استراتژیبازاریابی

بررسی استراتژی بازاریابی شرکت اوبر در امارات متحده عربی

ترکیب بازاریابی اوبر (Uber) در بازار امارات متحده عربی بر اساس ترکیبی از استراتژی‌های بازاریابی است که بر محصول، تبلیغات، مکان و قیمت تمرکز دارد. رویکرد محصول با کیفیت بالا و طیف گسترده‌ای از خدمات مشخص می‌شود. استراتژی قیمت شامل رهبری هزینه نیست، اما قیمت برای مشتری قابل درک می‌باشد. اوبر در حال حاضر در سراسر کشور حضور ندارد و خدمات خود را فقط به ابوظبی و دبی محدود می‌کند.

استراتژی‌های تبلیغات مبتنی بر هدف قرار دادن جمعیت‌های جداگانه با استفاده از کانال‌های رسانه‌ای مختلف است. اگرچه ارزیابی کلی استراتژی بازاریابی اوبر در امارات متحده عربی موفقیت‌آمیز بودن آن را ثابت می‌کند، اما توصیه‌های متعددی به حفظ و بهبود موقعیت برند کمک خواهند کرد. پیشنهاد می‌شود این برند رویکرد بازاریابی تجربی را در کنار توسعه یک سیستم تخفیف و رسیدن به سایر شهرهای کشور حفظ نماید.

چرا اوبر در امارات متحده عربی به موفقیت دست یافته است؟

مردم شهرهای امارات متحده عربی به دلیل ویژگی‌های محیط شهری که شامل بزرگراه‌ها و کلان‌شهرهای وسیع و زیرساخت‌های محدود عابران پیاده است، وابستگی شدیدی به حمل و نقل دارند. شهرهایی مانند ابوظبی دارای سیستم حمل و نقل عمومی پیچیده‌ای هستند، از جمله خدمات مترو، تراموا، اتوبوس و کشتی.

با این حال، اکثریت مردم محلی و بازدیدکنندگان روش‌های مختلف سفر با اتومبیل را ترجیح می‌دهند؛ مانند ماشین شخصی یا کرایه‌ای، تاکسی یا ماشین سواری، که به دلیل هزینه سوخت پایین بسیار قابل دسترسی است. پس از ورود به چنین محیطی در امارات متحده عربی، خدمات اوبر به سرعت با موفقیت در رقابت با طیف وسیعی از شرکت‌های دیگر محبوب شد.

چنین پیشرفت‌هایی را می‌توان با انواع استراتژی‌های بازاریابی توضیح داد. دو عنصر اصلی موفقیت یک برند را تعیین می‌کنند: تصمیم در مورد محل رقابت (انتخاب بازار هدف) و طراحی ترکیب بازاریابی مربوطه.

ترکیب بازاریابی اوبر در امارات متحده عربی

محصول

اوبر خدمات متنوعی را با یک برند واحد ارائه می‌دهد که بیشتر حول محور اتصال مشتریان و رانندگان از طریق برنامه تلفن همراه می‌چرخد. خدمات شامل حمل و نقل، تحویل غذا، اشتراک خودرو و همراهی با ماشین می‌باشد. این خدمات را می‌توان با توجه به تقاضای مشتری برای گروه‌های جمعیتی با درآمد متفاوت سفارشی کرد. برای مثال UberCHOPPER خدماتی است که در دبی ارائه می‌شود و امکان سوار شدن با هلیکوپتر بر فراز شهر را فراهم می‌کند.

اوبر بر اهمیت کیفیت خدمات خود تأکید می‌کند، که از طریق الزامات شدید به رانندگان و وسایل نقلیه آن‌ها، رویکرد جدی در آموزش و سیاست‌های مشتری‌پسند به دست می‌آید. اوبر علاوه بر ارائه خدمات با کیفیت بالا، از ویژگی‌های متنوعی استفاده می‌کند که باعث جذابیت بیشتر محصول برای مشتریان می‌شود، مانند جزئیات در زمان واقعی، سواری‌های برنامه‌ریزی‌شده و کرایه‌های تقسیم‌شده. طراحی برنامه‌ها برای افزایش کاربردی توسعه یافته است. ویژگی‌هایی مانند تعیین موقعیت مکانی، پرداخت با یک کلیک و نقشه در زمان واقعی باعث می‌شود برنامه کاربرپسندتر باشد.

مکان

از زمان ورود به بازار امارات، اوبر خدمات خود را در دو شهر بزرگ کشور (دبی و ابوظبی) ارائه می دهد. اگرچه این مکان‌ها بیشترین جمعیت را از جمله محلی و خارجی ارائه می‌دهند، اما اوبر در زمینه مناطق تحت پوشش با یک رقیب بزرگ (Careem) روبرو بود تا زمانی که این شرکت را خریداری کرد. اوبر از طریق بسیاری از کانال‌ها قابل دسترسی است و برنامه تلفن همراه آن محبوب‌ترین و پرکاربردترین برنامه می‌باشد.

علاوه بر این، این شرکت یک برنامه کاربردی به نام Uber Lite ارائه می‌دهد که در مناطق با اتصال کم یا هنگامی که یک مشتری دارای حافظه ذخیره‌سازی محدود روی تلفن است، عمل می‌کند. از آنجا که دبی شهری با تعداد قابل توجهی از گردشگران خارجی و بازدیدکنندگان تجاری می‌باشد، اوبر بر این گروه جمعیتی حداکثر تمرکز را دارد. به همین دلیل است که اوبر دارای مکان خاصی در فرودگاه بین‌المللی دبی است، جایی که رانندگان می‌توانند پارک کنند تا زمان انتظار کاهش یابد.

جمع‌بندی

برخلاف بسیاری از کشورها، اوبر پس از ورود به بازار امارات با رقابت قابل توجهی روبرو شد. با این حال، استراتژی بازاریابی شرکت با محوریت کیفیت و تنوع محصول، موفق بوده و مزیت رقابتی به همراه داشت.

بازاریابی تجربی به حفظ مشتریان وفادار و همچنین جذب مشتریان جدید کمک می‌کند. استراتژی تمایز و تقسیم‌بندی مناسب بازار به اوبر اجازه می‌دهد با شرکت‌هایی که قیمت پایین‌تری ارائه می‌دهند رقابت کند.

اوبر با تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال و حضور در رسانه‌های اجتماعی، به حداکثر مشتریان در امارات متحده عربی دسترسی پیدا کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن