BPM Course
تعادل کار و زندگیمدیریت خود

راهنمای کامل دورکاری (Working Remotely)

دورکاری (Working Remotely) برای نیروی کار مدرن چیز جدیدی نیست، زیرا شرکت‌های برجسته‌ای مانند Basecamp ، Upworthy ، Buffer، Mozilla و Zapier با انجام عملیات طولانی‌مدت از طریق تیم‌های از راه دور، اثبات می‌کنند که این یک ساختار موفق برای شرکت‌های نوآور است. بنابراین چگونه می‌توانید دورکاری را به گونه‌ای انجام دهید که برای شما مناسب باشد؟ این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اگر بتوانید برخی از استراتژی‌های هدفمند را با موفقیت در شرایط جدید خود پیاده کنید، به گونه‌ای دورکاری خواهید کرد که موثر و مولد باشد و از همه مهم‌تر رفاه شما را در نظر بگیرد.

دورکاری چیست؟

دورکاری شامل هماهنگی نیروی کار است که لزوماً در یک فضای اداری نیست. در عوض، کارکنان می‌توانند از هر مکان، در هر منطقه زمانی کار کنند و به طور کلی از طریق تعدادی از ابزارهای همکاری آنلاین ارتباط برقرار می‌کنند.

با جهانی شدن کار آنلاین که از عوامل موثر در افزایش تمایل افراد به کار متناسب با سبک زندگی آن‌ها است، فشارهای جدیدی از نظر فرآیندها، بهره‌وری، کار تیمی و روحیه کارکنان برای محیط های کار بوجود آمده است. تقاضای سازگاری سریع و موثر برای موفقیت کارمندان و کارفرمایان به طور یکسان ضروری است.

نکات مهم برای دورکاری

۱- دفتر کار خانگی ایجاد کنید.

اگرچه ممکن است محل کار شما با دورکاری تغییر کرده باشد، اما اصول روز کاریتان همچنان می‌تواند حفظ شود. برای حفظ ساختاری که زندگی کاری در محل کار به شما می‌دهد، مهم است که با بخشی از خانه خود همان رفتاری را داشته باشید که با دفتر قبلی خود رفتار می‌کنید. این بدان معنی است که یک فضای تمیز و کاربردی را به کار خود اختصاص دهید، از جمله عناصر ضروری مانند صندلی، میز مناسب، اتصال سریع اینترنت، لپ تاپ کاربردی با دوربین و موارد شخصی مانند هدفون یا لوازم التحریر. احتمال اینکه بتوانید روی کارتان تمرکز کنید اگر در «دفتر» و نه گوشه‌ای تصادفی در آشپزخانه کار کنید بیشتر خواهد بود و در نتیجه کارآمدی شما افزایش خواهد یافت.

۲- با تیم خود شفاف باشید.

حتی خارج از بحرانی مانند همه‌گیری کرونا، شفافیت در کل شرکت می‌تواند تأثیر بسزایی در رفاه کارکنان داشته باشد. حتی یک مطالعه نشان می‌دهد شفافیت مهم‌ترین عامل افزایش خوشبختی کارمندان است. با اتخاذ رویکرد ارتباطی شفاف و مداوم، در مورد پیشرفت‌های بزرگ (و کوچک) با شرکت، نگرانی تیم‌های خود را برطرف کنید. راحت نباشید اما صریح باشید؛ بدین صورت اعضای تیم احساس می‌کنند در دستان ایمن و صادقی هستند. این یک استراتژی مفید برای حفظ روحیه است.

۳- برای روز کاری خود برنامه‌ریزی کنید.

اگر به برنامه‌ریزی عادت ندارید، ممکن است مجبور شوید خود را با این شرایط سازگار کنید. اگر هنگام دورکاری به خودتان اجازه دهید که از برنامه سرپیچی کنید، ممکن است به جای اینکه صبح بیدار شوید و به سراغ کارهایتان بروید وقت خود را پای تلفن همراه بگذرانید. این باعث می‌شود هنگام عصر یا شب که وقت استراحت است، مجبور شوید کار کنید.

مسئله فوق‌العاده مهم دورکاری این است که جدا کردن زندگی کاری از زندگی شخصی بسیار دشوار می‌شود. راز ترسیم خط بین این عناصر (جدا از اینکه با لباس خواب پای کارهایتان ننشینید) این است که به یک برنامه مشخص که این دو را از هم جدا می‌کند، پایبند باشید.

وقتی کار شروع می شود، بدان معناست که نباید روی مبل بنشینید و مدام به یخچال سر بزنید. در عوض، به روز کاری خود (که شامل استراحت‌های کوتاه برای صرف ناهار یا چای می‌شود) متعهد باشید. سپس وقتی کار تمام شد، لپ تاپ خاموش می‌شود و شما در حالت “خانه” قرار می‌گیرید. اگر همه چیز باهم مخلوط شود، در هر دو سناریو احساس بی‌انگیزگی خواهید کرد. برای لذت بردن از زمان استراحت، باید در زمان کار واقعا کار کنید. این یک خیابان دو طرفه است.

۴- مراقبت از خود را در برنامه روزمره‌تان بگنجانید.

جدا کردن زندگی در خانه و محل کار می‌تواند به طور فزاینده‌ای دشوار شود وقتی که این دو فعالیت دارای فضای فیزیکی یکسانی باشند. به همین دلیل مهم است که اطمینان حاصل کنید که برای سلامت روان خود بین این دو مرز تعیین نمایید.

گنجاندن برخی از تکنیک‌های ساده مراقبت از خود در روز برای حفظ محیط دورکاری مهم است. با کارهای ساده مانند تعیین وقت استراحت منظم برای دم کردن چای یا کشش پا و همچنین آنتراکت ۱۵ دقیقه‌ای برای بیرون رفتن جهت تأمین ویتامین D و دریافت هوای تازه شروع کنید. سپس، اطمینان حاصل کنید که یک استراحت کامل برای صرف ناهار دارید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از زمان استفاده کنید و دوباره با خودتان آشنا شوید. معرفی برخی از تقویت‌کننده‌های سلامت جسمی در روز نیازی به صرف وقت زیاد یا هزینه ندارد، به عنوان مثال منابع آنلاین برای برنامه‌های کوتاه مدت، در دسترس و رایگان ورزشی، پیلاتس و یوگا به وفور یافت می‌شوند. هیچ بهانه‌ای برای برنامه‌ریزی نکردن برای این قسمت مهم زندگی روزمره وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن