مدیریت پروژهمدیریت منابع انسانی

راهنمای انگیزه بخشی مدیران پروژه به اعضای تیم

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. جهت دسترسی به لینک دانلود نسخه انگلیسی هم‌اکنون عضو شوید.

اگر با مدیران پروژه به اندازه کافی صحبت کنید، متوجه خواهید شد که در واقع فقط یک وجه تمایز وجود دارد که چیز عالی را از چیز خوب متمایز می‌کند:

مدیران پروژه خوب استاد برنامه‌ریزی، جمع‌آوری نیازها، پایبندی به برنامه‌ها و رسیدن به نقاط عطف هستند.

در حالی که مدیران پروژه عالی همه این کارها را انجام می‌دهند و علاوه بر این، تیم خود را با انگیزه و خوشحال نگه می‌دارند.

مدیریت پروژه به همان اندازه که به پروژه‌ها مربوط است، به افراد نیز ارتباط دارد.

وقتی تیم شما تحت فشار باشد یا تمرکز خود را از دست بدهد، این شما هستید که باید آن‌ها را به مسیر خود برگردانید.

انگیزه دادن به تیم، بخش عمده‌ای از اجرای یک پروژه موفق است. اما برخلاف برنامه‌ریزی، جمع‌آوری منابع و آزمایش، هیچ راهنمای مشخصی وجود ندارد که چگونه تیم خود را در مسیر درست نگه دارید.

در حال حاضر با گسترش ویروس کرونا که زندگی و کار ما را مختل کرده است، تیم شما نیاز به مواردی بیش از تشکرهای خشک و خالی نیاز دارد تا احساس انگیزه کند و بهترین تلاش خود را هر روز انجام دهد.

در این مقاله، ما در مورد چگونگی ایجاد انگیزه در کارمندان و هم تیمی‌ها صحبت می‌کنیم و لیستی جامع از استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی را که امروز می‌توانید استفاده کنید، بازگو می‌کنیم.

انگیزه چیست؟

معنای “انگیزه” در زمینه هدایت تیم چیست؟ بیایید با یک تعریف ساده شروع کنیم.

انگیزه فرایند روانشناختی است که رفتارهای هدف‌گرا را آغاز، هدایت و حفظ می‌کند.

به عبارت دیگر، انگیزه دلیلی است که هر روز اقدامات شما را به پیش می‌برد. وقتی پر از انگیزه باشید، وظایف و پروژه‌ها بدون دردسر انجام می‌شوند.

اما وقتی تیم شما بی‌انگیزه باشد یا بیش از حد به نوع اشتباه انگیزه تکیه کند، عکس این اتفاق می‌افتد. هر کاری طاقت‌فرسا می‌شود و آن‌ها تمام روز مایلند که زمان سریع‌تر حرکت کند تا به خانه بروند.

به عنوان مدیر پروژه، باید کاری کنید که تیم شما از کار خود هیجان‌زده شود. اما طبق تحقیقات، یک کارمند متوسط ​​فقط ۶۰٪ انگیزه دارد که هر روز کار خود را انجام دهد.

برای هر کسی که برای انجام کار خود به دیگران تکیه می‌کند، این یک آمار وحشتناک است. اما وقتی تیم را هدایت می‌کنید می‌تواند حتی ترسناک‌تر باشد. بنابراین چگونه این پویایی را تغییر دهیم؟

اولین قدم برای افزایش انگیزه تیمی این است که بفهمید چه چیزی به افراد انگیزه می‌دهد.

انگیزه فقط پول یا ستایش، تقدیر و عناوین طولانی نیست.

برای درک واقعی انگیزه تیم، باید فراتر از پاداش سالانه بروید و محرک‌هایی را که هر روز رفتارهای تیم شما را هدایت می‌کنند، جستجو کنید.

سه نوع انگیزه عبارتند از:

  • انگیزه بیرونی: این زمانی است که شما توسط عوامل خارجی مانند پاداش یا مجازات انگیزه می‌گیرید. اگر تنها به این دلیل در شغل خود باقی مانده‌اید که می‌خواهید یک ماشین پر زرق و برق بخرید یا از عصبانیت رئیس خود می ترسید، انگیزه بیرونی دارید. این احتمالاً متداول‌ترین منبع انگیزه است. با این حال، مسئله اصلی انگیزه بیرونی این است که در طولانی مدت شکست می‌خورد. ترفیع مقام ممکن است در کوتاه‌مدت شما را از مسائل بزرگ‌تر منحرف کند، اما این نوع انگیزه به سرعت از بین می‌رود.
  • انگیزه ذاتی: این زمانی است که شما از رضایت از انجام کار خود انگیزه می‌گیرید؛ نه از پاداش یا مجازات بالقوه‌ای که با اتمام آن دریافت خواهید کرد. درک انگیزه ذاتی ممکن است دشوار باشد، اما ساده‌ترین راه برای فکر کردن در مورد آن این است که بپرسید: “حتی اگر می‌دانستم امکان پاداش یا مجازات وجود ندارد آیا این کار را می‌کردم؟” انگیزه ذاتی بسیار قوی‌تر و ماندگارتر است زیرا ما توسط لذت، چالش یا هدف کار به آن جذب می‌شویم. در مدیریت پروژه، کمک به تیم برای ایجاد انگیزه ذاتی جهت کار در پروژه‌ها مهم است، نه فقط برای ستایش شدن.
  • انگیزه اجتماعی: سرانجام، یک عامل سوم برای انگیزه تیمی وجود دارد که افراد کمی تشخیص می‌دهند که فراتر از پاداش‌های بیرونی و داخلی است. انگیزه مثبت اجتماعی که توسط روانشناس سازمانی، آدام گرانت ایجاد شده زمانی است که انگیزه شما برای کمک به دیگران و محافظت از آن‌ها ایجاد می‌شود. به معنای دیگر، این می‌تواند انگیزه‌ای باشد که یک آتش‌نشان برای نجات افراد گرفتار در یک ساختمان در حال سوختن دارد. این انگیزه در محل کار می‌تواند مربوط به انگیزه کار در جهت رسیدن به برخی اهداف خوب اجتماعی یا اهداف بزرگ‌تر باشد.

متأسفانه، گرچه این ۳ نوع انگیزه‌ای است که می‌توانید در جعبه ابزار مدیریت پروژه خود از آن‌ها استفاده کنید، اما اکثر افراد فقط به یکی از آن‌ها اعتماد می‌کنند: انگیزه بیرونی.

ما برای ایجاد انگیزه در تیم‌های خود به حقوق و پاداش و عناوین اعتماد می‌کنیم. در واقعیت، آنچه آن‌ها به دنبال آن هستند بسیار عمیق‌تر است. بنابراین برای ایجاد انگیزه در تیم باید از چه مواردی استفاده کنید؟

استراتژی‌های انگیزه‌بخشی به تیم

اکنون که عناصر انگیزه تیمی را درک کردیم، وقت آن است که به شما نشان دهیم چگونه می‌توانید در واقع این محیط را برای خود ایجاد کنید.

هر یک از استراتژی‌های انگیزشی زیر در ارتقاء هدف، خودمختاری و تسلط به شما کمک می‌کنند و همچنین به شما می‌آموزند که چگونه قدردانی از تیم خود را نشان دهید و رفتار درست را ستایش کنید.

اکنون که تیم‌های بیشتری از راه دور کار می‌کنند، تمرکز روی اصالت و اتصال مهم است. در حالی که اجرای این استراتژی‌ها به زمان و تلاش نیاز دارد، اما در پایان این پاداش ارزش آن را دارد.

کارهای روزانه تیم خود را به اهداف بزرگ‌تر شرکت متصل کنید

آنچه “هدف” را ایجاد می‌کند یک مسئله شخصی است. اما یکی از ساده‌ترین راه ها برای ایجاد هدف تیمی این است که کارهای روزمره خود را به اهداف بزرگ‌تر شرکت وصل کنید.

هر پروژه، وظیفه و تصمیم باید با دلیل مهم بودن آن برای شرکت همراه باشد. به این ترتیب، تیم شما به دیگران کمک می‌کند تا به جلو حرکت کنند.

گرچه ممکن است فکر کنید این ارتباط برای تیم شما واضح است، اما واقعاً اینگونه نیست.

یک بررسی نشان داد که فقط ۴۷٪ از کارکنان می‌توانند بین وظایف روزانه و عملکرد شرکت ارتباط برقرار کنند!

همه ما می‌خواهیم احساس کنیم که با چیز بزرگ‌تری ارتباط داریم. اما به جای اینکه تیم خود را با توضیحات طولانی خسته کنید، می‌توانید چگونگی تعیین اهداف را در نظر بگیرید.

بهترین روش برای انجام این کار دستیابی به اهداف و نتایج کلیدی (OKR) است.

بخش “هدف” مربوط به استراتژی و اهداف اصلی شرکت شما است. در حالی که “نتایج کلیدی” اقدامات قابل اندازه‌گیری است که تیم شما هر روز جهت دستیابی به آن‌ها کار می‌کند. این بدان معناست که انگیزه داشتن آسان‌تر است زیرا می‌دانیم کاری که هر روز انجام می‌دهند دارای یک هدف بزرگ‌تر می‌باشد.

اطمینان حاصل کنید که تیم شما می داند OKRهای فعلی آن ها چیست. OKRهای خود را به صورت فصلی مرور کنید تا مطمئن شوید تیم شما با انگیزه می ماند و احساس هدفمندی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن