مدیریت فرایندهای کسب و کار

معرفی ۵ کتاب برتر درباره مدیریت فرایندهای کسب و کار

گاهی اوقات، برای پیشرفت از نظر فنی، لازم است که به کتاب‌های موجود در یک حوزه ‌نگاهی کنیم و آن را در چرخه فعالیت‌های مطالعاتی خود وارد کنیم. مطالعه کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند برای سازمان و یا شرکت شما ضروری و لازم است؛ اما ابتدا باید مطمئن شوید که مطالعه آن کتاب برای کسب و کار شما مفید است و به پیشرفت شما کمک خواهد کرد.

در حالی که منابع رایگان بسیاری مانند پکیج‌های آموزشی، ویدیوهای مختلف، مقاله‌های متنوع، لیستی از راه‌حل‌ها و کتاب‌های آنلاین در دسترس است، انجام کارهای قدیمی ‌مثل مطالعه کتاب و یا آموزش‌های حضوری، از ارزش بالاتری برخوردار است.

در حال حاضر مدیریت فرآیندهای کسب و کار (Business Process Management) به یکی از پرکاربردترین رویکردها برای طراحی سیستم‌های اطلاعاتی سازمانی و مدرن تبدیل شده است. رفتار آگاهانه  فرآیندهای کسب و کار، باعث می‌شود دارایی‌های مهم شرکت‌ها و سازمان‌ها حفظ شده و پیشرفت‌های اساسی در مسیر فعالیت‌های آنها صورت گیرد. با مطالعه کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند، در دستیابی به یک تعریف صحیح از رویکردهای مدیریت فرآیندهای کسب و کار به نتیجه خوبی خواهید رسید.

برای تبدیل کردن سیستم مدیریت کسب و کار خود به یک چارچوب قدرتمند و پیشرفته در نسل بعد، نیاز به مطالعه عمیق و گسترده کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند، داریم. در واقع یادگیری اصولی تفکر BPM، نیازمند وقت و هزینه زیادی است؛ اما در حال حاضر کتاب‌های زیادی نوشته و منتشر شده‌اند که با آنها، می‌توانید به خوبی راه یادگیری رویکرد BPM را طی کنید.

امروزه در هر زمینه‌ای کتاب فراوان است؛ همچنین نویسنده‌های مشتاق و تازه نفس برای ترجمه کردن کتاب‌ها؛ کتابی ارزش خواندن را دارد که آخرین پیشرفت‌های تجاری را منعکس کند و فناوری‌های جدید مانند مدیریت حافظه داده‌ها، پردازش داده‌ها، رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های مختلف را پوشش دهد.

خوشبختانه نویسندگان بسیاری، علم خود را به روز کرده و به رشته تحریر درمیاورند تا افراد مختلف از آنها بهره برده و برای بالا بردن آگاهی خود تلاش کنند. ما در زمینه کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند، به کتاب‌هایی نیاز داریم که با مطالعه آنها بینش جدیدی نسب به BPM و فرآیندهای مختلف دیگر بدست آوریم.

اگر جزو افرادی محسوب می‌شوید که مشتاق بالا بردن علم مدیریت فرایندها در خود هستید اما نمی‌دانید چه کتابی مطالعه کنید، نگران نباشید! در ادامه مقاله به معرفی ۵ مورد از بهترین کتاب‌های انگلیسی درباره مدیریت فرایند، پرداخته‌ایم؛ پس لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

۱- BPM CBOK اولین کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند

نام کامل این کتاب BPM CBOK Version 4.0: Guide to the Business Process Management Common Body Of Knowledge است.

این کتاب توسط ۷ نویسنده با نام‌های تونی بندیکت، ماتیاس کرچمر، مارک اسکارسیگ، پاتر فرانتز ، راجو ساکسنا ، دن موریس و جک هیلتی، که همگی در زمینه مدیریت فرایندها تخصص بالایی دارند، تولید شده است. این کتاب یک راهنمای جامع و مرجع اساسی برای هر کسی است که مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) را انجام می‌دهد و یا در حال پیاده سازی آن در سازمان خود است.

هدف اصلی این کتاب راهنما، ارائه مهارت‌های اساسی دانش مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM)، معرفی اصطلاحات BPM و موارد دیگر است. به طور کلی این کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند، به عنوان بهترین روش معمول برای یادگیری و شروع کار با BPM، شناخته می‌شود و پذیرفته می‌شود.

کتاب جامع و راهنمای BPM CBOK، یک نمای کلی از هر بخش از دانش BPM را ارائه می‌دهد و در مورد مهارت‌ها و شایستگی‌های لازم برای پیشرفت در رویکرد BPM، صحبت می‌کند. همچنین پیوند‌ها و ارجاعاتی به سایر منابع موثر در دانش BPM کرده است تا شما با منابع وسیعی از اطلاعات به افزایش علم خود بپردازید.

۲- Business Process Change دومین کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند

یکی دیگر از کتاب‌های با ارزش در زمینه کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند، Business Process Change: A Business Process Management Guide for Managers and Process Professionals است.

این کتاب توسط پل‌هارمون (Paul Harmon)، که یکی از افراد سرشناس در زمینه مدیریت فرایندها است، نوشته شده است. کتاب “تغییر فرایند کسب و کار” دید متعادلی از زمینه تغییر فرایند کسب را ارائه می‌دهد.

نویسنده کتاب‌های پرفروش و کارشناس مشهور، پل‌هارمون در این کتاب مفاهیم، روش‌ها، قوانین و مواردی را برای همه جوانب و مراحل بهبود فرآیندهای کسب و کار در سازمان‌ها، ارائه می‌دهد.

دانشجویان و متخصصان به طور یکسان با مطالعه این کتاب، از پوشش جامع و رویکردهای یکپارچه و قابل برنامه‌ریزی برای مدیریت فرآیندهای کسب و کار وسیع که بر بهبود کارایی و بهره‌وری متمرکز است، بهره‌مند خواهند شد. کتاب معرفی شده، درباره تغییرات در فعالیت‌ها و فرآیندهای کسب و کار سازمان‌ها و شرکت‌ها، می‌پردازد و مسیری که مدیران موفق طی کرده‌اند را نشان خواهد داد. همچنین به شما آموزش خواهد داد چگونه یک مدیر باهوش، فرآیندهای تحت کنترل خود را تجزیه و بررسی، باز طراحی و در نهایت پیشرفته خواهد کرد.

امروزه، تعداد زیادی کتاب درباره حمایت از ایده‌های جدید در مدیریت، نوشته و منتشر می‌شود؛ بسیاری از این کتاب‌ها بعد از دو یا سه سال فراموش شده و دیگر کاربردی در زمینه علم به روز شده ندارند. اما کتاب Business Process Change اینگونه نیست و با مطالب عالی و کاربردی که دارد، مطالعه آن در سال‌های بعدی هم به شما در کسب و کارتان، کمک خواهد کرد.

۳- The Power of Business Process Improvement سومین کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند

کتاب The Power of Business Process Improvement: 10 Simple Steps to Increase Effectiveness, Efficiency, and Adaptability یکی از قویترین گزینه‌های موجود درباره مدیریت فرایند است. این کتاب توسط نویسنده مشهور و کارشناس مدیریت فرایندها، سوزان پیج (Susan Page)، به رشته تحریر در آمده است.

پیش از آشنا شدن با این کتاب بگذارید با چند سوال پیش برویم:

  • آیا از اینکه بخش‌های مختلف سازمان شما، اشتباهات تکراری را مرتکب می‌شوند گیج شده‌اید؟
  • آیا احساس می‌کنید که نبردی سخت و بی‌پایان را پشت سر گذاشته‌اید و سعی می‌کنید زمان محدود کارمندان خود را روی کارهای با ارزش‌تری متمرکز کنید؟

نگران نباشید، شما تنها نیستید!

در حقیقت این موانع در کسب و کار بسیار رایج است؛ به طوری که برای راه حل عبور از چالش‌های مشابه آن، اسمی‌ انتخاب شده است: “بهبود فرایندهای کسب و کار (BPI)”. خوشبختانه در حال حاضر لازم نیست برای رفع این مشکلات یک متخصص BPI باشید و نتایج کسب و کار خود را برای یافتن موفقیت، تجزیه و تحلیل کنید.

در این کتاب نویسنده با تجربه و تحلیلگر فرایندها به شما ۱۰ مرحله پیشنهاد می‌دهد که با اجرا آن‌ها به یک رویکرد ساده و اساسی برای کسب و کار خود دست پیدا خواهید کرد.

۴- The Ultimate Guide to Business Process Management چهارمین کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند

در زمینه کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند، کتاب‌ها و مقالات زیادی به رشته تحریر در آمده و منتشر شده‌اند؛ کتاب پیش رو یکی از بهترین کتاب‌های موجود در رابطه با موضوع کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند است.

نام کامل این کتاب با ارزش The Ultimate Guide to Business Process Management: Everything You Need to Know and How to Apply it to Your Organization است؛ ترجمه فارسی تحت الفظی نام آن “راهنمای نهایی برای مدیریت فرآیندهای کسب و کار: هر آنچه شما باید بدانید و نحوه استفاده از آن در سازمان خود” است.

نویسندگی این کتاب به عهده تئودور پاناگاکوس (Theodore Panagacos) است، که دارای سوابقی مثل: مشاور مدیر سابق Booz & Company و کارشناس تجاری در رزومه خود می‌باشد. همچنین او سابقه قوی، در بهینه‌سازی و اندازه‌گیری عملکرد کسب و کار دارد و در طیف وسیعی از زمینه‌های عملکردی مربوطه مانند: استراتژی کسب و کار، مدیریت پروژه و اصلاح حاکمیت شرکتی و مهندسی کار کرده است. هدف اصلی این کتاب، راهنمای گام به گام برای آشنا شدن با BPM و تکنیک‌های آن است.

در این راهنمای گام به گام،  مشاور مدیریت سابق و کارشناس مدیریت تغییر، تئودور پاناگاکوس شما را در کل رشته مدیریت فرآیندهای کسب و کار راهنمایی می‌کند. این کتاب موضوعات مختلفی مانند: چگونه استراتژی سازماندهی خود را برای اداره فرایندها ایجاد کنیم، ایجاد فرهنگ فرایندها و اندازه گیری عملکرد کسب . کار  در سریع‌ترین زمان را پوشش می‌دهد.

از همه موارد گفته شده بهتر این است که شما پس از مطالعه این کتاب می‌توانید در سازمان خود آن‌ها را پیاده سازی کنید.

۵- Business Process Management پنجمین کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند

آخرین کتابی که در رابطه با موضوع کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایند می‌خواهیم معرفی کنیم، کتاب Business Process Management: Practical Guidelines to Successful Implementations است.

این کتاب توسط جان جستون (John Jeston) ، به رشته تحریر درآمده است و یکی از بهترین رفرنس‌های در زمینه مدیریت فرایندها در سطح جهانی است. کتاب Business Process Management تا الان به هزاران مدیر و متخصص BPM در اجرای موفقیت آمیز پروژه‌های BPM، کمک کرده است و به آنها توانایی اندازه گیری ارزش سازمان‌های خود را می‌دهد.

موفقیت فراوان کتاب را می‌توان تا حدودی ناشی از مروری بر کلیه چارچوب‌های مهم و مفید (مانند LEAN و Sig Sigma) که بدون سرمایه گذاری بیش از حد بر یکدیگر و تاکید بی نظیر بر روابط متقابل BPM با مدیریت سازمانی، فرهنگی و رهبری دانست.

عقل حکم می‌کند که برای راحتی و موفقیت در BPM، به مطالعه این کتاب بینظیر بپردازیم؛ چرا که در بسیاری از موارد به شما کمک خواهد کرد.

در ذیل به برخی از موضوعاتی که این کتاب به شما ارائه خواهد داد، پرداخته‌ایم:

  • چگونه باید کسب و کار خود را با BPM ادغام کنیم؟
  • نحوه همسوسازی مدیریت با BPM
  • تجزیه و تحلیل ریسک‌ها

در حال حاضر چهارمین نسخه از این کتاب، تحت چارچوب‌ها و راه‌حل‌های عملی جان جستون با تمرکز ویژه روی تحولات BPM، از جمله اتوماسیون فرآیندهای رباتیک، استراتژی‌های دیجیتال و تغییرات لازم برای پیشرفت در نسل‌های بعد، چاپ شده است. این نسخه از کتاب بعد از به روز رسانی، موضوعات جدیدی را برای خوانندگان ارائه داده است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

  • اهمیت ویژه به قابلیت ردیابی از استراتژی تا فعالیت‌های اجرایی
  • مطالعات موردی جدید و به روز شده
  • تجزیه و تحلیل ریسک‌ها و مزایای اتوماسیون رباتیک و محاسبات شناختی

این کتاب نشان می‌دهد که ۵۰ درصد نیروی کار جهانی در سال ۲۰۲۰ و ۶۷ درصد تا سال ۲۰۲۵ با فرآیندهای کسب و کار نوین و هوشمند بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند؛ این در صورتی است که جستون به مدیران هشدار می‌دهد که تا فرصت هست فرآیندهای کسب و کار سازمان خود را به روز کنند.

همچنین این کتاب ثابت می‌کند که راهنمای ضروری، برای هر مدیر ارشد بازرگانی یا مدیر ارشد مالی لازم است؛ و مطالب ویژه و عملی BPM را برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به طور یکسان ارائه می‌دهد.

نتیجه گیری

مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) ، یکی از پرکاربردترین رویکردهای طراحی سیستم‌های اطلاعاتی است که در سازمان‌ها و شرکت‌ها در حال استفاده است.

به کار گیری درست و اصولی BPM می‌تواند موفقیت و پیشرفت سازمان شما را تضمین کند؛ اما دستیابی به این موفقیت لازمه مطالعه و کسب دانش به روش‌های گوناگون است. از با ارزش‌ترین این روش‌ها، مطالعه کتاب انگلیسی درباره مدیریت فرایندها است، که با مطالعه آنها به جدیدترین و بهترین روش‌های مدیریت و کنترل فرایندها مسلط خواهید شد. کتاب‌های معرفی شده در این مقاله جزء بهترین کتاب‌های انگلیسی درباره مدیریت فرایند است.

نوشته های مشابه

1 سوال یا دیدگاه درباره “معرفی ۵ کتاب برتر درباره مدیریت فرایندهای کسب و کار”

  1. سلام. تشکر بابت مطلب مفید درج شده. ممنون میشم در خصوص نحوه دسترسی به منبع شماره ۱ (ورژن ۴ کتاب) راهنمایی بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن