بهره‌وریبهره‌وری شخصی

توصیه‌های کاربردی برای استفاده موثر از کلاس‌های آنلاین

در گذشته، کسب مدرک دانشگاهی به معنای حضور فیزیکی در کلاس‌های حضوری بود، که اغلب برای دانشجویان شاغل یا افرادی که برنامه‌های پیچیده دارند چالش‌هایی ایجاد می‌کرد. اکنون به لطف پیشرفت‌های فناوری، کسب مدرکی که انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد چه از طریق کلاس‌های حضوری سنتی، آموزش آنلاین یا ترکیبی از این دو، آسان‌تر از همیشه است.

دوره‌های آنلاین مزایای بسیاری دارند. آن‌ها به شما امکان می‌دهند هر زمان و هر کجا آموزش ببینید، تعادل بین تعهدات شغلی و خانوادگی را برقرار کنید و مدرک آموزشی را به آسانی به دست آورید. بدون نیاز به حضور در کلاس‌ها، یادگیری آنلاین این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید به دوره‌های درجه یک در سراسر جهان دسترسی پیدا کنید.

اگر آمادگی لازم را نداشته باشید، کلاس‌های آنلاین می‌توانند چالش‌های منحصر به فردی داشته باشند. اما اگر مهارت‌های یادگیری آنلاین را توسعه دهید، متوجه خواهید شد که این دوره‌ها می‌توانند جایگزینی عالی برای یک کلاس سنتی باشند. در اینجا چند نکته برای موفقیت در یادگیری آنلاین آورده شده است تا مطمئن شوید بیشترین ارزش را از کلاس بعدی خود کسب می‌کنید.

نکاتی برای شرکت در کلاس‌های آنلاین

اگر قصد گذراندن دوره‌های آنلاین را دارید (یا قبلاً در دوره‌ای ثبت نام کرده‌اید)، نکات و راهنمایی‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا با چالش‌های منحصر به فرد آن‌ها روبرو شوید و بیشترین ارزش را از آن‌ها دریافت کنید.

۱- با دوره آنلاین مانند دوره “واقعی” رفتار کنید.

وقتی نوبت به کلاس‌های آنلاین می‌رسد، شما باید نظم و ترتیب همچنین اراده برای ادامه کار داشته باشید. اگرچه می‌توانید نسبت به زمان انجام کار خود در طول هفته انعطاف‌پذیر باشید، اما نمی‌توانید آن را به طور نامحدود به تعویق بیندازید.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اطمینان از ادامه کار این است که به یاد داشته باشید که برای شرکت در این دوره آنلاین هزینه می‌کنید، دقیقاً همانطور که برای یک کلاس حضوری و سنتی می‌کردید. اگر می‌خواهید ارزش واقعی را از کلاس دریافت کنید، باید حتما در کلاس “حضور پیدا کنید” و با کلاس‌های آنلاین به همان روش کلاس حضوری رفتار کنید.

۲- خود را مسئول بدانید.

اهداف خود را در ابتدای شروع کلاس تعیین و هر جلسه آن‌ها را بررسی کنید. در کلاس سنتی، شما اغلب یادآوری‌های کلامی یا تصویری موعد مقرر یک کار را دریافت می‌کنید. اما بدون اینکه استادی به طور فعالانه آن‌ها را به شما یادآوری کند، این شما هستید که باید اطمینان حاصل کنید زمان کافی برای اتمام کار اختصاص داده‌اید و یک روز قبل از موعد مقرر، تکلیف را انجام ندهید.

اگر در مسئولیت‌پذیری با مشکل روبرو هستید، با یکی از همکلاسی‌هایتان جفت شوید یا از همسر یا دوست خود برای جلب نظر به عنوان شریک مسئولیت‌‌پذیری کمک بگیرید. با سازمان‌دهی، برنامه و آگاهی از خود، حتی در صورت آشفتگی زندگی در خارج از دانشگاه، می‌توانید از کلاس آنلاین بیشترین بهره را ببرید.

۳- مدیریت زمان را تمرین کنید.

انعطاف‌پذیری برای ایجاد برنامه شخصی اغلب یکی از بزرگ‌ترین جذابیت‌های شرکت در کلاس‌های آنلاین است. اگر مهارت کافی در مدیریت زمان نداشته باشید، این آزادی می‌تواند مضر نیز باشد. بدون این مهارت‌ها، ممکن است دچار مشکل شوید.

اگرچه نحوه مدیریت زمان به برنامه، سبک یادگیری و شخصیت شما بستگی دارد، در اینجا چند نکته ارزشمند برای کمک به شما در تمرین و بهبود مهارت‌های مدیریت زمان آورده شده است:

  • در ابتدای ترم به برنامه درسی نگاهی انداخته و تکالیف اصلی را یادداشت کنید. آن‌ها را در تقویمی که مرتباً بررسی می‌کنید علامت بزنید تا بدانید در هفته‌های آینده چه کاری در انتظار شما است. فراموش نکنید تعهدات قبلی مانند عروسی یا تعطیلات را که ممکن است در برنامه منظم شما تداخل ایجاد کند، در نظر بگیرید تا بتوانید برای انجام تکالیف وقت کافی اختصاص دهید.
  • یک برنامه هفتگی ایجاد کنید و ساعات خاصی را هر هفته برای خواندن، تماشای سخنرانی، انجام تکالیف، مطالعه و شرکت در انجمن‌ها تعیین نمایید. دوره‌های آنلاین خود را بخشی از برنامه هفتگی خود قرار دهید و برای انجام این کارها یادآوری‌هایی را تنظیم کنید.
  • هنگام کار بر روی تکالیف، سعی کنید قبل از اینکه سراغ وظیفه بعدی بروید، برای هر کار زمان مشخصی اختصاص دهید و یک تایمر تنظیم کنید تا از این طریق پاسخگو باشید.
  • در طول ترم به صورت دوره‌ای نحوه گذران وقت خود را بررسی کنید. از خود بپرسید: من چقدر زمان را به خواندن و انجام تکالیف اختصاص می‌دهم؟ آیا من مرتباً زمانی را که برای انجام کارها لازم است دست کم می‌گیرم؟ کمی بررسی و تنظیم می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

۴- یک فضای مطالعه ایجاد کنید و منظم باشید.

یک محیط یادگیری اختصاصی برای مطالعه ایجاد کنید. با کار در آنجا به طور مکرر، روال معمولی را ایجاد خواهید کرد. فضای کاری شما چه میز آشپزخانه باشد، کتابخانه یا گوشه‌ای در کافی شاپ محله، مهم است که تعیین کنید چه نوع محیطی برای شما مناسب‌تر می‌باشد. برای کشف اینکه کدام مکان باعث افزایش بهره‌وری شما می‌شود، مکان‌های مختلف را امتحان کنید. هر کجا را انتخاب کردید، اطمینان حاصل کنید که در آن اینترنت پرسرعت وجود دارد تا در کلاس‌ها دچار تاخیر و سردرگمی نشوید.

راه‌اندازی محل کار یا دفتر نیز به شما کمک می‌کند تا منظم باشید. دانستن محل دقیق تاریخ‌های مهم، پرونده‌ها، فرم‌ها، برنامه‌های درسی، کتاب‌ها و تکالیف به شما کمک می‌کند تا در مسیر رسیدن به اهداف خود قرار بگیرید. هنگام تنظیم فضای مطالعه، از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

  • اینترنت پرسرعت داشته باشید.
  • کتاب‌ها، مطالب و نرم‌افزارهای مورد نیاز دوره را داشته باشید.
  • هدفون برای گوش دادن به سخنرانی یا بحث داشته باشید (خصوصاً در فضاهای مشترک مهم است).

۵- حواس‌پرتی را از بین ببرید.

از فیلم و سریال گرفته تا رسانه‌های اجتماعی و ظرف‌هایی که باید بشویید، با حواس‌پرتی‌های زیادی روبرو خواهید شد که به راحتی می‌توانند شما را از مسیر خارج کنند. بهترین دانشجویان می‌دانند که چگونه حواس‌پرتی را کاهش دهند و برای تمرکز بر دروس خود وقت بگذارند.

اینکه چقدر این عوامل چالش‌برانگیز باشند، به شخصیت و موقعیت منحصر به فرد شما بستگی دارد. برخی ممکن است دریابند که با گوش دادن به موسیقی می‌توانند خانه‌ای پر سر و صدا را تحمل کنند. دیگران ممکن است تصمیم بگیرند که در یک کافی شاپ یا کتابخانه محلی درس بخوانند تا اشتیاق خود به انجام هم‌زمان چند کار در خانه را از بین ببرند. در نهایت، شما باید استراتژی پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

صرف نظر از محل کار، تلفن همراه خود را خاموش کنید تا هر زمان که پیام یا اعلان ظاهر می‌شود، تمرکزتان را از دست ندهید. اگر هنوز نمی‌توانید در برابر وسوسه بررسی ایمیل یا گشت و گذار در وب مقاومت به خرج دهید، یک مسدودکننده وب‌سایت را بارگیری کنید. استفاده از برنامه‌هایی مانند Cold Turkey و Freedom با مسدود کردن برنامه‌ها یا وب‌سایت‌هایی مانند فیسبوک و توییتر که برای جلب توجه شما رقابت می‌کنند، می‌تواند حواس‌پرتی را از بین ببرد.

۶- دریابید که چگونه بهتر یاد می‌گیرید.

بعد از اینکه مکان مطالعه را انتخاب کردید، به این فکر کنید که چه زمانی و چگونه به بهترین نحو کار خود را انجام می‌دهید. اگر صبح‌ها انرژی بیشتری دارید، وقتی بیدار می‌شوید وقت خود را برای مطالعه اختصاص دهید. اگر فکر می‌کنید شب‌ها کارایی بیشتری خواهید داشت نیز یک یا دو ساعت بعد از شام را برای رسیدگی به کارهای خود کنار بگذارید. اگر فرزندانتان صبح و عصر به توجه شما احتیاج دارند، سعی کنید یک جلسه مطالعه را اواسط روز که در مدرسه هستند برگزار کنید. یک فنجان قهوه دم کرده، آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را پخش کنید و هر آنچه برای تمرکز کردن نیاز دارید انجام دهید.

همه افراد به یک روش یاد نمی‌گیرند، بنابراین به این فکر کنید که چه نوع اطلاعاتی به شما کمک می‌کند تا مفاهیم جدید را بهتر درک کنید و از استراتژی‌های مربوط به مطالعه استفاده نمایید. برای مثال، اگر یک یادگیرنده بصری هستید، متن سخنرانی‌های ویدئویی را برای بررسی چاپ کنید. با گوش دادن بهتر یاد می‌گیرید؟ اطمینان حاصل کنید که برای پخش کلیه محتوای دوره‌های مبتنی بر صدا و فیلم، زمان مناسب را اختصاص دهید.

۷- فعالانه در کلاس‌ها شرکت کنید.

برای کمک به درک بهتر مطالب دوره و تعامل با همکلاسی‌ها، در انجمن آنلاین شرکت کنید. این ممکن است شامل اظهارنظر در مورد مقاله یک همکلاسی در صفحه بحث یا ارسال سوال درباره پروژه‌ای باشد که در حال کار بر روی آن هستید. مطالب دیگر دانشجویان و استادتان را بخوانید و اگر سوالی دارید، بپرسید.

اطمینان حاصل کنید که هرچه بیشتر تعامل داشته باشید بهتر است. انعطاف‌پذیری یادگیری آنلاین به این معنی است که اگر ۳۰ دقیقه قبل از شام ​​فرصت دارید، می‌توانید در یک پرسش و پاسخ شرکت کنید. هدف‌گذاری کنید تا هر روز در بحث‌های کلاس شرکت نمایید.

اگر احساس کردید که جا مانده‌اید، بلند صحبت کنید. برای طرح سوال یا گزارش مشکلات تا لحظه تحویل پروژه صبر نکنید؛ به استاد ایمیل بزنید و در درخواست کمک پیشگام باشید.

۸- از ارتباطات خود استفاده کنید.

کلاس‌های آنلاین ممکن است گاهی باعث شوند حس کنید که خودتان یاد می‌گیرید، اما این حقیقت ندارد. اکثر دوره‌های آنلاین با مفهوم همکاری ارتباطی نزدیک دارند، اساتید و مربیان فعالانه تشویق می‌کنند که دانشجویان برای انجام تکالیف و بحث در مورد درس‌ها با هم کار کنند.

با معرفی خود و درگیر شدن در انجمن‌های بحث و گفتگو بصورت آنلاین با سایر دانشجویان ارتباط برقرار کنید. همتایان شما می‌توانند هنگام آماده شدن برای امتحانات یا درخواست بازخورد درباره تکالیف، یک منبع ارزشمند باشند. برای ایجاد یک گروه مطالعه مجازی به آن‌ها مراجعه کنید. احتمال اینکه آن‌ها نیز به اندازه شما از این امر قدردانی کنند زیاد است.

۹- یک گروه مطالعه مجازی تشکیل دهید.

اگر عادت دارید که به صورت گروهی مطالعه کنید، کلاس‌های آنلاین می‌توانند چالش‌برانگیز باشند. شما همکلاسی دارید، اما آن ارتباطی که هنگام نشستن در کنار یکدیگر در کلاس ایجاد می‌شود، به صورت آنلاین صورت نمی‌گیرد.

با این حال، هنوز هم می‌توانید از مزایای تحصیل با افراد دیگر حتی در یک کلاس آنلاین بهره‌مند شوید. فقط باید کمی خلاق‌تر باشید.

اگر کلاس شما نوعی تالار گفتگوی آنلاین دارد، در آن سوالات خود را مطرح کنید و از همکلاسی‌هایتان بپرسید که آیا می‌خواهند با هم از طریق کنفرانس ویدیویی مطالعه کنند. هنگامی که شرکای مطالعه خود را پیدا کردید، سعی کنید هر هفته در همان زمان(ها) با هم جلسه برگزار نمایید. به این ترتیب، می‌توانید از مزایای یادگیری و مطالعه در یک گروه بهره‌مند شوید و مسئولیت‌پذیر باشید.

اگر نمی‌توانید شرکای مطالعه را از کلاس پیدا کنید، می‌توانید از برنامه‌ای مانند Focusmate استفاده کنید. Focusmate به شما امکان می‌دهد یک شریک پیدا کنید که بتوانید با او به طور مجازی از طریق تماس ویدیویی مطالعه/کار انجام دهید. حتی اگر شریک پاسخگویی شما همان مطالب را مطالعه نکند، دانستن اینکه شخص دیگری هم‌زمان با شما این کار را انجام می‌دهد مانع از سستی می‌شود.

۱۰- از منابعی که استاد فراهم می‌کند استفاده کنید.

درست مثل کلاس‌های حضوری، موفقیت تحصیلی چیزی بیشتر از حضور در کلاس و خواندن کتاب درسی است. برای تسلط بر مطالب، باید از تمام منابعی که در اختیار دارید استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر استاد شما کلاس‌های جبرانی و پرسش و پاسخ ارائه می‌دهد، حتماً در آن شرکت کنید. هرگونه سوال در مورد تکالیف، کلاس یا امتحانات آینده دارید، بپرسید.

به همین ترتیب، اگر استادتان منابع اضافی برای تمرین و درک مطالب فراهم کرده است، از آن‌ها استفاده کنید. به خصوص که شما می‌توانید همه این کارها را بدون خروج از خانه انجام دهید، در نتیجه هیچ بهانه‌ای ندارید.

۱۱- یادداشت‌برداری کنید.

بدون وجود کلاس‌های حضوری، وسوسه‌انگیز است که یادداشت‌برداری نکنید. همه اطلاعات بصورت آنلاین در دسترس است، بنابراین می‌توانید فقط زمان انجام تکالیف یا مطالعه برای امتحان به آن‌ها مراجعه کنید … درست است؟

اگرچه داشتن تمام اطلاعات کلاس بصورت آنلاین می‌تواند برای بررسی مطالب مفید باشد، اما باید یادداشت‌برداری کنید.

از این گذشته، ارزش اصلی در یادداشت‌برداری تهیه آرشیوی از مطالب نیست.

فایده واقعی یادداشت‌برداری این است که به شما کمک می‌کند با مواد آموزشی درگیر شوید و آن‌ها را از زبان خودتان بیان کنید. این کار هم درک و هم توانایی حفظ شما را تقویت می‌کند.

۱۲- به تعویق نیاندازید.

کلاس‌های آنلاین وسوسه به تعویق انداختن را تشویق می‌کنند. بدون جلسات منظم کلاس برای مشغول بودن و مسئولیت‌پذیری، ممکن است همه کارها را تا زمان پایان دوره به تعویق بیاندازید.

این امر زمانی که تا پروژه نهایی ماه‌ها باقی مانده است، چندان نگران‌کننده به نظر نمی‌رسد. اما وقتی می‌خواهید یک دوره کامل را در یک شب خلاصه کنید، می‌تواند به دردی بزرگ تبدیل شود.

برای جلوگیری از این وضعیت، خودتان برنامه مناسب را بچینید. برای خواندن تعداد مشخصی از صفحات، حل مجموعه مشکلات یا هر کاری که برای یادگیری مطالب باید انجام دهید، موعد مقرر تعیین کنید.

تقسیم کردن کار در طول دوره باعث کنترل بیشتر آن شده و به شما کمک می‌کند تا واقعاً مطالب را یاد بگیرید.

جمع‌بندی

کلاس‌های آنلاین یک گزینه عالی برای کمک به شما جهت به دست آوردن مدرک مورد نیازتان هستند. اگرچه آن‌ها چالش‌های منحصر به فرد خود را دارند، اما پیروی از توصیه‌های بالا می‌تواند به شما کمک کند حتی در پرهرج و مرج‌ترین زمان‌ها نیز موفق باشید.

نوشته های مشابه

1 سوال یا دیدگاه درباره “توصیه‌های کاربردی برای استفاده موثر از کلاس‌های آنلاین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن