عمومی

پروتوتایپ (Prototype) چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

هرگز نمی‌توان لیست کاملی از روش‌های پروتوتایپ (Prototype نمونه‌ی اولیه یا پیش‌الگو نیز خوانده می‌شود) ‌در دست داشت. زیرا به معنای واقعی کلمه، تعداد بی‌شماری از روش‌ها برای ساخت پروتوتایپ‌ها وجود دارد. آنچه ما می‌توانیم انجام دهیم، ارائه لیستی مفید از هشت روش رایج در پروتوتایپ‌، همراه با نکات مربوط به بهترین متدها برای کمک به شما در به حداکثر رساندن کارآیی پروتوتایپ‌ها و جلسات آزمایش است.

با در نظر گرفتن این هشت روش معمول، می‌توانید فرایند تکراری ساخت پروتوتایپ‌ها را برای همدلی با کاربران خود، تصمیم‌گیری و تصحیح ایده‌ها و آزمایش راه‌حل‌های لازم، شروع کنید.

۴ مولفه اصلی پروتوتایپ

قبل از شروع بررسی روش‌های متداول پروتوتایپ‌، اجازه دهید ابتدا به طور خلاصه پروتوتایپ ‌و مراحل آزمایش را بررسی کنیم. بدون توجه به اینکه از چه روشی برای بهره‌وری از آن استفاده می‌کنید، باید به این چهار مولفه اصلی پروتوتایپ ‌و آزمایش توجه کنید:

  • افراد: از جمله کسانی که آنها را آزمایش می‌کنید و ناظران
  • اشیا: از جمله پروتوتایپ و سایر اشیایی که مردم با آنها در تعامل هستند.
  • مکان: مکان‌ها و محیط‌ها.
  • تعاملات: دیجیتال یا فیزیکی. بین افراد، اشیا و مکان.

هنگامی که در حال ساخت پروتوتایپ‌های خود هستید و همچنین هنگامی که آنها را آزمایش می‌کنید، این مولفه‌های اصلی را در خاطر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر پروتوتایپ خود را در آزمایشگاه، بررسی می‌کنید، به چگونگی شبیه‌سازی محیط طبیعی که طراحی آن شما کاربران را درگیر خود می‌کند، فکر کنید.

همچنین، اشیا دیگری را که در پروتوتایپ استفاده می‌شود، یادداشت کنید. به عنوان مثال، هنگام انجام یک کار، کاربران از دستکش استفاده می‌کنند یا دستان‌شان با چیزهای دیگری پر است؟ چه نتایجی می‌تواند بر چگونگی استفاده از محصول یا خدمات، تاثیر داشته باشد؟

با در نظر گرفتن این چهار مولفه آزمایش پروتوتایپ، اجازه دهید ۸ روش رایج پروتوتایپ‌ را که می‌توانید استفاده کنید، بررسی کنیم.

  1. طرح‌ها و نمودارها

ترسیم یا طراحی، یکی از اولین پروتوتایپ‌ها است که می‌توانید از آن استفاده کنید. این کار به تلاش بسیار کمی نیاز دارد و لزوما برای اثبات مفید بودن به مهارت‌های هنری در طراحی احتیاجی نیست. از طرح‌ها برای نشان دادن ایده‌های خود و راه‌اندازی آنها به دنیای واقعی استفاده کنید.

حتی ساده‌ترین و خشن‌ترین طرح‌ها نیز می‌توانند به راحتی در دسترس باشند. تصاویر ساده‌ای از مفاهیم خود را ترسیم کنید تا فقط در ذهن شما وجود نداشته باشد. این مسئله به شما امکان می‌دهد این موارد را برای بحث و ایده‌پردازی بیشتر با هم تیمی‌های خود به اشتراک بگذارید.

همچنین می‌توانید نمودارها و نقشه‌های ذهنی (mind maps) را ترسیم کنید تا بتوانید یک سیستم، روند یا ساختار ایده‌های خود را به تصویر بکشید. می‌توانید نقاط مختلف لمسی را که بر سفر مشتری تأثیر می‌گذارد، ترسیم کرده و سپس نحوه ارتباط آنها با یکدیگر را شناسایی کنید.

همچنین می‌توانید چگونگی ارتباط ایده‌های هم تیمی‌ها با یکدیگر (یا گاهی رقابت با یکدیگر) را تجسم و تحلیل کنید. نمودارسازی یک روش مفید برای درک شرایط پیچیده یا استفاده از مواردی است که در آن عوامل مختلفی روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

نقشه‌های سفر، نقشه‌های رفتاری، نمودارهای جریان سیستم و طیف وسیعی از روش‌های دیگر نقشه‌برداری در خدمت شما هستند تا به شما کمک کنند، شرایط پیچیده را بررسی کنید. ترسیم یک روش ارزشمند در پروتوتایپ ‌است زیرا شما می‌توانید آن را عملاً در همه جا انجام دهید. با یک کاغذ و خودکار  یا حتی روی تلفن هوشمند یا رایانه لوحی خود. این روش همیشه در دسترس است.

  1. رابط‌های کاغذی

گفتیم که برای طراحی موثر نیازی نیست که هنرمند باشید. زیبایی طراحی شما به این است که می‌توانید ایده را به محض حضور در ذهن، بدون نگرانی در مورد از بین رفتن آن، پایین بیاورید. برای این کار می‌توان از محصولات دیجیتالی مانند برنامه‌های تلفن همراه، وب‌سایت‌ها و همچنین سایر محصولات با تجربیات مبتنی بر صفحه، استفاده کرد.

رابط‌های کاغذی (استفاده از کاغذهای کوچک و بزرگ برای طراحی و توسعه کار) در مراحل اولیه پروتوتایپ‌ برای هر کاری؛ چه محصولات دیجیتالی، چه تولیدات دستی، مفید هستند. با ترسیم کردن آنها یا با ترسیم و برش بخش‌های قابل استفاده (مانند قسمت متن یا منوی کشویی و غیره)، می‌توانید رابط‌های کاغذی را به بهترین نحو ایجاد کنید.

جاکوب نیلسن، بنیانگذار گروه نیلزن نورمن، توضیح می‌دهد که: “تولید پروتوتایپ‌های کاغذی بسیار آسان و ارزان است. در حالی که آنها می‌توانند بینش بسیاری را به شما ارائه دهند که به شما در صرفه‌جویی زمان و هزینه کمک کند”.

هنگام طراحی محصولات دیجیتال، ممکن است وسوسه شوید که پروتوتایپ‌های با کیفیت بالاتر را مستقیما در رایانه ایجاد کنید یا فورا طراحی محصول را شروع کنید. با این وجود، هنگامی که از رابط‌های کاغذی استفاده می‌کنید، می‌توانید بسیاری از زمینه‌ها را پیش از شروع کار، بهبود بخشید. مانند موارد غیر قابل استفاده، که به شما کمک می‌کند در مراحل اولیه طراحی خود، آنها را بهبود بخشید.

بنابراین از هزینه‌های اضافی هنگام تولید جلوگیری می‌کنید. طبق گفته نیلسن: “مطالعات کاربردی محصولات (usability) نشان می‌دهد که تغییرات در مراحل اولیه، حدود ۱۰۰ برابر ارزان‌تر از تغییرات ایجاد شده در مراحل بعدی فرآیند تولید محصول است.

  1. استوری بُرد (Storyboarding)

گفتن داستان یک روش عالی برای هدایت افراد از طریق یک تجربه کاربری است. رسم استوری بُرد تکنیکی است که از صنعت فیلم گرفته شده و چیزی است که می‌توانید برای پروتوتایپ‌ خود از آن استفاده کنید تا به خودتان اجازه دهید سفر کاربر/ مشتری یا نحوه تجربه یک مشکل توسط کاربر را تجسم کنید. وقتی استوری بُرد را ترسیم می‌کنید، سعی کنید تجربه کاربری کامل را تصور کنید و سپس آن را در یک سری تصاویر یا طرح‌ها ثبت کنید.

ساخت داستان‌هایی برای طراحی بهتر، ویتنی کوئنبری، مدیر مشترک مرکز طراحی مدنی و نویسنده انگلیسی کوین بروکس، مزایای استفاده از داستان را در پروژه‌های طراحی را توضیح می‌دهند. به گفته آنها: “داستان‌ها نه تنها ما را قادر می‌سازند تا اطلاعات مربوط به کاربران، وظایف و اهداف را جمع‌آوری کنیم، بلکه با تشویق به بحث و همکاری بین خود و سایر طراحان، ایده‌های جدیدی ایجاد می‌کنند. با ترسیم تجربه کاربر، ما همچنین دنیای او را بهتر درک می‌کنیم و بنابراین می‌توانیم جای او فکر کنیم”.

استوری بُرد، به عنوان یک روش پروتوتایپ‌، به شما اطمینان می‌دهد که کاربران خود را به اندازه کافی می‌شناسید یا خیر. (در غیر این صورت طراحی صفحه داستانی دشوار است) و به ما امکان می‌دهد تا زمینه راه‌حل مورد نظر خود را به خاطر بسپاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن