BPM Course
بهره‌وریمدیریت منابع انسانی

اهمیت تدوین برنامه توسعه کارمندان و افزایش بهره‌وری آن‌ها

در اوایل ۲۰ سالگی، به عنوان مدیر شیفت در یک رستوران زنجیره‌ای معروف کار می‌کردم. در روز دوم کارم، هر مدیری که بالاتر از من بود برکنار شد و به من گفتند که کار را ادامه بدهم تا زمانی که مدیر منطقه بتواند طی “یک یا دو هفته” کسی را پیدا کند.

من مطلقاً نمی‌دانستم دارم چه کار می‌کنم، و تیمم هم این را می‌دانست.

هرج و مرج به وجود آمد. مقررات انطباق، SOP و اقدامات ایمنی اولیه نادیده گرفته شدند، زیرا تیم به من اطمینان نداشت.

در نهایت سه ماه طول کشید تا یک مدیر موقت از یکی از فروشگاه‌های دیگر بیاید، و در آن زمان بیش از حد تصور ناامید شده بودم. لحظه‌ای که او وارد در شد، کلیدهایم را تحویل دادم، اخطاریه‌ام را گذاشتم و حاضر نشدم در مورد امکان ماندن در هر سمت دیگری صحبت کنم.

در آن زمان، من فقط ۲۰ سال داشتم، این یکی از اولین نقش‌های رهبری من بود، و من از دنیا بی‌خبر بودم. از آن زمان، من سمت‌های رهبری دیگری را برعهده گرفته و مربیانی داشته‌ام که به من درس دادند، مهارت‌های رهبری را توسعه داده‌ام که در آگهی‌های استخدام به آن‌ها اشاره‌ای نمی‌کنند. امروز، من می‌توانم در همان موقعیت قرار بگیرم و بدون هیچ مشکلی آن را حل کنم.

با این حال، بدون آن فرصت‌ها، من همچنان آن جوانی خواهم بود که نتوانست تیمش را متحد کند یا مهارت‌های آن‌ها را توسعه ‌دهد، و شغلش را چیزی بیش از وسیله‌ای برای رسیدن به هدف نمی‌داند.

توسعه کارمندان: اصول اولیه

سخت‌ترین بخش هر پروژه این است که بدانید از کجا شروع کنید. این ندانستن می‌تواند باعث شود اصلا کار را شروع نکنید. اما اجازه دهید یک نکته را با شما در میان بگذارم: اولین پنکیک همیشه بد از آب درمی‌آید!

در دنیای بدون توسعه کارمندان…

پذیرش سازمانی یا Onboarding یک فرآیند پیوسته است. همه ما این را می‌دانیم؛ اما از یک جایی به بعد دیگر این مفهوم معنای چندانی ندارد. زمانی که یک کارمند ۵ سال یا بیشتر برایتان کار کند یعنی پذیرش شده است.

برای کارمند رسمی، پذیرش دیگر در مورد یادگیری شرکت برای ارتقاء مهارت، آموزش و توسعه نیست. اما تمرکز اصلی باید بر کمک به آن کارمند باشد تا نقش خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

اگر با یک برنامه استاندارد از توسعه کارمندان پشتیبانی نکنید، قطعا حداقل یکی از سناریوهای زیر را تجربه خواهید کرد:

سناریوی اول، که در آن یک کارمند خوب، بد می‌شود

حتی بهترین کارمندان تنها با حمایت مناسب می‌توانند بهترین باشند. اکثر مردم می‌خواهند کار خود را به خوبی انجام دهند. همه دوست دارند احساس موفقیت داشته باشند و احساس کنند مشارکت‌هایشان معنادار و مهم است.

با این حال، اگر آن‌ها ابزار مناسبی برای انجام این کار نداشته باشند، شرایط به خوبی پیش نخواهد رفت.

فرض کنید که نرم‌افزار دپارتمان را به روز کردید. این خوب است، اما اکنون باید به کارمندان خود آموزش دهید تا از آن به درستی استفاده کنند. اگر مجبور شوند خودشان آن را کشف کنند، احتمالاً در نهایت ناامید می‌شوند، نیمی از ویژگی‌هایی را که برای آسان‌تر کردن کارشان مهم هستند یاد نمی‌گیرند و حتی ممکن است به طور کامل به روش قبلی بازگردند.

شما از کارمندان خود انتظار دارید که در مورد روندها و نوآوری‌های صنعت به روز بمانند، اما ابزاری برای انجام این کار برای آن‌ها فراهم نمی‌کنید. بدون پرداخت هزینه برای شرکت در کنفرانس‌ها، بدون اشتراک در نشریات صنعتی، بدون پرداخت دستمزد برای رویدادهایی که خارج از ساعات کاری اتفاق می‌افتد.

نکته این است: کارکنان بدون دریافت حمایت کافی برای توسعه خود، احساس می‌کنند که مورد قدردانی قرار نمی‌گیرند. شغل آن‌ها بیش از آنکه پاداش دهد، خسته‌کننده و استرس‌زا است. طولی نمی‌کشد که بهترین کارمند به این نتیجه می‌رسد که چون شرکت در رشد و توسعه او سرمایه‌گذاری نمی‌کند، او نیز نباید برای رشد و بهبود شرکت تلاشی به خرج دهد.

سناریوی دوم، که در آن بزرگ‌ترین دارایی شما از بین می‌رود

این، بدون شک، بدترین سناریو است. بدون حمایت مناسب، با ارزش‌ترین استعداد شما به جای دیگری می‌رود. به یاد داشته باشید: این کارمندان ارزش بالایی دارند. شرکت‌های دیگر – رقبای شما – قطعاً به مهارت‌هایشان علاقه‌مند خواهند شد.

کارمندان نیز معمولا ارزش خود را می‌دانند. پول همه چیز نیست، اما اگر یک پکیج متناسب با آن ارزش ارائه نکنید – از جمله فرصت‌های توسعه – صرف نظر از اینکه چقدر پول به آن‌ها می‌دهید، در شرکتتان باقی نمی‌مانند.

بی حوصلگی و عدم قدردانی از کارمندان یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد شغل خود را ترک می‌کنند. بدون یک برنامه توسعه کارمند مستحکم، شما اساساً کاری می‌کنید که هر دوی این موارد اتفاق بیافتند.

اصول برنامه توسعه کارمندان

پیش از آنکه به نحوه تدوین برنامه توسعه کارمندان بپردازیم،‌ بیایید بررسی کنیم که اصول پشت آن چیست.

توسعه و بهره‌وری کارکنان

قفسه‌های کتاب آیکیا را در نظر بگیرید. آن‌ها مقرون به صرفه هستند، ظاهر زیبایی دارند و می‌توانند مستقیماً درب منزل شما تحویل داده شوند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن‌ها را سرهم بندی کنید.

جمع‌بندی

بهره‌وری، مشارکت و حفظ کاملاً به هم مرتبط هستند. اگر یکی از آن‌ها نباشد، مثل این خواهد بود که ساختمان یکی از ستون‌های خود را از دست داده باشد.

برنامه توسعه کارمندان این سه ستون را تقویت می‌کند تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که هر یک از کارمندان (و شرکت) بر ستونی محکم ایستاده‌اند.

بدون استراتژی توسعه، نیروی کار شما مشارکت کمتری داشته، بهره‌وری کمتری خواهد بود و احتمال بیشتری وجود دارد که به دنبال فرصت‌های جدیدی بگردد که او را به چالش بکشد.

با سرمایه‌گذاری در توسعه کارمندان، شما از همه نظر به رشد کسب و کار خود کمک خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن