مدیریت منابع انسانی

مدل کار ترکیبی یا Hybrid Work چیست؟

کار ترکیبی (Hybrid Work) به ایده بازگشت به دفتر پس از کار در خانه برای حداقل یک روز در هفته و همچنین گذراندن مدتی کار از راه دور اشاره دارد. حتی قبل از شروع همه‌گیری کرونا، مدل ترکیبی یا کار از خانه مورد علاقه اکثریت کارمندان بود.

یک نظرسنجی از ۳۰ هزار نفر توسط مایکروسافت پس از یک سال کار از راه دور، نشان داد که ۷۰٪ از آن‌ها انتظار دارند که گزینه‌های کار منعطف از خانه پس از همه‌گیری ادامه یابد. یک نظرسنجی مشابه توسط LeadershipIQ نشان می‌دهد که اکثر کارمندان می‌خواهند ۳-۴ روز (۳۹٪) یا ۱-۲ روز در هفته (۲۹٪) از خانه کار کنند.

دسترسی به دفتر همچنان مهم است، زیرا زمان حضور تیم، دسترسی به لوازم اداری و اینترنت پرسرعت به عنوان موارد مهمی لیست شده‌اند. راه‌حل، گزینه‌های کار ترکیبی یا از خانه است.

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چرا کارفرمایان باید مدل کار ترکیبی یا از خانه را در پیش گیرند، و این مدل چه مزیتی برای کارمندان دارد؟

مزایای محیط کاری ترکیبی چیست؟

انزوای اجتماعی را کاهش و تعادل کار و زندگی را افزایش می‌دهد

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که کار از راه دور باعث شده است که تقریبا نیمی از کارمندان (۴۲٪) از زندگی رضایت بیشتری داشته باشند، دستگاه‌ها را بیشتر در خارج از ساعات کاری بررسی کنند (۵۴٪)، ساعت‌های طولانی تر کار کنند (۷۱٪). و احساس تنهایی بیشتر (۲۴%) داشته باشند. از آنجایی که انزوای اجتماعی می‌تواند پیامدهای سلامتی طولانی‌مدتی داشته باشد، دسترسی به دفتر نه تنها برای حفظ و نگهداری، بلکه برای سلامت کارکنان نیز مهم است.

امکان رفت و آمد کمتر را فراهم می‌کند

اگرچه به نظر می‌رسد زمان اضافی رفت و آمد با وسایل حمل و نقل عمومی مزایایی را برای کارمندان فراهم می‌کند، میانگین ​​آمریکایی‌هایی که با ماشین به محل کار خود می‌روند، ۵۴ ساعت در سال را در ترافیک سپری می‌کنند. رفت و آمد با ماشین با افزایش استرس، آلودگی و مشکلات تنفسی مرتبط است و حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در سال برای ایالات متحده هزینه دارد.

می‌تواند همکاری موثرتری را امکان‌پذیر کند

اگرچه اکثر کارمندان از راه دور در زمینه‌های ارتباطی با چالش‌هایی مواجه می‌شوند، برخی از کارشناسان این موضوع را به استفاده از نرم‌افزاری که مناسب تیم‌های ترکیبی نیست مرتبط دانسته‌اند. در حالی که سازمان‌ها ابزارهای مناسب را برای فعال کردن همکاری بی‌وقفه پیدا می‌کنند، یک محیط کاری ترکیبی می‌تواند به پر کردن شکاف کمک نماید. اگر نرم‌افزار تیم‌ها هنوز به‌روز نشده باشد، آن‌ها از ارتباط حضوری بدون هیچ مشکلی بهره‌مند می‌شوند.

هزینه‌های سربار را کاهش می‌دهد

مدیریت فضای اداری گران است. تخمین زده می‌شود که بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از میزهای اداری پس از شیوع همه‌گیری بلااستفاده خواهند ماند، اگرچه ۳۰ تا ۴۰ درصد آن‌ها معمولاً قبل از کووید-۱۹ خالی از سکنه بودند. توانایی کاهش متراژ واقعی مورد نیاز با ارائه گزینه‌های کار ترکیبی یا دورکاری می‌تواند هزینه‌های فضای اداری را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

فرصت‌های بیشتری برای تیم‌سازی ارائه می‌دهد

مدت‌هاست ثابت شده است که تعاملات حضوری منجر به تعهد، حمایت و همکاری بهتر می‌شود. Harvard Business Review پیش‌بینی می‌کند که در یک محیط کاری ترکیبی، دفتر به عنوان یک «فضای فرهنگی» عمل نموده که یک لنگر اجتماعی و امکان یادگیری، ارتباط، تیم‌سازی و همکاری را فراهم می‌کند.

چالش‌های ارائه کار ترکیبی یا از خانه چیست؟

فضای اداری نیاز به بازنگری دارد

اگرچه انتظار می‌رود که بیشتر سازمان‌ها فضای اداری را حفظ کنند، اما معرفی گزینه کار ترکیبی یا از خانه مستلزم بررسی گزینه‌های مؤثرتر است. شرکت املاک و مستغلات JLL کاهش نزدیک به ۵۰ درصدی را در فضای اداری جدید اجاره‌ای در سال ۲۰۲۰ ثبت کرد. این کار زمان می‌برد و نیاز به برنامه‌ریزی برای یافتن راه حل مناسب دارد.

نحوه رسیدگی به این موضوع برای دستیابی به یک محیط کار ترکیبی موثر:

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، شرکت‌هایی مانند Dell از سیستم‌های رزرو میز برای دفاتر استرالیایی خود استفاده می‌کنند، زیرا آن‌ها گزینه‌های کار ترکیبی یا از خانه را پذیرفته‌اند. شما باید یک سیستم منصفانه برای کارمندان ایجاد کنید که تضمین نماید برای فضای اداری استفاده نشده هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید.

همه صنایع و مشاغل برای آن مناسب نیستند

متأسفانه، ارائه مدل کار ترکیبی یا از خانه برای هر نقشی در هر شرکتی مناسب نیست. یک نظرسنجی توسط پلتفرم ارتباطی اسلک بینش‌های زیر را نشان داد:

صنایعی که به احتمال زیاد مناسب کار ترکیبی طولانی‌مدت هستند عبارتند از:

  • توسعه کسب و کار
  • مدیریت تولید
  • مدیریت برنامه و پروژه
  • فناوری اطلاعات و امنیت
  • مالکیت کسب و کار

صنایعی که کم‌ترین احتمال مناسب بودن برای کار ترکیبی طولانی‌مدت را دارند عبارتند از:

  • خدمات مراقبت‌های بهداشتی
  • پشتیبانی مشتری
  • رسانه و ارتباطات
  • هنر و طراحی
  • تحصیلات

جمع‌بندی

مدل کار ترکیبی به عنوان یک سبک کار جایگزین در نظر گرفته می‌شد. اما از آنجایی که کارمندان بیشتری به انعطاف‌پذیری نیاز دارند، این امر حتی رایج‌تر شده است. شرکت‌ها باید نیازهای نیروی کار خود را برآورده کنند تا در معرض خطر از دست دادن استعدادها قرار نگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن