌ای

وال مارت سرمایه گذاری زیادی روی محصولات و برندهای مختلف، از نام‌های داخلی گرفته تا خارجی، در فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین خود انجام می‌دهد.

والمارت مدت‌ها پیش در استراتژی‌های مجموعه‌ای از محصولات که نیازهای محلی را به خود جلب می‌کنند، با ارائه طیف گسترده‌ای از محصولات موجود در پلتفرم‌های فیزیکی و دیجیتالی، پیشرو بوده است.

واحدهای کسب و کار والمارت طیف متنوعی از محصولات را ارائه می‌دهند. انتخاب کالاهای آن مطابق با ترجیحات مشتریان محلی در کسب و کارهای بین‌المللی است. والمارت طیف گسترده‌ای از محصولات را در دو فرمت فیزیکی و دیجیتال ارائه می‌دهد.

مدل بازار وال مارت طیف وسیعی از کالاهای مختلف را از طریق کانال‌های فیزیکی و دیجیتالی تبلیغ می‌کند. این شامل همه چیز از سلیقه‌های منطقه‌ای گرفته تا منافع بین‌المللی است.

ارائه تجربه عالی

والمارت می‌داند که بهترین رویکرد برای حفظ مشتریان، ارائه بهترین تجربه ممکن برای بازگشت به فروشگاه‌هایشان جهت خرید مجدد است.

این شرکت درک می‌کند که مشتریان خوشحال به کارکنان با انگیزه وابسته هستند.

در نتیجه، وال مارت ۲/۲ میلیون نفر را استخدام می‌کند که برای ارائه یک تجربه خرید مثبت به مشتریان حیاتی است. هدف آن، این است که دستمزد خوبی به کارکنانش بدهد در حالی که روی آماده‌سازی کارمندان نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.

جمع‌بندی

مدل کسب و کار والمارت توسط رئیس آن، گرِگ پنر، رئیس و مدیرعامل داگ مک‌میلون و ۲/۲ میلیون کارمند شرکت حمایت می‌شود.

این شرکت با ۱۱۳۸۹ شعبه در سراسر جهان، حضور جهانی خود را توسعه داده است.

این نشان می‌دهد که برنامه‌های شرکت به طور هماهنگ برای ایجاد فروش و داشتن نرخ بازده بالایی برای پول و تلاش صرف‌شده عمل می‌کنند.

همه این فعالیت‌ها به استراتژی کسب و کار والمارت برای «توسعه، افتتاح و عملیات واحدها در مکان‌های بهینه و ارائه یک تجربه همه‌کاناله مشتری محور» کمک می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن