مدیریت منابع انسانی

تعهد به کار به چه معناست؟

 تعریف، اهمیت و نکاتی برای بهبود تعهدکاری

در یک تعریف کلی تعهد به کار یا تعهدکاری به عنوان میزان اشتیاق کارمند نسبت به وظایف خود در یک محل کار تعریف می‌شود. به زبان دیگر همان احساس مسئولیتی که فرد نسبت به اهداف، مأموریت و چشم اندازهای سازمانی که با آن در ارتباط است، دارد.

سطح بالایی از رضایت کارکنان در یک سازمان به تعهد شغلی و مشارکت در سازمان مربوط است. این نتایج منجر به عملکرد برتر کسب و کار می‌شود، که به نوبه خود منجر به افزایش سودآوری، بهره‌وری، حفظ کارکنان و بهبود کلی فضای کار می‌شود.

برای همگان واضح است که بیشتر موفقیت‌های بزرگ در این دنیا با پشتکار، سخت‌کوشی و فداکاری حاصل می‌شوند. اما همه این خصوصیات تنها در یک روز نشان داده نمی‌شوند.

فرد طی سالها این خصوصیات را به دست می‌آورد. در مورد سازمان‌ها نیز همین امر صدق می‌کند، اگر سازمانی انتظار داشته باشد که کارمندان عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته باشند، در ابتدای امر وظیفه خود آنهاست محیط کاری امنی را فراهم کنند که به افزایش تعهد در کار کمک می‌کند.

چگونه تعهد به کار را بهبود ببخشیم

بهبود تعهد کاری فقط در یک روز اتفاق نمی‌افتد. برای به دست آوردن سطح بالاتری از تعهد در کار، زمان لازم است. در ادامه به برخی از مواردی که سازمان‌ها می‌توانند برای ایجاد تغییرات موثر و فوری استفاده کنند اشاره می‌کنیم:

۱- یک تیم قدرتمند بسازید

کار تیمی همواره بهترین نتیجه‌ها را در پی داشته است. سازمان‌ها باید طوری فرهنگ‌سازی کنند که کار گروهی در تیم آنها از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

یک سازمان با راهکارهای متفاوتی می‌تواند این مهم را برنامه‌ریزی کند. به طور مثال استفاده از نظرسنجی یکی از این راهکار مناسبی به نظر می‌رسد. در این نظرسنجی‌ها، می‌توان تمام پاسخ‌ها و بازخوردها را ثبت کرد، سپس ارزیابی و تحلیل نمود و در مدیریت استراتژی‌های شرکت از آنها بهره برد.

همکاری و دستیابی به اهداف سازمان باعث می‌شود که کارهای دشوار به راحتی قابل دستیابی باشند. کار گروهی همواره به میزان توانائی کارمندان به تعامل با یکدیگر بستگی دارد.

۲- به کارمندان خود بگویید که از آنها چه انتظاری دارید

کارمندان سخت کوش از جمله دارایی‌های یک سازمان هستند. بیشتر کارمندان می‌خواهند بخشی از داستان موفقیت سازمانی باشند که با آن در ارتباط هستند.

بنابراین، مهم است که اهداف، چشم انداز و مأموریت‌ها را به وضوح به کارمندان اعلام کنید. به این ترتیب کارمندان می‌دانند که سازمان از آنها چه انتظاری دارد.

شفافیت افکار حداقل در دوره تصدی مسئولیت کارمند با سازمان مهم است. با وضوح کلام، عزم راسخ برای کار و دستیابی به تعالی حاصل می‌شود.

۳- فرهنگ شفافیت را گسترش دهید

بگذارید در سازمان شفافیت ایجاد شود. به کارمندان اجازه دهید آزادانه در بحث‌ها، تصمیمات مهم مربوط به کارمندان و سهم مهمی که می‌توانند در سازمان داشته باشند، شرکت کنند.

وقتی سازمانی کارمندان را مطلع نگه می‌دارد، آنها احساس ارزش و اعتماد می‌کنند. این امر احساس تعلق آنها را افزایش می‌دهد و به نوبه خود تعهد به کار را افزایش می‌دهد.

۴- ارتباط آزاد را تشویق کنید

این مهم را با فضای بی‌بند و بار اشتباه نگیرید. ارتباط آزاد در یک سازمان، اعتماد بین اعضا را تسهیل می‌کند. سیاست درهای باز یکی از این راه‌های ارتقا ارتباطات است. در این مرحله نیز سازمان می‌تواند از راهکار نظرسنجی استفاده کند و با تببین نظرات کارمندان اطلاعات کافی از توقعات آنها را دریافت کند.

این میان خود سازمان نیز باید با ذهنیت و بدون کینه توزی نسبت به کارمندان، انتقادات و بازخوردهای آنها را درک کنند تا دریابند که تا چه حد از انتظارات کارمندان برآورده شدنی است و چگونه می‌توانند فرهنگ سازمانی را بهبود ببخشند.

بی‌شک اهمیت به خواسته‌های کارمندان در یک سازمان میزان ارزشمندی کارمندان در آن محیط را از چشم‌ها پنهان نخواهد کرد.

۵- اخلاق کار

اخلاق کاری علاوه بر احساس مثبت کارمند به فضای شغلی خود، میزان مسئولیت‌پذیری او را نیز شامل می‌شود. نگرش، رفتار، احترام به همکاران، ارتباطات موثر و تعامل در محل کار تمامی اجزء اخلاق کار محسوب می‌شوند. اخلاق کاری نشان می‌دهد که شخصیت کارمند چیست و چگونه با دیگران در تعامل است.

برای دهه‌های متمادی سازمان‌ها به طور بی‌وقفه برای بهبود اخلاق کاری خود تلاش کرده‌اند. صداقت، امانت‌داری و مسئولیت‌پذیری سه عاملی هستند که به بهبود اخلاق در محیط کار کمک می‌کنند و سازمان‌ها باید به شدت این ارزش‌ها را در محیط کار تبلیغ کنند. وقتی کارمندان شاهد وجود و اهمیت چنین ارزش‌هایی در سازمان باشند، حتما با اعتماد به مدیریت و اهداف سازمان عملکرد بهتری را در پیش خواهند گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن