برنامه‌ریزی شغلیمدیریت خود

مدل رفتارشناسی و ارزیابی شخصیت DiSC

DiSC یک آزمون شخصیت‌شناسی است که می‌تواند پتانسیل شما را به عنوان یک رهبر کشف کند، ارتباطاتتان را در محل کار و خانه بهبود بخشد و بینش‌های عمیق‌تر خودآگاهی به شما ارائه دهد. بیش از ۴۰ میلیون نفر از ارزیابی DiSC برای بهبود محیط کار، انجام کارهای بیشتر و کاهش استرس استفاده کرده‌اند.

این ارزیابی شامل سوالات علمی است که توصیف دقیقی از نقاط قوت، محدودیت‌ها و ترجیحات محل کار فرد را ارائه می‌دهد. درک شخصیت منحصر به فرد شما مزایای زیادی دارد. روانشناسان مزایای متعددی برای افزایش خودآگاهی از جمله کنترل خود، خلاقیت بیشتر، عزت نفس، توانایی بهتر در ترک عادات بد و ایجاد عادات جدید، دستیابی بهتر به اهداف و روابط بهتر شناسایی کرده‌اند. در صورتی که برای موارد زیر ارزش قائل می‌شوید، خوب است ارزیابی DiSC  را برای اعضای تیم خود به کار ببرید:

  • پرورش کار گروهی
  • حل تعارض
  • افزایش مشارکت کارکنان

منظور از DiSC چیست؟

حروف D ، i ،S  و C مخفف عبارت زیر هستند:

  • (تسلط) D: Dominance
  • (نفوذ)‌ i: Influence
  • (ثبات) S: Steadiness
  • (وظیفه‌شناسی) C: Conscientiousness

هر حرف یکی از چهار سبک اصلی رفتاری را نشان می‌دهد (اگرچه نتایج ارزیابی DiSC اغلب ترکیبی از حروف مانند Di یا SC را نشان می‌دهد). هر سبک با رفتارهای طبیعی اصلی ما مرتبط است.

انواع شخصیت بر اساس ارزیابی DiSC چیست؟

ارزیابی رسمی Everything DiSC Workplace از ۱۲ شخصیت مختلف استفاده می‌کند که شامل ترکیبی از چهار نوع اصلی (به عنوان مثال Di، iD، iS، SC و غیره) است. با این حال، بسیاری از مردم فقط “حرف اول” خود را که نوع غالب آن‌ها است و به ارزیابی اولیه DISC مرتبط می‌باشد، به یاد می‌سپارند.

شخصیت D: مسلط

افرادی که دارای نمره “D” بالایی هستند برون‌گرا و وظیفه‌گرا می‌باشند. آن‌ها مستقیم، قاطع، با انگیزه و پرتقاضا هستند. آن‌ها معمولاً اعتماد به نفس بالایی دارند، به خود انگیزه می‌دهند و راحت می‌توانند ریسک کنند. آن‌ها دوست دارند روی تصویر کلان تمرکز کنند، نه جزئیات. افرادی که دارای نمره “D” بالا هستند اغلب در موقعیت‌های رهبری دیده می‌شوند.

Shadow Side of High D  چیست؟ هنگامی که ویژگی تسلط بیش از حد توسعه می‌یابد، یا هنگامی که افراد با نمره بالای D دچار استرس می‌شوند، ممکن است دچار بی‌حوصلگی و بی‌عاطفه گردند، تصمیمات را تحمیل کنند یا بدون ایجاد اجماع، اقداماتی انجام دهند و از قدرت خود به جای متقاعدسازی برای جلب نظر دیگران استفاده کنند.

شخصیت i: پرنفوذ

افرادی که دارای نمره “i” بالا هستند برون‌گرا و علاقه‌مند به مردم هستند. آن‌ها الهام‌بخش، تأثیرگذار، تعاملی، چشمگیر و معمولا پر سر و صدا و پرتحرک می‌باشند. آن‌ها دوست دارند دیگران را درگیر گفتگو کنند. رهبرانی که دارای نمره ” i” بالا هستند به دیگران انرژی می‌دهند و معمولاً به دلیل مهارت‌ها و جذابیت‌های اجتماعی محبوب هستند.

Shadow Side of High i چیست؟ هنگامی که ویژگی نفوذ بیش از حد توسعه می‌یابد، یا وقتی افراد دارای استرس زیاد هستند، ممکن است با تمرکز بیش از حد بر افراد و نادیده گرفتن جزئیات و وظایف، دچار بی‌نظمی شوند. آن‌ها از طرد شدن توسط اجتماع می‌ترسند زیرا تمایل زیادی به دوست داشته شدن توسط دیگران دارند و با حملات کلامی به فشار پاسخ می‌دهند.

شخصیت S: ثبات

افرادی که دارای نمره “S” بالا هستند، درون‌گرا، محتاط تر و مردم‌گرا می‌باشند. آن‌ها معمولاً حامی، پایدار، مهربان و خجالتی هستند. آن‌ها معمولاً افرادی آرام، آسان‌گیر و متمرکز بوده و حمایت، همکاری و حفظ ثبات را دوست دارند. هنگامی که افرادی که دارای نمره “S” بالا هستند در موقعیت‌های رهبری قرار می‌گیرند، سخت تلاش می‌کنند تا هماهنگی و تعادل را تضمین نمایند.

Shadow Side of High S چیست؟ هنگامی که ویژگی ثبات بیش از حد توسعه می‌یابد، یا هنگامی که افراد دارای نمره S بالا دچار استرس می‌شوند، اغلب برای حفظ روابط از درگیری اجتناب می‌کنند. آن‌ها اغلب آخرین کسانی هستند که حرف می‌زنند یا توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند، بنابراین به راحتی نادیده گرفته می‌شوند. آن‌ها ممکن است با عدم تصمیم‌گیری و سازگاری بیش از حد محدود شوند و معمولا از تغییر، از دست دادن ثبات و آزردن دیگران می‌ترسند.

شخصیت C: وظیفه‌شناس

افرادی که نمره  C بالایی دارند درون‌گرا، محتاط تر و وظیفه‌گرا هستند. آن‌ها معمولاً محتاط، حسابگر، شایسته، متفکر و دقیق بوده و تحلیلی، جزئی‌گرا و عمدی می‌باشند. آن‌ها به دقت اهمیت می‌دهند و دارای ماهیتی کنجکاو هستند، که اغلب با پرسیدن سوالات زیاد انتقادی به نظر می‌رسند. رهبرانی که نمره “C” بالایی دارند انتظار دارند همه از استانداردهایشان پیروی کنند و مطمئن می‌شوند که همه چیز آنطور که باید کار می‌کند.

Shadow Side of High C چیست؟ هنگامی که ویژگی وظیفه‌شناسی بیش از حد توسعه یافته است، یا هنگامی که افراد دارای نمره C بالا دچار استرس می‌شوند، ممکن است با تغییر دادن صورت مسئله، از درگیری اجتناب کنند. آن‌ها فشار و سرعت بالا را دوست ندارند و به دلیل عدم قطعیت و سردرگمی احتمالاً با سرعت کمتری به آن پاسخ می‌دهند. آن‌ها را می‌توان با تجزیه و تحلیل بیش از حد، منزوی کردن و ترس از انتقاد محدود کرد.

مدل DiSC

مدل DiSC روشی محبوب، مستقیم، استاندارد و نسبتاً آسان برای ارزیابی سبک‌ها و ترجیحات رفتاری است.

این ابزار با بررسی ترجیحات افراد در دو مقیاس، رفتار آن‌ها را به چهار نوع (سلطه، نفوذ، ثبات و وظیفه‌شناسی) طبقه‌بندی می‌کند:

  • وظیفه یا مردم
  • با سرعت بالا یا با سرعت متوسط

ارزیابی DiSC از داده‌های استاندارد شده از جمعیت زیادی از افرادی که قبلاً این آزمون را گذرانده‌اند، استفاده می‌کند. نمره فرد نشان‌دهنده ترجیحات وی نسبت به دیگران است. با استفاده از ابزار، ممکن است به عنوان مثال یاد بگیرید که در مقایسه با دیگران بسیار مردم‌گرا هستید. این ممکن است شما را وادار به استفاده از رویکرد وظیفه‌محورتر در شرایطی کند که می‌خواهید با اعضای وظیفه‌گرا در تیم خود رابطه بهتری برقرار کنید.

مدل‌های رفتاری مانند این می‌تواند به شما کمک کند با افراد مختلف در زندگی حرفه‌ای و شخصی خود ارتباط برقرار کنید. با درک اینکه همه افراد ترجیحات متفاوتی دارند، می‌توانید روابط بین فردی خود را بهبود بخشیده و اعضای تیم را به گونه‌ای مدیریت کنید که با نقاط قوت آن‌ها مطابقت داشته باشد.

می‌توانید از این مدل برای کمک به ایجاد تیم و استخدام، بهبود عملکرد، حل تعارض و موارد دیگر استفاده کنید. در اینجا برخی از مزایای آن ذکر شده است:

زمان و انرژی بیشتر برای فعالیت مولد: وقتی تیم‌ها خوب کار نمی‌کنند، زمان و انرژی زیادی برای حل تعارض، برخورد با مسائل مربوط به عملکرد و رفع انتظارات ضعیف صرف می‌شود. اگر افراد تیم شما یاد بگیرند در کنار یکدیگر بهتر کار کنند، زمان بیشتری برای صرف فعالیت‌های مولد خواهید داشت.

تناسب بهتر بین اعضای تیم و نقش‌ها: افراد زمانی ناراضی می‌شوند که به خوبی با شغل خود مطابقت نداشته باشند. هنگامی که ترجیحات طبیعی شخص را درک کنید، راحت‌تر می‌توانید بین شغلی که دوست دارد و در آن خوب خواهد بود تناسب ایجاد نمایید. این به بهبود عملکرد و مشارکت کمک می‌کند.

درک بهتر از مشتریان و سایر ذینفعان: هنگامی که تیم شما با مشتریان یا سایر ذینفعان خارجی تماس مستقیم پیدا می‌کند، احتمال بروز ناسازگاری و سوء ارتباط وجود دارد. دانستن ترجیحات خود به اعضای تیم شما کمک می‌کند تا بفهمند چگونه به مشتریان متفاوت خدمات‌رسانی موثرتری داشته باشند.

تکمیل آزمون DiSC چقدر طول می‌کشد؟

تکمیل ارزیابی DiSC تنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. شما به سادگی به مجموعه‌ای از سوالات در مورد رفتار خود پاسخ دهید و از مقیاسی از کاملاً مخالف گرفته تا کاملاً موافق استفاده کنید. هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد.

مردم اغلب تعجب می‌کنند که چگونه می‌توان چنین مشخصات دقیق شخصیتی را به این سرعت تکمیل کرد. پاسخ: آزمایش تطبیقی. این بدان معناست که بر اساس پاسخ‌های شما در طول آزمون، سوالات متفاوتی و کمتری به شما نشان داده می‌شود. به این ترتیب شما فقط سوالات مربوط به تشخیص رفتارهای غالب خود را با استفاده از سیستم DiSC می‌بینید. بدون سوالات هدر رفته، بدون اتلاف وقت!

چرا ارزیابی DiSC محبوب است؟

ارزیابی Everything DiSC توسط بیش از ۷ میلیون نفر در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و محبوب‌ترین آزمون شخصیتی موجود می‌باشد. محبوبیت آن بر اساس ترکیب دقت و سادگی آن است.

در حالی که آزمون‌های شخصیتی دیگری نیز وجود دارد که روانشناسان از آن برای دقت استفاده می‌کنند (به عنوان مثال، مدل شخصیتی پنج عاملی و ارزیابی Big 5)، افراد معمولی نمی‌توانند نمرات خود را در بسیاری از حوزه‌ها به خاطر بسپارند. با ارزیابی DiSC، رفتار اصلی شما در یک حرف یا ترکیب حروف ثبت می‌شود که به راحتی به خاطر سپرده شده و در محل کار اعمال می‌گردد.

چه کسی ارزیابی DISC را اختراع کرد؟

پدر DiSC ویلیام مارستون، روانشناس بود که در سال ۱۹۲۸ کتابی با عنوان Emotions of Normal People منتشر کرد. در آن، وی نظریه خود را مبنی بر اینکه مردم یکی از چهار نوع رفتار مجزا را از خود نشان می‌دهند، توضیح داد: سلطه، تحریک (که امروزه نفوذ نامیده می‌شود)، تسلیم (که امروزه به آن ثبات گفته می‌شود) و مطابقت (که امروزه وظیفه‌شناسی نامیده می‌شود).

عجیب است که ویلیام مارستون همچنین به عنوان خالق دو چیز مهم دیگر شناخته می‌شود: ماشین پلی‌گراف و شخصیت ابرقهرمان زن شگفت‌انگیز. توجه به این نکته ضروری است که مارستون ایده مدل شخصیتی DiSC را ایجاد کرد. اما او ارزشیابی برای چگونگی اندازه‌گیری آن ایجاد ننمود.

اولین ارزیابی DiSC در سال ۱۹۵۶ توسط والتر کلارک، روانشناس صنعتی ایجاد شد. این ارزیابی در ابتدا برای استفاده در کسب و کارها جهت انتخاب کارکنان واجد شرایط طراحی شده بود. در دهه ۱۹۷۰، پروفسور جان گایر یک ارزیابی DiSC به نام سیستم مشخصات شخصی ایجاد کرد. این ارزیابی گایر بود که در نهایت به “Everything DiSC” تبدیل شد.

هزینه ارزیابی DiSC چقدر است؟

بسته به تعداد کل افراد مورد ارزیابی و نوع نمایه DiSC مورد نظر شما (به عنوان مثال، برای افراد، مدیران و غیره)، ارزیابی DiSC می تواند بین ۲۴ تا ۱۰۰ دلار هزینه داشته باشد. هر نمایه DiSC دارای یک گزارش شخصی بسیار مفصل با نکات کاربردی صرفه‌جویی در زمان و ابزارهای موثر برای انجام کارهای بیشتر با کارکنان و همکاران است.

آیا آزمون شخصیت DiSC دقیق است؟

در صورتی که از نسخه DiSC با حرف “i” کوچک استفاده می‌کنید، بله معتبر است. از آنجا که هرکسی مجاز به ایجاد یک آزمون بوده و می‌تواند نام “DiSC” را روی آن بگذارد، باید در مورد اعتبار ابزار دقت کنید. ارزیابی Everything DiSC نسخه‌ای است که شما می‌خواهید؛ زیرا بیش از چهل سال مورد مطالعه قرار گرفته است.

برای تعیین اینکه آیا یک ابزار قابل اعتماد می‌باشد یا خیر، محققان پایداری ابزار و قوام داخلی ابزار را مورد بررسی قرار دادند. درک ثبات آسان است. در این مورد، یک محقق به سادگی از گروهی از افراد می‌خواهد که دوبار یک ارزیابی را انجام دهند و نتایج را با هم مرتبط کنند. به این قابلیت اطمینان مجدد آزمون مجدد گفته می‌شود. ارزیابی دو هفته‌ای آزمون مجدد برای همه ابعاد DiSC مقادیری بین ۸۵. تا ۸۸. را نشان می دهد. این بسیار بالا در نظر گرفته می‌شود.

درک ثبات داخلی دشوارتر است. در اینجا، ما این فرض را داریم که همه سوالات (یا موارد) در یک مقیاس مشخص یک ویژگی را اندازه‌گیری می‌کنند. در نتیجه، همه این موارد باید از لحاظ تئوری، با یکدیگر در ارتباط باشند. سازگاری داخلی با استفاده از معیاری به نام آلفا نشان داده می‌شود. محدوده آلفا DiSC از ۷۹. تا ۹. است که زیاد در نظر گرفته می‌شوند.

در مورد اعتبار، مدل DiSC پیشنهاد می‌کند که مقیاس‌های مجاور (به عنوان مثال، Di و i) دارای هم‌بستگی متوسط ​​هستند. یعنی این هم‌بستگی‌ها باید به میزان قابل توجهی کوچک‌تر از قابلیت اطمینان آلفا در مقیاس‌های فردی باشد. به عنوان مثال، هم‌بستگی بین مقیاس‌های Di و i (۵۰.) باید به میزان قابل توجهی کمتر از پایایی آلفا مقیاس‌های Di یا i باشد (هر دو ۹۰.).

از طرف دیگر، مقیاس‌هایی که از لحاظ نظری مخالف هستند (به عنوان مثال، i و C) باید هم‌بستگی منفی قوی داشته باشند. داده‌های بدست آمده از نمونه‌ای از ۷۵۲ شرکت‌کننده که ارزیابی Everything DiSC را تکمیل کرده‌اند نشان می‌دهد که هم‌بستگی بین هر هشت مقیاس از مدل قوی پشتیبانی می‌کند. یعنی هم‌بستگی مثبت متوسط ​​در مقیاس‌های مجاور و هم‌بستگی منفی قوی بین مقیاس‌های مخالف مشاهده می‌شود.

جمع‌بندی

مدل DiSC به شما کمک می‌کند تا سبک رفتاری و ترجیحات خود و اعضای تیمتان را تجزیه و تحلیل کنید.

با درک نمایه شخصی خود، می‌توانید کارتان را طوری مدیریت کنید که متناسب با ترجیحات شما باشد. همچنین می‌توانید با به اشتراک گذاشتن پروفایل‌های DiSC در تیم، به مردم کمک کنید تا تفاوت‌های خود را درک نمایند تا بتوانند با یکدیگر موثرتر کار کنند.

این بدان معناست که پروفایل DiSC یک ابزار مفید برای کمک به شما در بهبود کار تیمی، استخدام و حفظ کارمندان، ارائه خدمات بهتر به مشتریان و حل مسائل بین فردی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن