بهره‌وری شخصیمدیریت خود

راهنمای کامل سخنرانی موفق در جمع

اگر جزو افراد دورنگرا هستید و توانایی برقراری ارتباط به طور طبیعی را ندارید، این مسئله را به صورت یک نقص در نظر نگیرید. برعکس، آنرا از جمله نقاط قوت خود محسوب کنید تا به موجب آن پا در مسیر یادگیری و مطالعه مادام‌العمر هنر ارتباطات بگذارید. صرف نظر از کاری که برای امرار معاش انجام می‌دهید، توانایی برقراری ارتباط موثر، برای موفقیت شخصی و شغلی شما بسیار مهم است.

روش‌های مختلف برای برقراری ارتباط

ارتباط دو بخش است:

  • آنچه شما می‌گویید (پیام)
  • چگونه آن را بیان می‌کنید (ارائه)

ارائه‌ای که برای انتقال پیام خود استفاده می‌کنید لزوما نباید کلامی باشد. در حقیقت، استفاده صرف از کلام به جهت برقراری ارتباط، رایج‌ترین اشتباهی است که هنگام تلاش برای ارائه اطلاعات انجام شده است. پیام شما را می‌توان در هر چیزی، از یک فیلم یا درام، تا یک تصویر یا نمودار بسته‌بندی کرد. انتخاب اینکه از چه روشی استفاده خواهید کرد، فکر و برنامه‌ریزی دقیق شما را می‌طلبد.

اصل مهم جزئیات ارائه است

یک وب‌سایت کسب و کار با طراحی ضعیف را تصور کنید که بی‌نظم، بهم ریخته و مشخصا نزدیک به یک دهه است که به روز نشده است. در پایین سایت، کلماتی مانند “متخصص، آگاه، مدیریت و ارزشمندی” را می‌خوانید. بزرگترین نویسنده جهان نیر نمی‌تواند آن وب‌سایت را فقط با استفاده از کلمات ذکر شده باور کند، زیرا که واضح است، پیام آن بر اساس نوع ارائه دارای نقص‌های زیادی است.

از هر روشی که استفاده می‌کنید، همیشه ضروری است که به تک تک جنبه‌های ارائه خود نگاهی بیندازید و از خود بپرسید “آیا این روش ارائه، پیام من را به طور موثر انتقال می‌‌دهد؟”

انتقال کامل اطلاعات

حتی وقتی صحبت می‌کنید، فقط ۱۰٪ از ارتباطات شما کلامی است. آنچه می‌پوشید، زبان بدن، حالات و صدای شما به همان اندازه کلماتی که می‌گویید، مهم هستند. این اصلی اساسی است که درک آن بسیار مهم است، زیرا کل رویکرد شما را در نحوه ارائه پیام تغییر می‌دهد.

به عنوان مثال

مطالعات نشان داده است که در ۱۲ ثانیه اول مصاحبه، مصاحبه کننده اطلاعات کافی درباره شما را جمع‌آوری کرده است تا تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد شما را استخدام کنند یا خیر. پس اطلاعات را به صورت کامل و مستقیم به آنها بدهید.

همین مورد در مورد تبلیغات تلویزیونی، شنوندگان در یک کنفرانس یا جلسه نیز صدق می‌کند. شما زمان بسیار کمی برای ابلاغ نظرات خود دارید، پس به خاطر بسپارید: ” اولین چیزی که کسی می‌شنود یا می‌بیند، باید پیام شما را به اندازه گزاره پایانی شما، به وضوح به مخاطب شما ارائه دهد”.

زمان آماده سازی هرگز اتلاف وقت نیست

برخی افراد داستان‌ها و جزئیات را دوست دارند. دیگران فقط مطالب برجسته و سرخط را می‌خواهند. بعضی از افراد فقط گوش دادن را ترجیح می‌دهند. دیگران به چیزی برای کمک به آنها در تجسم نیاز دارند. صرف نظر از تمام این‌ها، شما باید آماده باشید که پیام خود را چه ۵ دقیقه یا ۵۰ دقیقه به طور موثر ارائه دهید.

درباره آنچه می‌گویید و به چه کسی می‌گویید، تحقیق کنید. فراموش نکنید که زمان آماده‌سازی برای برقراری ارتباط موثر چقدر مهم است. اختصاص دادن زمان برای درک ذهنیت مخاطب می‌تواند نحوه ارائه پیام خود را کاملا تغییر دهد، بنابراین قبل از هر کاری، مطالعه کنید.

مردم می‌خواهند یاد بگیرند

جردن دردیگر، یکی از مدیران موفق در زمینه بازاریابی و مدیر شرکت DM2 Studios LLC می‌گوید: “من قبلا یک سخنران عصبی بودم فقط به این دلیل که ذهنم معطوف احساسات من بود. من آنقدر نگران نظر مخاطبان در مورد خودم بودم که خودم را گرفتار انتقادات نفس‌گیر خویشتن و در نتیجه ارائه‌های وحشتناک کردم. آنچه پس از سال‌ها سخنرانی در جمع کشف کردم این است که، عکس این مسئله صادق است. مخاطبان شما می‌خواهند شما موفق شوید”.

هیچ کس نمی‌خواهد به یک سخنران عصبی گوش دهد. مردم می‌خواهند یاد بگیرند. آنها اطلاعات شما را می‌خواهند و مشتاق‌اند شما را با یک سخنرانی عالی بشناسند. بنابراین همان چیزی را که می‌خواهند به آنها بدهید.

پذیرای سوالات باشید

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا ما دو گوش و یک دهان داریم؟ سعی کنید دو برابر بیشتر از صحبت کردن، گوش دهید. زمانی که حرفی برای گفتن ندارید، باید به شنونده اجازه دهید سوال کند یا نظرات خود را ارائه دهد. وقتی شخص مقابل صحبت می‌کند، با دقت گوش دهید و قسمت‌هایی از آنچه را که آنها به آنها گفتند، یادداشت‌برداری کرده و با کلام خود تکرار کنید تا ثابت شود که به مخاطب خود توجه دارید.

صحبت درباره مخاطبین را فراموش نکنید

وقتی صحبت از مکالمه عمومی می‌شود، موضوع مورد علاقه همه افراد خودشان هستند. پرسیدن سوال از مردم در مورد خود به چند دلیل فوق‌العاده مفید است.

  • آنها نیازی به تفکر زیاد هنگام صحبت در مورد خودشان ندارند. این باعث می‌شود فضای دوستانه‌تری به وجود آید.
  • آنها احساس می‌کنند شما واقعا به صحبت با آنها علاقه‌مند هستید.
  • این مسئله فشار جلسه را از شما می‌گیرد. فقط کافی است از شنوندگان سوال بپرسید تا جایی که ماده اصلی برای کمک به شما فراهم شود. این به شما راه‌حل‌های زیادی می‌بخشد.

در نهایت، نتیجه پیام و ارائه حول مخاطبان می‌چرخد، نه شما. شما همیشه باید از دیدگاه آنها فکر کنید و تمام تلاش خود را در بسته‌بندی پیام متناسب با مخاطب خود، متمرکز کنید.

متخصص باشید

با اطمینان هر چه می‌گویید را ثابت کنید. هنگام انتقال هر گونه اطلاعات، شما باید به عنوان یک متخصص در این زمینه شناخته شوید (اگر زمان کافی را برای آماده‌سازی صرف کرده‌اید، نباید اینجا مشکلی داشته باشد). با نمایش اعتماد به نفس یک متخصص، به کسانی که گوش می‌دهند، اطمینان می‌دهید که می‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید.

این امر به ویژه هنگام گفتگو با افراد صاحب قدرت از جمله مصاحبه شغلی بسیار مهم است. اگر می‌خواهید شنونده شما را جدی بگیرد، باید خودتان را جدی بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن