بهره‌وریمدیریت منابع انسانی

تعریف انگیزه درونی و بیرونی و کاربرد آن در محیط کار

همه ما هر روز صبح دلایل مختلفی برای بیدار شدن و انجام کارهایمان داریم.

پس چرا بعضی از روزها برخاستن، ورزش کردن، انجام تکالیف مربوط به کار یا مدرسه یا تهیه غذا ​​برای خانواده سخت‌تر از روزهای دیگر می‌شود؟

انگیزه (یا فقدان آن) معمولاً دلیل این است که چرا کارهایمان را انجام می‌دهیم.

انگیزه انواع مختلفی دارد و همانطور که مشخص شد، درک اینکه چرا انگیزه کارهایی را که انجام می‌دهید را دارید، می‌تواند به شما و دیگران در حفظ انگیزه کمک کند.

در این مقاله، ما به دو نوع انگیزه درونی و بیرونی خواهیم پرداخت تا تفاوت بین انواع، مزایای هر یک و نحوه استفاده از هر دو نوع را برای ایجاد بهره‌وری یاد بگیریم.

تعاریف انگیزه درونی و بیرونی

انگیزه درونی شامل انجام کاری می‌شود که شخصاً برای شما پاداش‌دهنده است. انگیزه بیرونی شامل انجام کاری می‌شود که می‌خواهید در ازای آن پاداش بگیرید یا از مجازات جلوگیری کنید.

انگیزه درونی چیست؟

وقتی انگیزه درونی دارید، رفتار شما ناشی از تمایل درونیتان برای انجام کاری به خاطر خودش است. به عنوان مثال، لذت شخصی از یک فعالیت، یا تمایل شما به یادگیری یک مهارت به دلیل اینکه مشتاق یادگیری هستید انگیزه درونی است.

نمونه‌هایی از انگیزه درونی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کتاب خواندن زیرا از داستان‌سرایی لذت می‌برید.
  • ورزش کردن زیرا می‌خواهید استرس را از بین ببرید.
  • نظافت منزل زیرا به شما کمک می‌کند تا نظم داشته باشید.

انگیزه بیرونی چیست؟

هنگامی که انگیزه بیرونی دارید، رفتارتان ناشی از یک عامل بیرونی است که شما را به امید کسب پاداش یا جلوگیری از نتیجه‌ای منفی وادار به انجام کاری می‌کند.

نمونه‌هایی از انگیزه‌های بیرونی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خواندن کتاب برای آمادگی در آزمون
  • ورزش برای کاهش وزن
  • تمیز کردن خانه جهت آماده کردن آن برای میهمانان

تفاوت انگیزه درونی و بیرونی

در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد انگیزه درونی بهتر از انگیزه بیرونی است. به هر حال، به نظر می‌رسد که اگر به کسی یا چیزی برای گرفتن انگیزه و کار کردن نیاز نداشته باشید،‌ ایده‌آل خواهد بود.

اما افسوس که ما در چنین مدینه فاضله‌ای زندگی نمی‌کنیم و انگیزه بیرونی به معنای چیز بدی نیست. انگیزه بیرونی فقط ماهیت انسان بودن است.

اگر شغلی دارید و مجبورید یک پروژه را به اتمام برسانید، احتمالاً انگیزه بیرونی دارید: دریافت تمجید از مدیر خود یا ترفیع، حتی اگر هنگام انجام پروژه از آن لذت ببرید. اگر در مدرسه هستید، انگیزه بیرونی برای یادگیری یک زبان بیرونی دارید زیرا در آن زبان نمره دریافت خواهید کرد، حتی اگر از تمرین و مطالعه آن لذت ببرید.

بنابراین، انگیزه درونی خوب است و انگیزه بیرونی نیز خوب است. نکته اصلی این است که دریابید چرا شما و تیمتان برای انجام کارها انگیزه دارید و هر دو نوع انگیزه را رواج دهید.

چه زمانی انگیزه درونی بهتر است

تحقیقات نشان داده است که دریافت تعریف و تمجید می‌تواند به افزایش انگیزه درونی کمک کند. بازخورد مثبت “صمیمانه”، “استقلال را ارتقا می‌دهد” و “استانداردهای قابل دستیابی” را به کودکان منتقل می‌کند.

اما در طرف دیگر سکه، اگر خیلی ناخواسته و ناخواسته به آن‌ها پاداش داده شود، می‌تواند انگیزه درونی را کاهش دهد. هنگامی که کودکان بیش از حد برای انجام حداقل کارها مورد ستایش قرار می‌گیرند، انگیزه درونی آن‌ها کاهش می‌یابد.

اگر مدیر هستید، در تمجید و دادن بازخورد مثبت عمدی عمل کنید. اطمینان حاصل کنید که خاص و قدرتمند بوده و به کارمندان شما کمک می‌کند انتظارات و استانداردهایتان را درک کنند. اما اطمینان حاصل کنید که بیش از حد برای کارهایی که برای تیم شما معنای کمتری دارد، تعریف و تمجید نکنید، در غیر این صورت انگیزه درونی آن‌ها از دست می‌رود.

اگر مشارکت‌کننده فردی هستید، به مدیر خود بگویید که انتقادات و پیشنهادات وی انگیزه‌بخش است و به او نیز بازخورد مثبت دهید. با ارائه بازخورد مثبت به مدیرانی که با تمجید انگیزه شما را حفظ می‌کنند، به نوبه خود به آن‌ها انگیزه می‌دهید تا مدیریت را با موفقیت ادامه دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن