مدیریت منابع انسانی

شریک تجاری منابع انسانی (HRBP) کیست؟

شریک تجاری منابع انسانی (Human Resources Business Partner یا HRBP) یک رابط استراتژیک بین منابع انسانی و کسب و کار است. این متخصصان ارشد منابع انسانی درک عمیقی از کسب و کار دارند و اطمینان حاصل می‌کنند که منابع انسانی به کسب و کار کمک می‌کند تا اثربخش باشد. با این حال، نقش شریک تجاری منابع انسانی در حال تغییر است. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که این نقش چیست، چه وظایفی را در بر می‌گیرد و یک شریک تجاری منابع انسانی خوب، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.

تعریف شریک تجاری

شراکت تجاری شامل هرگونه پیوند قراردادی و انحصاری بین طرفین است که نشان‌دهنده یک اتحاد تجاری می‌باشد. دو طرف ممکن است توافق نمایند که برای ایجاد و مدیریت یک کسب و کار با یکدیگر همکاری کنند. طرفین ممکن است تیم‌ها، گروه‌ها یا کسب‌وکارهای جداگانه‌ای باشند که توافق می‌کنند با یکدیگر برای یک هدف مشترک سودمند همکاری نمایند.

شریک تجاری استراتژیک بودن به چه معناست؟

شریک تجاری استراتژیک رهبری است که در گفتگوها در مورد آینده، ماموریت، اهداف و استراتژی کلی یک شرکت یا سازمان شرکت می‌کند. یک شریک تجاری استراتژیک، در حالی که عضوی از مدیران ارشد یا تیم رهبری اجرایی نیست، در مکالمات منابع انسانی خودش را نشان می‌دهد. یک شریک تجاری استراتژیک، مشاوری است که نظرات و ایده‌های او ارزشمند می‌باشد. شریک تجاری منابع انسانی به طور کلی به عنوان یک شریک تجاری استراتژیک در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند توصیه‌ها، تصمیم‌گیری و دستیابی به اهداف را ارائه دهد.

متخصص منابع انسانی برای اینکه به عنوان یک شریک تجاری استراتژیک ارزش داشته باشد و شایسته دعوت به گفتگو در مورد آینده سازمان باشد، باید مجموعه خاصی از مهارت‌ها و دانش را به دست آورد. این فرد باید تمام زمینه‌ها و دپارتمان‌های کسب و کار را درک کند و بداند که منابع انسانی چگونه می‌تواند از این جنبه‌ها بهره‌مند شود. چنین فردی در گوش دادن به مشکلات و ایده‌ها و بیان روشن راه‌حل‌ها مهارت دارد.

شریک تجاری منابع انسانی کیست؟

عملکرد منابع انسانی، تمرکز بر افراد را با جنبه تجاری کارها ادغام می‌نماید تا به سازمان کمک کند تا به اهداف تجاری خود برسد.

از بین تمام متخصصان منابع انسانی، شریک تجاری منابع انسانی عمدتاً با مشتری روبرو است. این بدان معناست که HRBP مستقیماً با مدیران صفی (Line Management) ارتباط دارد. یک HRBP خوب می‌تواند ارزشی را به سازمان برساند و فرآیندهای تصمیم‌گیری را هدایت کند. به خصوص در زمان‌های تغییر و اختلال، یک شریک تجاری منابع انسانی قوی می‌تواند تضمین کند که تمام فعالیت‌های منابع انسانی از نظر استراتژیک با اولویت‌های مدیر صفی همسو هستند.

از بین همه افراد در کسب و کار، مدیران صفی بدون شک قوی‌ترین درک را از آن دارند. با مشارکت با این مدیران، منابع انسانی می‌تواند اولویت‌ها را تعیین و تأثیر کسب و کار ایجاد کند.

از آنجایی که شریک تجاری نقش استراتژیکی دارد، بیشتر در کسب و کارهای بزرگ دیده می‌شود. یک شریک تجاری ممکن است مسئول بین دویست تا چند هزار کارمند باشد. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه دامنه کنترل شریک تجاری منابع انسانی بزرگ‌تر باشد، نقش او استراتژیک‌تر است.

شریک تجاری منابع انسانی چه کاری انجام می‌دهد؟

شرکای تجاری منابع انسانی با تیم‌ها، مدیران و ذینفعان کلیدی همکاری می‌کنند تا به ایجاد قابلیت‌های سازمان و افراد کمک کنند، و استراتژی‌ها و فعالیت‌های موثر افراد را در سازمان شکل دهند و اجرا نمایند. آن‌ها باید درک عالی از سازمان، استراتژی و مشتریان آن و همچنین درک بسیار خوبی از چالش‌های مردمی که سازمان با آن مواجه است داشته باشند.

شرکای تجاری منابع انسانی معمولاً با یک حوزه خاص از کسب و کار (به عنوان مثال هیئت مدیره، یا تعدادی از تیم‌های خاص) همسو هستند. آن‌ها از نزدیک با حوزه تجاری خود کار کرده و به آن کمک می‌کنند تا استراتژی کسب و کار را از دیدگاه مردم پیاده‌سازی کند. به عنوان مثال، اگر استراتژی هدایت فروش باشد، شریک تجاری منابع انسانی به کسب و کار کمک می‌کند تا یک فرهنگ و رویکرد مردمی ایجاد نماید که از این امر حمایت می‌کند. برای دستیابی به موفقیت، او باید روابط معناداری را با افراد کلیدی در حوزه تجاری خود و سایر تیم‌های سازمان ایجاد نماید. مهارت در ایجاد رابطه و تأثیرگذاری ضروری است. آن‌ها همچنین باید بتوانند از داده‌ها، معیارها و شواهد برای اطلاع‌رسانی و هدایت تصمیم‌گیری و تغییر در حوزه‌های تجاری خود استفاده کنند.

فعالیت‌های یک شریک تجاری منابع انسانی بسته به اندازه سازمان متفاوت خواهد بود. HRBP که در یک سازمان کوچک یا متوسط کار می‌کند ممکن است بیشتر شبیه یک متخصص منابع انسانی عمل نماید و در همه زمینه‌ها تخصص ارائه دهد و همچنین فعالیت‌های عملیاتی بیشتری مانند رسیدگی به روابط کارکنان یا مسائل خط مشی انجام دهد. در یک شرکت چندملیتی بزرگ، شرکای تجاری منابع انسانی در کنار تیم‌هایی از متخصصان (مانند کارشناسان استعداد، فرهنگ و توسعه – که گاهی اوقات به عنوان «مراکز تعالی» نامیده می‌شوند) و تیم‌های پشتیبانی عملیاتی که با مسائل روزمره مانند غیبت و خط مشی سروکار دارند (که گاهی اوقات به عنوان “سرویس‌های مشترک” شناخته می شود)، استراتژی افراد را برای حوزه تجاری خود هدایت می‌کنند.

مسئولیت‌ها و وظایف شرکای تجاری منابع انسانی

چند فعالیت که به عنوان یک شریک تجاری منابع انسانی در آن‌ها شرکت خواهید کرد عبارتند از:

  • ملاقات با ذینفعان کلیدی برای بحث در مورد چالش‌های کارمندان
  • ارائه راهنمایی در خصوص موارد مربوط به کارمندان مانند بازسازی و برنامه‌ریزی جانشین‌پروری
  • ارائه تخصص در رابطه با کارمندان و ایجاد راه‌حل‌هایی برای کمک به حوزه کسب و کار جهت ارائه استراتژی
  • تأثیرگذاری و ایجاد روابط با کارمندان و افراد مربوط به کسب و کار
  • ارائه تخصص برای تیم‌های تخصصی که رویکردهای جدید مربوط به کارمندان را پیاده‌سازی می‌کنند
  • زیر سوال بردن و به چالش کشیدن دیگران برای ریشه‌یابی مسائل افراد و کسب و کار
  • مربی‌گری و ارائه بازخورد به ذینفعان کلیدی برای کمک به بهبود کارایی کسب و کار

سخن پایانی

نقش و مسئولیت‌های شریک تجاری منابع انسانی بیشتر و بیشتر استراتژیک می‌شوند، زیرا در عصر دیجیتال هستیم و تغییرات خیلی سریع اتفاق می‌افتند. یک شریک تجاری با صلاحیت منابع انسانی می‌تواند با تفکر استراتژیک، برنامه‌ریزی برای آینده و کمک به ادغام فناوری در جریان کار، استرسی که اغلب بر تیم‌های رهبری وارد می‌شود را کاهش دهد.

HRBP باید به طور مداوم پیشرفت‌های جدید را با منابع انسانی و در بخش کسب و کار یاد بگیرد و از آن‌ها مطلع باشد. با انجام این کار، شرکای تجاری منابع انسانی به سازمان‌های خود کمک می‌کنند تا موفق‌تر شوند. در یک کلام، به عنوان یک شریک تجاری منابع انسانی با هوش تجاری، می‌توانید تأثیر مثبت قوی بر کسب و کار خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن