BPM Course
مدیریت منابع انسانیهوش تجاری

استفاده از تحلیل داده در منابع انسانی و مدیریت عملکرد

استعدادهای برتر مانند آهن‌ربا عمل می‌کنند و استعدادهای برتر دیگر را برای کار در یک کسب و کار جذب می‌کنند. اما جذب و حفظ استعدادهای برتر نیاز به مواردی بیش از مزایای شرکت دارد. این امر نیاز به فرهنگی دارد که برای رشد و یادگیری ارزش قائل باشد، جایی که به کارمندان فرصت‌های کافی برای مقابله با چالش‌های جدید و مهیج داده شود.

تصمیم‌گیری در مورد جذب و حفظ استعدادهای جدید اکنون با طیف گسترده‌ای از داده‌های حاصل از ابزار مدیریت عملکرد پشتیبانی می‌شود. این داده‌ها به رهبران سازمان و مدیران منابع انسانی بینشی منحصر به فرد در مورد آنچه جاه‌طلبی را تحریک می‌کند و فرد را ترغیب به پیشرفت می‌کند، می‌دهند. در این مقاله خواهید دید که کسب و کارها چگونه فرایندهای خود را برای ایجاد تیم‌هایی متشکل از افراد با استعداد، تغییر می‌دهند.

چرا استعداد مهم است؟

جذب، حفظ و توسعه استعدادهای برتر برای شرکت شما یک مزیت بارز نسبت به رقیبان فراهم می‌کند. همچنان که کارمندان به طور فزاینده‌ای شرکت‌ها را دستخوش تحولاتی می‌کنند، ساختن سیستم‌های قادر به شناسایی عملکرد بالا برای شخص و سازمان مفید است و باعث بهبود نگهداری، افزایش تعامل و در نهایت دستیابی به بهترین نتایج می‌شود.

شناسایی و پرورش استعدادهای برتر:

  • یک مزیت رقابتی ارائه می‌دهد: کسب و کارها قادر به استفاده از مهارت‌های با استعدادترین کارمندان خود هستند و تیم‌هایی با استعدادهای ممتاز را برای ارائه عملکرد برتر از رقیبان ایجاد می‌کنند.
  • موجب چابکی و انعطاف‌پذیری می‌شود: هرچه استعدادهای ترکیبی نیروی کار متنوع‌تر باشند، بهتر می‌توانند با چالش‌های جدید سازگار شوند.
  • جهت‌گیری به سمت رشد: تیم‌ها و افراد با استعداد بهتر می‌فهمند که چگونه استعدادهای خود را توسعه داده و بینش جدیدی در مورد توسعه شرکت ارائه دهند.
  • از فرهنگ یادگیری پشتیبانی می‌کند: پرورش استعداد، فرهنگ سازمانی را ارتقا می‌دهد که رشد مهارت‌های جدید را ارزشمند می‌داند و این طرز فکر را در کل نیروی کار مستقر می‌سازد.
  • استعدادهای برتر بیشتری را جذب می‌کند: شرکت‌هایی که اولویت اصلی را برای استعداد قائل می‌شوند، تبدیل به یک آهن‌ربا برای سایر افراد با عملکرد بالا می‌شوند که به سمت محیطی گرایش پیدا می‌کنند که به طرز قابل توجهی پیشرفت شخصی و حرفه‌ای را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

بیایید بررسی کنیم که چگونه مدیران و رهبران می‌توانند از طریق فرهنگ و بازخورد، استعدادها را در کسب و کار خود به بهترین وجه مدیریت کرده و توسعه دهند، در حالی که داده‌ها را از طریق ابزارهای مدیریت عملکرد برای تصمیم‌گیری آگاهانه جهت حفظ عملکرد بالا و جذب استعدادهای برتر هدایت می‌کنند.

مدیریت و پرورش استعداد

شناسایی و رشد استعدادها به نوع خاصی از ذهنیت مدیریتی نیاز دارد که در آن محیط یادگیری و رشد پرورش یابد. این همچنین باید یک ذهنیت آینده‌نگر باشد، جایی که چالش‌ها با استفاده از فرصت‌ها و بازخورد منظم برای اطمینان از هم‌سویی سازگار بین اهداف فردی و شرکت ایجاد می‌شوند.

پرورش فرهنگ رشد و یادگیری

اگر شرکت‌ها می‌خواهند از استعدادهای موجود حداکثر استفاده را ببرند، رشد و یادگیری باید یکی از عناصر اساسی فرهنگ آن‌ها باشد. کمپین “متفاوت فکر کن” شرکت اپل از اواخر دهه ۱۹۹۰ با سه کلمه ساده بیان می‌کند که چگونه می‌توان یک نگرش فرهنگی موثر را به روشی ساده اما مختصر تجسم کرد و شرکت‌ها باید هدف خود را با ارسال پیام‌های مشابه به کارمندان با استعدادی که می‌خواهند پرورش دهند، ارائه کنند.

با قرار دادن ارزش بالایی برای رشد و توسعه در کل فرهنگ، از روندهای پردازشی و القایی تا پیام‌رسانی روزانه بستر ارتباطات داخلی یک شرکت، کسب و کارها می‌توانند به کارمندان خود نشان دهند که توسعه استعداد اولویت اصلی آن‌ها است .

تبدیل چالش‌ها به فرصت

واکنش یک فرد در برابر یک بحران یا چالش می‌تواند موارد زیادی را در مورد توانایی انطباق او نشان دهد. با تبدیل چالش‌ها به فرصت‌های رشد، مدیران و رهبران می‌توانند آن دسته از کارمندانی را که قادر به فراتر رفتن از وظایف شغلی خود هستند و همچنین افرادی را که ممکن است به کمک بیشتری نیاز داشته باشند، شناسایی کنند.

راهی بهتر برای توسعه و حفظ استعدادهای برتر به گفته مارگارت راجرز:

“برخورد با هر چالشی که کارمندان شما با آن روبرو می‌شوند به عنوان فرصتی برای تمرین و رشد، چه شخصی باشد، مانند بهبود مهارت‌های ارتباطی یا عملی مانند یادگیری یک فناوری جدید، برای ایجاد محیطی که در آن مردم معتقدند برای آن‌ها به اندازه کافی ارزش قائل هستید بسیار مهم است. به افراد باید فرصت و زمان برای شکوفایی داده شود. همچنین به مدیران این فرصت را می‌دهد تا به کارکنان خود کمک کنند تا به طور موثر مهارت‌های خود را ارتقا دهند، زیرا موانع جدید خارج از آموزش‌های رسمی و تجارب کاری روزمره بوجود می‌آیند. ”

بازخورد مداوم و پاداش دادن

بازخورد دو طرفه مداوم بین مدیران، رهبران تیم و کارکنان آن‌ها یکی دیگر از مکانیزم‌های موثر برای شناسایی عملکرد بالا و استعداد است که در آن آموزش و سایر مکانیزم‌های اصلاحی قابل اجرا است. جلسات منظم یک نفره، اعلام حضور و درخواست بازخورد با کمک نظرسنجی از کارمندان از طریق ابزارهای مدیریت عملکرد، می‌تواند به شما کمک کند تا این مورد فراموش نشود.

این بازخورد را می‌توان با ارزیابی دستاوردهای مرتبط با هدف فرد ترکیب کرد تا به مدیران فرصت تجلیل از تلاش موثر را بدهد. با تمجید از کارمندان با عملکرد بالا به صورت مشهود، طرز تفکر تشویق به توسعه استعداد در سازمان به عنوان بازتاب ارزش‌های اصلی شرکت تقویت می‌شود.

تجزیه و تحلیل داده‌ها برای ردیابی استعداد

با سازگاری کسب و کارها با نیروی کار پراکنده و تعداد زیادی از کارمندان که اکنون از راه دور کار می‌کنند، سیستم‌های جدیدی از تجزیه و تحلیل داده‌محور به صورت آنلاین درآمده‌اند تا به آن‌ها امکان نظارت بر عملکرد و تعامل و پیگیری استعدادها را بدهند. مدیران و رهبران می‌توانند این منابع را برای شناسایی استعدادهای برتر، ایجاد پیشرفت شغلی و حمایت حیاتی استفاده کنند.

برخی از ابزارهایی که کسب و کارها می‌توانند از طریق سیستم مدیریت عملکرد خود برای شناسایی و پیگیری استعدادها استفاده کنند عبارتند از:

ارتباطات چند کاناله

نشان دادن فرهنگی که برای پرورش و شکوفایی استعدادها ارزش قائل است، نیاز به یک بستر ارتباطی چند کاناله دارد که بتواند این پیام را در سراسر شرکت ارائه دهد. خواه این به معنای ارسال کاربرگ و مطالب آموزشی باشد و یا به روزرسانی فوری اطلاعات، بستری که امکان اطلاع‌رسانی‌های فوری را از طریق ایمیل، پیام کوتاه یا دستگاه‌های دسکتاپ فراهم می‌کند به این معنی است که افراد، تیم‌ها و ادارات بلافاصله اطلاعات مربوطه را دریافت می‌کنند. ورود به سیستم دیجیتال به این معناست که مدیران در دریافت پیام‌های خود شفافیت نشان می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن