مدیریت منابع انسانی

مزایا و معایب دورکاری و کار کردن از خانه

اصطلاح “دورکاری” تأثیر قابل توجهی در زندگی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان داشته است. شیوع ویروس کرونا در سال گذشته همه چیز را به یکباره متوقف کرد. از رفت و آمد روزانه گرفته تا مراکز خرید بزرگ و پر زرق و برق، همه چیز متوقف و بسته شد. دفاتر نیز از این قاعده مستثنی نبودند. بزرگ یا کوچک، همه آن‌ها مجبور به بستن شدند. برای مدتی، هیچ کس نمی‌دانست قرار است چه اتفاقی بیفتد، تا اینکه از ظرفیت‌های بی‌نظیر دورکاری مطلع شدند.

در حال حاضر ما امیدواریم که این بیماری همه‌گیر برطرف شود و شرایط به حالت عادی برگردد. اما آیا دورکاری (WFH) یا کار از راه دور جایگاه خود را در حالت عادی جدید حفظ می‌کند؟ ۶۹٪ از افراد نسل جدید می‌گویند که مزایای دیگر را با گزینه ساعات کار انعطاف‌پذیر در دورکاری مبادله می‌کنند. در این مقاله شما می‌توانید با تمام مزایا و معایب دورکاری آشنا شوید.

دورکاری به چه معناست؟

سال ۲۰۲۰ یک انقلاب کار از راه دور در سراسر کره زمین ایجاد کرده است. این امر فرهنگ سنتی محل کار را به شدت تغییر داده و اکنون دورکاری طبیعی شده است. اما این چه معنایی دارد؟ این یک روش جدید کاری است که کارمندان و اعضای کسب و کار را از طریق دورکاری و فناوری پیشرفته به هم متصل می‌کند. شما می‌توانید در منزل خود با اعضای تیم یا کارمندان خود ارتباط برقرار کنید بدون اینکه عملکرد کاری خود را به خطر بیندازید.

همچنین، دورکاری لزوماً به این معنی نیست که شما یا کارمندانتان فقط باید از خانه کار کنید. در شرایط عادی، دورکاری یعنی هر روز به حضور شخصی در دفتر نیاز نیست. به او اجازه داده می‌شود تا از هرجایی که بخواهد کار کند.

آیا دورکاری یک نوآوری جدید است؟

اینطور نیست. مفهوم کار در خانه از سال ۱۹۷۳ وجود دارد که جک نیلز اصطلاح “دورکاری” را در کتاب خود، Telecommunication-Transportation، ابداع کرد. اما اولین بار در سال ۱۹۷۹ زمانی که IBM به پنج کارمند خود اجازه داد به طور آزمایشی در خانه کار کنند، این عبارت عملی شد. از آن زمان به بعد، رشد گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته و فرهنگ استارتاپی نقشی عظیم در آن بازی کرده است. این بدان دلیل است که استارتاپ‌ها از با کارمندان اولیه خود درخواست می‌کنند در خانه یا فضای شخصی کار کنند، زیرا اکثر بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها توانایی خرید دفاتر را ندارند.

این افزایش در تعداد کارمندان از راه دور، نیاز به وضع قانون مناسب داشت و در سال ۲۰۰۰ دورکاری قانونی شد که شرکت‌ها را موظف به ایجاد سیاست‌های دورکاری کرد. فرهنگ دورکاری تازه از آنجا شکل گرفت و بیش از ۵۹٪ از کارمندان از راه دور در شرکت‌های بزرگ خصوصی کار می‌کردند. شرکت‌هایی که در ابتدا این موضوع را جدی نگرفته بودند، موضع خود را تغییر دادند و محبوبیت دورکاری افزایش یافت. به گفته گتاپ، از سال ۲۰۱۰ تعداد افرادی که از خانه کار می‌کنند ۴۰۰ درصد افزایش یافته است! اما این میزان محبوبیتی است که این فرهنگ کار فقط طی دو دهه به دست آورده است.

مزایا و معایب دورکاری

همه‌گیری کرونا تقریباً هر سازمان بزرگ یا کوچکی را مجبور کرد تا کاملاً به دورکاری بپردازد. تعدادی از شرکت‌ها خوب با این شرایط سازگار شدند، در حالی که تعدادی نتوانستند. چرا؟ دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد. بعضی از آن‌ها از ذهنیت سنتی رهبران و مدیران برخودار هستند، آن‌ها نمی‌توانند راحت به کارمندان خود اجازه دهند از راه دور کار کنند. این نکته تعجب‌آور خواهد بود اگر این واقعیت را در نظر بگیریم که ۸۱٪ از کارمندان گفته‌اند که کار در خانه باعث می‌شود کارفرمای خود را به گزینه‌های استخدام بالقوه‌ای که می‌شناسند توصیه کنند.

مزایای دورکاری عبارتند از:

 • شما می‌توانید استعدادهای درخشان را از سراسر جهان بدون محدودیت استخدام کنید.
 • شما و کارمندانتان وقت بیشتری برای کار خواهید داشت زیرا وقتتان در رفت و آمد تلف نمی‌شود.
 • کارمندان شما انعطاف‌پذیری مورد نظر خود را با کارشان به دست می‌آورند.
 • هزینه‌های کسب و کارها با دورکاری به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 • رفت و آمد و استفاده کمتر از دفتر منجر به انتشار کربن کمتر می‌شود.
 • کارکنان هنگام کار در خانه یا فضای شخصی با حواس‌پرتی کمتری روبرو هستند که این امر بهره‌وری آن‌ها را چند برابر می‌کند.
 • با کار در خانه، ماندگاری کارکنان افزایش می‌یابد، زیرا آن‌ها از کار و محیط خود راضی هستند.
 • اگر تیم‌های شما از راه دور کار کنند، برای هر بلایی آمادگی بیشتری دارند.

معایب دورکاری عبارتند از:

 • کارمندان هنگام دورکاری از خانه با مشکلات عظیم ارتباطی روبرو هستند.
 • برای موقعیت‌هایی که نیاز به استفاده از تجهیزات غیرمنقول و تخصصی دارند کمتر مناسب است.
 • فرصت‌های شبکه‌ای برای کارمندان شما تقریباً کم است.
 • ارزیابی کار و بهره‌وری کارمند برای شما بعنوان یک رهبر سازمان دشوار می‌شود.
 • بعضی از کارمندان حتی احساس نادیده گرفته شدن پیدا کرده و گوشه‌گیر می‌شوند. وقتی تیم‌های شما از خانه کار می‌کنند، ایجاد روحیه تیمی واقعاً دشوار می‌شود.
 • هماهنگی در جدول زمانی مناسب همه به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود.
 • کار در خانه آسیب بزرگی بر سلامت روان تیم شما وارد می‌کند.
 • زمانی که از راه دور کار می کنید هیچ فرهنگ سازمانی وجود ندارد.

همانطور که می‌بینید، نکات مثبت و پتانسیل زیادی وجود دارد، اما ما نمی‌توانیم نکات منفی را نیز نادیده بگیریم. این به این دلیل است که اگر شما به عنوان یک رهبر یا مدیر می‌خواهید مفهوم دورکاری را در پیش بگیرید، ابتدا باید به فکر از بین بردن معایب باشید.

سه مزیت اصلی دورکاری

استخدام استعدادهای جهانی بدون هیچ مشکلی

این یک مزیت بزرگ است که به چشم‌انداز اتخاذ دورکاری به عنوان روش جدید کار، وزن قابل توجهی می‌بخشد! فقط تصور کنید، شما می‌توانید افراد حرفه‌ای با استعدادی را برای تیم خود استخدام کنید بدون اینکه نگران ویزا، گذرنامه یا اینکه آیا در محیط جدید قرار می‌گیرند یا نه، باشید.

دورکاری مرزهای استخدام را از بین می‌برد و تنوع بیشتری را برای تیم شما به ارمغان می‌آورد. آمار دیگری که به نفع شما خواهد بود این است که ۹۹٪ از کارمندان می‌خواهند از راه دور کار کنند. بنابراین، با شرایط دورکاری پیدا کردن یک استعداد مناسب در سطح جهانی که می‌خواهد با تیم شما کار کند، چندان سخت نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن