مدیریت منابع انسانی

راهنمای ایجاد یک تجربه خوب در استخدام

فرایندهای استخدام فرصت‌هایی برای رشد استعداد شما در جذب افراد، بهبود برند کارفرمایان و یافتن نوع حرفه‌ای از عملکرد ارتباطی شرکت شما هستند. در چنین شرایطی، سوال اصلی این است که چگونه می‌توان از روند موفقیت‌آمیز استخدام برای همه داوطلبان درگیر، از جمله کسانی که استخدام شما نیستند، اطمینان حاصل کرد؟

مراحل استخدام می‌تواند برای همه افراد درگیر استخدام سنگین باشد. به خصوص کسانی که روند استخدام را طی می‌کنند و در انتها انتخاب نمی‌شوند. با توجه کامل به کل تجربه استخدام، می‌توانید مطمئن شوید که همه افراد درگیر با احساس خوبی از شما روبرو می‌شوند، هم به عنوان یک شرکت و هم به عنوان کارفرما.

در این مقاله، ما اهمیت یک تجربه خوب استخدام (Recruitment Experience) را توضیح داده و نکاتی را برای موفقیت در مراحل مختلف فرآیند استخدام را به شما ارائه می‌‎دهیم.

چرا یک تجربه خوب استخدام مهم است؟

تاثیر تبلیغات دهان به دهان بر برند کارفرما

این یک اصل است که تجربیات افراد، به صورت دهان به دهان، اطراف مسائل مربوط به سازمان شما، از محصولات گرفته تا مراحل استخدام، تأثیر می‌گذارند. برندکارفرمای (Employer Brand) شما شهرت شما به عنوان کارفرما را به نمایش می‌گذارد. برند کارفرمای شما همچنین در درک بهتر افراد خارج از شرکت، از استعدادی که می‌خواهید جذب کنید، موثر است.

افرادی که درگیر تجربه استخدام سازمان شما هستند، افرادی هستند که تجربه عملی روش‌های استخدام شرکت‌های دیگر را نیز در ذهن دارند و می‌توانند برند کارفرمای شما را بسازند یا از بین ببرند. درست مثل اینکه شخصی که از کالای شما ناراضی است، ممکن است از آن در شبکه‌های اجتماعی شکایت کند، کسی نیز از روند استخدام شما ناراضی، ناامید یا ناخشنود است، می‌تواند این احساسات را بصورت آنلاین و آفلاین بیان کند.

به بیان دیگر نظرات بد در مورد شما بر روی برند کارفرمای شما تأثیر منفی خواهد داشت و همچنین باعث می‌شود افراد دیگر در دریافت درخواست شرکت شما، تردید داشته باشند. به یاد داشته باشید که هرچه مهارت و استعداد ویژه بیشتری داشته باشید، کاندیداهای بیشتری، که احتمالا یکدیگر را می‌شناسند و در همان شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، لینکدین یا توییتر ارتباط برقرار می‌کنند، از این استعداد به خوبی یاد خواهند کرد.

کاندیدایی که تجربه استخدام خوبی داشته است، احتمالا شما را به عنوان یک کارفرما به استعدادی که می‌شناسد و ارتباط با شما را به دوستان خود، توصیه می‌کند. به همین ترتیب، اگر کسی تجربه استخدام بسیار منفی از یک شرکت را داشته باشد، احتمالا به آشنایان خود که قصد دارد به این شرکت مراجعه کند، هشدار داده یا آنها را منصرف خواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم تبلیغات دهان به دهان پیشنهاد می‌کنیم مقاله “بازاریابی دهان به دهان” را مطالعه کنید.

جلوگیری از تصویرسازی منفی برند شما

تجربه استخدام، فراتر از برند کارفرمائی که ساخته‌اید، در محبوبیت سازمان‌تان تأثیر دارد. نوع نگاه مردم به برند کارفرمای شما به طور کلی به برند شما گسترش می‌یابد و تجارب بد استخدام ممکن است به تصاویر منفی برند تبدیل شود. اگر تجربه استخدام بسیار مثبت باشد، در عوض ممکن است طرفداران برند کارفرما را نیز در اختیار داشته باشید.

به بیان دیگر، افرادی که درباره شرکت شما بسیار صحبت می‌کنند و آن را به دیگران توصیه می‌کنند، حتی اگر به عنوان کارمند انتخاب نشوند، از جمله سفیران برند شما خواهند بود. هر شخصی که برای کار در شرکت شما متقاضی می‌شود، از زمانی که فکر کار در آنجا را در ذهن خود دارد، حتما با تصویری مثبت از شرکت شما شروع به تفکر خواهد کرد.

در نتیجه این وظیفه شماست که با کنار گذاشتن احساسات بد نسبت به شرکت خود، این چهره خوب را از بین نبرید. در عوض، از علاقه آنها به شرکت خود، به عنوان راهی برای حفظ و وفاداری آنها به عنوان مشتری و شاید به عنوان شخصی که برند و شرکت شما را به افراد دیگر توصیه می‌کند، استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که:

کاندیداهای احتمالی ممکن است در آینده به کارمندان شما تبدیل شوند، حتی اگر مهارت آنها با نیازهای شما مطابقت نداشته باشد. زندگی کاری شلوغ است و شرایط به سرعت تغییر می‌کنند. بنابراین باید از تأثیر تخریب پل‌ها یا نادیده گرفتن متقاضیانی که فکر می‌کنید، مهارت درستی ندارند، آگاه باشید. با کنار زدن افراد، نه تنها به برند خود آسیب می‌رسانید، بلکه ممکن است شخصی را ناراحت کنید که به زودی متوجه می‌شوید، واقعا باید به ارتباط با او ادامه می‌دادید.

نتیجه سخن

برای ایجاد یک تجربه استخدام موفق، هم برای خودتان و هم برای افرادی که به عنوان متقاضی به شما رجوع می‌کنند، به تمام این مراحل توجه کنید و مطمئن شوید که هیچکس در برخورد با سازمان شما، احساس بی‌ارزشی نمی‌کند. روند استخدام را با ارسال یک یادداشت مثبت برای همه افراد متقاضی، به پایان برسانید. به این ترتیب، شما در حال آماده‌سازی یک تجربه استخدام خوب برای کسانی هستید که طی یک آگهی با آنها آشنا شدید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن