بازاریابی

بازاریابی برای زنان چیست و چه فرقی با بازاریابی برای مردان دارد؟

آیا بازاریابی برای زنان برای برند شما دشوار است؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. تحقیقات ما نشان می‌دهد که بازاریاب‌ها اغلب در برقراری ارتباط با مصرف‌کنندگان زن شکست می‌خورند، به طوری که تنها ۹ درصد از زنان معتقدند که به طور مؤثری برای آنان بازاریابی می‌شود. با توجه به اینکه زنان بیش از ۸۵ درصد از خریدها را در طیفی از دسته‌بندی‌ها کنترل می‌کنند، بسیاری از برندها فرصت ارزشمندی را از دست می‌دهند.

نحوه بازاریابی اثربخش برای زنان

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها بخش بزرگی از بازار را از دست می‌دهند، لازم نیست این مورد برای برند شما نیز صدق کند. برای ارتباط بهتر و بازاریابی برای زنان به شکلی اثربخش، در اینجا چهار نکته ضروری را آورده‌ایم که باید رعایت کنید.

۱- ۵ پروفایل روانشناختی زنان را درک کنید

زنان واقعاً آنقدرها هم پیچیده نیستند. پس از بررسی سیستماتیک ۶۰ سال تحقیق روانشناختی و صنعتی، متوجه شدیم که زنان – صرف نظر از جمعیت‌شناسی، رفتار خرید یا نگرش آن‌ها – می‌توانند در مجموعه نسبتاً کوچکی از پروفایل‌ها طبقه‌بندی شوند. در اینجا خلاصه‌ای از این پروفایل‌ها آمده است:

  • پروفایل ۱: با انگیزه، فعال، خوش‌بین: او برای موفقیت و تأثیرگذاری خوب بر دیگران ارزش قائل است. این نوع زن زندگی پرمشغله‌ای دارد و لیست کارهای خود را با دقت مدیریت می‌کند.
  • پروفایل ۲: پرورش‌دهنده، محافظه‌کار: او بسیار بر خانواده و حلقه درونی خود متمرکز است. این زن خرج‌کننده‌ای محتاط است و جذب محصولاتی می‌شود که برای خانواده یا خانه‌اش مفید باشد.
  • پروفایل ۳: برنامه‌ریز، راضی، مصمم: این نوع زن قابل پیش‌بینی است. شاید او سفت و سخت یا انعطاف‌ناپذیر به نظر برسد، اما روال‌ها به او کمک می‌کنند تا شلوغی تصمیم‌های غیرضروری را از بین ببرد و استرس را به حداقل برساند.
  • پروفایل ۴: تنها، پر استرس، نامطمئن: او با استرس ناشی از تلاش برای همگام شدن با شتاب زندگی دست و پنجه نرم می‌کند و نیاز به تایید دیگران دارد. او ولخرجی خواهد کرد، اما نه بیهوده.
  • پروفایل ۵: باز، اجتماعی، برون‌گرا: این زن به تجربه کردن اعتیاد دارد. او یک جوینده لذت با انرژی بالا می‌باشد. او آماده تلاش و خرید است، اما شما باید برای جلب توجه او رقابت کنید.

۲- بدانید که انگیزه رفتار مخاطب زن چیست

واقعاً محرک زنان چه چیزی است؟ زنان توسط ارزش‌ها، عادات و شخصیت خود هدایت می‌شوند. استفاده از چیزهایی که برای آن‌ها مهم است، کارهایی که روزانه انجام می‌دهند، و آنچه آن‌ها را منحصر به فرد می‌کند، به کسب و کارها این فرصت را می‌دهد که برای زنان ارزش قائل شوند و بر رفتار خرید تأثیر بگذارند. چگونه برند یا محصول شما با ارزش‌های او مطابقت دارد؟ استفاده از محصول شما در مورد او چه می‌گوید؟ تصویر شما چقدر شخصیت او را منعکس می‌کند؟ توانایی پاسخ به این سوالات، کلید استراتژی شما است.

۳- فراتر از تحقیقات بازار سنتی فکر کنید

تحقیقات بازاریابی سنتی بر یادآوری و زبان متکی است که هر دو در مغز خودآگاه متمرکز هستند. در حالی که برای بهبود بازاریابی برای زنان نیاز به درک ناخودآگاه داریم، به معنای واقعی کلمه غیرممکن است که این کار را تنها با استفاده از تکنیک‌های تحقیقات بازاریابی سنتی انجام دهیم. برای کشف بینش‌های عمیق‌تر در مورد آنچه که زنان را وادار به خرید می‌کند، ترکیب تحقیقات بازاریابی سنتی با رویکردهای دیگر برای جذب بهتر ناخودآگاه پاسخ‌دهندگان ضروری است.

۴- تفاوت‌های ظریفی که شما را به بیراهه می‌کشانند را درک کنید

واضح است که تعداد کمی از شرکت‌ها راه موفقی را جهت بازاریابی برای زنان پیدا می‌کنند. برخی از شرکت‌ها از تلاش می‌ترسند در حالی که برخی دیگر کارشان را ضعیف انجام می‌دهند. برای جلوگیری از فاجعه، مطمئن شوید که در این دام‌های بازاریابی نیفتید:

دام بازاریابی شماره ۱: تکیه بیش از حد به جمعیت‌شناسی. جمعیت‌شناسی برای توصیف و یافتن مخاطبان هدف عالی است، اما آن‌ها را تعریف نمی‌کند. بدون یک تعریف قوی و عمیق از انگیزه‌های زنان، نمی‌توانید بازاریابی خود را به طور موثر بهینه کنید.

دام بازاریابی شماره ۲: کلیشه‌ای کردن همه زنان. بازاریابان اغلب این اشتباه را مرتکب می‌شوند که همه زنان را به عنوان یک مخاطب غول‌پیکر در کنار هم قرار می‌دهند. بازاریابی برای زنان به گونه‌ای که انگار همه آن‌ها یکسان هستند، راهی مطمئن برای شکست است زیرا به جای جلب اعتماد آن‌ها، خطر توهین به مخاطب هدف خود را دارید.

تفاوت در استراتژی بازاریابی برای مردان و زنان

تبلیغ‌کنندگان از تفاوت‌های خاصی بین زن و مرد آگاه هستند. در هنگام بازاریابی محصولات و خدمات باید به هر یک از آن‌ها پرداخته شود. جهت بازاریابی برای مردان، اطلاعات و داده‌های عینی بیشترین وزن را دارند. با این حال، برای زنان، به نظر می‌رسد داده‌های جامع، همراه با ارتباطات عاطفی، بهترین نتایج را به همراه داشته باشند. بازاریابی هوشمندانه نیاز به دانش کافی از هر دو گروه هنگام دستیابی به گسترده‌ترین مخاطبان ممکن دارد.

برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات

از نظر ارتباط بین زن و مرد تفاوت‌هایی وجود دارد. بازاریابی موفق به این معنی است که بدانیم چگونه به طور موثر با مردان و زنان ارتباط برقرار کنیم و این تفاوت‌ها را درک نماییم. برخی از تکنیک‌های بازاریابی برای مردان شامل ارائه تمام اطلاعات مهم از قبل و ارائه دیرتر اطلاعات مرتبط می‌باشد. برای زنان، ارائه اطلاعات مرتبط ممکن است برای ایجاد شرایط مناسب، مفید باشد. به عبارت دیگر، بازاریابی برای مردان ممکن است به سادگی مزایای خرید جدیدترین خودرو را توضیح دهد. جهت بازاریابی برای زنان، نشان دادن مادری که فرزندش را در ماشین می‌گذارد، ابتدا زمینه احساسی را ایجاد می‌کند که ممکن است برخی از زنان با آن ارتباط برقرار کنند.

تجربیات خرید

یکی از آژانس‌های مشاوره تورنتو مطالعه‌ای را در مورد تفاوت بین نحوه واکنش مردان و زنان به تجربه خرید انجام داد. مردان عناصر سفت و سخت مانند دسترسی به پارکینگ و موجودی انبار را ترجیح می‌دهند. زنان به تعامل با فروشندگان تمایل بیشتری دارند. فروشگاه‌هایی که برای جلب توجه خریداران مرد طراحی شده‌اند، ممکن است تمرکز بیشتری بر نگهداری اقلامی که مردان ممکن است بخواهند بخرند در قفسه‌ها داشته باشند. فروشگاه‌هایی که بر جذب خریداران زن تمرکز می‌کنند، ممکن است تأکید بیشتری بر اطمینان از اینکه کارکنان فروش در مورد محصولاتی که فروشگاه ارائه می‌دهد مودب، دلپذیر و آگاه هستند، داشته باشند.

تصمیمات

بازاریابی برای مردان شامل حذف به عنوان وسیله‌ای برای تصمیم‌گیری است. مردان تصمیم می‌گیرند که کدام جنبه از یک محصول بیشتر اهمیت دارد و محصولاتی را که فاقد آن ویژگی‌ها هستند حذف می‌کنند. زنان برای تصمیم‌گیری از روش‌های جامع‌تری استفاده می‌کنند. زنان به جای تکیه بر حذف، تمایل دارند قبل از تصمیم‌گیری، همه عناصر را با هم ترکیب کنند. برای اهداف بازاریابی، مردان قبل از اینکه همه چیز در نظر گرفته شود، رقبا را حذف می‌کنند، در حالی که زنان تنها زمانی تصمیم می‌گیرند که تصویر کلی روبرویشان باشد.

هویت جنسیتی

تفاوت دیگر در استراتژی بازاریابی بین مردان و زنان به هویت جنسیتی بستگی دارد. مردان بیشتر از زنان به درک جنسیتی متکی هستند. به عبارت دیگر، مردان بیشتر از اینکه نگران مفید بودن یک محصول باشند، نگران این هستند که آیا ممکن است زنانه در نظر گرفته شود. زنان آنچنان بر هویت جنسیتی محصولات تاکید نمی‌کنند. این به زنان اجازه می‌دهد تا انتخاب‌های بیشتری داشته باشند. بنابراین، به منظور بازاریابی برای مردان، محصولات نباید زنانه به نظر برسند. این محدودیت‌ها هنگام بازاریابی برای زنان وجود ندارد.

جمع‌بندی

برای موفقیت در بازاریابی برای زنان و مردان، محصول یا خدمات شما باید ایده و نتیجه‌ای را ارائه دهد تا نیازهای یک مخاطب مرد را برآورده کند، و همچنین گزینه‌ای برای نشان دادن داستان پشت محصول برای مخاطبان زن شما داشته باشد. می‌دانیم که چنین چیزی سخت است، اما صرف زمان و تلاش برای آن ارزش دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن