مدیریت منابع انسانی

چرا سازمان‌ها باید به وفاداری کارمندان اهمیت دهند؟

یکی از رایج‌ترین باورهای نادرست در مورد وفاداری به شرکت و حفظ کارمند این است که دلیل وفاداری او، این است که سال‌ها در شرکت کار کرده و در نتیجه از آن حمایت می‌کند. این اولین اشتباهی است که اکثر شرکت‌ها و متخصصان کسب و کار مرتکب می‌شوند. کارمندی که مدت طولانی در شرکت شما کار می‌کند لزوماً وفادار نیست و از اهداف شرکت حمایت نمی‌کند.

کارمند وفادار شخصی است که در شرکت شما کار کرده و همیشه روی موفقیت شرکت متمرکز بوده است. این شامل فدا کردن وقت و علاقه خودشان و صرف انرژی بیشتر در شرکت است. او نسبت به کمک به رشد و شکوفایی شرکت و شکست رقبا اشتیاق زیادی نشان می‌دهد. پشت چنین تلاشی هیچ قصد و غرض منفی وجود ندارد. از سرمایه‌گذاری در شرکت تا فدا کردن رفاه و اشتیاق داشتن نسبت به شرکت، این‌ها تصویر واقعی یک کارمند وفادار را تشکیل می‌دهد. درست مانند وفاداری مشتری، وفاداری کارمندان نیز اهمیت دارد.

وفاداری کارمندان به شرکت

این وفاداری معمولا به صورت دوطرفه شکل می‌گیرد. اگر شرکتی بخواهد یک کارمند وفادار و فداکار داشته باشد، باید متقابلا به او احترام بگذارد. این امر امروزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا وفاداری معنای کاملاً متفاوتی نسبت به بیست سال پیش پیدا کرده است.

به عنوان مثال، سال‌ها پیش افرادی که در یک شرکت کار می‌کردند تنها از انتخاب شدن به عنوان کارمند برتر ماه یا مورد تقدیر واقع شدن از سوی کارفرما، بسیار خرسند می‌شدند. برای کسانی که در یک شرکت بزرگ مانند غول‌های رسانه‌ای و محبوب کار می‌کردند، شناسایی شدن توسط مدیران یک پاداش محسوب می‌شد. این مسئله هنوز هم می‌تواند اتفاق بیفتد، اما بسیار نادر است. اکنون، مردم انتظارات بیشتری از صاحبان قدرت دارند و کمتر از آن را قبول نخواهند کرد. بسته به ارزش‌های خود شرکت، این ویژگی می‌تواند خوب یا بد باشد. داشتن کارمندان وفادار، نیاز به تلاش دارد و می‌تواند کارفرمایان را به سمت بهتر شدن سوق دهد.

ویژگی‌های کارمند وفادار

پشتکار، فداکاری و رهبری

آنچه شرکت‌ها باید درک کنند این است که کارمندان هم برای شرکت و هم برای خودشان کار می‌کنند. وقتی کارمندی کار خود را با تمام توان انجام می‌دهد، به خود نیز وفادار است. تقریبا برای همه ما اتفاق افتاده که زمانی که حواس کارفرما نیست، کارهایمان را عقب بیندازیم. در برخی موارد، این رفتار می‌تواند برای شرکت و خود کارمند مضر باشد. این می‌تواند به یک عادت تبدیل شود و مشکلات بزرگ‌تری ایجاد کند.

افرادی که واقعاً فداکار هستند، همیشه تلاش بیشتری می‌کنند زیرا آن انگیزه طبیعی را در خود دارند. آن‌ها کارهای روزمره‌شان را فقط انجام وظیفه نمی‌دانند، بلکه آن‌ها را فرصتی برای پیشرفت می‌بینند. یک کارمند وفادار تقریباً همیشه انگیزه طبیعی برای تلاش کردن دارد و سعی می‌کند کارها را تا حد ممکن درست انجام دهد. این یکی از بهترین راه‌های جلب احترام و اعتماد شرکت است.

احترام به شرکت

اگر کارمند ذهنیت منفی نسبت به شغل خود یا شرکت داشته باشد، این مسئله به زودی به صورت ناخودآگاه در عملکردش نشان داده می‌شود. افرادی که نسبت به هر چیزی در مورد شغل خود احساس نارضایتی دارند، اگر قادر به ترک کار نباشند افسردگی می‌گیرند. این فقط به ضرر رابطه کارمند و شرکت نیست، بلکه می‌تواند برای کسب و کار نیز بد باشد.

پرسشگری و آمادگی برای یادگیری

همیشه دیدن شخصی که مشتاق پیشرفت و یادگیری بیشتر درباره چیزی است که به آن علاقه دارد، ارزشمند است. با وجود پیشرفت‌های بسیار در جهان، برای یک کارمند مهم است که بروز و مایل به سازگار شدن با تغییرات باشد. شخصی که چنین ویژگی‌هایی دارد، مطمئنا شخص وفاداری است.

حواس جمع

هر کارمندی معمولاً برای پیشرفت در کار خود و رشد شرکت تلاش می‌کند. اگر کسی ادعا کند که مدت طولانی برای شرکت شما کار خواهد کرد، هر گونه رفتاری را تحمل نخواهد کرد. ایجاد ارتباطات خوب در محیط مهم است. با این حال، یادآوری این نکته نیز ضروری است که هر کارمندی کار می‌کند تا بتواند به رفاه برسد. موضوع رقابت نیست، بلکه این است که باید حواستان را جمع کنید تا از ایجاد حاشیه در محل کار جلوگیری شود.

چرا شرکت‌ها باید به وفاداری کارمندان اهمیت دهند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن