عمومی

راهنمای تدوین یک ارائه تاثیرگذار در پاورپوینت

ارائه‌های پاورپوینت در دنیای کسب و کار، به ویژه در دفاتر شرکت‌ها بسیار محبوب هستند. با این حال، بسیاری از مردم نمی‌دانند چگونه یک ارائه موثر را گردآوری نمایند یا اسلایدهای خوبی طراحی کنند.

در این مقاله قصد داریم برخی از بهترین نکات ارائه پاورپوینت و ۱۲ نکته برای ایجاد ارائه‌های بهتر را با شما به اشتراک بگذاریم.

بهترین راه برای ارائه پاورپوینت چیست؟

افراد شیوه‌های مختلفی برای ارائه پاورپوینت دارند. با این حال، موارد زیر نکات اصلی برای ارائه یک پاورپوینت خوب است که می‌توانید در آینده رعایت کنید.

۱- از صحنه استفاده کنید

یکی از نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت این است که از صحنه به خوبی استفاده کنید و از حرکت برای بیان داستان کمک بگیرید. به جای اینکه محکم در جای خود بایستید، می‌توانید عمداً قدم بزنید و توجه مخاطبان خود را به خود جلب کنید. قدم زدن به معنی سرگردانی نیست؛ در عوض شما باید هدفمند و مطمئن قدم بردارید. این یکی از نکات ارائه پاورپوینت عالی برای هوشیاری مخاطبان است.

۲- از زبان بدن مناسب استفاده کنید

زبان بدن برای قصه‌گویی بسیار مهم است و یکی از نکات مهم برای ارائه پاورپوینت خوب، تسلط بر زبان بدن مثبت می‌باشد. وقتی نحوه استفاده از زبان بدن را بدانید، می‌توانید به گفتار خود بیفزایید و اعتماد مخاطبان را جلب کنید.

۳- قابل اطمینان و مرتبط باشید

یکی از نکات مهم ارائه پاورپوینت که کارشناسان به مجریان جدید می‌گویند این است که با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و نشان دهید که آن‌ها نیز می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند. نمی‌توانید با مخاطبی که رفتارهای شما را ساختگی یا عصا قورت داده می‌بیند ارتباط برقرار کنید. خودتان باشید و سعی نکنید شخصیت ساختگی را نشان دهید.

۴- تماس چشمی را با مخاطب حفظ کنید

حفظ تماس چشمی برای هر مجری مهم است زیرا به شما کمک می‌کند با مخاطب ارتباط برقرار کنید. اکثر نکات ارائه پاورپوینت می‌گویند بهترین راه برای این کار انتخاب ۴-۵ نفر از مخاطبان به صورت تصادفی و حفظ تماس چشمی با آن‌ها برای چند ثانیه است. این به شما کمک می‌کند کمتر عصبی شوید و باعث می‌شود آن‌ها نیز با شما و ارائه‌تان در ارتباط باشند.

۵- ارائه را از قبل تمرین کنید

باید حداقل چند روز قبل از ارائه تمرین کنید. تمرین مداوم به شما کمک می‌کند تا بر ارائه به حدی تسلط پیدا نمایید که به نظر برسد فی‌البداهه صحبت می‌کنید. می‌توانید به تنهایی یا با کمک برخی از ابزارها تمرین کنید. همچنین خوب است جلوی افرادی که می‌توانند به شما بازخورد دهند، سخنرانی را اجرا نمایید.

حتما بخوانید:  دیدنی های کیش

۶- به نیازهای مخاطبان توجه کنید

یکی از نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت این است که به مخاطبان احترام بگذارید و دقیقاً آنچه را که نیاز دارند به آن‌ها ارائه دهید. شما این کار را ابتدا با مطالعه مخاطب و پی بردن به چیزهایی که آن‌ها را جذب می‌کند انجام می‌دهید. حتی می‌توانید سوالات اصلی را از آن‌ها بپرسید تا به درک مطلب کمک کنید.

۷- سرگرم‌کننده باشید

مهم نیست که مطالبی که می‌خواهید ارائه دهید چقدر خوب است، نحوه ارائه شما تعیین می‌کند که مخاطبان چگونه آن را دریافت خواهند کرد. اگر ارائه‌تان خسته‌کننده و رسمی باشد، مخاطبان در عرض چند دقیقه علاقه خود را از دست می‌دهند. برخی از نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت برای سرگرمی مخاطبان، داستان‌گویی و شوخی است. یک داستان خوب می‌تواند هدف کلی ارائه شما را سریع‌تر از توضیح دادن ارائه دهد.

۸- روی صدای خود کار کنید

صدای شما یک ابزار مهم برای ارائه است زیرا می‌تواند هر معنایی که می‌خواهید، به کلمات اضافه کند. یکی از نکات ارائه پاورپوینت که بسیاری از آن استفاده می‌کنند این است که صدای خود را سرعت بخشیده یا کند نمایند تا هیجان، غم، عصبانیت یا هرگونه احساسات دیگر را در گفتار بگنجانند.

نکاتی برای ارائه یک پاورپوینت خوب

۱- همه چیز را ساده نگه دارید (کلمات و انتقال)

این یکی از مهم‌ترین نکات ارائه پاورپوینت در این مقاله است. هدف شما این است که به مخاطبان الهام ببخشید یا اطلاعاتی را در اختیار آن‌ها بگذارید. بهترین راه‌حل این است که از زبان قابل فهم استفاده کنید تا اطمینان حاصل نمایید که همه شما را درک می‌کنند.

۲- اضافه کردن تصاویر با کیفیت خوب

هر تصویری که در اسلایدها قرار می‌دهید باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد، به خصوص اگر برای نشان دادن یک نکته استفاده شود. در حالت ایده‌آل، شما باید یک تصویر در هر اسلاید داشته باشید. یکی از نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت این است که حداکثر از دو تصویر در یک اسلاید استفاده کنید (اگر متنی در آن وجود نداشته باشد).

۳- نحوه کار با اسلایدها را بیاموزید

هیچ چیز آزاردهنده‌تر از مجری نیست که اسلایدهای خود را از هم تشخیص نمی‌دهد. شما باید از قبل بر اسلایدها مسلط شوید تا بتوانید آن‌ها را در صورت نیاز تغییر دهید. در واقع، یکی از نکات ارائه پاورپوینت این است که تغییرات اسلاید را حفظ کنید به گونه‌ای که بتوانید آن‌ها را بدون نگاه کردن تغییر دهید.

حتما بخوانید:  دوره زبان DAX در Power BI

۴- از روی اسلایدها نخوانید

خواندن مستقیم اسلایدها یک اشتباه است که می‌تواند ارائه شما را خراب کند. اسلایدها به نفع مخاطبان هستند نه شما. خواندن از روی آن‌ها نشان می‌دهد که شما از آنچه ارائه می‌دهید کاملاً آگاه نیستید و این می‌تواند موفقیت ارائه را تحت تاثیر قرار دهد.

۵- زیاد از انیمیشن استفاده نکنید

برخی افراد از انیمیشن‌های پاورپوینت بیش از حد استفاده می‌کنند، به ویژه اگر موضوع به انیمیشن‌های جالبی نیاز داشته باشد. در حالی که استفاده از انیمیشن اشتباه نیست، یکی از نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت این است که در سراسر اسلاید خود به یک انیمیشن پایبند باشید.

۶- از متن بزرگ استفاده کنید

استفاده از متن بزرگ یکی از نکات ارائه پاورپوینت است که بدیهی به نظر می‌رسد. اما برخی افراد بدون در نظر گرفتن مخاطبانی که در دورترین نقاط نشسته‌اند، متن را با سایز کوچکی در اسلایدها قرار می‌دهند. اسلایدهای شما باید دارای متن به اندازه کافی بزرگ باشند که همه مخاطبان بتوانند آن را ببینند.

چرا اکثر ارائه‌های پاورپوینت بد هستند؟

شلوغی و ارائه اطلاعات بیش از حد

بسیاری از مردم این ایده اشتباه را دارند که اسلاید آن‌ها باید همه چیز را در خود نشان دهد. برعکس، یکی از مهم‌ترین نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت این است که اسلایدها را تا حد امکان ساده و مرتب نگه دارید. به این ترتیب، مخاطبان شما می‌توانند مطالبی را که در اختیار دارید به راحتی بخوانند بدون آنکه چشم آن‌ها خسته شود.

انیمیشن‌ها و تغییرات شدید

تصور غلط دیگری که مردم در مورد اسلایدهای پاورپوینت دارند این است که برای جذاب نگه داشتن آن به انیمیشن‌ها و تغییرات مختلف نیاز است. این به دور از حقیقت بوده و فقط باعث می‌شود که ظاهر ارائه شلوغ به نظر برسد. یک انیمیشن و تغییر در هر نمایش اسلاید کار را انجام می‌دهد و آن را از موضوع منحرف نمی‌کند.

زیاده‌روی در استفاده از تصاویر

استفاده از ابزارهای بصری در اسلایدهای پاورپوینت بسیار خوب است، اما برخی افراد در آن زیاده‌روی می‌کنند. نکات اصلی ارائه پاورپوینت بیان می‌کند که شما فقط باید از ابزارهای بصری مربوطه در هر اسلاید استفاده کنید. در غیر این صورت آن‌ها باعث می‌شوند اسلاید شما شلوغ به نظر برسد و درک آن را دشوارتر می‌کنند.

فونت‌های فانتزی

فونت‌ها می‌توانند خسته‌کننده باشند، بنابراین منطقی است که مردم با استفاده از فونت‌های جالب از داشتن یک نمایش اسلاید ساده خودداری کنند. با این حال، استفاده از فونت‌های بسیار فانتزی یا فونت‌های بسیار خطی که خواندن آن‌ها سخت است می‌تواند برای ارائه مضر باشد.

پالت رنگی خسته‌کننده

اسلایدهای رنگارنگ هر چند بد تلقی می‌شوند، اسلایدهای خسته‌کننده نیز بهتر نیستند. شما نمی‌خواهید کاری کنید که مخاطب در حین ارائه به خواب فرو رود، بنابراین باید از رنگ‌های جالب‌تری استفاده کنید. نکات و ترفندهای اصلی ارائه پاورپوینت در مورد رنگ این است که حداکثر از سه رنگ مختلف در اسلاید خود استفاده کنید.

چگونه یک ارائه منحصر به فرد ایجاد کنیم

در اینجا ۱۲ نکته برای ایجاد ارائه‌های بهتر پاورپوینت آورده‌ایم:

۱- یک پالت رنگ ایجاد کنید

یکی از ۱۲ نکته برتر برای ایجاد ارائه‌های بهتر پاورپوینت، ایجاد پالت رنگ سفارشی با استفاده از رنگ‌های مکمل است. این کار باعث می‌شود ارائه شما مرتب‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد.

۲- تصاویر بزرگ را برجسته کنید

اگر تصاویری بزرگ دارید که در اسلاید شما جای می‌گیرند، می‌توانید آن‌ها را به جای قرار دادن در کنار متن، برجسته کنید. این یک اسلاید تمیزتر ایجاد می‌کند که مخاطبان می‌توانند آن را به طور کامل درک کنند.

۳- فونت‌ها را با موضوع مطابقت دهید

فونت‌ها می‌توانند داستان‌های مختلفی را بیان کنند. برخی از آن‌ها بیشتر برای ارائه‌های رسمی مناسب هستند، در حالی که می‌توانید از فونت‌های جالب‌تر در شرایط غیر رسمی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فونت‌های شما با هم مطابقت داشته باشند و آن‌ها را خوانا نگه دارید.

۴- از فایل‌های صوتی و تصویری استفاده کنید

استفاده از فیلم در وسط نمایش اسلاید یکی از نکات ارائه پاورپوینت است. به جای متن و تصاویر، می‌توانید صوت و فیلم‌هایی را که اسلاید را به طرز فریبنده‌ای توضیح می‌دهند، قرار دهید.

۵- از یک تصویر پس‌زمینه منحصر به فرد استفاده کنید

تصویر پس‌زمینه شما باید منحصر به فرد و دقیق باشد. می‌توانید از هر تصویری استفاده کنید، اما مطمئن شوید که برای قرار دادن متن بدون حواس‌پرتی نیز به اندازه کافی خوب است.

۶- از حباب‌های گفتار استفاده کنید

به جای نوشتن افکار یا یادداشت‌ها، یکی از ۱۲ نکته برای ایجاد ارائه‌های بهتر پاورپوینت، استفاده از حباب‌های گفتار است. آن‌ها کمی نوآوری به اسلایدهای شما اضافه می‌کنند و اگر از آن‌ها به درستی استفاده کنید، می‌توانند یک روش خلاقانه باشند.

۷- سبک‌های مختلف را امتحان کنید

یکی از نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت این است که سبک‌های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که سبک مورد نظر خود را بیابید. وقتی سبک خود را پیدا کنید، هر چیز دیگری می‌تواند سر جای خود قرار بگیرد.

۸- از قوانین معمول پاورپوینت پیروی نکنید

تم‌ها و پیش‌فرض‌های از پیش تعیین شده‌ای در پاورپوینت وجود دارند که در ارائه‌های بسیاری دیده می‌شوند. یکی از نکات برای ارائه پاورپوینت خوب این است که از آن‌ها اجتناب کرده و اسلایدها را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید.

۹- بولت‌ها را کنار بگذارید

بولت‌ها خسته‌کننده هستند و می‌توانند ظاهر اسلاید زیبایی را بی‌مزه جلوه دهند. برای نشان دادن نکات مهم مطلب، می‌توانید از نمودارهای بصری استفاده کنید. آن‌ها بسیار بهتر به نظر می‌رسند و شما می‌توانید آن‌ها را مطابق با موضوع خود سفارشی کنید.

۱۰- از موارد جالب استفاده کنید

می‌توانید با استفاده از انیمیشن‌هایی که اسلایدهای شما را از هم جدا می‌کنند، اسلایدهای منحصر به فردی ایجاد نمایید. با این حال، باید مراقب باشید که زیاده‌روی نکنید.

۱۱- یک جدول زمانی برای نشان دادن داستان خود ایجاد کنید

افزودن جدول زمانی یکی از آن نکات و ترفندهای ارائه پاورپوینت است که اسلایدهای شما را منحصر به فرد جلوه خواهد داد. جدول زمانی می‌تواند جهت ارائه را نشان دهد و شما می‌توانید هر مرحله را با یک نماد متفاوت نشان دهید.

۱۲- از اسلایدهای سنتی دور شوید

نکته آخر برای ایجاد ارائه‌های بهتر پاورپوینت حذف اسلایدهای سنتی است. در عوض، می‌توانید یک اینفوگرافیک تهیه کنید، به صورت عمودی حرکت نمایید یا از ویژگی‌هایی برای بهبود ظاهر اسلایدها استفاده کنید.

چگونه خود را برای ارائه آنلاین آماده کنیم

ارائه آنلاین تفاوت چندانی با ارائه حضوری ندارد، بنابراین می‌توانید از همین نکات ارائه پاورپوینت استفاده کنید. نکات اضافی شامل پوشیدن لباس مناسب، اطمینان از عملکرد خوب دستگاه‌ها و اینترنت و ظاهر مناسب فضای پشت سر شما است.

جمع‌بندی

نکات ارائه پاورپوینت در این مقاله به ایجاد بهترین ارائه‌های پاورپوینت کمک می‌کنند. گنجاندن آن‌ها در اسلایدهای پاورپوینت می‌تواند مهارت ارائه شما را به شدت افزایش دهد و شما را به مجری بهتری تبدیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن