بازاریابیبهره‌وری شخصی

۲۲ کتاب در حوزه بازاریابی که باید در سال ۲۰۲۲ بخوانید

افراد دیگری قبلاً جای شما بوده‌اند و حداقل یکی از آن‌ها راه‌حلی بهتر از شما ارائه کرده است. خوشبختانه، بسیاری از بهترین بازاریابان جهان در مورد تجربیات خود نوشته‌اند. شما می‌توانید از درس‌های آن‌ها استفاده کنید تا از اشتباهاتی که مرکتب شده‌اند اجتناب نموده و در رقابت پیشی بگیرید.

ما تعدادی از بهترین کتاب‌های بازاریابی تمام دوران را برای کارآفرینان، بازاریابان و هرکس دیگری که کسب و کار یا بازاریابی یک برند را اداره می‌کند، گردآوری کرده‌ایم. از برخی از بهترین بازاریابان و رهبران کسب و کار یاد بگیرید که متفاوت فکر کنید، هدف کسب و کار خود را درک نمایید، تصمیم بگیرید که چگونه به مشتریان بفروشید و استراتژی بازاریابی هوشمندانه‌ای را برای سال ۲۰۲۲ طراحی کنید.

۱- فریب ایکاروس (Icarus Deception) اثر ست گودین

شاید به خاطر بیاورید که اشتباه مهلک ایکاروس، عدم توجه به هشدار پدرش برای پرواز نکردن نزدیک به خورشید بود. علاوه بر این، دیدالوس به پسرش هشدار داد که خیلی پایین پرواز نکند، مبادا آب شور به بال‌های او آسیب برساند.

ست گودین در کتاب ستایش‌شده‌اش، از اساطیر یونانی وام می‌گیرد و خوانندگان را به سمت تفکر رادیکال خارج از چارچوب، حرکت رو به جلو بدون نقشه سوق می‌دهد؛ مهارت‌های حیاتی برای هر بازاریابی که به دنبال پیشرفت است. او تأکید می‌کند که خرد متعارف، انطباق و تناسب با قالب، مسیری مطمئن به سوی میان‌مایگی ​​است.

۲- قلاب (Hooked: How to Build Habit-Forming Products) اثر نیر ایال

خوب است که افراد از محصول شما استفاده کنند، اما اگر این استفاده به عادت تبدیل گردد، عالی می‌شود. الگویی وجود دارد که طبق آن محصولات و خدمات توجه مشتریان را جلب می‌کنند و برای مصرف‌کنندگان ضروری می‌شوند، و «قلاب» پاسخ می‌دهد که چگونه می‌توان این کار را انجام داد. کتاب نیر ایال که از سال‌ها تحقیق در زمینه طراحی رفتاری استخراج شده است، یکی از بهترین کتاب‌های بازاریابی برای کارآفرینانی می‌باشد که به دنبال ایجاد و بازاریابی محصولاتی هستند که مصرف‌کنندگان مدام به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

حتما بخوانید:  گیمیفیکیشن چیست؟

۳- تأثیر (Influence: The Psychology of Persuasion) اثر رابرت سیالدینی

چگونه می‌توانید کسی را وادار به بله گفتن کنید؟ بازاریابی در حقیقت این است که کسی را مجاب کنید تا با یک پیشنهاد موافقت نماید. اما گفتن آن، آسان‌تر از انجام دادنش است.

همیشه از مردم توجه و پول خواسته می‌شود و فشارهای اجتماعی به رقابت پیچیده و اشباع‌شده برای جلب توجه مصرف‌کننده می‌افزاید. رابرت سیالدینی در پرفروش‌ترین و مسلماً بهترین کتاب بازاریابی خود توضیح می‌دهد که چگونه با متقاعد کردن متفکرانه می‌توان افراد را تحت تأثیر قرار داد تا بیشتر اوقات بله بگویند.

۴- برندها چگونه تبدیل به نماد می‌شوند (How Brands Become Icons) اثر داگلاس بی. هولت

داگلاس بی. هولت، استاد سابق مدرسه بازرگانی هاروارد، در پرفروش‌ترین کتاب خود که نامزد یکی از بهترین کتاب‌های بازاریابی در تمام دوران است، آنچه را بیان می‌کند که بازاریابان اگر می‌خواهند نشانگر یک برند معتبر باشند که واقعاً در طول زمان با مشتریان ارتباط برقرار می‌کند، باید بدانند. هولت با استفاده از نکات برندهای نمادین از جمله ESPN، Mountain Dew، Volkswagen، Budweiser  و هارلی دیویدسون، نکاتی را برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی که فراتر از حقه‌ها است و ارتباط معنی‌داری بین برند و مشتریان بالقوه برقرار می‌نماید، بیان می‌کند.

۵- پروژه لغو کردن (The Undoing Project) اثر مایکل لوییس

کتاب تحسین‌شده مایکل لوئیس، روان‌شناسی متراکم آکادمیک در مورد قضاوت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را به کتابی جذاب تبدیل می‌کند. درک روان انسان برای پیشبرد رقابت بازاریابی بسیار مهم است و «The Undoing Project» به بازاریابان کمک می‌کند تا این کار را با کمک کتابی انجام دهند که دقت فکری آن با ارزش سرگرمی آن مطابقت دارد.

۶- بلینک: قدرت تفکر بدون فکر کردن (Blink: The Power of Thinking Without Thinking) اثر مالکولم گلدوِل

کتاب بلینک به صراحت در مورد بازاریابی نیست، اما این باعث نمی‌شود که یکی از بهترین کتاب‌های بازاریابی نباشد. کتاب او به بررسی تفکری می‌پردازد که وقتی فکر نمی‌کنیم انجام می‌دهیم. ما دائماً در مورد آنچه می‌خواهیم تصمیم می‌گیریم و مهم است که بازاریابان این قضاوت‌های فوری را درک کنند. اگر قبلاً این کتاب کلاسیک گلدول را خوانده‌اید، ارزش وقت گذاشتن را دارد تا دوباره آن را امتحان کنید.

۷- کج‌رفتاری (Misbehaving: The Making of Behavioral Economics) اثر ریچارد تالر

بهترین بازاریابان در درک نحوه تفکر مصرف‌کنندگان ماهر هستند. برترین کتاب‌های بازاریابی نیز این کار را انجام می‌دهند و «کج‌رفتاری» یکی از آن‌هاست. ریچارد تالر، اقتصاددان رفتاری افسانه‌ای، خوانندگان را در مورد نحوه رفتار غیرمنطقی مصرف‌کنندگان راهنمایی می‌کند. ما بهترین تصمیم را برای خودمان نمی‌گیریم و در اشتباه کردن ثابت قدم هستیم. درک این الگوها برای بازاریابان مفید است.

۸-تیم قرمز (Red Team) اثر میکا زنکو

فکر می‌کنید همیشه ایده‌های خوبی دارید؟ در «تیم قرمز»، میکا زنکو به شما نشان می‌دهد که چرا نباید اینگونه باشد. او روشن می‌سازد که حتی بهترین ایده‌های شما باید قبل از اینکه به بازار بیایند مورد بازجویی داخلی قرار گیرند. شرکت‌های داروسازی، سیا، و گروهی از سازمان‌های دیگر این روند را دنبال می‌کنند تا کار خود را به سطح بالاتری برسانند. حتی اگر شما و کل تیمتان با استراتژی بازاریابی جدید موافق باشید، گاهی اوقات انتقاد سالم تفاوت بین یک برنامه خوب و یک برنامه عالی است.

۹- نوآفرینی (Originals: How Non-Conformists Move the World) اثر رابرت گرنت

همه همیشه یکسان فکر می‌کنند. ایده‌ها به طرز خیره‌کننده‌ای تکراری هستند. استارت‌آپ‌ها به عنوان «Uber of x» معرفی می‌شوند، کسب‌وکارها از کسب‌وکارهای دیگر تقلید می‌کنند. و این امر، دلیل خوبی دارد. متفاوت بودن می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد. دستاوردها می‌توانند بزرگ و ضررها سنگین باشند. در یکی از بهترین کتاب‌های بازاریابی برای کارآفرینان، رابرت گرنت به بازاریابان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند متفاوت فکر کنند بدون اینکه همه چیز را به خطر بیندازند.

۱۰- مُسری، راهکارهای بازاریابی ویروسی (Contagious, Why Things Catch On) اثر جونا برگر

جونا برگر، استاد مدرسه وارتون، یکی از برترین کتاب‌های بازاریابی را خلق کرده است. برگر به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه و چرا برخی از اطلاعات جهانی می‌شوند در حالی که سایر اطلاعات اینگونه نیستند. اثر او تبدیل به یک کتاب بازاریابی مهم و خواندنی برای هر متخصص بازاریابی شده است که سعی می‌کند بفهمد چگونه می‌تواند از بقیه جلوتر باشد.

جمع‌بندی

کتاب‌های بازاریابی و فروش زیادی وجود دارد و همیشه کتاب‌های بیشتری منتشر می‌شوند، اما با این فهرست، ما به شما کمک می‌کنیم تا مطمئن شوید که زمانتان صرف بهترین‌ها خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن