مدیریت منابع انسانی

چگونه عزت نفس کارمندان را افزایش دهیم؟

اعمال تمام کارمندان می‌تواند بر بهبود یا تخریب محیط کار تاثیر بگذارد. کارمندان غیرفعال می‌توانند موجب کاهش بهره‌وری شوند در حالی که افراد دلسوز و همدل می‌توانند به همکارانشان کمک کنند تا اوقات پرتنش را پشت سر بگذارند. با وجود اینکه بسیاری از رهبران به کارمندان خود به عنوان چرخ‌دنده‌ها و ابزارهایی نگاه می‌کنند که موجب چرخش روند کار می‌شوند، در حقیقت شرایط روحی و روانی این کارمندان تاثیری مستقیم بر روند کار دارد.

یکی از عواملی که می‌تواند موفقیت یک تیم یا سازمان را تعیین کند، عزت نفس کارکنان است. بدون آن، اعضای تیم از انجام ساده‌ترین کارها باز می‌مانند و همکاران از ترس به یکدیگر ضربه می‌زنند.

در این مطلب از تأثیر عزت نفس پایین در شرکت و اینکه چگونه می‌توانید تیم خود را برای ایجاد یک محیط کار سالم آماده کنید، صحبت خواهیم کرد.

عزت نفس پایین باعث ایجاد مسمومیت در سازمان می‌شود

عزت نفس پایین علاوه بر عقب نگه داشتن تک‌تک کارمندان، این قدرت را دارد که انرژی منفی را به همکاران، رهبران و زیردستان به طور یکسان انتقال دهد تا زمانی که همه افراد سازمان در افکار سمی غرق شوند.

باری داونپورت، نویسنده و مربی توسعه شخصی می‌گوید: “عزت نفس پایین باعث می‌شود که ما در توانایی‌ها و قضاوت خود شک کنیم و از ریسک‌پذیری، تعیین اهداف بلند پروازانه و عمل به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

در محل کار، افرادی که به این مشکل مبتلا هستند اغلب رفتارهایی را به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهند که موفقیت آن‌ها را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود کمتر به دنبال ترفیع مقام و پیشرفت شغلی باشند.”

کارمندانی که از عزت نفس برخوردار نیستند، معمولاً برای جبران این حس درونی، محیط‌های کاری خصمانه‌ای ایجاد می‌کنند. آن‌ها چند رفتار متداول دارند که ممکن است در کارمندان خود تشخیص دهید:

بازدارندگی: عدم ارائه اطلاعات، تمجید یا بازخورد به دیگران برای حفظ قدرت برتر.

طعنه زدن و کنایه: اظهارنظرها ممکن است اعضای تیم را بخنداند، اما در واقع می‌تواند افرادی که مخاطب بوده‌اند را تحریک کند.

شکستن مرزها: اشکال‌زدایی، دنبال کردن و پرسیدن سوالات بیش از حد شخصی.

سرزنش کارمندان برای این رفتارها اغلب اوضاع را بدتر می‌کند، زیرا آن شخص می‌ترسد شغل خود را از دست بدهد. این موضوع ممکن است باعث ایجاد رفتارهایی شود که از رفتارهای قبلی بدترند.

عزت نفس پایین منجر به مدیریت خرد می‌شود

اگر می‌خواهید مدرک بیشتری داشته باشید که ارتقا کارمندان با عزت نفس پایین ایده خوبی نیست، به رفتار رهبرانی که مدیریت خرد انجام می‌دهند نگاه کنید. آن‌ها رهبرانی هستند که نمی‌توانند از تیم‌‌های خود فاصله بگیرند و برای انجام کارشان به آن‌ها اعتماد ندارند.

هلن لرنر، بنیان‌گذار Women Working، می‌گوید: “مدیریت خرد رئیس شما احتمالاً بیشتر به احساس آن شخص نسبت به خودش و نه به شما مربوط می‌شود.” ترس معمولاً ریشه این رفتار کنترل‌کننده است.

عزت نفس باید از درون ساخته شود

عزت نفس چیزی نیست که اعضای تیم شما بتوانند یک شبه بدست آورند یا مدیران بتوانند به کارمندان خود منتقل کنند.

اشلی استال، مربی شغلی تأکید می‌کند که عزت نفس هیچ ارتباطی با عملکرد شغلی واقعی شخص یا نحوه درک یک شخص توسط دیگران ندارد. در واقع این یک “دیدگاه ذهنی و درونی است که برای خود تعیین می‌کنید.”

این بدان معناست که حتی در صورت گرفتن ترفیع یا مسئولیت بیشتر، کارمندان عزت نفس بیشتری کسب نخواهند کرد. آن‌ها با هر عنوان شغلی دارای ارزش شخصی یکسانی هستند.

افراد عزت نفس خود را بر پایه نظر دیگران بنا می‌کنند

با وجود اینکه عزت نفس از درون ناشی می‌شود، بسیاری از کارمندان سعی می‌کنند عزت نفس خود را با تأیید دیگران یا موفقیت خود بر علیه آن‌ها بدست آورند.

سوزان فتینگ می‌نویسد: “افراد با عزت نفس مطلق نیازی به شناخته شدن توسط دیگران ندارند. احساس آن‌ها در مورد خود مهم‌تر از احساس دیگران در مورد آن‌ها است.”

بسیار آسان است که خود را با دیگران مقایسه کنید، به خصوص وقتی شخصی در تیم شما ارتقا می‌یابد یا به خاطر موفقیتش مورد ستایش قرار می‌گیرد. افراد ناامن معمولاً یکی از این دو روش را در پیش می‌گیرند: ممکن است خودشان را سرزنش کنند یا سعی کنند دستاوردهای همکارانشان را از بین ببرند.

مایکل رودرمن، مدیر بازاریابی محصولات در فیس‌بوک، می‌نویسد: “احساس ترس و ارعاب توسط موفقیت دیگران می‌تواند بر بهره‌وری و مثبت بودن شما در محیط دفتر تأثیر بگذارد.” وی مردم را تشویق می‌کند تا دستاوردهای خود را تجزیه و تحلیل کرده و درک کنند که در مسیر حرفه‌ای خود قرار دارند.

با افزایش عزت نفس، احتمال موفقیت افزایش می‌یابد

عزت نفس پایین برای کارمندان و مدیران با اشکالات رفتاری متعددی همراه است، اما همچنین کارکنان را از درک پتانسیل واقعی خود بازمی‌دارد.

تعدادی از مزایای داشتن عزت نفس بالا را در ادامه آورده‌ایم:

  • کارمندان می‌توانند با اطمینان خاطر جلسات موفقی را برگزار کنند.
  • آن‌ها می‌توانند نوع کاری را که می‌خواهند انجام دهند و نحوه انجام آن را تعیین کنند.
  • آن‌ها می‌توانند با اطمینان درخواست افزایش حقوق و ترفیع کنند زیرا می‌دانند که بیشترین تلاش خود را ارائه می‌دهند.

کارکنان با عزت نفس پایین چنان از شکست می‌ترسند که هرگز به فکر فراتر رفتن و یا پیشرفت نیستند. کسانی که از عزت نفس بالایی برخوردارند، به دنبال ایجاد تغییرات و بهبودهایی هستند و اغلب کارهای بیشتری از آنچه خواسته می‌شود انجام می‌دهند.

بوبی سردیچ، سخنران و نویسنده، می‌نویسد: “عزت نفس بالا با تحسین شدن مداوم یا گوش دادن به سخنرانی‌های انگیزشی ایجاد نمی‌شود، بلکه در ارتباط با دیگران و درک اینکه شکست فرصتی برای رشد است، بدست می‌آید و به ما اجازه می‌دهد همدلی بیشتری با دیگران داشته باشیم.”

او می‌گوید که عزت نفس سنگ بنای هوش هیجانی است، زیرا به ما کمک می‌کند دیدگاه‌هایی واقع‌بینانه از خودمان شکل دهیم و واکنش‌های دیگران را مشاهده کنیم. بدون آن، کارمندان در هر سطحی از کار با دیگران سختی بیشتری خواهند کشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن