BPM Course
برندینگمدیریت منابع انسانی

تعریف برند کارفرما (Employer Brand) و روش ارتقا آن

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. جهت دسترسی به لینک دانلود نسخه انگلیسی هم‌اکنون عضو شوید.

هر شرکتی دارای شهرت و اعتبار است. شهرت می‌تواند شامل افکار عمومی درباره محصولات، خدمات، رهبران، اعضای تیم، سابقه و موارد دیگر باشد. همچنین اعتبار شرکت شما می‌تواند فراتر از آن برداشتی باشد که افرادی که تبلیغات شما را می‌بینند، از محصولات شما استفاده می‌کنند و در مورد شما با دیگران صحبت می‌کنند، خواهند داشت. این شهرت به عنوان برند شما شناخته می‌شود و می‌تواند یک نیروی قدرتمند، مرموز و هم‌افزا باشد.

شرکت شما همچنین دارای برند دوم (نحوه مشاهده شما به عنوان کارفرما) است که به برند اصلی نیز مربوط می‌باشد. این برند کارفرما (Employer Brand) است و در ذهن و قلب کارمندان سابق، فعلی و آینده شما زندگی می‌کند.

در بازار کار امروز که به طور فزاینده‌ای رقابتی است، داشتن برند مثبت کارفرما بسیار حیاتی می‌باشد. بدون داشتن آن، استخدام و حفظ کارمندان عالی چالش‌برانگیز و هزینه‌بر می‌شود. شما برای پیشبرد کار خود به کارمندان با استعداد و مقید به رهبری نیاز دارید و بهترین راه برای یافتن آن‌ها این تصور است که شرکت شما مکانی عالی برای کار است. همه چیز، از بسته‌های حقوق و مزایای ارائه شده تا فرصت‌های پیشرفت، فرهنگ سازمان و رفتار آن با کارمندانش می‌تواند بر تصویری که تلاش دارید از خود بر جای بگذارید تاثیر بسزایی داشته باشد.

همانند همه برندهای کسب و کار، ساخت یک برند کارفرمای قوی از طریق داستان‌سرایی، درک عموم از سازمان شما در بازار، با استفاده از پیام‌های خاص برای جذب نوع مشتریان مورد نظر صورت می‌گیرد. کارمندان راضی بهترین مبلغ شما هستند، به ویژه در عصر شبکه‌های اجتماعی و بازخورد تولید شده توسط کاربر که کارفرمایان همیشه اعتبار خود را کاملا کنترل نمی‌کنند.

خبر خوب این است که شرکت‌ها حتی با اصلاحات کوچک و ساده، می‌توانند برای جذب و نگهداری بهترین کارمندان، استراتژی‌های برند کارفرما را بهبود ببخشند. در ادامه سولات، پاسخ‌ها و نکاتی در مورد چگونگی تبدیل برند کارفرما به مزیت رقابتی شرکت خود را پیدا خواهید کرد.

برند کارفرما چیست؟

مشابه روش کار یک برند (که پیشنهاد ارزش را به مشتریان، تعریف محصولات یا خدمات در بازار ارائه می‌دهد)، برند کارفرما شامل درک بازار از شما به عنوان کارفرمای شرکت است، اما همچنین پیشنهاد ارزش به کارمندان در ازای تجربه، استعدادها، ارتباطات یا مهارت‌هایشان را توصیف می‌کند.

بنابراین برند کارفرما یعنی شما چگونه میان افراد شایسته استخدام، شرکت خود را بازاریابی می‌کنید. شما می‌توانید این کار را با نمایش متمایزکننده‌های فرهنگی منحصر به فرد سازمان خود انجام دهید و سپس برای تقویت آن‌ها تلاش کنید تا بتوانید شرکتتان را به عنوان یک مکان عالی برای کار نشان دهید.

برند کارفرما در مورد تعریف ماهیت شرکت شما است، هم از لحاظ منحصر به فرد بودن و هم از نظر هدف آن، و سپس ساختن و هم‌سو کردن آن خواسته‌ها با افرادی که می‌خواهید آن‌ها را جذب کنید. این برند نشان می‌دهد که سازمان شما یک کارفرمای خوب دارد و یک مکان عالی برای کار است، که باعث افزایش استخدام و جذب و نگهداری کارکنان فعلی شما می‌شود.

برند کارفرما اگر به خوبی ایجاد شود، شرکت شما را بر سر زبان‌ها می‌اندازد و این هیاهو جویندگان کار با انگیزه و کارمندان خوشحال را به خود جلب می‌کند. سپس آن افراد تجربه مثبت خود را برای استعدادهای دیگر، مشتریان و سهامداران بازگو می‌کنند و دامنه برند کارفرمای شما را بیشتر گسترش می‌دهند.

روند ایجاد برند کارفرما

۱- با شرکت خود آشنا شوید.

وقتی بتوانید ویژگی‌های منحصر به فرد شرکت خود را تعریف کنید، ساخت ارزش پیشنهادی کارفرما (EVP) آسان‌تر است. کسب و کار، چشم‌انداز، مأموریت، ارزش‌ها و فرهنگ اصلی سازمان خود را بشناسید. درک کنید که اهداف شرکت شما چیست و چه استعدادی برای تحقق این اهداف لازم است.

۲- به برند کارفرما رسیدگی کنید.

شما احتمالاً می‌دانید که کالا یا خدمات شما در کجای بازار قرار دارد، اما ممکن است از نحوه مشاهده شرکتتان در بازار یا نحوه درک آن توسط کارمندان فعلی خود آگاهی نداشته باشید. با انجام تحقیقات داخلی و خارجی با نظرسنجی متقاضیان، جستجوی اینترنت و رسانه‌های اجتماعی یا شرکت‌هایی که نظارت بر شهرت را انجام می‌دهند ببینید چه چیزی در شرکت شما جواب می‌دهد تا بتوانید آن را ادامه دهید و چه زمینه‌هایی نیاز به بهبود دارند؛ چه در مورد عملیات شرکت و روحیه کارمندان.

۳- ارزش پیشنهادی کارفرما را تعریف کنید.

یک EVP تهیه کنید که ارزش برند شما را به روشنی بیان کند، در حالی که موارد خاص کار در سازمان را نیز منعکس می‌کند. این ارزش باید با برند مشتری شما هم‌سو باشد، اما همچنین مستقیماً با کارمندان شما صحبت کند.

۴- از بازاریابی استخدام استفاده کنید.

هنگام طراحی EVP یا پیام‌های دیگر کارفرمایان، در نظر داشته باشید استعدادهای خلاق را در بخش بازاریابی یا ارتباطات خود جذب کنید. با وام گرفتن چند تکنیک بازاریابی، مانند شروع هر کار برندینگ با این سوال ها: “ما می‌خواهیم به چه کسی دسترسی پیدا کنیم؟” آن‌ها چه می‌خواهند؟ ” شما یک برند کارفرما خواهید ساخت که با مخاطبانتان به خوبی صحبت می‌کند.

۵- ایجاد تعامل بین کارمندان فعلی

برای تبدیل شدن به یک کارفرمای مطمئن، حواستان به نیروی کارتان باشد. برای اینکه بتوان فهمید کار در شرکت شما چگونه است، سرنخ‌ها به احتمال ۳ برابر بیشتر از مدیرعامل به کارکنان اطمینان خواهند کرد. کارمندان همچنین فرهنگ شرکت شما را شکل می‌دهند، با ارزش‌های شما زندگی می‌کنند، به اهداف خود می‌رسند و رسالت شرکت شما را برآورده می‌کنند. بدون مشارکت آن‌ها، برند کارفرما وجود نخواهد داشت. در اینجا چند روش برای درگیر کردن بیشتر کارمندان با برند کارفرما آورده شده است:

  • پیام را روشن کنید. مجموعه‌ای از کلمات یا عبارات را که بخشی از زبان بومی شرکت می‌شوند، به عنوان راهی برای توصیف ارزش‌های شرکت و تجربه کار در آن استفاده کنید. آن را ساده، واضح، آموزنده و منحصر به فرد نگه دارید. از این زبان در منابع انسانی یا جلسات استخدام استفاده کنید و آن را برای صفحات شغلی، سایت‌های استخدام، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و هرجای دیگر که برند کارفرما می‌تواند استفاده شود به کار ببرید.

 

  • کارمندان خود را به نمایش بگذارید. آیا می‌دانید از هر چهار داوطلب یک نفر بلافاصله پس از اطلاع از فرصت شغلی، مشخصات کارمندان را مشاهده می‌کند؟ کارمندان خود را تشویق کنید که پروفایل آنلاین خود را به روز کنند تا حرفه‌ای و جالب توجه باشند. افراد بخش منابع انسانی می‌توانند یادآوری‌های مفید ایمیل و آموزش‌های لازم برای نحوه انجام این کار را ارسال کنند. همچنین می‌توانید از تجارب، تخصص و شخصیت کارمندان خود استفاده کرده و آن‌ها را مجاب کنید که داستان‌هایشان را در صفحه صحبت کنند و در زمینه موضوعاتی که صلاحیت نوشتن یا صحبت در مورد آن‌ها را دارند، به عنوان متخصص یا مربی مورد استفاده قرار گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن