مدیریت افراد

۱۲ مثال‌ از بیانیه چشم انداز و مأموریت الهام بخش برترین کسب‌وکارها

برای دستیابی به موفقیت، کسب‌وکارها باید هدفی داشته باشند که افراد را متحد کرده و به آن‌ها الهام بخشد. “کسب درآمد بیشتر” این کار را نمی‌کند. به همین دلیل است که سازمان‌ها بیانیه‌های مأموریت و چشم‌انداز را ایجاد می‌کنند. این بیانیه‌ها، سازمان را متحد کرده و همه اعضای تیم را بر آنچه واقعا مهم است، متمرکز می‌کنند. اگر این موارد را به درستی ایجاد نمایید، سود زیادی حاصل خواهد شد. ما در این مقاله چند نمونه از بیانیه‌های مأموریت و چشم‌انداز شرکت‌های موفق را بررسی خواهیم کرد تا شما را در تدوین بیانیه کسب و کارتان یاری کنیم.

بیانیه مأموریت چیست؟

بیانیه مأموریت خلاصه‌ای کوتاه از اهداف اصلی سازمان است. این مهم معمولا شامل مختصری از آنچه سازمان انجام می‌دهد و اهداف اصلی آن می‌شود.

بیانیه چشم‌انداز چیست؟

بیانیه چشم‌انداز شرح مختصری از خواسته‌های سازمان و تأثیر گسترده‌تری است که این خواسته‌ها بر آن می‌گذارند. این بیانیه باید یک چراغ راهنما برای همه افراد درون سازمان بوده و زیربنای تصمیم‌گیری داخلی را نشان دهد. همچنین جهت مورد نظر سازمان را تعیین کند.

بیانیه مأموریت در مقابل بیانیه چشم‌انداز: تفاوت چیست؟

به طور خلاصه، بیانیه مأموریت برای پاسخ‌گویی به سؤالاتی که با “چه” و “چگونه” طراحی شده‌اند، کاربرد دارد و چشم‌انداز به “چراها” پاسخ می‌دهد. بیانیه مأموریت کاری را که یک سازمان انجام می‌دهد، تعریف می‌کند و شامل اهداف ملموسی است که سازمان برای تحقق آن‌ها تلاش خواهد کرد. در عین حال، بیانیه چشم‌انداز باید آرمان‌های سازمان را روشن کند و مسیری را که در آن قرار دارد، تعریف نماید. بسیاری از سازمان‌ها این دو گزاره را با هم ترکیب می‌کنند و یک دلیل کاملا مشخص برای موجودیت کار را تشکیل می‌دهند که تلاش دارد همه افراد درگیر را متحد کند.

آیا کسب‌وکار شما به بیانیه‌های مأموریت و چشم انداز نیاز دارد؟

بیانیه‌های مأموریت و چشم‌انداز، نشانه‌های راهنما هستند. بیانیه‌های مأموریت و چشم‌انداز مؤثر، تمرکز سازمان را بیشتر خواهند کرد. اما اگر تازه کسب‌وکار خود را شروع کرده باشید، چه کاری باید انجام دهید؟ خواه شرکتی عظیم باشید و یا یک شرکت انحصاری، می‌توانید از بیانیه‌های مأموریت و چشم‌انداز برای شفاف‌سازی و اطمینان از تصمیم‌گیری مداوم در راستای اهداف نهایی خود، استفاده کنید. این بیانیه‌ها همچنین به شما کمک می‌کنند تا یک برند قوی ایجاد نموده و خودتان را از رقبا متمایز کنید.

مثال‌های بیانیه مأموریت و چشم انداز

تسلا

بیانیه مأموریت: ایجاد جذاب‌ترین شرکت خودروسازی قرن بیست و یکم با هدایت و انتقال جهان به سمت وسایل نقلیه الکتریکی.

بیانیه چشم‌انداز: برای سرعت بخشیدن به انتقال جهان به انرژی پایدار.

بیانیه‌های مأموریت و چشم‌انداز تسلا به صورت طبقاتی عمل می‌کنند. بیانیه مأموریت آن‌ها، هدف اصلیشان را به وضوح مشخص می‌کند: “ایجاد جذاب‌ترین شرکت اتومبیل‌سازی در قرن بیست و یکم”. سپس به شما می‌گوید که چگونه آن‌ها قصد برآورده کردن این هدف را دارند: “با هدایت انتقال جهان به وسایل نقلیه الکتریکی.” این بیانیه ساده است و به درستی کار می‌کند.

با این حال، این بیان دیدگاه تسلا است که برجسته است. استفاده هوشمندانه شرکت خودروسازی از جهان “پرسرعت” به روح بخشیدن به آرزوی والای آن‌ها کمک می‌کند. این بیانیه و چشم‌انداز همچنین انگیزه آن‌ها (استفاده از جناس) برای انرژی پایدار و نحوه هدایت آن (هدف) کسب‌وکار است.

همچنین به آن‌ها امکان می‌دهد تا سایر مجموعه راه‌حل‎‌های انرژی خود، Powerwall ، Powerpack و Solar Roof را کشف کرده و توسعه دهند. در مجموع، چشم‌انداز تسلا برای انرژی پایدار دیدگاهی می‌باشد که مورد توجه افراد بی‌شماری در سراسر جهان قرار گرفته است.

نتیجه سخن

همان‌طور که می‌دانید، قبل از راه‌اندازی هر نوع کسب‌وکار، باید تمام اهداف و مسیر پیش روی خود را مشخص کنید. شما با این کار مسیری را طراحی خواهید کرد که کمتر با موانع روبه‌رو شده و آینده‌ای درخشان در انتهای آن خواهد بود. به همین خاطر طراحی بیانیه چشم‌انداز و مأموریت الهام‌بخش برای پیشرفت شما، امری ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن