مدیریت منابع انسانی

راهکارهایی برای افزایش مشارکت کارمندان در محل کار

افزایش مشارکت کارمندان در محل کار می‌تواند کاری دشوار باشد. شما به عنوان کارفرما باید اطمینان حاصل کنید که کارمندان به شغل خود علاقه‌مند هستند و هر روز با اشتیاق برای شروع کار به دفتر می‌آیند.

مطمئناً یک یا دو استثنا وجود دارد که برخی از کارمندان شما دچار فرسودگی شده‌اند، اما چنین چیزی هنگام تأمین اهداف شرکت نباید تأثیر عمده‌ای ایجاد کند. با این حال، شما باید به طور مداوم سطح تعامل تیم خود را یادداشت کنید تا انرژی موجود در محل کار را در جریان نگه دارید. توجه داشته باشید که یک کارمند فرسوده می‌تواند تأثیر منفی قابل‌توجهی بر بهره‌وری محل کار داشته باشد.

شما به عنوان یک کارفرما باید راه‌هایی برای بهبود مشارکت کارمندان در محل کار پیدا کنید. این روش‌های یافت‌شده باید متناسب با نیازها و انگیزه‌های منحصر به فرد هر کارمند باشد. برای کمک به شما در افزایش مشارکت کارمندان، تصمیم گرفتیم راهنمای افزایش مشارکت کارمندان در محل کار به اشتراک بگذاریم.

انعطاف‌پذیری را تشویق کنید

یکی از رازهای نحوه افزایش مشارکت کارمندان در محل کار، دادن انعطاف‌پذیری به آن‌ها است. این امر به کارمندان شما این آزادی را می‌دهد تا برنامه کاری یا مکان خود را متناسب با نیازهایشان تنظیم کنند.

بسیاری از کارفرمایان تصور می‌کنند که اگر کارمندان تحت نظارت دقیق نباشند، کاری را از پیش نخواهند برد. وقتی افراد به جای زمان سفت و سخت ۸ ساعته، ساعت‌های انعطاف‌پذیر را در اختیار داشته باشند، در محیط کار سازنده‌تر، شادتر و فعال‌تر خواهند بود.

به صورت تیمی، داوطلب امر خیر شوید

هیچ‌کس پس از کمک به یک پیرزن در عبور از جاده احساس بد یا وحشتناکی نمی‌کند! وقتی دست کمک می‌گیرید، به طور کلی نسبت به خود احساس خوبی دارید زیرا توانستید روز کسی را بهتر کنید.

کارفرمایان باید از سازمان‌های خیریه حمایت کنند و با جامعه تعامل داشته باشند. کارمندان خود را به شرکت در پروژه‌های داوطلبانه تشویق کنید. همکاری با یکدیگر برای کمک به دیگران نشان می‌دهد که هدف این شرکت صرفاً کسب درآمد نیست بلکه ایجاد تغییر در جامعه است.

همیشه اصیل باشید

همیشه به یاد داشته باشید که یک رابطه صمیمانه بین کارمندان و مدیریت باعث ایجاد اعتماد و کار گروهی می‌شود. به عنوان یک کارفرما، تمام تلاش خود را بکنید تا روابط ساختگی شکل ندهید و یک محیط کار مطمئن ایجاد کنید.

وقتی کارمندان متوجه شوند که محل کارشان محیطی صادقانه و سالم است، احساس خواهند کرد که نیازی به پنهان کردن چیزها از همتایان یا همکاران خود ندارند و همیشه صادق خواهند بود.

اجازه استراحت بدهید

شما همچنین می‌توانید کارمندان خود را تشویق کنید که ۵ دقیقه از میز کارشان دور شوند و خود را کش و قوس دهند. این یک روش عالی است که پس از تمرکز بر یک پیشنهاد یا اسناد استرس‌زا که نیاز به توجه کامل دارد، مدتی ذهن خود را از کار دور کنید.

چند برنامه وجود دارد که می‌توانید روی رایانه خود نصب کنید تا به شما یادآوری کند کمی استراحت کرده و چشم خود را از رایانه دور کنید. وقتی کارمندان می‌بینند که شما به جای پیش بردن فروش یا تهیه مدارک، به فکر سلامتی آن‌ها هستید، تمایل دارند بیشتر برای شما یا شرکتتان کار کنند.

درخواست بازخورد

راه دیگر افزایش مشارکت کارمندان در محل کار، درخواست بازخورد است. کارفرمایان اغلب کسانی هستند که در مورد سبک کار، محیط اداری، میزان کار و سایر موارد به کارمندان بازخورد می‌دهند. با این حال، این بار سعی کنید نظر برخی از کارمندان خود را در مورد یک پیشنهاد خاص یا یک مفهوم طراحی بپرسید.

با درخواست بازخورد از کارمندان، این احساس را برای آن‌ها ایجاد می‌کنید که نظرشان مهم است و این کار نقش مهمی در موفقیت شرکت دارد.

گردهمایی‌های منظم برگزار کنید

گردهمایی هفتگی با همکاران و همسالان راهی عالی برای به دست آوردن شناخت در سطح شخصی است. تفریح ​​و دورهمی نه تنها باعث خراب شدن برنامه روزمره نمی‌شود بلکه خلاقیت و همکاری را افزایش می‌دهد. لازم نیست که هر هفته یک رویداد گسترده را برنامه‌ریزی کنید، اما یک جلسه ناهار هفتگی یا پایان جلسه هفته کار در کافه می‌تواند پس از یک هفته شلوغ کاری ذهنتان را آرام کند.

اهداف را روشن کنید

هر کارمند مجموعه‌ای از اهداف و مسئولیت‌های خود را دارد که باید بر آن‌ها متمرکز شود و کار کند. مواقعی وجود دارد که کارمندان نقش خود در سازمان را به درستی متوجه نمی‌شوند یا آن را با نقش دیگری اشتباه می‌گیرند، چیزی که بسیار معمول است. روشن کردن اهداف و مسئولیت‌ها در صورتی که قصد افزایش مشارکت کارمندان در سازمان خود را دارید بسیار حیاتی است.

همچنین مواردی وجود دارد که کارمندان هنگام تلاش برای رسیدن به هدفی که به آن‌ها محول شده احساس خستگی ذهنی می‌کنند. این کار ممکن است به دلیل عدم رهبری سازمانی و پشتیبانی باشد یا صرفاً به این دلیل که آن‌ها احساس می‌کنند به اندازه کافی خوب نیستند یا در مورد کاری که انجام داده‌اند اعتماد به نفس ندارند.

یک رهبر عالی کسی است که برای کمک به کارمندان خود در تعیین اهداف و کمک به آن‌ها در هنگام بروز مشکلات کنارشان حضور داشته باشد. وقتی صحبت از راهنمایی کارمندان در کار یا مشکلاتی که با آن روبرو هستند، مدیریت نمی‌تواند همیشه حضور داشته باشد. با این حال، اگر می‌خواهید سطح مشارکت در سازمان خود را بهبود ببخشید، باید به کارمندان خود نشان دهید که برای کمک در کنارشان حضور دارید.

در دنیای امروز که حد و مرزی وجود ندارد، بسیاری از افراد هستند که از طریق آموزش، کارگاه‌ها و دوره‌های دیگر تلاش زیادی می‌کنند تا جایی که ممکن است حرفه خود را پیش ببرند. کارمندان را به حضور در کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها تشویق کنید یا حتی از سخنرانان مهمان مرتبط با صنعت خود دعوت کنید تا برای تیم شما سخنرانی کنند. این کار نه تنها باعث افزایش سطح بهره‌وری در بین کارمندان شما می‌شود بلکه روحیه تیم را نیز افزایش می‌دهد.

یک محیط خوب فراهم کنید

هر روز رفتن به محل کار بعد از مدتی می‌تواند تجربه طاقت‌فرسایی باشد، به خصوص اگر محیط کار کاملاً راحت نباشد. کارفرمایان باید سعی کنند هر کاری از دستشان بر می‌آید برای ایجاد یک محیط کار منحصر به فرد، راحت و نشان‌دهنده برند شرکت انجام دهند.

رفع لکه‌های تاریک در محل کار یا وضعیت تهویه مطبوع که در تابستان کار نمی‌کند، یا حتی آن بوی عجیب در دفتر را شروع کنید. مساعد ساختن محیط محل کار قطعاً یک روش سریع برای افزایش مشارکت کارمندان است.

فرهنگ متمرکز بر افراد را توسعه دهید

وقت آن رسیده است که کارمندان خود را برای در پیش گرفتن سبک زندگی متعادل بین کار و زندگی شخصی تشویق کنید. همیشه کار کردن و عدم وجود تفریح در زندگی می‌تواند فاجعه‌بار باشد. مسئولیت‌های کارمندان خود را دریابید و برنامه‌هایی را در نظر بگیرید که به آن‌ها امکان می‌دهد راحت‌تر در زندگی کاری و شخصی تعادل برقرار کنند.

محیط کاری ایجاد کنید که باعث شود افراد احساس ارزشمندی، شنیده شدن داشته باشند. ایجاد احساس رفاقت برای مشارکت کارمندان مهم است.

کارمندان خود را راهنمایی کنید

یکی از راه‌های افزایش مشارکت کارمندان در محل کار، مربی‌گری برای آن‌ها است. برخی از مدیران هستند که از نظر کمک به پرسنل خود زحمتی نمی‌کشند. زیرا یا بیش از حد مشغول کار فعلی خود هستند و یا حاضر نیستند برای کمک به آن‌ها وقت بگذارند.

افزایش مشارکت کارمندان همچنین به معنای کمک به عنوان الگویی برای آن دسته از کارمندانی است که بدون توجه به میزان مشغله، با مشکل روبرو هستند. اگر اتفاقاً دیدید که آن‌ها در حال تقلا هستند یا می‌دانید وظیفه‌ای که به آن‌ها داده شده نیاز به کمک بیشتری دارد، حتما به آن‌ها کمک کنید.

همکاری را تشویق کنید

همکاری یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها برای تمرکز کسب و کار بر بهبود است. این اتفاق به این دلیل است که همکاری در کار یا پروژه می‌تواند با تشویق کار تیمی به توسعه ایده‌های بهتر و حتی بهبود مشارکت کارمندان کمک کند. موثرترین سازمان‌ها برای کاهش هزینه‌های شرکت و بهبود کارایی در تیم، هوشمندانه از همکاری کارمندان استفاده می‌کنند.

همکاری نه تنها یک محل کار شادتر ایجاد می‌کند، بلکه اغلب به عنوان یک مکان باسواد نشان داده می‌شود. این واقعیت به این دلیل است که به طور طبیعی حس پیوند تیمی درون سازمان شما را برمی‌انگیزد. این کار همچنین می‌تواند به یکی از فرهنگ‌های سازمانی شما تبدیل شود.

توجه داشته باشید که با همکاری، کارمندان می‌توانند از همکاران، همسالان و حتی رئیس خود یاد بگیرند!

مرتباً قدردانی کنید

راز افزایش مشارکت کارمندان در محل کار، تشکر کردن از آن‌ها است. وقت آن است که شما از تمام تلاش و زحمت آن‌ها که برای سودآوری بیشتر شرکت شما صرف کرده‌اند قدردانی کنید. در واقع این یک چیز ساده است اما اغلب نادیده گرفته می‌شود، مخصوصاً اگر در یک سازمان بزرگ باشید.

یکی دیگر از عواملی که باید هنگام افزایش مشارکت کارمندان مورد توجه قرار گیرد، قدردانی از کارمندان است. تیم مدیریتی شما باید وقت بگذارد تا از کارمندان خود در دفتر قدردانی کند نه فقط به دلیل اینکه کار خوبی است بلکه باعث خوشبخت شدن همه می‌شود و همچنین می‌تواند بهره‌وری شرکت را افزایش دهد.

همه می‌خواهند احساس قدردانی کنند و برای یک تشکر ساده ارزش قائل هستند. با این حال، این اتفاق در بسیاری از محل‌های کار به اندازه کافی اتفاق نمی‌افتد. نمایش اشکال ساده قدردانی می‌تواند کمک زیادی به کارمندان کند تا بیشتر کار کنند و بهره‌وری بیشتری داشته باشند.

مورد تایید قرار گرفتن توسط مدیریت و همسالان سریع‌ترین راه برای ایجاد اعتماد، برقراری روابط محکم و ایجاد انگیزه در کارمندان در محل کار است.

روابط اصیل ایجاد کنید

یکی دیگر از راه‌های عالی برای مشارکت کارمندان در محل کار، تمرکز بر تقویت روابط اصیل و دلسوزانه با همکاران است. همه ما به طرز متفاوتی ساخته شده‌ایم و هیچ دو نفری وجود ندارند که در مورد اخلاق کار، خدمات به مشتری یا حتی استعداد با همکارانشان کاملاً یکسان باشند.

اینجاست که به عنوان مدیریت، باید کارمندان خود و نحوه مشارکت آن‌ها را درک کنید. برخی از مدیران هستند که می‌گویند این وظیفه مدیریت نیست که کارمندان را به کار وادار کند.

با این حال، هنگامی که با کارمندان خود رابطه مثبت برقرار می‌کنید، آن‌ها به طور کلی بازده بیشتری خواهند داشت زیرا می‌دانند که مدیریت به عنوان یک فرد از آن‌ها مراقبت می‌کند.

صداقت را رواج دهید

صداقت نه تنها بهترین سیاست خصوصاً در محل کار است، بلکه تنها سیاست در ایجاد یک کسب و کار موفق می‌باشد. آخرین راه برای افزایش مشارکت کارمندان داشتن ارتباط صادقانه بین تیم است.

وقتی کارمندان می‌فهمند که گفتن حقیقت پیامدهای عمده‌ای ندارد، مشکلات کوچکی که رخ می‌دهد را می‌توان زودتر شناسایی و قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، حل کرد.

وقتی صحبت از صداقت و اعتراف به ایرادات می‌شود، به نظر می‌رسد کارمندان معمولاً از از دست دادن شغل خود می‌ترسند. مدیریت باید فضایی را ایجاد کند که در آن ارتباط محترمانه و صادقانه بسیار ارزشمند باشد و کارمندان تشویق شوند که مسئولیت شکست و همچنین موفقیت خود را بپذیرند.

جمع‌بندی

“راز” افزایش مشارکت کارمندان در محل کار این است که هیچ رازی وجود ندارد. شما می‌توانید به سادگی از کارمندان خود در مورد موارد نیاز به بهبود یا تغییراتی که برای افزایش مشارکت و فعالیت در محل کار باید ایجاد شود، سوال کنید. شاید تعجب کنید که راه‌حل آن چقدر می‌تواند ساده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن