فرهنگ سازمانیمدیریت منابع انسانی

تعهد سازمانی چیست؟

تعریف، مزایا و نحوه بهبود آن

تعهد سازمانی به عنوان دیدگاه روانشناسی اعضای سازمان نسبت به وابستگی آنها به سازمانی که در آن کار می‌کند، تعریف می‌شود. تعهد سازمانی نقشی اساسی در تعیین اینکه آیا یک کارمند برای مدت طولانی‌تری در سازمان خواهد ماند و با اشتیاق برای رسیدن به هدف سازمان کار خواهند کرد، بازی می‌کند.

زمانی که تعهد سازمانی در مجموعه شما تعریف شود، از طرفی رضایت کارمندان، تثبیت رهبری، بهبود عملکرد ایجاد شده و از طرفی دیگر، درگیری کارمندان، عدم امنیت شغلی و ویژگی‌های مشابه این چنینی از بین خواهند رفت.

سطح تعهد یک کارمند نسبت به کار خود نیز مهم است. در جایگاه یک مدیر باید این مهم را در نظر بگیرید و میزان عملکرد روزانه و تعهد کارمند به انجام وظایف خود را بسنجید.

نظریه تعهد سازمانی

یک نظریه برجسته در تعهد سازمانی، مدل سه جز TCM است. این مهم مخفف عبارت Total Cost Management می‌باشد و به معنای ایجاد تعادل در استراتژی‌ها جهت مدیریت جامع هزینه‌های سازمان (مالی و معنوی) استفاده می‌شود.

 طبق این نظریه، سه مولفه اصلی جهت تمایز تعهدات سازمانی وجود دارد:

تعهد عاطفی

به معنای دلبستگی عاطفی است که یک کارمند نسبت به سازمان دارد. این بخش از TCM می‌گوید که یک کارمند از تعهد فعال بالایی برخوردار است، پس احتمال ماندن او برای مدت طولانی در سازمان زیاد است.

 تعهد فعال همچنین بدان معنی است که یک کارمند نه تنها خوشحال است بلکه درگیر فعالیت‌های سازمانی مانند، شرکت در بحث‌ها و جلسات، ارائه دهنده ورودی‌ها یا پیشنهادات ارزشمندی است که به سازمان کمک می‌کند، اخلاق کاری را رعایت کرده و غیره.

تعهد تداوم

 این مسئله سطحی از تعهد را نشان می‌دهد که یک کارمند ماندن در سازمان را به ترک آن ارجحیت می‌دهد زیرا که ممکن است برای او هزینه‌هائی را در بر داشته باشد. این هزینه‌ها صرفا جنبه مادی نیز نخواهند داشت.

 کارمند قلباً انرژی کافی را برای ماندن در سازمان سرمایه گذاری کرده است و احساس وابستگی به سازمان خود دارد. این مسئله دقیقا به معنای دلبستگی روحی و روانی است و از رضایت شغلی نشأت می‌گیرد.

تعهد هنجاری

 این امر میزان تعهدی را بیان می‌دارد که در آن کارمند احساس می‌کند موظف است در سازمان بماند، و یا حالتی که احساس می‌کند، ماندن او در سازمان کار صحیحی است. در واقع سازمان با یک کارمند وفادار موجه است.

چه عواملی منجر به این نوع تعهد می‌شوند؟ شاید کارمندان در سازمانی کار می‌کنند که آنها را نادیده نمی‌گیرد و برای زحمات آنها ارزش قائلند. یا این که آنها احساس می‌کنند در سازمان با آنها عادلانه رفتار می‌شود و نمی‌خواهند شانس خروج از سازمان را پیدا کنند.

در هر صورت درک این نکته مهم است که میزان تعهد به عوامل مختلفی بستگی دارد و می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

به عنوان مثال، اگر فردی در حال کار با یک شرکت تحقیقاتی سودآور در بازار باشد و دستمزد زیادی بگیرد. در این شرایط، این احتمال وجود دارد که فرد از ماندن در شرکت خوشحال است، تعهد عاطفی خواهد داشت، و همچنین می‌تواند تعهد تداوم داشته باشد زیرا او نمی‌خواهد دستمزد مناسب خود را به راحتی از دست بدهد.

سرانجام، با توجه به ماهیت شغل، فرد نیاز به ماندن در شغل را احساس می‌کند که منجر به تعهد هنجاری در او می‌شود.

مزایای تعهد سازمانی

از آنجا که تعهد سازمانی تعیین می‌کند که چه مدت کارمندان در سازمان شما باقی بمانند، کارمندان متعهد دارایی‌های هر سازمان هستند. برخی از مزایای اصلی و مزایای تعهد سازمانی به شرح زیر است:

  1. بهره وری بالای کارمندان

کارمندان متعهد بهره‌وری بالایی دارند. آنها به سازمان، اهداف، چشم انداز، مأموریت و تیم رهبری اعتقاد دارند. این کارمندان نه تنها سطح بالایی از بهره‌وری را نشان می‌دهند، بلکه اطمینان حاصل می‌کنند که همکاران و اعضای تیم آنها نیز همین حس را دارند.

  1. غیبت را کاهش می‌دهد

یک کارمند متعهد و با انگیزه کمتر نسبت به تعهدات خود در سازمان بی تفاوت خواهد بود و از زیر وظایف محول شده شانه خالی نخواهد کرد. کارمندان متعهد مشتاقانه منتظر رفتن به محل کار خود، تکمیل کارها، کمک به پروژه‌ها و کمک به اهداف سازمانی هستند.

  1. کارمندان درجه یک

از آنجا که کارمندان فداکار به شدت در سازمان سرمایه گذاری می‌شوند و موفقیت آنها نیز خوب است، آنها در همکاری و کار در تیم عالی عمل می‌کنند. آنها به طور قابل توجهی در افزایش بهره وری تیم موثر خواهند بود.

  1. طرفداران قوی

کارمندان فداکار و متعهد به سازمان خود اعتقاد دارند و از این رو مدافعان موثر و مثبتی از کارفرمایان خود هستند. آنها معتقدین و طرفداران قوی محصولات، خدمات و سیاست‌های کارفرمای خود خواهند بود.

چگونه تعهد سازمانی را بهبود ببخشیم؟

سطح بالایی از تعهدات سازمانی مربوط به عملکرد برتر کسب و کار، افزایش سودآوری، بهبود بهره وری، حفظ کارکنان، رعایت معیارهای رضایت مشتری، عدم کاهش اشتیاق مشتری و مهمتر از همه بهبود فرهنگ محل کار است.

 این میزان تعهدی است که یک سازمان از کارمندان خود انتظار دارد. اما چگونه می‌توانیم به آنجا برسیم؟ در اینجا چند نکته برای بهبود تعهد سازمانی آورده شده است:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن