مدیریت منابع انسانی

توصیه‌های ۱۰ نفر از متخصصان درباره استخدام از راه دور

کسب و کارهای مختلف در سال‌های اخیر شاهد افزایش کار از راه دور بوده‌اند. این امر مزایای بی‌شماری از جمله راحتی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، افزایش بهره‌وری و تمرکز و انعطاف بیشتر دارد. طبق گزارش جدیدی از FlexJobs، دلیل این که ۶۵ درصد از مردم شغل خود را بیشتر دوست دارند، کار در خانه است. طبق یک نظرسنجی، دورکاری (۸۰ درصد) و پس از آن برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر، محبوب‌ترین نوع ترتیب کاری انعطاف‌پذیر هستند.

از زمان شیوع همه گیری کرونا، تغییر شرکت به حالت از راه دور – به طور کامل یا جزئی – به دلایل مختلف به یک استراتژی تبدیل شده است. این دیگر فقط یک استراتژی مقرون به صرفه برای شروع عملیات چند ملیتی و همکاری با شرکای خارجی نیست، بلکه روشی برای انطباق و دادن فاصله اجتماعی به تیم برای مقابله با همه‌گیری جهانی است.

با این حال، انتقال به کار از راه دور آسان نبود و مجموعه‌ای از چالش‌های خاص خود را داشت؛ و وقتی نوبت به استخدام افراد از راه دور می‌رسد، چالش‌ها ده برابر می‌شوند.

شکی وجود ندارد که کار از راه دور آمده است تا بماند. زمان آن فرا رسیده که برای سال آینده بهترین استعدادها را از راه دور برای شرکت خود استخدام کنید.

ما از ۱۰ متخصص که از صنایع مختلف آمده‌اند، خواستیم تا بهترین شیوه‌های استخدام از راه دور را که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید، به اشتراک بگذارند.

ما با این متخصصان مصاحبه کردیم و سوالات زیر را پوشش دادیم:

  • آیا تا به حال کارمندان را از راه دور استخدام کرده‌اید؟ اگر بله، چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو بودید چه بوده‌اند و چگونه بر آن‌ها غلبه کرده‌اید؟
  • توصیه‌ای که به همه استخدام‌کنندگان از راه دور می‌کنید، چیست؟

۱- سامیت بانسال، بنیانگذار و مدیرعامل TrumpExcel

من به عنوان یک مدیرعامل، پیشنهاد می‌کنم در طول جلسات مصاحبه از راه دور، برای ایجاد یک فضای خوشایند تلاش کنید. به این ترتیب، می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که متقاضیان به اندازه کافی راحت هستند تا بهترین تلاش خود را ارائه دهند، و این امر شناسایی استعداد واقعی را آسان‌تر می‌کند.

تعاملات فیزیکی برای ایجاد یک رابطه قوی حیاتی است. در صورت امکان، ترتیب دهید تا مصاحبه‌شونده شخصاً با شما و تیمتان در دفتر شرکت ملاقات کند. اگر نمی‌تواند حضوری بیاید، از طریق ویدیو کنفرانس با او مصاحبه کنید. این می‌تواند به شبیه‌سازی یک جلسه انفرادی در دفتر کمک کند و به شما این امکان را می‌دهد که تماس چشمی و زبان بدن را درست همانطور که در طول مصاحبه در محل انجام می‌دهید، ارزیابی کنید.

از اینکه خارج از چارچوب فکر کنید نترسید. از دوربین برای ارائه تورهای مجازی در دفتر خود استفاده نمایید. ریزه‌کاری‌های فرهنگ شرکت خود را به کارکنان دورکار احتمالی نشان دهید و سعی کنید آن‌ها را در محیط طبیعی به همکارانشان معرفی کنید.

اگر مصاحبه در محیطی آرام انجام شود، کاندیداها با شما راحت‌تر خواهند بود و صادقانه به سوالاتتان پاسخ خواهند داد. این امر فرصتی ایده‌آل برای ارزیابی استعداد آن‌ها فراهم می‌کند.

۲- برایان دین، یکی از بنیانگذاران Exploding Topics

بسته به موقعیتی که آگهی می‌کنید، باید مطمئن شوید که متقاضی نه تنها برای سازمان شما بلکه برای تیمی که با آن کار می‌کند مناسب است.

به عنوان مثال، فرض کنید برای یک موقعیت فروش نیرو می‌خواهید. در این صورت، باید مطمئن شوید که متقاضیان سریع و مطمئنی را انتخاب می‌کنید که می‌توانند موقعیت‌های غیرمنتظره با مشتریان احتمالی یا مشتریان فعلی را در یک دقیقه مدیریت کنند. علاوه بر این، اگر تیم شما دوستانه و خوش قلب است، بهتر است مطمئن شوید که شخصیت این متقاضی با تیم فعلی شما مطابقت دارد یا اینکه می‌تواند چیزی منحصر به فرد را به ارمغان بیاورد که تیم شما فاقد آن است.

حتی در غیاب یک بیماری همه‌گیر جهانی، تشکیل یک تیم بسیار کارآمد دشوار است. یک راه خوب برای تعیین اینکه آیا فردی مناسب می‌باشد یا خیر، پرسیدن سؤالات غیرمنتظره‌ای است که شخصیت او را آشکار می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه به موقعیت‌های مورد انتظار پاسخ خواهد داد.

۳- سارا جیمسون، مدیر بازاریابی Green Building Elements

استخدام از راه دور چیزی فراتر از فرآیند استخدام است. هنگامی که یک متقاضی به موقعیت جدیدی ملحق می‌شود، تجربه استخدام او پایان نمی‌یابد. فرآیند پذیرش به همان اندازه مهم می‌باشد، اما کار از خانه این فرایند را تغییر داده است. اسناد فرد تازه استخدام‌شده را می‌توان قبل از تاریخ شروع کار او با استفاده از امضاها و تأییدیه‌های دیجیتال به صورت دیجیتالی تکمیل کرد.

یک جلسه تیمی، معرفی ابزارهای همکاری، و یک هدیه خوشامدگویی که به خانه او پست می‌شود، همگی می‌توانند بخشی از پذیرش یک شخص جدید باشند.

۴- آنتونی مارتین، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Choice Mutual

چالش اصلی من در استخدام کارمندان از راه دور این بود که سنجش شخصیت و پیشینه یک متقاضی در یک محیط مجازی دشوار بود.

وقتی نمی‌توانید شخصاً با کسی مصاحبه کنید، نشانه‌های زیادی وجود دارد که از دست می‌دهید. من با مشاهده رفتار آن‌ها در هر بار ارتباط – هر ایمیل، اینکه آیا آن‌ها به موقع به جلسات Zoom ملحق شده‌اند و میزان تلاش آن‌ها در کل فرآیند استخدام، مطمئن شدم که این مشکل زیادی ایجاد نمی‌کند.

نکته خوب دیگر این است که یک طرح کلی جلسه به همراه مجموعه‌ای از سؤالات آماده داشته باشید. شما همچنین باید مایل به پاسخگویی به بسیاری از سوالاتی باشید که نامزد ممکن است بپرسد، زیرا هنگام مصاحبه از راه دور چیز زیادی نمی‌توانید در مورد یک شرکت بگویید. این سؤالات سردرگمی‌ها را روشن می‌کنند و به مسائلی مانند مناطق زمانی، رویکردهای کسب و کار و فرآیندهای گردش کار می‌پردازند.

۵- ادوارد ملت، موسس Wikijob.uk

استخدام بین‌المللی موانع منحصر به فردی را به همراه دارد. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که همه در حال تطبیق با دنیای دورافتاده پس از کووید هستند. هرگز بیش از حد از خود انتقاد نکنید. مدیریت نیروی کار در سراسر جهان می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، به ویژه تضمین انصاف و رفتار برابر با پرسنل در مقیاس جهانی. این یک تعادل ظریف است، زیرا هر کشوری سیاست‌های تعطیلات، مزایا، مرخصی زایمان، حقوق اخراج و محدودیت‌های پایان کار مختص به خود را دارد.

معیار حقوق و دستمزد بسیار مهم است، زیرا کشورها هزینه‌های اجتماعی و هزینه‌های زندگی متفاوتی برای کارمندان و کارفرمایان دارند، اما طی کردن آن فرآیندی دشوار می‌باشد.

۶- گرگو واری، مدیرعامل و بنیانگذار Lensa

یکی از مهم‌ترین مزایای استخدام از راه دور این است که شما دیگر محدود به استعدادهای محلی نیستید. کاندیداهای با مهارت بالا را می‌توان در سراسر جهان پیدا و استخدام کرد، به همین دلیل است که کسب و کارها با نیروی کار متنوع رقبای خود را شکست می‌دهند.

توصیف مسئولیت‌ها و مجموعه مهارت‌هایی که کارمندان از راه دور جهت واجد شرایط بودن برای این موقعیت نیاز دارند، کافی نیست. شما باید تصویر واضحی از روز کاری معمولی آن‌ها در زمان استخدام ارائه دهید. علاوه بر این، تعریف پارامترهای “کار از راه دور” که در شرکت شما وجود دارد، می‌تواند مفید باشد.

۷- نیت تسانگ، بنیانگذار و مدیرعامل WallStreetZen

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در استخدام از راه دور این است که تصمیم بگیرید که آیا یک کارمند شخصیت مناسبی برای کسب و کار شما دارد یا خیر. مصاحبه‌های حضوری برای مطالعه زبان بدن و رفتار افراد برای تجسم بهتر نحوه سازگاری آن‌ها با شرکت شما عالی هستند.

در مصاحبه از راه دور، در نظر بگیرید که حتی ممکن است طی یک هفته یا ماه معین با این شخص صحبت نکنید، و نیاز واقعی به تماس‌های ویدیویی در یک هفته معین نسبتاً کم است. با در نظر گرفتن این موضوع، به علایق، مجموعه مهارت‌ها و نحوه برقراری ارتباط آن‌ها از طریق ایمیل و پیام فوری که روش‌های ارتباطی بسیار رایج‌تری خواهند بود، بیشتر توجه کنید.

۸- استفان لایت، مدیرعامل و مالک مشترک Nolah Sleep

استخدام از راه دور می‌تواند انتقال دقیق فرهنگ شرکت را دشوار کند. با کار حضوری، کاندیداها می‌توانند بدون نیاز به گفتن کلمه‌ای در مورد شرکت چیزهای زیادی بیاموزند: به عنوان مثال، چیدمان دفتر و امکانات موجود در اتاق استراحت بسیار گویاست. برقراری ارتباط سازمان با استخدام از راه دور، به خصوص در طول مصاحبه مجازی، می‌تواند دشوارتر باشد.

ارزش‌ها و اهداف یک سازمان را می‌توان به روش‌های مختلفی تبلیغ کرد که متکی به تعاملات زنده و ملاقات‌های روزمره نیست. بهتر است ریسک ارتباط بیش از حد با متقاضیان یا استخدامی‌های جدید را بپذیرید تا اینکه سردرگمی یا سوء تفاهم ایجاد کنید. شفاف بودن از همان ابتدا در مورد مصاحبه، پذیرش و مسئولیت‌های روزانه به کاندیداها آرامش می‌دهد و کمک می‌کند تا در صورت امکان، انتظارات شما را برآورده کنند.

بزرگ‌ترین توصیه من این است که به جای تلاش برای تغییر شیوه‌های سنتی استخدام به شکلی جدید، به دنبال ایجاد یک فرآیند کاملا جدید استخدام از راه دور باشید. تغییراتی مانند این استرس‌زا هستند، و ادامه استفاده از آنچه همیشه برای مصاحبه‌های حضوری کار می‌کند وسوسه‌انگیز خواهد بود، اما استخدام از راه دور یک جانور کاملاً جدید است که به یک رویکرد جدید نیاز دارد.

در مورد هر چالش عملی و لجستیکی که ممکن است پیش بیاید تحقیق کنید و برای هر یک برنامه داشته باشید. اینگونه اطمینان حاصل خواهید کرد که فرهنگ مصاحبه از راه دوری ایجاد کرده‌اید که بهترین متقاضیان را جذب می‌کند.

۹- تینا هاوک، SVP منابع انسانی در GoodHire

یکی از توصیه‌های من به استخدام‌کنندگان از راه دور این است که در صورت وجود منابع، روند استخدام خود را طولانی‌تر کنید. استخدام از راه دور خوب به معنای ایجاد فرآیندی است که با دقت ایجاد شده و امکان تکرار تعاملات با متقاضیان بالقوه را فراهم می‌کند. از آنجایی که ما به جای ملاقات حضوری به اشکال مجازی ارتباط متکی هستیم، آزمایش مجموعه مهارت‌ها و به دست آوردن یک برداشت کلی انسانی خوب ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

ممکن است لازم باشد تیم‌های استخدام آزمایش عملکرد دیگری یا یک مصاحبه ویدیویی دوم را به فرآیند خود اضافه کنند تا آن را برای استخدام از راه دور بهینه سازند.

۱۰- شوآن هنگ، رئیس ستاد CoinMarketCap

CoinMarketCap یک شرکت کاملاً از راه دور است، بنابراین همه افرادی که استخدام می‌کنم از راه دور استخدام می‌شوند. از بسیاری جهات، استخدام از راه دور در CoinMarketCap مشابه فرآیند استخدام من قبل از کار در CoinMarketCap می‌باشد.

اساساً شما هنوز به دنبال شخصی هستید که با فرهنگ شرکتتان مطابقت داشته باشد، مهارت‌ها و دانش مورد نظر شما را ارائه دهد و برای انجام کارها مشتاق باشد. تنها تفاوت این است که در حالی که به دنبال این ویژگی‌ها می‌گردید، با کسی در اتاقی نخواهید بود.

اگر به نظر می‌رسد که رزومه داوطلبی مناسب است، از برخی آزمون‌های آنلاین استفاده کنید. چندین مزیت برای این وجود دارد. اول، نشان می‌دهد که آیا یک داوطلب انگیزه کافی برای اتمام آزمون آنلاین را دارد یا نه. او ممکن است فقط اندکی به شرکت یا موقعیت مد نظر علاقه داشته باشد، در این صورت احتمالاً آزمون آنلاین را تمام نخواهد کرد.

دوم، این کار متقاضیانی را که دانش و تخصص لازم را ندارند فیلتر می‌کند. سوم، می‌توانید موقعیت‌ها یا وظایفی را به متقاضیان بدهید که در آن موقعیت با آن‌ها مواجه می‌شوند و کارشان را ببینید. یک آزمون آنلاین همچنین می‌تواند به متقاضی نشان دهد که فرهنگ شرکت شما چگونه است.

یکی از راه‌های خوب برای انجام این کار، نشان دادن اسکرین‌شات‌هایی از نحوه ارتباط در شرکت شما است، مثلا اینکه بورد Trello شرکت یا تیم چگونه به نظر می‌رسد و چه مواردی روی آن وجود دارد. این به متقاضیان و هر کسی که درگیر استخدام است این فرصت را می‌دهد تا ببیند آیا شرکت و متقاضی مناسب هستند یا خیر.

جمع‌بندی

استخدام از راه دور یک روند رو به رشد است: نیاز زمانه و بهترین راه ممکن برای استخدام افراد در شرایط نامشخص کنونی. با کمی جهت‌دهی، دیگر لازم نیست آن را نادیده بگیرید. امیدواریم که تمام این نکات استخدام از راه دور که متخصصان مختلف توصیه کرده‌اند، به شما کمک کند تا برای شروع برنامه استخدام خود برای کارمندان از راه دور آماده شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن