BPM Course
فرهنگ سازمانیمدیریت افرادمدیریت منابع انسانی

چگونه کارمندان سمی خود را در دورکاری مدیریت کنیم؟

با توجه به روی آوردن بیشتر سازمان‌های جهانی به کار از راه دور، شما باید برای همه چالش‌های ناشی از کار در خانه (WFH) آماده باشید. یکی از چالش‌هایی که باید برای آن آماده شوید، برخورد با کارمندان سمی است. شما باید بدانید که چگونه آن‌ها را در فضای کار از راه دور مدیریت کنید.

کارمند سمی چیست؟

یک کارمند سمی چگونه تعریف می‌شود؟

به عبارت ساده، کارمند سمی به کارمندی گفته می‌شود که رفتار، نگرش و اخلاق کار وی بر سایر کارمندان تأثیر منفی بگذارد. آن‌ها خطرناک هستند زیرا فضایی ایجاد می‌کنند که روحیه دیگران را تخریب می‌کند. اگر چنین کارمندانی در نقش خدمات مشتری یا پشتیبانی باشند، حتی ممکن است باعث شوند کسب و کار مشتریان خود را از دست بدهد. در دنیای کسب و کار الکترونیکی، چنین کارمندانی می‌توانند گلوگاهی در قیف فروش شما باشند.

این نوع کارمندان، سمی بودن خود را به اشکال مختلف نشان می‌دهند. آن‌ها می‌توانند از آزاردهنده گرفته تا کاملاً غیرقابل تحمل باشند.

دسته‌های اساسی وجود دارد که بیشتر کارمندان سمی در آن‌ها قرار می‌گیرند عبارتند از:

افراد کم‌کار

افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بی‌کفایت: چنین کارمندانی بی‌نظم بوده، قابل اعتماد نیستند و نمی‌توان جهت پیشرفت به آن‌ها کمک کرد.
 • طفره‌رو: انگیزه کم، غیبت زیاد و تأخیر تنها چند کلمه است که بیانگر طفره‌روها است. آن‌ها معمولاً با انجام فعالیت‌های غیرشغلی وقت تلف می‌کنند و کار خود را دیر تحویل می‌دهند.

افراد کم‌کار معمولاً وقتی همکارانشان عملکرد خوبی دارند خوشحال نیستند، بنابراین هر کاری در توانشان است انجام می‌دهند تا حواس آن‌ها را پرت کرده و بازده کمتری داشته باشند.

افراد خودخواه

یک فرد خودخواه، کسی است که فکر می‌کند همه چیز را می‌داند و به ندرت می‌تواند اصلاح شود. غرور امری خطرناک است زیرا باعث می‌شود کارمند برای سرپوش گذاشتن بر اشتباهات خود دست به هر کاری بزند. همچنین منجر به تضعیف همکاران و حتی سرپرستانشان می‌شود.

افراد غیبت‌کننده

شایعات بخش اجتناب‌ناپذیر در محل کار است. این اتفاق به این دلیل است که مردم دوست دارند صحبت کنند و گوش دهند. اما در صورت عدم نظارت، شایعات می‌توانند از کنترل خارج شده و کینه و تلخی را در محل کار گسترش دهند؛ حتی از راه دور.

با گسترش رسانه‌های اجتماعی، کارمندان سمی می‌توانند اطلاعات شخصی همکاران خود را دریافت کرده یا به اشتراک بگذارند. آن‌ها حتی می‌توانند این کار را در کانال ارتباطی داخلی شما انجام دهند.

افراد احتکارکننده اطلاعات

احتکارکننده اطلاعات در مقابل غیبت‌کنندگان قرار دارد. آن‌ها دوست دارند اطلاعات را برای خود نگه دارند تا نسبت به همکاران و سرپرستان خود برتری داشته باشند. احتکارکنندگان دانش معمولاً اطلاعات مهمی را که می‌تواند به دیگران کمک کند به اشتراک نمی‌گذارند. انگیزه آن‌ها امنیت شغلی است؛ آن‌ها می‌خواهند ضروری باشند.

احتکار دانش نه تنها بر روحیه کارمندان تأثیر منفی می‌گذارد، بلکه می‌تواند از نظر بهره‌وری برای سازمان شما هزینه داشته باشد. دلیل این امر این است که جستجوی اطلاعات ۲۵٪ از وقت کارمندان را می‌گیرد. این زمانی است که کارمندان شما می‌توانند برای کارهای مفیدتر صرف کنند.

افراد جامعه‌ستیز

کارمندان سمی که در زمره جامعه‌ستیزها طبقه‌بندی می‌شوند احتمالاً بیشترین آسیب را می‌زنند. آن‌ها فاقد همدلی بوده و غالباً قابل اصلاح نیستند.

بزرگ‌ترین مشکل جامعه‌ستیزها رفتار آن‌ها است. آن‌ها معمولاً از پشت خنجر می‌زنند و احساس می‌کنند کارمندان دیگر به دنبال تخریب آن‌ها هستند و این باعث می‌شود که بحث‌های غیرضروری را شروع کنند. این نوع کارمندان به اقتدار احترام نمی‌گذارند و به قوانین و سیاست‌ها توجه نمی‌کنند.

مهم نیست که چه نوع کارمندان سمی در سازمان خود دارید، کنترل نکردن آن‌ها برای سایر کارمندان و کل سازمان ضرر دارد.

اثرات کارمندان سمی

کارمندان سمی باعث نگرانی هستند زیرا تأثیر آن‌ها را می‌توان در سطح فردی و سازمانی احساس کرد. بیایید به طور خلاصه برخی از مهم‌ترین تأثیرات آن‌ها را بررسی کنیم:

فرهنگ شرکت را نابود می‌کنند

فرهنگ نقش زیادی در نحوه عملکرد سازمان شما دارد. این امر همچنین بر موفقیت شما به عنوان یک سازمان تاثیرگذار است. برای نابودی فرهنگ شرکت تنها یک کارمند سمی کافی است. بدون کنترل، یک کارمند بد می‌تواند سمی بودن خود را به دیگران منتقل کند و منجر به شکست فرهنگ شما شود.

رهبری را بی‌اعتبار می‌کنند

تیم‌ها برای داشتن عملکرد مناسب، باید پیرو رهبر خود باشند. بزرگ‌ترین خطر در اینجا این است که کارکنان سمی می‌توانند اعتبار مدیر را از بین ببرند. وقتی این اتفاق می‌افتد، بهره‌وری می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

برای سازمان هزینه ایجاد می‌کنند

یک کارمند سمی فقط بر پرسنل شما تأثیر نمی‌گذارد. آن‌ها همچنین می‌توانند بر درآمد شما نیز تأثیر منفی بگذارند.

مطالعات نشان می‌دهد که مسمومیت محل کار فقط ۲۲۳ میلیارد دلار به دلیل ریزش کارمندان هزینه دارد.

این‌ها و سایر تأثیرات کارمندان سمی نشان می‌دهد که مدیریت چنین کارمندانی باید در اولویت هر سازمان باشد. چالش این است که شناسایی و مدیریت آن‌ها در یک محیط از راه دور دشوارتر می‌شود. با این حال، با داشتن یک استراتژی مناسب، می‌توانید این کار را انجام دهید.

نحوه شناسایی کارمندان سمی در فضای کار از راه دور

مهم‌ترین گام برای مدیریت کارمندان سمی در فضای کار از راه دور، شناسایی آن‌هاست. در اینجا چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید:

به زمان احترام نمی‌گذارند

یکی از شاخص‌های اصلی کارمند سمی از راه دور بی‌احترامی به زمان است. این امر در دیر آمدن به کنفرانس‌های ویدئویی، ملاقات‌ها و یا جلسات مجازی دیگری که ممکن است برگزار کنید دیده می‌شود. همچنین در عدم پاسخگویی به موقع به ایمیل‌ها می‌توان این ویژگی را مشاهده کرد.

بی‌احترامی به زمان، نشانه آن است که کارمند برای کاری که انجام می‌دهید ارزشی قائل نیست. متأسفانه، وقتی سایر کارمندان متوجه این موضوع می‌شوند، ممکن است دیرتر به جلسات مراجعه کنند.

ارتباط غیرحرفه‌ای برقرار می‌کنند

نشانه دیگر یک کارمند سمی تمایل آن‌ها به برقراری ارتباط غیرحرفه‌ای است. یکی از تأثیرات محیط مجازی این است که باعث می‌شود برخی افراد عناصر انسانی ادب و فروتنی را فراموش کنند. در دفتر، فشارهای اجتماعی و قراردادها به کنترل کارمندان و عملکرد صحیح آن‌ها کمک می‌کند. با این حال در فضای مجازی، این مهارت‌ها وجود ندارند و این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد رنگ واقعی خود را نشان دهند.

از عمد کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند

این نوع کارمندان از مزایای کار در منزل (WFH) سوءاستفاده کرده و کم‌کاری می‌کنند. در نهایت نتیجه کار آن‌ها از سطح متوسط پایین‌تر خواهد بود.

آن‌ها از انزوای موجود در دورکاری بهره می‌برند و می‌دانند که می‌توانند از انتقاد و پاسخگویی جلوگیری کنند.

۶ نکته در مورد مدیریت کارمندان سمی در فضای کار از راه دور

کارمندان سمی برای همکاران و کل سازمان، خطر محسوب می‌شوند. شما نمی‌توانید از آن‌ها چشم‌پوشی کنید یا رفتار سمی آن‌ها را نادیده بگیرید.

ممکن است مدیریت و نظارت بر کارمندان هنگام کار از راه دور چالش‌برانگیزتر باشد. اما مواردی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از رفتارهای سمی انجام دهید. در اینجا شش راه وجود دارد که می‌توانید با کمک آن‌ها چنین کارمندانی را در محیط کار از راه دور مدیریت کنید:

۱- انتظارات کار از راه دور را از ابتدا مشخص کنید.

یکی از اولین قدم‌ها برای جلوگیری از رفتارهای سمی در محیط کار از راه دور، ترسیم آنچه از کارمندان خود انتظار دارید است. تنظیم انتظارات از همان ابتدا کمک می‌کند تا هرگونه فرصت برای سوءاستفاده را از بین ببرید. همچنین به تعیین مرزها برای موارد زیر کمک می‌کند:

 • رفتار و اخلاق
 • کارایی
 • ارتباطات

اگر کارمندان سمی به حال خودشان رها شوند، از وضعیت دورکاری سوءاستفاده می‌کنند. آن‌ها مرزها را زیر پا گذاشته و حتی ممکن است به زورگویی به همکاران خود بپردازند یا کار خود را عقب انداخته یا آن را به درستی انجام ندهند.

با ایجاد تعادل، احتمال وقوع چنین شرایطی را کاهش می‌دهید. همچنین تهیه خط مشی برای راهنمایی کارمندان در مورد رفتارهای مناسب هنگام کار در خانه، می‌تواند به شما کمک کند. هنگام استخدام کارمندان جدید از راه دور، می‌توانید بر این مسئله تأکید کنید.

۲- رفتار سمی را نادیده نگیرید.

طبق تحقیقات، ۴۴٪ شرکت‌ها ترجیح می‌دهند رفتار یک کارمند سمی را نادیده بگیرند. با این حال، این استراتژی در آینده شما را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد که شاید حلشان چندان آسان نباشد.

هرچقدر هم رفتار سمی بی‌اهمیت به نظر برسد، باید سریع آن را برطرف کنید. اگر آن را به موقع از بین نبرید، آن‌ها تصور خواهند کرد که کارشان عواقبی ندارد. بنابراین هر کاری که دوست دارند انجام خواهند داد. این امر منجر به بدتر شدن رفتار سمی آن‌ها و تحت تأثیر قرار دادن کل تیم شما خواهد شد.

برای مواردی که رفتار سمی شامل موارد جدی مانند آزار جنسی یا آزار و اذیت اینترنتی است، شما باید منابع انسانی یا ادارات حقوقی را درگیر کنید. با این کار در برابر پرونده‌های قضایی از خود محافظت کرده و اطمینان حاصل می‌کنید که پروتکل‌های مناسب در برخورد با رفتارهای سمی در محل کار رعایت می‌شود.

۳- کارمندان را توانمند کنید تا به طور مستقیم تعارض را مدیریت کنند.

وقتی یک کارمند سمی در تیم خود داشته باشید، آن‌ها ناگزیر با برخی از کارمندان دیگر شما درگیر می‌شوند.

به همین دلیل شما باید مطمئن شوید که کارمندان خود را توانمند می‌کنید تا به طور مستقیم تعارض‌ها را مدیریت نمایند. آن‌ها را تشویق کنید که تا حد امکان سعی کنند بدون دخالت دادن کارمندان دیگر، تعارضات را حل کنند. فقط در مواردی که نتوانند تعارض را حل کنند (یا در صورت تشدید) باید سرپرست خود را باخبر نمایند.

یکی از دلایلی که شما باید کارمندان را تشویق کنید خود به تنهایی مسائل را حل کنند، کاهش انتشار شایعات است. همچنین این امر رفتار سمی را مهار کرده و از گسترش آن به سایر اعضای تیم جلوگیری می‌کند.

وقتی کارمندان تعارض را بدون دخالت دادن مدیریت حل کنند، احساس توانایی بیشتری در برخورد مستقل با رفتار سمی کارمندان خواهند داشت. این امر همچنین به شما کمک می‌کند تیم‌های مستقلی را بسازید که هر زمان کارمندی از خود رفتار سمی نشان داد، از شما درخواست کمک نکنند.

سعی کنید علت ریشه‌ای رفتار سمی را درک کنید

گاهی اوقات، رفتار سمی کارمندان درخواست کمک است. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که ۶۹٪ از کارمندان از راه دور علائم فرسودگی شغلی را نشان می‌دهند. این امر می‌تواند خود را در رفتار سمی نشان دهد.

به همین دلیل، قبل از اقدام شدید، سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث چنین رفتاری می‌شود. مثلا:

 • آیا کارمند تازه با کار از راه دور آشنا شده است؟
 • آیا بعد از اینکه به دورکاری روی آوردند، رفتارهای سمی را شروع کردند؟
 • آیا سلامت روانی آن‌ها تحت تأثیر استرس همه‌گیری کرونا و اثرات آن قرار گرفته است؟
 • آیا آن‌ها در خانه با مسائل شخصی دست و پنجه نرم می‌کنند که باعث می‌شود عصبانیت خود را سر همکارانشان خالی کنند؟

علت این رفتار سمی هر چه باشد، تا زمانی که با کارمند سمی صحبت نکنید علت اصلی آن را نخواهید دانست. منظور این نیست که باید رفتار سمی را توجیه کنید، اما مهم است که قبل از هر گونه اقدامی، درک کنیم که چرا یک کارمند از خود رفتار سمی نشان می‌دهد.

۵- برای آن‌ها مربی‌گری کنید.

رویکرد اساسی دیگر در برخورد با یک کارمند سمی در فضای کار از راه دور این است که آن‌ها را زیر بال خود بگیرید و راهنماییشان کنید. این نیاز به تعهد شما و کارمند دارد. همچنین به شخصیت کارمند و اینکه آیا مایل به آموزش هستند بستگی خواهد داشت. با این کار مزایای زیر شامل حال شما خواهد شد:

 • ریزش کارمندان کاهش پیدا می‌کند.
 • تیم قوی‌تری ایجاد می‌شود.
 • به شما کمک می‌کند تا احترام و وفاداری همه کارمندان، نه فقط کارمندان سمی را کسب کنید.
 • فضای کار از راه دور مثبت‌تری به وجود می‌آید.

ارائه مشاوره یک روش عالی برای نشان دادن این است شاید از رفتار آن‌ها حمایت نکنید، اما از آن‌ها به عنوان یک فرد و یک کارمند حمایت می‌کنید.

۶- اگر همه موارد دیگر به بن‌بست خورد، آن‌ها را اخراج کنید.

تلاش برای مدیریت کارمندان سمی در فضای کار از راه دور نیز حدی دارد. اگر همه راه‌های دیگر به شکست منجر شود، ممکن است مجبور شوید آن‌ها را اخراج کنید. این به ویژه اگر رفتار آن‌ها شامل موارد زیر باشد صدق می‌کند:

 • تأثیر منفی چشمگیری بر سایر کارمندان دارد.
 • یک محیط کار سمی و کم‌بازده ایجاد می‌کند.
 • قابل اصلاح نیست.

حتی اگر چنین کارمندی یکی از بهترین اعضای تیم شما باشد، در صورت امتناع از تغییر، باید او را اخراج کنید. اگر آن‌ها را نگه دارید، می‌توانند مانند غده سرطانی عمل کنند که به بقیه اعضای تیم شما سرایت خواهد کرد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، شما با یک بحران منابع انسانی مواجه می‌شوید.

اگرچه این باید آخرین راه‌حل باشد، اما شما باید آماده باشید که در این مسیر برای منافع سایر کارمندان خود گام بردارید.

جمع‌بندی

اگر فکر کردید کار از راه دور به شما کمک می‌کند تا از کارمندان سمی خود فرار کنید، اشتباه کرده‌اید. کار از راه دور می‌تواند رفتار سمی را تقویت کند. برخی از کارمندان بدون داشتن کسی که بر آن‌ها نظارت کند، از شرایط سوءاستفاده کرده و رفتار نامناسب از خود نشان می‌دهند.

مدیریت اعضای سمی تیم در فضای کار از راه دور غیرممکن به نظر می‌رسد زیرا تعامل حضوری وجود ندارد. با این حال، می‌توان آن‌ها را مدیریت کرد؛ حتی از راه دور. با استفاده از نکات بالا، می‌توانید آرامش، نظم و بهره‌وری را به فضای کار خود برگردانید.

نوشته های مشابه

1 سوال یا دیدگاه درباره “چگونه کارمندان سمی خود را در دورکاری مدیریت کنیم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن