داشبورد OKR کار و کسب

ما در کار و کسب برای هدف‌گذاری، تعیین نتایج کلیدی و برنامه‌ریزی اقدامات اجرایی از چارچوب OKR استفاده می‌کنیم. OKR مخفف Objectives and Key Results به معنی اهداف و نتایج کلیدی، یک چارچوب هدف‌گذاری چابک است که توسط افراد، تیم‌ها و سازمان‌ها برای تعیین اهداف قابل‌اندازه‌گیری و سپس نظارت و پیگیری عملکرد استفاده می‌شود.


فرایند پیاده‌سازی OKR در کار و کسب

حوزه فعالیت ما در کار و کسب، حوزه‌ای است با پیچیدگی و عدم اطمینان بالا. از آن‌جایی که ما در آموزش و مشاوره از جدیدترین و معتبرترین منابع و چارچوب‌های بین‌المللی استفاده می‌کنیم، همواره باید به‌روز باشیم و مطابق با جدیدترین تغییرات، حرکت کنیم. بنابراین ما باید فراتر از برنامه‌های استراتژیک سنتی حرکت کنیم و نیازمند یک چارچوب چابک هدف‌گذاری هستیم که آن چارچوب، OKR است.

در کار و کسب، به صورت فصلی OKRها را تعیین می‌کنیم. در این فرایند، ابتدا به صورت گروهی و اشتراکی، براساس استراتژی‌های کلان و جریان‌های درآمدی، اهدافمان را تعیین می‌کنیم. سپس برای این اهداف، نتایج کلیدی را مشخص می‌کنیم که بیانگر میزان تحقق اهداف ما هستند. برای هر نتیجه کلیدی نیز تعدادی اقدامات اجرایی تعریف شده و هر اقدام اجرایی به یک یا چند نفر از اعضای تیم ما تخصیص می‌یابد که در بازه مشخص‌شده، انجام شود. کل این فرایند برای ما زمان‌بر است و اغلب رسیدن به OKRها ساده نیست، اما کمک می‌کند که همه اعضای تیم در یک راستا با هم قرار بگیرند.

در تصویر زیر، بخشی از داشبورد OKR کار و کسب را مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که تعداد OKRها بیشتر از این تصویر است و همچنین برخی از اعداد و ارقام موجود در داشبورد OKR با علامت «…» جایگزین شده‌اند.


نمایی از داشبورد OKR کار و کسب

برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید.


برای این که بتوانیم این اهداف، نتایج کلیدی و اقدامات اجرایی را در معرض دید همه اعضای تیم قرار دهیم و همچنین نحوه و میزان انجام اقدامات اجرایی و میزان تحقق نتایج کلیدی را پیگیری کنیم، ما از ابزار متن‌باز Taiga استفاده می‌کنیم که یکی از ابزارهای قدرتمند و در عین حال Open Source برای ساختن بردهای مختلف است. در داشبورد اصلی با کلیک روی هر نتیجه کلیدی، لیست اقدامات اجرایی به همراه مسئول یا مسئولین انجام آن مشخص می‌شود. هر قسمت نیز قابلیت کامنت‌گذاشتن و بحث توسط اعضای تیم را دارد. اگر عضوی درباره هرکدام از این المان‌ها نظری داشته باشد، در قالب کامنت مطرح می‌کند.

در پایان هر بازه فصلی OKR نیز، بازنگری و بررسی میزان موفقیت ما در آن OKR مورد بررسی قرار می‌گیرد و کمک می‌شود که OKR فصل بعدی بهتر تعیین شود.

چنانچه برای سازمان خود می‌خواهید OKR را پیاده‌سازی کنید،
می‌توانید از خدمات کار و کسب استفاده کنید.

کتاب راهنمای OKR

 

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن