BPM Course
مدیریت منابع انسانی

معرفی استراتژی‌های برتر استخدام از طریق شبکه‌های اجتماعی

امروزه، استخدام اجتماعی (Social Recruiting) یکی از قدرتمندترین استراتژی‌های جذب استعداد است. در دنیای رقابت شدید استعدادها، کارفرمایان روش‌های جدیدی را برای بهبود روند شناخت برند کارفرمایان و تلاش‌های خود برای استخدام استعدادهای برتر، در دست اجرا دارند.

در این مجال، ما به اهمیت استخدام اجتماعی خواهیم پرداخت و برخی از بهترین روش‌ها را برای پیاده‌سازی یک استراتژی موفق، بیان خواهیم کرد.

استخدام اجتماعی (Social Recruiting) چیست؟

استخدام اجتماعی، استراتژی جذب استعداد است که در آن کارفرمایان از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های حرفه‌ای برای دستیابی و استخدام بهترین استعدادها برای موقعیت‌های شغلی خود، استفاده می‌کنند.

استخدام اجتماعی می‌تواند شامل تاکتیک‌های مختلفی باشد. از جمله:

  • تبلیغ برند کارفرما (Employer Brand) در رسانه‌های اجتماعی
  • ارسال و ترویج موقعیت‌های باز در شبکه‌های اجتماعی مانند LinkedIn ،Facebook ، Instagram ، GitHub و Twitter
  • اجرای برنامه‌های پشتیبانی و ارجاع کارمندان
  • جذب همکاران حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی

اجازه دهید در ابتدای امر نگاهی به مزایای اجرای استراتژی استخدام اجتماعی بیندازیم.

۶ دلیل برای اجرای استراتژی استخدام اجتماعی

آمارها نشان می‌دهد که هفتاد و نه درصد متقاضیان کار، در جستجوی خود، از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. با توجه به این موضوع، اجتناب‌ناپذیر است که رسانه‌های اجتماعی به یکی از بهترین کانال‌های استخدام هر سازمانی تبدیل شوند.

علاوه بر این، افراد جویای کار در مقایسه با آگهی‌های استخدام، آژانس‌های استخدام نیرو و رویدادهای بزرگ برای استخدام‌های با تعداد بالا، رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های حرفه‌ای را به عنوان مفیدترین منبع کاریابی رتبه‌بندی می‌کنند.

چگونه استخدام اجتماعی در بهبود تلاش‌های استعدادیابی موثر است؟

  • نام تجاری کارفرمای بهبود یافته

سازمان‌هایی که از رسانه‌های اجتماعی در استراتژی‌های جذب و استخدام استعداد خود استفاده می‌کنند، در به نمایش گذاشتن فرهنگ سازمان، ارزش‌های خود و نام تجاری کلی کارفرمای خود موفق‌ترند. قبل از اینکه یک داوطلب تصمیم بگیرد برای یک موقعیت باز درخواست کار کند، ابتدا در مورد سازمان شما در شبکه‌های اجتماعی تحقیق می‌کنند و به دنبال اطلاعات پیرامون پیشنهاد ارزش برای کار با شما هستند.

در ارائه ارزش پیشنهادی کارمندان (EVP) خود، هیچ کس بهتر از کارمندان فعلی شما، منعکس کننده این مسئله نخواهند بود. علاوه بر این، افراد جویای کار، کارمندان فعلی را به عنوان معتبرترین منبع اطلاعاتی درباره یک شرکت رتبه‌بندی می‌کنند. بنابراین، بسیار مهم است که شما کارمندان خود را در تقویت EVP شرکت، در شبکه‌های اجتماعی، مشارکت دهید.

  • دسترسی بهتر و مراجعه بیشتر

استخدام در شبکه‌های اجتماعی راهی عالی برای حضور در مقابل مخاطبان بیشتر و دستیابی به مجموعه‌های بزرگ‌تری از استعدادهای واجد شرایط است. با این حال، بدون درگیر کردن کارمندان فعلی خود در این امر، دسترسی شما محدود خواهد شد. بنابراین، داشتن کارمندانی به عنوان مدافعان و سفیران برند و تشویق آنها برای پیوستن به برنامه‌های ارجاع و حمایت از شما، می‌تواند در ایجاد فضای مملو از استعداد و عملکرد با کیفیت بالا، کمک زیادی کند.

در یک نظرسنجی Monster، شصت و پنج درصد از پاسخ دهندگان اذعان داشتند که اگر از دوستان خود موضوع مربوط به استخدام ( و هر موضوع دیگر را) را بشنوند، فرصت شغلی جدید را در لیست خود قرار خواهند داد.

  • دسترسی به افراد جویای کار منفعل

یکی از بزرگترین چالش‌های استخدام، عدم توانایی در دستیابی به افراد جویای کار منفعل است. اینها داوطلبانی هستند که به طور فعال بدنبال فرصت‌های شغلی نیستند اما پیشنهادات موثر و خوبی را برای پیشبرد یک کسب و کار در ذهن دارند.

رسانه‌های اجتماعی، بهترین راه برای رسیدن به این استعدادها و جذب آنها به سازمان شما هستند. طبق اعلام BetterTeam، هشتاد درصد از کارفرمایان می‌گویند که استخدام اجتماعی به آنها کمک می‌کند تا کاندیداهای منفعل را راحت‌تر پیدا کنند.

  • کیفیت بهتر داوطلبان شغلی

پیش از این، ما اشاره کردیم که استخدام اجتماعی و مشارکت کارکنان در تلاش برای استعدادیابی، باعث افزایش دسترسی کلی به کاندیداها می‌شود. اما مهم‌تر از آن، توانایی دستیابی به نامزدهای شغلی باکیفیت و متناسب با سازمان شماست.

شبکه‌های اجتماعی و کارمندان شما، از استعدادهایی با علایق مشابه یا زمینه‌های حرفه‌ای مشترک تشکیل شده‌اند. اگر به دنبال استعدادی بیشتر مانند کارمندان فعلی خود هستید، کارمندان متعهد خود را درگیر فعالیت‌های استخدام اجتماعی کنید.

  • کاهش زمان و هزینه استخدام

ثابت شده است که استخدام‌های اجتماعی یکی از کم هزینه‌ترین راه‌ها برای یافتن و استخدام استعدادهای بزرگ است. از آنجا که کانال‌های شبکه‌های اجتماعی کارفرمایان را قادر می‌سازند در مقابل مخاطبان بیشتری قرار بگیرند، جای تعجب نیست که این کانال‌ها به آنها کمک می‌کند تا موقعیت‌های خالی خود را سریع‌تر پر کنند.

طبق گزارش CareerArc، هفتاد و یک درصد از استخدام کنندگان این موضوع را بیان کرده‌اند که استخدام در شبکه‌های اجتماعی، در کاهش زمان پیدا کردن فرد مناسب برای موقعیت‌های غیر مدیریتی موثر است.

علاوه بر این، گاهی ممکن است هیئت مدیره، به صورت ماهانه، هزاران دلار برای استخدامی‌های سازمان هزینه کند. اما این موضوع با توجه به تجربیات دیگران ثابت شده است که استخدام از طریق شبکه‌های اجتماعی، بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

  • ماندگاری بیشتر کارمندان

از آنجا که استخدام‌های اجتماعی، کارفرمایان را قادر می‌سازد تا به جستجوی افراد منفعل و جلب کارمندان با استعداد بپردازند، همچنین تأثیر زیادی در هزینه گردش مالی سازمان خواهد داشت.

طبق تحقیقات اعلام شده، چهل و هفت درصد استخدام‌های ارجاع شده، رضایت شغلی بیشتری دارند و مدت بیشتری در شرکت‌ها می‌مانند. علاوه بر این، کارمندان دارای کسب و کار اجتماعی خوش بین‌تر، متصل و با ارتباط مناسب با دیگران همکاران و دارای عملکردی پر بهره هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن