مدیریت فرایندهای کسب و کار

راهنمای کامل توسعه کسب و کار (Business Development)

اگر به فکر راه‌اندازی شرکت خود هستید، به احتمال زیاد نیاز به توسعه کسب و کار دارید یا افرادی را استخدام می‌کنید تا این کار را برای شما انجام دهند. اما از کجا باید شروع کرد؟

در این مقاله، در مورد اینکه توسعه کسب و کار چیست، چگونه در استراتژی کلی کسب و کار کاربرد دارد و اینکه چگونه می‌توانید شروع به ایجاد استراتژی توسعه کسب و کار خود کنید، بیشتر خواهید آموخت.

توسعه کسب و کار چیست؟

به زبان ساده، توسعه کسب و کار (Business Development) به فرآیندها، استراتژی‌ها و وظایفی اشاره دارد که برای افزایش و گسترش فرصت‌ها در داخل و بین شرکت‌های مختلف در نظر گرفته شده‌اند. این می‌تواند به معنای گسترش کسب و کار، افزایش درآمد، اتخاذ تصمیمات استراتژیک یا بهبود سودآوری از طریق مشارکت‌های استراتژیک باشد.

به طور کلی، توسعه کسب و کار ایجاد ارزش بلندمدت برای یک کسب و کار از مشارکت، مشتریان و بازارها است. این اصطلاح می‌تواند برای هر فعالیتی، صرف نظر از اندازه کسب و کار، اعم از یک فعالیت انتفاعی یا غیرانتفاعی، که با هدف “توسعه” شرکت به هر شکلی باشد، اعمال شود.

توسعه کسب و کار می‌تواند به صورت داخلی یا خارجی با کمک یک پیمانکار یا مشاور انجام گردد. اگر شرکتی انتخاب کند که از یک طرف خارجی برای توسعه کسب و کار خود استفاده کند، فعالیت‌ها می‌توانند از طریق سیستم‌های برنامه‌ریزی که دولت‌ها برای کمک به کسب و کارهای کوچک در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند، ساده‌سازی شوند.

علاوه بر این، ثابت شده است که ایجاد پایه‌های قوی و شهرت خوب توسعه کسب و کار را تا حد زیادی تسهیل می‌کند.

ایده‌های توسعه کسب و کار که می‌توانید پیاده‌سازی کنید

ایده‌های توسعه کسب و کار استراتژی‌هایی هستند که می‌توانید برای بهبود کسب و کار خود به طرق مختلف از آن‌ها استفاده کنید. این ایده‌ها می‌توانند به شما در یافتن مشتریان بالقوه، کشف فرصت‌های جدید، افزایش آگاهی از برند و شبکه‌سازی کارآمدتر کمک کنند.

در اینجا چند ایده وجود دارد که می‌تواند شما را در مسیر درست قرار دهد. مهم است که به یاد داشته باشید که ساختار و کارکنان هر شرکت متفاوت است، بنابراین برخی از این ایده‌ها ممکن است برای کسب و کار شما مناسب نباشند.

به راه‌های جدید و نوآورانه برای شبکه‌سازی فکر کنید.

این یک حقیقت است که تماس سرد (نوعی بازاریابی تلفنی) مانند گذشته کار نمی‌کند. این بدان معناست که باید به راه‌های جدیدی برای ایجاد شبکه و روابط قوی با شرکای بالقوه فکر کنید. این را می‌توان از طریق جلسات حضوری در رویدادها، نمایشگاه‌های تجاری یا کنفرانس‌های مرتبط با صنعتی که در آن هستید انجام داد.

برای یافتن مشتریان و شرکای بالقوه از طریق شبکه‌های آنلاین مانند لینکدین اقدام کنید. با افرادی که در خبرنامه شما ثبت نام می‌کنند یا سایر فرم‌ها را در وب سایت شرکتتان تکمیل می‌کنند تماس بگیرید.

مشاوره بدهید.

اگر به مشتریان بالقوه مشاوره یا ارزیابی ارائه دهید، می‌تواند برای آن‌ها بسیار مفید باشد. با معرفی کالاها یا خدمات خود که متناسب با نیازهای آن‌ها هستند، به مشتریان احتمالی در تصمیم‌گیری برای تبدیل شدن به یک شریک/مشتری کمک می‌کنید.

از سوی دیگر، انجام ارزیابی یا مشاوره می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا آن‌ها برای شرکت شما مناسب هستند یا خیر. این اطلاعات مهم است، زیرا از اتلاف وقت بیشتر برای آن‌ها جلوگیری می‌کند و شما را از مشتریان ناراضی در امان نگه می‌دارد.

دموهای فروش را برای سرنخ‌ها و مشتریان بالقوه ارسال کنید.

ارائه نمایشی از محصولات یا خدمات به سرنخ‌ها و مشتریان بالقوه به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نحوه عملکرد آن را در عمل مشاهده کنند. اطمینان حاصل کنید که نمایش شما به طور خاص برای سرنخ یا مشتری بالقوه طراحی شده است، به طوری که آن‌ها بتوانند از اینکه چگونه محصول یا خدمات شما می‌تواند به شرکتشان خدمت کند، درک واضح‌تری داشته باشند.

مشتریان بالقوه را درگیر نگه دارید.

بسیار مهم است که مشتریان بالقوه را از طریق تماس، جلسات، ایمیل یا هر راه ارتباطی دیگری که ممکن است مناسب بدانید، درگیر نگه دارید. هنگامی که شما در حال پرورش سرنخ‌ها هستید، هدف این است که اطلاعات لازم را در مورد کالاها یا خدمات خود به آن‌ها بدهید تا بتوانند تصمیمی آگاهانه در مورد خرید یا عدم خرید بگیرند.

جمع‌بندی

استراتژی توسعه کسب و کار شما می‌تواند کلید موفقیت یا شکست شرکتتان باشد. اگر این مراحل را دنبال کنید، یک استراتژی توسعه کسب و کار مستند و یک برنامه مشخص برای پیاده‌سازی و بهینه‌سازی آن خواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن