مدیریت منابع انسانی

هرآنچه باید درباره ارزش طول عمر کارمند (ELTV) بدانید

چندین دهه است که این جمله را شنیده‌ایم: «کارمندان مهم‌ترین دارایی شما هستند». اما این به چه معناست؟ به راحتی می‌توان درک کرد که کارمندان کسانی هستند که ارزش پیشنهادی و چشم‌انداز سازمان را ارائه می‌کنند. با این حال، آیا راهی برای تعیین کمیت این وجود دارد؟ در اینجا ارزش طول عمر کارمند (ELTV) وارد می‌شود که هدف آن کمی‌سازی و پشتیبان‌گیری از این بیانیه با داده است.

ارزش طول عمر کارمند یک مفهوم نسبتاً جدید است و اصول آن از معیار کسب و کار شناخته‌شده‌تری سرچشمه می‌گیرد: ارزش طول عمر مشتری. این معیار، ارزش مشتریان را از نظر روابط بلندمدت با کسب و کار تشخیص می‌دهد. ارزش طول عمر کارمند با همان اصل کار می‌کند. ارزش طول عمر کارمند یک معیار مهم منابع انسانی است. بیایید بحث کنیم که چه چیزی بر آن تأثیر می‌گذارد و چگونه می‌توانید ELTV را در سازمان خود تقویت کنید.

ارزش طول عمر کارمند چیست؟

ارزش طول عمر کارمند (ELTV) به ارزش آینده مورد انتظار یک کارمند در یک سازمان اشاره دارد.

  • کارمند: هر کسی که در سازمان کار کند، چه با قرارداد تمام وقت یا پاره‌وقت، و دستمزد رسمی دریافت نماید.
  • طول عمر: این مدت زمان کل روابط کاری کارکنان با سازمان است.

ارزش بالای طول عمر کارمندان تأثیر مثبتی بر نتایج کسب و کار دارد، زیرا کارکنان واقعاً برای سازمان ارزش دارند.

نمودار زیر نحوه تفسیر ELTV را نشان می‌دهد. محور X نشان‌دهنده زمان و محور Y نشان‌دهنده خروجی کارکنان است. ناحیه زیر منحنی، ELTV است:

ارزش طول عمر کارمند کاملاً شبیه مفهومی در بازاریابی است که به عنوان ارزش طول عمر مشتری (CLV یا CLTV) شناخته می‌شود: یک ارزش اقتصادی که مشتری برای کسب و کار به ارمغان می‌آورد. این معیار فقط یک خرید مشتری نیست، بلکه ارزش مشتری در کل رابطه می‌باشد. به طور مشابه، ارزش مشارکت‌های یک کارمند در کل مدت زمان رابطه کاری اندازه‌گیری می‌شود.

برچسب “start” روی نمودار نشان می‌دهد که یک کارمند از نظر فنی “سهم منفی” به سازمان می‌دهد. این برای نشان دادن هزینه‌های صرف شده برای استخدام کارمند است. از آنجا، خط از ورود یک کارمند تا نقطه مشارکت او بالا می‌رود. با گذشت زمان، خط و ارزش کارمند افزایش می‌یابد تا زمانی که او شرکت را ترک کند.

چرا ارزش طول عمر کارمند یک معیار مهم منابع انسانی است؟

برآورد ROI سرمایه انسانی: نظارت بر داده‌های ELTV منجر به اتخاذ تصمیمات قوی‌تری برای سرمایه انسانی و در نتیجه بازگشت سرمایه (ROI) بیشتر می‌شود. سازمان شما می‌تواند مجموعه داده‌های مقایسه‌ای را برای درک مسیر بهینه جهت مشارکت کارکنان جدید ایجاد کند و در نتیجه فرهنگ قوی‌تری از ارتباط و نگهداری ایجاد نماید.

ایجاد یک پرونده تجاری برای سرمایه‌گذاری در افراد: داده‌های ارزش طول عمر کارمند اطلاعات لازم و چشم‌اندازی تازه را برای نشان دادن اهمیت یادگیری و توسعه در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید “هزینه” توسعه کارکنان را به عنوان یک “سرمایه‌گذاری” با تأثیر تجاری ملموس نشان دهید.

درک چرخه عمر کارکنان: ELTV درک روشنی از زمان و نحوه ارائه ورودی به جنبه‌های مختلف شغلی یک کارمند در سازمان ارائه می‌دهد. استخدام، پذیرش سازمانی، توسعه، و خروج را روشن نموده و داده‌هایی را در هر یک از این تقاطع‌ها برای بهینه‌سازی آن‌ها فراهم می‌سازد.

چه چیزی ELTV را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

چند عامل هستند که تأثیر قابل توجهی بر ارزش طول عمر کارمند دارند:

پذیرش سازمانی

یک برنامه به خوبی تثبیت‌شده به کارکنان این امکان را می‌دهد که سریع‌تر به یک سازمان ارزش بیافزایند و همچنین احتمال نگهداری طولانی مدت را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای توسط گارتنر نشان می‌دهد که پذیرش موفقیت‌آمیز می‌تواند عملکرد کارکنان را تا ۱۵ درصد بهبود بخشد و احتمال تلاش‌های اختیاری را تا ۲۰ درصد افزایش دهد. علاوه بر این، یک برنامه موفقیت‌آمیز پذیرش سازمانی که منجر به کارکنان متعهد می‌شود به این معنی است که آن‌ها ۹ برابر کمتر احتمال دارد که شرکت را ترک کنند.

آموزش و توسعه

یک برنامه توسعه کارکنان بهینه، منجر به رشد بلندمدت در یک سازمان می‌شود و ارزش مشارکت آن‌ها را افزایش می‌دهد. شرکت‌ها تنها کسانی نیستند که برای آموزش ارزش قائل می‌شوند. آمار یادگیری و توسعه گویای همه چیز است: ۹۴٪ از کارکنان می‌گویند که اگر کارفرما برای یادگیری و توسعه آن‌ها سرمایه‌گذاری کند، مدت بیشتری در سازمان می‌مانند.

جذب نیرو

یک استراتژی موثر جذب استعداد باید از ابتدای سفر کارمند به خروجی بالاتری منجر شود. کارمند جدید همچنین ایده‌ها و انرژی جدید را با خود به همراه می‌آورد و متعاقباً می‌تواند مشارکت اعضای تیم را بهبود بخشد. یک مطالعه توسط مک‌کینزی نشان داد که استخدام یک کارمند برتر ۶۷ درصد بهره‌وری و سود بیشتری را به همراه دارد.

شیوه‌های مدیریتی

شیوه‌های مدیریتی قوی به شدت با سهم کارکنان و نرخ حفظ و متعاقبا تأثیر مثبت بر ارزش طول عمر آن‌ها مرتبط است. یک مطالعه توسط گالوپ نشان می‌دهد که کیفیت مدیران عامل ۷۰ درصد واریانس در تعامل تیم است.

تجربه کارمند

کارمندان تمام جنبه‌های چرخه/نمودار ELTV را تجربه می‌کنند. با جذب و توسعه کارکنان، سازمان‌ها می‌توانند مشارکت آن‌ها را مدیریت کنند.

طراحی برای تأثیرگذاری به شما این امکان را می‌دهد که به طور خاص عملکرد کارکنان را بهینه کنید و حداکثر نتایج را به دست آورید. هرچه تجربه کارمندان در طول مدت تصدی در شرکت شما بیشتر باشد، احتمال اینکه در سازمان عملکرد خوبی داشته باشند و به آن ارزش اضافه کنند بیشتر است.

نحوه اندازه‌گیری ارزش طول عمر کارمند

برای درک چگونگی اندازه‌گیری ELTV، بیایید دو سناریو را در نظر بگیریم.

استیسی برای سازمانی کار می‌کند که شیوه‌های منابع انسانی کاملاً پیشرفته‌ای دارد. هر سال، آن‌ها به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین کارفرمایان برای کار در رتبه‌بندی‌های برتر قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، آدام برای سازمانی کار می‌کند که به فرهنگ کاری سمی و عملکرد ضعیف منابع انسانی معروف است. ELTV آن‌ها در نمودار زیر رسم شده است:

استیسی با خط آبی و آدام با خط بنفش نشان داده شده‌اند.

بیایید هر یک از جنبه‌های نمودار را برای درک نحوه اندازه‌گیری ELTV تجزیه و تحلیل کنیم.

استخدام و پذیرش

از روزی که یک کارمند استخدام می‌شود، برای سازمان هزینه به دنبال دارد که در خروجی منفی نمایش داده‌شده منعکس می‌شود. سپس سازمان شروع به پذیرش یک نفر می‌کند و اندازه می‌گیرد که آن کارمند چقدر سریع‌تر می‌تواند کمک به سازمان را شروع کند.

به مثال بازگردیم، استیسی تجربه‌ای استثنایی از پذیرش سازمانی داشت. او در یک برنامه پیش از پذیرش شرکت کرد و حتی قبل از شروع کار با فرهنگ شرکت و روش کار آشنا شد. همه در سازمان از او استقبال کردند و او یک برنامه شخصی‌سازی‌شده و متناسب دریافت نمود.

از طرف دیگر، وقتی آدام در محل کار خود شروع به کار کرد، همه چیز به هم ریخته بود. او هیچکدام از ابزارها را نداشت تا بتواند در چند هفته اول کارآمد باشد. در نتیجه، استیسی توانست ۳۰ درصد سریع‌تر عمل کند و نتایج را به دست آورد و همچنین خیلی زودتر به سفر شغلی خود در سازمان رسید.

جمع‌بندی

توسعه کارکنان، تمرکز بر حفظ کارمندان، و تجربه خوب کارمند، کلید افزایش ارزش طول عمر کارمند است که به نوبه خود، تأثیر مثبتی بر سود خالص دارد. ارزش طول عمر کارمند همچنین به شما امکان می‌دهد تأثیر تغییرات کوچک در شیوه‌های منابع انسانی و ارزشی که می‌تواند اضافه کند را درک کنید. در بسیاری از موارد، پیشرفت‌های کوچک در فرآیند پذیرش سازمانی می‌تواند تا ۶ برابر تفاوت در ELTV برای یک کارمند ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن