مدیریت افرادمدیریت منابع انسانی

معرفی بهترین راه‌ها برای سنجیدن تجربه کارمندان (EX)

سنجیدن تجربه کارمندان (Employee Experience یا EX) یکی از موضوعات محبوب این روزهاست و بسیاری از شرکت‌ها به دنبال بهبود تجربه کارمندان خود هستند تا بهره‌وری آن‌ها را افزایش، نرخ ریزش را کاهش دهند و رضایت مشتری را بهبود ‌بخشند.

تجربه کارمند چیست؟

از لحظه‌ای که کسی به آگهی شغلی شما نگاه می‌کند، تا لحظه‌ای که شرکت شما را ترک می‌کند، همه چیزهایی که یاد می‌گیرد، انجام می‌دهد، می‌بیند و احساس می‌کند به تجربه او می‌افزاید. برای اینکه سازمان شما بر مدیریت تجربه کارمندان تسلط پیدا کند، باید در هر مرحله از چرخه عمر کارمندان به حرف‌های آن‌ها گوش دهید، آنچه را که برای آن‌ها مهم است شناسایی و تجربیات شخصی و سفارشی ایجاد کنید.

تجربه کارمند برای عملکرد کسب و کار اساسی است. تداوم تلاش‌های تجربه مشتری، بهبود محصولات و ایجاد یک برند قوی و معتبر، همگی به کمک کارمندان شما نیاز دارند. در نهایت، این تجربیات آن‌ها (چه مثبت و چه منفی) است که بر میزان سختکوشی، میزان همکاری آن‌ها یا سرمایه‌گذاری در بهبود عملکرد عملیاتی تأثیر می‌گذارد.

۵ مرحله تجربه کارمند

۱- استخدام

این شامل تمام مراحلی است که منجر به استخدام کارمند جدید می‌گردد. ملاحظات مربوط به مدت زمان استخدام، هزینه استخدام، میزان پذیرش پیشنهاد و کیفیت استخدام است. آیا آگهی شغلی شما به اندازه کافی جذاب و واضح بود که توجه بهترین متقاضیان را به خود جلب کند؟ آیا فرآیند مصاحبه شما باعث مشارکت و اطمینان دادن به کاندیداهای عالی شد تا آن‌ها به سرعت پیشنهاد شغلی شما را بپذیرند؟ کل تجربه متقاضی چگونه بود؟

۲- پذیرش

فردی که به تازگی استخدام شده، با سیستم‌ها، ابزارها و فرآیندها خو می‌گیرد و با انتظارات نقش خود کنار می‌آید. اکثر کارمندان جدید به زمان نیاز دارند تا در کار خود سازنده شوند. بدیهی است که هرچه سریع‌تر بتوانند این کار را انجام دهند، سود بیشتری برای سازمان شما خواهد داشت.

۳- توسعه

توسعه کارکنان یک مرحله مداوم در سفر آن‌ها است که افراد با سرعت‌های متفاوتی در مهارت‌های مختلف توسعه می‌یابند. همانطور که کارمندان در درون نقش خود رشد می‌کنند، باید بهره‌وری، توانایی در تیم بودن و آرزوهای ترفیع آن‌ها را بسنجید. همچنین باید به آن‌ها این فرصت را بدهید که مجموعه مهارت‌های خود را گسترش دهند، که یک تمایز فزاینده مهم برای بسیاری از کارمندانی است که به دنبال داشتن یک “پورتفولیو” متشکل از تجربیات مختلف هستند.

۴- حفظ و نگهداری

در حال حاضر کارمندان به طور کامل توسعه یافته و در سازمان ادغام شده‌اند. با استراتژی حفظ افراد قوی، می‌توانید عملکرد، توسعه، و کمک به موفقیت شرکت از سوی آن‌ها را ادامه دهید و همچنین مطمئن شوید که از چشم‌انداز شرکت الهام گرفته‌اند و به آن متصل هستند.

۵- خروج

کارمندان می‌توانند به دلایل زیادی کار را ترک کنند: ممکن است بازنشسته شوند، به شرکت دیگری بروند یا زندگی خود را تغییر دهند. هر کارمندی در مقطعی شرکت شما را ترک می‌کند و یافتن دلیل این امر فرصتی برای بهبود و توسعه تجربه کارمندان برای کارمندان فعلی و آینده است.

چگونه تجربه کارمندان را اندازه‌گیری کنیم؟

به گفته یکی از برجسته‌ترین محققین در فضای تجربه کارمندان، جاکوب مورگان، تجربه کارمند را می‌توان به سه حوزه تقسیم کرد:

  • فضای فیزیکی
  • فناوری محل کار
  • فرهنگ شرکت

از این رو، اندازه‌گیری تجربه کارمندان به میزان رضایت کارکنان شما در فضاهای واقعی و ابزارهایی که برای انجام کارشان استفاده می‌کنند، و با احساس کلی که از کار در سازمان شما به دست می‌آورند، خلاصه می‌شود.

اگرچه ممکن است ساده به نظر برسد، اما بسیاری از شرکت‌ها در تلاش هستند تا تصویری واقعی از احساس کارکنانشان در مورد محل کارشان بدست آورند. در زیر چند تکنیک وجود دارد که به شما کمک می‌کند تجربه کارمندان را اندازه‌گیری کنید.

۱- نظرسنجی‌های تجربه کارمندان

این روزها، این رایج‌ترین تکنیک جمع‌آوری بازخورد کارمندان است. نظرسنجی‌ها امکان جمع‌آوری بازخوردهای آسان برای تجزیه و تحلیل و اقدام را از تعداد زیادی از کارمندان به طور هم‌زمان فراهم می‌کنند.

علاوه بر این، نظرسنجی‌ها به شما امکان می‌دهند تا تجربه آن دسته از کارمندان دوردست و خط مقدم را که ممکن است به دلیل مکان‌ها و برنامه‌های شیفت‌های مختلف، روزانه در تماس مستقیم با سرپرستان خود نباشند، درک کنید. اپلیکیشن‌های کارمند مدرن می‌توانند در موبایل نیز بازخورد جمع‌آوری کنند، که جمع‌آوری اطلاعات را حتی از کارمندانی که به ایمیل دسترسی ندارند، آسان می‌کند.

در ادامه متداول‌ترین انواع نظرسنجی‌های تجربه کارمندان آورده شده است:

نظرسنجی تعامل کارکنان

مشارکت کارکنان، ارتباط عاطفی است که یک کارمند نسبت به سازمان خود احساس می‌کند، که بر رفتارها و سطح تلاش آن‌ها در فعالیت‌های مرتبط با کار تأثیر می‌گذارد.

جمع‌بندی

سنجش تجربه کارمندان می‌تواند برای بسیاری از سازمان‌ها امری مهم باشد. به همین دلیل است که برنامه‌های مدرن دارای نظرسنجی‌های داخلی هستند تا به شما کمک کنند تا در مورد احساس کارمندان در محل کار از آن‌ها بازخورد دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن