مدیریت افرادمدیریت منابع انسانی

مدیریت نیروی کار (WFM) چیست و چه فرایندهایی دارد؟

مدیریت نیروی کار (WFM یا Workforce Management) در ساده‌ترین شکل، به معنی تعیین فرد مناسب با مهارت مناسب در زمان مناسب و اطمینان از موقعیت مطلوب کارکنان برای پاسخگویی به تقاضا است.

پیشرفت در ابزارهای مدیریت نیروی کار در حال حاضر توانایی افزایش تعادل بین کار و زندگی یک کارمند را با استفاده از ویژگی‌هایی مانند گیمیفیکیشن، تغییر معاملات و برنامه‌های تلفن همراه با قابلیت مشاهده برنامه‌های آینده و درخواست تغییرات فراهم می‌کند. هدف از این ابزارها کاهش فرسودگی و غیبت است، اطمینان از شاد بودن کارکنان که به بهبود خدمات مشتری و نتیجه نهایی کمک می‌کند.

چرا مدیریت نیروی کار مهم است؟

مدیریت نیروی کار مهم است زیرا به سازمان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل نماید که نه تنها پرسنل کافی در اختیار مشتریان هستند بلکه از مهارت‌های لازم برای این کار نیز برخوردارند. به عنوان مثال مدیریت نیروی کار در مرکز تماس، با پیش‌بینی حجم تماس‌ها، پیام‌ها یا ایمیل‌ها و برنامه‌ریزی تعداد صحیح نمایندگان برای رسیدگی به حجم مورد انتظار معاملات، به اطمینان از تعداد مناسب نمایندگان در دسترس است.

علاوه بر این، این امر همچنین به ردیابی عملکرد روزانه کارکنان و تعیین سریع مناطق بهبود کمک می‌کند.

مدیریت نیروی کار شامل چه مواردی است؟

عملکردهای اصلی نرم‌افزار مدیریت نیروی کار عبارتند از:

زمان‌بندی نمایندگان

زمان‌بندی یکی از جنبه‌های مهم مدیریت نیروی کار است. هدف اصلی برنامه‌ریزی نیروی کار، ایجاد برنامه‌هایی است که تمام الزامات قانونی و قراردادی را برآورده کند، همچنین صلاحیت کارکنان، ترجیحات شخصی کار و در دسترس بودن آن‌ها را در نظر گیرد. ابزارهای مدیریت نیروی کار به برآوردن این الزامات کمک می‌کند و به کارکنان اجازه می‌دهد تا در فرایند برنامه‌ریزی مشارکت داشته باشند و منجر به ایجاد کارکنان شادتر و با انگیزه‌تر می‌گردد.

پیش‌بینی و بودجه‌بندی

برای موفقیت برنامه‌ریزی نیروی کار، باید بتوانید نیازهای کوتاه مدت، میان‌مدت ​​و بلندمدت نیروی انسانی را پیش‌بینی کنید. به یاد داشته باشید؛ اگر پیش‌بینی‌ها نادرست باشند، برنامه‌ها نیز اینگونه خواهند بود! مدیریت نیروی کار مجموعه‌ای از ابزارها را در اختیار شما قرار می‌دهد که به شما کمک می‌کند کسب و کار را در حالت اولیه معمول پیش‌بینی کنید، در حالی که در رویدادهای آینده با استفاده از داده‌های تاریخی از نظر حجم و پروفایل در نظر گرفته می‌شود و به شما در ایجاد یک برنامه دقیق و کارآمد کمک می‌کند.

مدیریت نیروی کار همچنین به برنامه‌ریزی ظرفیت کمک می‌کند، به شما این امکان را می‌دهد که استخدام کارکنان را بهینه کرده و حجم کار را بر اساس نیاز تعیین کنید. این امر به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا بودجه خود را به نحو ساده و با کاهش هزینه‌های اتلاف، تعیین کنند.

مدیریت عملکرد

مدیریت عملکرد وسیله‌ای است برای اطمینان از اینکه سازمان‌ها و کارکنان از توانایی‌های بالقوه خود استفاده کرده و به طور موثر اهدافی را که تعیین کرده‌اند، برآورده می‌کنند. هنگامی که مدیریت عملکرد به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند به سازمان‌ها در توسعه نیروی کار و کارکنان خود کمک کرده و اهداف مشخصی را برای آن‌ها فراهم نماید. این امر همچنین آن‌ها را قادر می‌سازد تا پیشرفت خود را در طول زمان پیگیری کنند.

برای پیاده سازی هر نوع برنامه مدیریت عملکرد در سازمان، ابتدا باید تعیین کنید که می‌خواهید چه چیزی را اندازه‌گیری کنید. مدیریت نیروی کار با ارائه درک خوبی از سطوح مشارکت کارکنان، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا این KPIها را ردیابی کنند.

جمع‌بندی

دنیای مدیریت نیروی کار دائما در حال تغییر است. با در دسترس بودن فناوری‌های غنی از ویژگی‌ها از جمله افزایش مداوم اتوماسیون مدیریت نیروی کار و الگوریتم‌های پیشرفته بهتر، مدیریت نیروی کار به یک نقطه مهم در تبدیل اولویت تجربه کارکنان و مشتریان تبدیل شده است.

صرف نظر از صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید، انتظارات متفاوتی از طرف مصرف‌کنندگان و همچنین کارکنان (نسل Z و هزاره‌ها) وجود دارد. کسب و کارهای هوشمند به این نتیجه رسیده‌اند که تجربه کارکنان برای ادامه فعالیت آن‌ها در کسب و کار ضروری است.

کارکنان خوشحال به نوبه خود موفقیت کسب و کار را به ارمغان خواهند آورد. در اینجاست که نرم‌افزار مدیریت نیروی کار و برنامه‌ریزی منابع مطرح می‌شود؛ ابزاری که به منظور ارتقاء کسب و کار شما با صرفه‌جویی قابل توجه در زمان و کارآیی عملیاتی طراحی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن