مدیریت افرادمدیریت منابع انسانی

معرفی انواع سیستم‌های جبران خدمات (Compensation)

اگر سازمانی بخواهد به کارمندان خود پاداش منصفانه‌ای بدهد، باید انواع مختلف جبران خدمات (Compensation) و نحوه ایجاد بسته‌های جذاب را برای کارمندان خود در نظر داشته باشند. در متن پیش رو قصد داریم به بررسی انواع مختلف جبران خدمات بپردازیم. به همین دلیل در این مقاله بررسی خواهیم کرد که جبران خدمات چیست و انواع مختلف جبران خدمات کدام‌اند.

جبران خدمات چیست؟

جبران خدمات به هرگونه پرداختی که کارفرما در طول مدت اشتغال به کارمند می‌دهد، گفته می‌شود. در مقابل، کارمند وقت، نیروی کار و مهارت‌های خود را در اختیار او خواهد گذاشت. این جبران خدمات می‌تواند به صورت حقوق، دستمزد، مزایا، پاداش‌ها، مرخصی استحقاقی، صندوق‌های بازنشستگی و اختیارات سهام و موارد دیگر باشد. جبران خدمات خارج از ایالات متحده و کانادا، گاهی به عنوان پاداش نیز شناخته می‌شود.

شناخت انواع مختلف جبران خدمات به جهت ایجاد یک بسته جبران خدمات برای کارمندان فعلی شما حیاتی است. این مسئله نه تنها به شما کمک می‌کند استعدادهای برتر خود را حفظ کنید، بلکه زمینه را برای جذب استعدادهای جدید به سازمان فراهم می‌نماید؛ البته به شرطی که خود را از رقبا متمایز سازید.

انجام تجزیه‌وتحلیل جبران خدمات و ایجاد یک استراتژی جامع برای این کار، به عهده دپارتمان منابع انسانی و متخصصان این بخش و البته بعد از بررسی مزایا است. درصورتی که تیم منابع انسانی وجود نداشته باشد، معمولا این امر بر دوش صاحبان هر کسب‌وکار یا مدیر می‌افتد.

فرض کنید هنوز خیلی به استراتژی جبران خدمات و مزایای خود فکر نکرده‌اید. در این صورت، ممکن است شادی و تعامل کارکنان را به همراه ارقام مربوط به حفظ کارمندان و برند کارفرما از دست بدهید.

انواع مختلف جبران خدمات کارکنان کدام‌اند؟

برنامه‌های جبران خدمات از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، در ایالات متحده، مزایای بهداشتی اغلب قسمت عمده‌ای از بسته حقوق و مزایای کارمند را تشکیل می‌دهد. در حالی که در مناطقی از اروپا، مرخصی والدین، ​​مراقبت از کودک و هزینه‌های ناهار بیشتر دیده می‌شود.

دو نوع اصلی جبران خدمات وجود دارد:

  • جبران خدمات مستقیم (مالی)
  • جبران خدمات غیرمستقیم (مالی و غیرمالی)

هرکسی که در ایجاد یک طرح جبران خدمات و ساختار حقوق کارکنان شرکت دارد، ابتدا باید انواع مختلف جبران خدمات را درک کند. وظیفه سازمان است که برنامه جبران خدمات را برای همه متقاضیان و کارمندان توضیح دهد. در نتیجه تمام اعضای آن باید به خوبی این مسئله را درک کرده باشند. این امر به ویژه در فرایند استخدام و بررسی عملکرد و حقوق بسیار مهم است. با وجود گزینه‌های مختلف در دو نوع اصلی جبران خدمات، کارمندان به راحتی گیج می‌شوند.

انواع جبران خدمات

اجازه دهید انواع جبران خدمات را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

۱- جبران خدمات مستقیم

جبران خدمات مستقیم، نوعی جبران خدمات مالی (یا پولی) است. چهار نوع اصلی جبران خدمات مستقیم وجود دارد:

  • دستمزد ساعتی

دستمزد ساعتی غالبا در ازای وقت و نیروی کار به کارگران غیرماهر، نیمه ماهر، موقت، نیمه‌وقت یا پیمانی ارائه می‌شود. برخی از کسب‌وکارهایی که کارمندان آن مزد خود را ساعتی دریافت می‌کنند شامل خرده‌فروشی، مهمان‌داری و صنایع ساختمانی می‌شوند.

کارکنانی که دستمزد ساعتی دریافت می‌کنند معمولا می‌توانند حقوق اضافه کار بگیرند. این پرداخت شامل هر ساعت اضافی است که خارج از قرارداد تعیین شده و آن‌ها در آن ساعت کار می‌کنند. برنامه شما هنگام تعیین دستمزد کارمندان، باید با قوانین محلی حداقل دستمزد مطابقت داشته باشد.

  • حقوق ماهیانه

حقوق ماهیانه معمولا برای بیشتر کارمندان تمام‌وقت یا کارمندان ماهر و کسانی که پست‌های مدیریتی دارند، ارائه می‌شود. حقوق و دستمزد اغلب نشان می‌دهد که سازمان برای آینده بلندمدت روی این کارمند سرمایه‌گذاری کرده است. نمونه‌هایی از کارمندانی که حقوق ماهیانه می‌گیرند شامل معلمان، حسابداران، پزشکان و مدیران خرده‌فروشی است. دستمزد ساعتی و حقوق ماهیانه هر دو حقوق و دستمزد پایه یک کارمند را تشکیل می‌دهند.

نتیجه سخن

سازمانی که مزایای کوچکی مانند ناهار رایگان و زمان تعطیلات اضافی ارائه می‌دهد، به نظر می‌رسد جذابیت بیشتری نسبت به سازمانی داشته باشد که هیچ کدام از این دست خدمات را ارائه نکند؛ بنابراین، برنامه جبران خدمات کارکنان برای کمک به شما در ایجاد و حفظ تیمی قدرتمند ضروری است. این برنامه بخش بزرگی از ارزش پیشنهادی کارمند را تشکیل می‌دهد. اگر هنوز بسته جبران خدمات برای کارمندان خود ایجاد نکرده‌اید، همین امروز زمان مناسبی برای شروع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن