BPM Course
بهره‌وریمدیریت افراد

چگونه تیم‌های ترکیبی (Hybrid Teams) تشکیل دهیم؟

سال ۲۰۲۰ مفهوم تعادل کار و زندگی و «کار از خانه» را تغییر داد. چیزی که قبلاً یک کالای لوکس بود که فقط در چند صنعت مشاهده می‌شد، ناگهان به یک نیاز بهداشتی و ایمنی برای تقریباً کل جمعیت جهان تبدیل گردید.

با این حال، در دنیای پس از کووید، همه مشتاق نبودند که مستقیماً به دفتر کار بروند. در حالی که کارمندان از آزادی و انعطاف‌پذیری که کار از خانه امکان‌پذیر می‌کرد (منهای تداخل حیوانات خانگی، کودکان و شرکا) لذت می‌بردند، کارفرمایان نیز از مزایای هزینه‌های نگهداری کمتر و کمی انعطاف‌پذیری بیشتر در زندگی خود قدردانی کردند.

در روزهای اولیه قرنطینه، این سوال در ذهن همه وجود داشت: چه زمانی به سر کار باز خواهیم گشت؟ پس از قرنطینه، این سوال مطرح شده است: چگونه می‌خواهیم کار کنیم؟ در این مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

چرا تیم‌های ترکیبی (Hybrid Teams) آینده دنیای کار هستند؟

در حالی که بسیاری از افراد از دورکاری راضی هستند، محل کار ترکیبی هم برای کارمندان و هم برای کارفرمایان به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شود.

در واقع حدود نیمی از کارمندان مورد بررسی در یک تحقیق در سال جاری گزارش دادند که یک محل کار ترکیبی را ترجیح می‌دهند. این بدان معناست که آن‌ها می‌خواهند چند روز را در دفتر بگذرانند، در حالی که روزهای دیگر آزادند از خانه یا هر جای دیگری کار کنند.

دیدن جذابیت نیروی کار ترکیبی کار سختی نیست. بسیاری از دفاتری که ممکن است از راه‌اندازی تیم ترکیبی استفاده کنند، می‌توانند عمدتاً به صورت ناهمزمان کار کنند و فقط در ساعات یا روزهای تعیین‌شده ملاقات نمایند.

این امر بسیاری از ساعات کاری معمولی را برای کارهایی که کارمندان اکنون می‌توانند انجام دهند، آزاد می‌کند: از انجام کارهای شخصی و انجام تعهدات پزشکی گرفته تا حضور بیشتر برای فعالیت‌های خانوادگی مانند رساندن فرزندان به مدرسه.

خود کارفرمایان از مزایای ایجاد آزادی و انعطاف بیشتر بهره می‌برند. از یک سو، هزینه‌های عملیاتی مانند حفظ اجاره‌نامه اداری را می‌توان جبران کرد. آن‌ها می‌توانند به یک فضای کار مشترک با تعداد مشخصی صندلی در روز نقل مکان کنند، یا ممکن است تنها در صورت نیاز اتاق‌های کنفرانس را برای جلسات اجاره نمایند.

کارفرمایان همچنین با این کار، میان خود و اعضای تیمشان اعتماد ایجاد می‌کنند. از آنجایی که کارمندان به حضور در محل برای داشتن بهره‌وری وابسته نیستند، می‌توانند احساس کنند که مدیرانشان برای آن‌ها ارزش قائل شده و به آن‌ها اطمینان دارند. با کار ترکیبی، به کارمندان خود قدرت می‌دهید تا مسئولیت‌پذیر باشند و به عنوان اعضای مؤثر شرکت مشارکت کنند.

در بخش بعدی، مراحل تشکیل و پرورش یک تیم ترکیبی برای کسب‌وکار را بررسی می‌کنیم.

مراحل تشکیل و پرورش یک تیم ترکیبی

آماده تشکیل و پرورش یک تیم ترکیبی برای کسب و کار خودتان هستید؟ این مراحل ساده را دنبال کنید تا در مسیر درست قرار بگیرید.

۱- همه را متقاعد کنید که روش جدید کار را بپذیرند

اولین قدم برای تشکیل تیم‌های ترکیبی این است که مطمئن شوید همه با این ایده موافق هستند. این شرایط چیزی فراتر از انتخابی است که مدیران انجام می‌دهند و انتظار می‌رود کارمندان از آن پیروی کنند.

درعوض، همه باید بدانند که چرا این شرایط جدید در شرکت شما پذیرفته شده است.

برای مثال، برخی از کارمندان ممکن است ترجیح دهند به جای انتقال دوباره به دفتر، کاملاً از راه دور کار کنند. آن‌ها ممکن است به نداشتن رفت و آمد یا صرفه‌جویی در پول بنزین عادت کرده باشند، و نمی‌خواهند به دفتر برگردند و دوباره این نوع هزینه‌ها را بر عهده بگیرند.

از سوی دیگر، دیگران ممکن است با دورکاری مخالفت کنند، به خصوص اگر هنگام کار از خانه دچار مشکل عدم استراحت هنگام کار شده باشند. بر اساس گزارش بافر، این عدم استراحت دادن به خود، علاوه بر تنهایی، بزرگ‌ترین چالش‌هایی بودند که کارمندان از راه دور با آن‌ها مواجه بودند.

برای اینکه موافقت کارمندان را جلب نمایید، با درک و همدلی شروع کنید. نگرانی‌هایی که ممکن است در مورد بازگشت – یا عدم بازگشت – به دفتر داشته باشند را بپذیرید و آن‌ها را در ارائه راه‌حل مشارکت دهید. تغییر و عدم اطمینان باعث ناراحتی همه می‌شود، اما هر چه اختیار و کنترل فرد بر این تغییر بیشتر باشد، پذیرایی او بیشتر است.

۲- فرهنگ رشد تیم خود را پرورش دهید

هر انتقال و تغییری منجر به چالش‌هایی می‌شود. اما تیم‌های واقعاً مؤثر روی موانع و مشکلات تمرکز نمی‌کنند – آن‌ها فرهنگ رشد را اتخاذ نموده و در یافتن و بررسی راه‌حل‌ها فعال هستند.

معنای این امر برای شما این است که تا جایی که می‌توانید کارمندان را در این انتقال مشارکت دهید. در مورد برنامه‌های خود با آن‌ها صحبت کنید، یا آن‌ها را تشویق نمایید که توصیه‌ها و پیشنهادات خود را بازگو کنند.

به همه احساس مسئولیت بدهید تا بیشتر درگیر این تحول شوند. در واقع، حتی ممکن است این همکاری برای حل مشکلات و پشت سر گذاشتن چالش‌های کار ترکیبی، اعضای تیم را به هم نزدیک‌تر کند.

یکی از ویژگی‌های یک تیم واقعا کارآمد و قوی، توانایی رشد در چالش‌ها و در عین حال رشد شرکت با همکاری تیمی موثر است.

۳- فرآیندهای خود را توسعه دهید و مستند کنید

مستندسازی فرآیندهای جدید در حین پذیرش یک محل کار ترکیبی می‌تواند به شما کمک کند تا بدون دردسر زیاد، وارد شرایط جدید شوید.

جمع‌بندی

تغییر سخت است – به خصوص پس از یک دوره طولانی عدم اطمینان، سردرگمی، ناامیدی، و آشفتگی عمومی در هر جنبه‌ای از زندگی از خرید دستمال توالت گرفته تا چشم دوختن به خانمی در ایستگاه اتوبوس که سرفه می‌کند.

این دوران نه تنها برای تیم شما، بلکه برای خودتان نیز سخت بوده است. این موضوع را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. به آن‌ها اجازه دهید بدانند که درک می‌کنید چه چیزی را پشت سر گذاشته‌اند و این تحول جدید چگونه بر کار، خانواده و خانه‌شان تأثیر می‌گذارد. به آن‌ها اطمینان دهید که از حمایت شما برخوردارند، حتی اگر این تحول در ابتدا کمی دشوار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن