دوره فرایندکاوی Process Mining

یک دوره آموزش کاربردی صفر تا صد فرایندکاوی (Process Mining) برگزار می‌شود. در این صفحه سرفصل‌ها، ویژگی‌ها، رزومه مدرس و توضیحات نحوه برگزاری دوره ارائه شده است.

دوره فرایندکاوی (Process Mining) – آنلاین

زمان برگزاریشهریه
۴ جلسه ۶ ساعته (مجموعا ۲۴ ساعت)
به شرح زیر:
پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰
جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۴:۳۰
برگزاری به صورت آنلاین
۱،۲۶۰،۰۰۰ تومان
۹۶۰،۰۰۰ تومان
(فقط تا ۳۱ اردیبهشت)

هم‌اکنون آنلاین ثبت‌نام کنید:

ثبت‌نام آنلاین (۹۶۰،۰۰۰ تومان)

اطلاعات بیشتر:
۶ ۴ ۵ ۳ ۲ ۰ ۱ ۹ – ۰۲۱


این دوره به صورت آنلاین برگزار می‌گردد. (ویژگی‌های آموزش آنلاین)

آشنایی با دوره فرایندکاوی

فرایندکاوی علمی نوین و مجموعه‌ای از تکنیک‌هاست که هر تحلیلگر فرایندی برای رقابت در بازار امروز باید بداند و مسلط باشد.
برترین سازمان‌های دنیا نظیر زیمنس، بی‌ام‌و، اوبر، لوفت‌هانزا و ودافون از فرایندکاوی برای شناخت بهتر فرایندهای خود و بهبود آن استفاده می‌کنند.
تلفیق علم فرایند و علم داده به ظهور فرایندکاوی منجر شده است.


آشنایی با برترین نرم‌افزارهای تخصصی در دوره فرایندکاوی

در دوره فرایندکاوی (Process Mining) با برترین نرم‌افزارهای فرایندکاوی در دنیا به صورت کاربردی آشنا شده و از آن‌ها استفاده می‌کنید.


ویدیوی معرفی دوره فرایندکاوی

 


دوره فرایندکاوی (Process Mining) در یک نگاه

۲۴ ساعت آموزش کاربردی و کارگاهی

در این دوره آموزش کاملا کاربردی و متناسب با نیاز سازمان‌های ایرانی براساس مشارکت شرکت‌کنندگان و برگزاری کارگاه صورت می‌گیرد؛ بنابراین دوره اصلا یک‌نواخت نخواهد بود و به هیچ وجه خسته نخواهید شد.

مدرک حضور در دوره

به شرکت‌کنندگان در این دوره، گواهی حضور در دوره با امکان استعلام آنلاین تقدیم می‌گردد.

استفاده از نرم‌افزار برای فرایندکاوی

در این دوره چند نرم‌افزار مختلف مانند ProM, Discovery, Celonis معرفی و استفاده شده و با کاربرد و نحوه استفاده از آن‌ها آشنا خواهید شد.

ارائه منابع و جزوات تکمیلی

کلیه منابع فارسی و انگلیسی و جزوات تکمیلی به صورت PDF برای استفاده در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

گروه پرسش و پاسخ

برای شرکت‌کنندگان در دوره فرایندکاوی، گروه واتس‌اپ برای پرسش و پاسخ در خصوص مباحث دوره و به‌اشتراک‌گذاری دانش و تجربیات تشکیل می‌شود.

سرفصل‌های دوره فرایندکاوی

۱٫ تحلیل و مدل‌سازی فرآیند
۲٫ داده‌کاوی در فرایند
۳٫ جمع‌آوری داده
۴٫ کشف فرایند
۵٫ روش‌های کشف فرایند پیشرفته
۶٫ بررسی تطبیقی
۷٫ کاوش دیدگاه های بیشتر
۸٫ حمایت عملیاتی
۹٫ ابزارهای پشتیبانی
۱۰٫ تحلیل فرایندهای لازانیا
۱۱٫ تحلیل فرایندهای اسپاگتی
۱۲٫ نقشه‌نگاری و جهت‌یابی
۱۳٫ آموزش نرم افزار Prom
۱۴٫ آموزش نرم افزار Discovery
۱۵٫ آموزش نرم افزار Celonis


مدرک پایان دوره فرایندکاوی

به شرکت‌کنندگان در این دوره مدرک پایان دوره با امکان استعلام آنلاین از سوی موسسه کاروکسب تقدیم خواهد شد.

نمونه مدرک:

اگر در خصوص این دوره سوالی دارید با شماره ۹۱۰۲۳۵۴۶ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

هم‌اکنون آنلاین ثبت‌نام کنید:

ثبت‌نام آنلاین (۹۶۰،۰۰۰ تومان)

اطلاعات بیشتر:
۶ ۴ ۵ ۳ ۲ ۰ ۱ ۹ – ۰۲۱


برخی از همراهان قبلی دوره‌ها


معرفی مدرس دوره فرایندکاوی

مهندس محسن سیف‌محمدی

 • دانش‌آموخته رشته مهندسی کامپیوتر
 • بیش از ۱۵ سال سابقه کاری مستمر و اجرای پروژه در حوزه طراحی، تحلیل و بهبود فرایندهای کسب و کار در چارگون، های‌وب، پروشات پارس و …
 • مشاور و مجری پروژه‌های مدیریت فرایندهای کسب و کار در: وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری تهران، اتاق بازرگانی ایران، سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی (سمت)، خوشگوار، آسفالت طوس و …
 • عضو رسمی ABPMP امریکا
 • سابقه برگزاری بیش از ۲۵ دوره آموزش مدیریت فرایندهای کسب و کار و فرایندکاوی در سازمان‌های معتبر کشور

معرفی دوره فرایندکاوی (Process Mining)

در گوشه کنار سازمان خود را اگر نگاه بیندازیم می‌بینم کلی نرم‌افزار و ابزار‌های هستند که در حال تولید داده هستند. فرآیندکاوی یک نگرش فرآیند محور در علم داده می‌باشد و می‌تواند از این داده‌های ایجاد شده استفاده کند و نقشه فرآیند انجام کار را استخراج نماید. این موضوع فواید بسیار زیادی برای سازمان دارد از جمله کمک می‌کند روال واقعی جریان فرآیند مشخص شود و می‌توان بررسی دقیقی بر روی چگونگی ایجاد این مسیر جریان انجام داد.
متخصصین حوزه مدیریت فرآیندها معتقد هستند یک سازمان بدون دانش نسبت به چگونگی انجام کارها نمی نواند مسیر پیشرفت را به صورت صحیح طی نماید و هزینه بسیار زیادی برای استخراج و کشف فرآیندها انجام می‌دهند و این موضوع در بعضی از سازمان‌ها تا جای اهمیت دارد که واحد سازمانی با عنوان “سیستم‌ها و روش‌ها” ایجاد می‌نمایند تا بتوانند همیشه آخرین وضعیت از فرآیندها را داشته باشند.
گاهی متخصصین حوزه فرآیند نمی‌توانند از طریق مصاحبه و روش‌های متداول استخراج فرآیند به مدل فرآیند دست پیدا کنند مثلا بدست آوردن نحوه ارائه خدمات خودرو در یک نمایندگی مجاز کار بسیار زمان‌بر و پیچیده‌ای خواهد بود. اما با استفاده از فرآیندکاوی می‌توان از طریق اطلاعات بجا مانده از قسمت‌های مختلف به مدل فرآیند رسید.
زمانی چالش استخراج مدل فرآیند با روش‌های سنتی افزایش می یابد که قرار است برای اموری که وظیفه محور هستند و روال‌های جریان از پیش تعیین شده ندارند و معمولا بیشترین حجم کاری یک سازمان را تشکیل می دهند فرآیند استخراج کنیم. مانند روال‌های که مربوط به نامه‌نگاری سازمان و یا سامانه‌های میزخدمت. کمتر متخصص حوزه فرآیند می‌باشد که تمایل داشته باشد برای این جنس از انجام کارها مدل فرآیندی استخراج نماید.
از دیگر ویژگی‌های فرآیندکاوی می تواند تطبیق مدل فرآیندی با آنچه که درحال اجرا می‌باشد اشاره کرد. این امر کمک می‌کند تا نگاه واقعی تری نسبت به جریان فرآیندها داشته باشیم و در دادهای سازمان به دنبال دلیل و چرایی جریان مسیرهای فرآیند بپردازیم.
زمانی که مدل فرآیند بر اساس واقعیت موجود در سازمان باشد می‌توان به صورت دقیق‌تری به توسعه مدل فرآیندها نگاه کرد و حتی پیشبینی نمود که تغییر در قسمت‌های مختلف فرآیند چه پیامدی خواهد داشت و درنهایت فرآیند‌ها را می‌تواند از حالت جریان‌های درهم ریخته (اسپاگتی) به فرآیندهای لایه‌ایی (لازانیا) تبدیل نمود.
با کمک فرآیندکاوی می توان شاخص‌های فرآیندی را اندازه‌گیری نمود و حتی می‌توان شاخص‌های جدید برای ارزیابی عملکرد فرآیند طراحی نمود و با کمک ابزاری‌های موجود در این حوزه می‌توان برای بررسی آن از داشبورد استفاده نمود.
همیشه این نگرانی برای متخصصین مدیریت فرآیندها وجود دارد که مدل فرآیند طراحی شده چقدر در سازمان درحال اجرا می باشد می‌توان با استفاده از فرآیند‌کاوی و تطبیق مدل فرآیند با دادهای موجود در سیستم تعیین نمود که چه میزان از فرآیند طراحی شده جریان فعلی را پشتیبانی می‌کند.
اکثر طراحان فرآیند با این نگرانی روبه‌رو هستند که فرآیندهای طراحی شده تا چه میزان پیوسته (End2End) طراحی شده و نیاز دارند نقاط ضعف طراحی را پیدا کنند و سریع‌تر آن‌ها را بهبود دهند جهت رفع این نیاز معمولا از روش های BI و داشبورد‌های آماری استفاده می‌کنند و همیشه چالش تغییر فرآیند و طراحی مجدد داشبورد‌ها پیش روی آن‌ها می‌باشد ولی با استفاده از ابزارهای آماده در حوزه فرآیندکاوی در کمترین زمان ممکن می‌توان فرآیند را تحلیل نمود و نسبت به تغییرات فرآیند بسیار منعطف می‌باشند.
در این دوره آموزشی سعی می‌کنیم یک متخصص مدیریت فرآیندها برای کشف فرآیند از روی دادهای سیستمی نیاز دارد را به سطحی از دانش و تجربه برسانیم که بتواند از دادهای بجا مانده در سیستم‌ها یک رویداد ساده را ایجاد نماید و با استفاده از روش‌های استخراج و کشف فرآیند مانند آلفا، الگریتم ژنتیک، علت و معلول و درخت پیمایش مدل های فرآیندی پترینت را طراحی نمایند و در نهایت با حذف دادهای پرت، مدل بهینه را از بین مدل‌های کشف شده استخراج نماید و اگر مدل فرآیندی قبلا طراحی شده است آن را با دادهای سیستم تطبیق نماید.
در حوزه کسب و کار، وجود یک مدل قابل فهم برای همگان از اهمیت ویژه ای برخوردار می‌باشد، یکی از کاربردی ترین امکانات فرآیندکاوی امکان بدست آوردن مدل BPMN از مدل‌های جریان ساده و یا پترینت می باشد حتی می توان آن را منطبق بر استانداردهای BPMN 2.0 استخراج نمایید و برای آن POOL، lean و منابع تعیین نمایید.
شبیه سازی مدل کشف شده کمک می‌کند تا مسیر جریان اطلاعات را بر اساس زمان بررسی نمود و کمک می‌کند تراکم جریان اطلاعات را در مراحل مختلف بررسی نمود. این شبیه سازی کمک می‌کند اگر در جایی گلوگاه وجود دارد شناسایی شود و به دلیل آنکه این شبیه‌سازی مبتنی بر اطلاعات واقعی صورت می‌گیرد از اعتبار ویژه‌ای برخورد دارد است و حتی در این شبیه سازی‌ها می توان هزینه را محاسبه نمود و یکی از مهمترین اقدامات حوزه فرآیند که محاسبه هزینه فرآیند می باشد را میسر ساخت.
همچنین مفاهیم مدل های جریان ساده،C-net، پترینت، BPMN،BPEL و YAWL که مدل‌های سطح بالا می باشد و کاربرد هر کدام به عنوان یک استاندارد بحث خواهد شد و مثالهای متعددی از هر کدام مطرح می‌گردد و ابزارهای تخصصی هر مدل ارائه می‌شود و چگونگی کارکردن با آنها بررسی خواهد شد.
در انتهای دوره این انتظار وجود دارد که بتوانید یک رویداده ساده استخراج یافته از بانک اطلاعاتی را تحلیل نمایید و با روش های کشف فرآیند مدل پترینت و BPMN آن را کشف نمایید و با دادهای درجریان سیستم مقایسه نمایید و میزان انطباق آن را تشخصی دهید و برای بهبود آن بتوانید راهکار ارائه نمایید و میزان بهبود را در آینده پیشبینی نماید و یک فرآیند اسپاگتی را به لازانیا تبدیل نمایید و منابع لازم برای اجرای آن و ارتباط بین منابع را مشخص نمایید همچنین توانایی تحلیل نمودارهای آماری مربوط به حوزه فرآیند و تعیین شاخص‌های فرآیند را خواهید داشت.

مهم‌ترین تمایزات این دوره (کلیک کنید)

 • از معتبرترین منابع بین‌المللی در حوزه مدیریت فرایند و فرایندکاوی برای طراحی آن بهره‌گیری شده است.
 • نگاه این دوره به مدیریت فرایندها و فرایندکاوی، یک نگاه «میان‌رشته‌ای» است، و تعادلی میان مباحث مهندسی صنایع، مدیریت کسب و کار و مهندسی IT در آن در نظر گرفته شده است.

پیش‌نیاز دوره (کلیک کنید)

 • پیش‌نیاز این دوره، آشنایی با مفاهیم مدیریت فرایند می‌باشد.

مخاطبان دوره (کلیک کنید)

 • مدیران و سرپرستان برای مدیریت موثر فرایندها و افزایش بهره‌وری
 • اعضای واحد سیستم‌ها و روش‌ها در سازمان‌ها
 • دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های: مدیریت کسب و کار (MBA)، مدیریت صنعتی، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، مهندسی صنایع، مهندسی فناوری اطلاعات و …
 • کلیه علاقه‌مندان به مباحث سیستم‌ها و فرایندها

اگر در خصوص این دوره سوالی دارید با شماره ۹۱۰۲۳۵۴۶ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

هم‌اکنون آنلاین ثبت‌نام کنید:

ثبت‌نام آنلاین (۹۶۰،۰۰۰ تومان)

بستن