بهره‌وری شخصیتعادل کار و زندگی

استرس در محل کار و نحوه برطرف کردن آن

استرس به انواع مختلف بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد، که اغلب این تأثیرات منفی هستند. استرس به عملکرد مغز و سیستم عصبی آسیب می‌رساند، توانایی یادگیری ما را مختل می‌کند، باعث اضطراب و سردرد می‌شود و به صورت کلی به عنوان یک بحران سلامت روان توصیف شده است. خستگی، تنش عضلانی، مشکلات معده، مشکلات رابطه، مشکلات زندگی همگی از استرس ناشی می‌شوند.

به طور خلاصه، یک اپیدمی واقعی استرس در اطراف ما اتفاق می‌افتد. اگر می‌خواهید بهترین احساس و عملکرد را داشته باشید، پیشگیری و کاهش استرس در محل کار باید هدف شماره یک شما باشد. انجام این کار می‌تواند همه چیز را بهبود بخشد، از سلامت جسمانی و خواب شما گرفته تا نحوه واکنشتان به موانع روزمره.

در این مقاله دلایلی که در محل کار موجب استرس شما می‌شوند و اینکه چگونه می‌توانید از امروز با استرس ناشی از کار مقابله کنید را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

استرس در محل کار به چه معناست؟

کمی استرس گاه و بیگاه لزوماً شما را نمی‌کشد. مشکل زمانی است که منبع استرس – مانند محل کار شما – مزمن شود. و برای اکثر مردم، این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق می‌افتد. ۷۷ درصد از مردم گزارش می‌دهند که آنقدر استرس دارند که بر سلامت جسمانی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

این یک چیز است که معمولاً در محل کار احساس خوبی دارید و گاه به گاه سر یک پروژه دچار سردرد می‌شوید. اما اگر روال روزانه شما تبدیل به کار مشقت‌باری شده است که زندگی خارج از محل کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به این معنی می‌باشد که ممکن است استرس به شما وارد شود، که نیاز به راه‌حل‌های طولانی مدت دارد.

درک علائم استرس کاری

قبل از اینکه به معنای این موضوع بپردازیم، بیایید معنی استرس را نیز در نظر بگیریم. تصور کلیشه‌ای از استرس این است که ما باید بیش از حد کار کنیم، افرادی که گیج شده‌اند، و هر بار که اخبار بدی می‌شنویم موهایمان را بهم می‌ریزیم. اما فشار در انواع مختلف علائم استرس کاری خود را نشان می‌دهد، از جمله:

اضطراب و تحریک‌پذیری: ممکن است به جای احساس استرس در محل کار، گه‌گاه احساس «گرسنگی» داشته باشیم، اما تحریک‌پذیری و اضطراب در محل کار می‌تواند نشانه‌ای از شروع استرس باشد.

غم: تا به حال “غروب جمعه” را تجربه کرده‌اید؟ این چیزی است که بسیاری از افراد وقتی وزن هفته کاری دیگر را پیش روی خود می‌بینند با آن مبارزه می‌کنند. ممکن است این احساس را با استرس مرتبط نکنید. با این حال، با توجه به یافته‌های کلینیک کلیولند، حتی علائم فیزیکی کمتر مانند غم و اندوه عمومی می‌تواند نشان‌دهنده استرس باشد. اگر در مورد کار احساس بدبختی (اما نه به خصوص اضطراب) می‌کنید، ممکن است همچنان نشانه‌ای کمتر سنتی از استرس مزمن باشد.

علائم فیزیکی: فشار خون بالا، تنش عضلانی یا ساییدن دندان‌ها، درد، خستگی (در حالی که به طور هم‌زمان مشکل خواب دارید) … این لیست ادامه دارد. تعداد کمی از ما به این ایده عادت کرده‌ایم که استرس‌های روانی باعث ایجاد مشکلات فیزیکی واقعی برای ما می‌شوند، اما اکثر متخصصان پزشکی موافقند که استرس می‌تواند یک علت زمینه‌ای برای انواع علائم فیزیکی باشد.

اما استرس فقط مربوط به کاری که با شما می‌کند نیست. ممکن است نشان‌دهنده مشکلاتی در رابطه شما با کار باشد. در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۹ – قبل از همه‌گیری کرونا – اکثر پاسخ‌دهندگان به دلیل استرس آماده ترک شغل خود بودند.

به همین دلیل، استرس می‌تواند منبع سمی باشد که به هر کجا که نگاه می‌کنید می‌تواند اثرات منفی به همراه بیاورد.

شایع‌ترین دلایل استرس ناشی از کار چیست؟

دلایل استرس برای هرکسی می‌تواند متفاوت باشد. اما دلایل رایجی وجود دارد که باید به شما کمک کند تا بفهمید چرا بسیاری از افراد احساس شروع استرس ناشی از کار را گزارش می‌دهند.

استفاده از ابزارهای بسیار زیاد

همه ما با زنگ‌ها، پینگ‌ها و وزوزهای ثابتی که به‌عنوان موسیقی متن روز کاری ما عمل می‌کنند، آشنا هستیم. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ۵۴٪ از کارمندان حداقل پنج برنامه کامپیوتری مختلف را به طور همزمان اجرا نموده و ۵۶٪ از حداقل سه ابزار مختلف برای همکاری استفاده می‌کنند.

در نهایت، فناوری باید زندگی کاری ما را آسان‌تر و کمتر استرس‌زا کند. اما به نظر می‌رسد که برعکس این اتفاق افتاده است. در همین نظرسنجی، ۵۹ درصد از کارمندان گفتند که این احساس را دارند که وقت خود را برای جابجایی بین برنامه‌ها تلف می‌کنند.

در حالی که این ابزارها در دنیای کار مدرن ضروری هستند، کارکنان نباید احساس کنند که در آن‌ها غرق شده‌اند. آن‌ها باید به طور یکپارچه برای گردش کار کارآمد ادغام شوند، و کل تیم همچنین باید یک راه‌حل مدیریت پروژه داشته باشد تا به عنوان منبعی واحد از حقیقت عمل کند.

غرق شدن در ایمیل‌ها

یکی از قوی‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین عوامل استرس‌زا، احساس غرق شدن است. این احساس را می‌شناسید: کارهای زیادی برای انجام دادن و زمان بسیار کمی برای انجام آن‌ها وجود دارد. این باعث می‌شود افراد بارها و بارها از انرژی تصمیم‌گیری خود وام بگیرند، زیرا تلاش می‌کنند بلوک‌های مربعی شکل را در سوراخ‌های گرد زندگی‌شان قرار دهند.

تصور اینکه چند پیکسل روی صفحه می‌تواند زندگی ما را تا این حد کنترل کند دشوار است. اما در دنیای دیجیتال، صندوق ورودی ایمیل راه نجات ما برای کارمان است. داشتن زمان بیشتری برای تکمیل وظایفمان، سریع‌ترین راه برای از بین بردن آن است.

فشار کاری

احساس غرق شدن فقط از صندوق ورودی ایمیل نمی‌آید. همچنین می‌تواند ناشی از هر خواسته‌ای باشد که احساس می‌کنیم شرایطمان بر ما تحمیل کرده است.

برای ۳۵ درصد از پاسخ‌دهندگان، یک عامل استرس‌زای کلیدی فشار کاری رئیس آن‌ها است. این امر به ویژه برای افرادی که احساس می‌کنند رئیسشان بیش از حد تقاضا دارد، بدون اینکه اعتبار کافی برای کار انجام شده ارائه کند، صادق است.

چیزی که ما دوست نداریم اعتراف کنیم این است که این می‌تواند با بقیه زندگی ما ترکیب شود. مثلاً اگر فرزندانی برای بزرگ کردن دارید چه؟ خواسته‌های والدین، وضعیت مالی نامناسب، یا سایر عوامل استرس‌زای زندگی شخصی، تنها به این احساس می‌افزایند که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و زمان کافی برای انجام آن‌ها ندارید.

جمع‌بندی

استرس ناشی از کار می‌تواند برای همه ما اتفاق بیفتد. احساس تنش طبیعی است، به خصوص اگر با یک ضرب‌الاجل در حال نزدیک شدن یا تکلیف چالش‌برانگیز روبرو هستید. اما وقتی استرس کاری مزمن شود، می‌تواند بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بگذارد.

در این مقاله به بررسی عوامل استرس‌زا در محل کار و نحوه مقابله با آن‌ها پرداختیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن