رهبریمدیریت افراد

مدیران خوب چه ویژگی‌هایی دارند؟

“مدیر” را چگونه تعریف می‌کنید؟ گوگل به شما خواهد گفت که مدیر “فردی است که مسئول کنترل یا اداره کل یا بخشی از یک شرکت یا سازمان مشابه است.” این به اندازه کافی آسان به نظر می‌رسد؛ مثل اینکه هر کسی می‌تواند یک مدیر باشد.

اما چه ویژگی‌هایی را می‌توان در یک مدیر خوب دید؟ آیا به تیم الهام می‌بخشد، رشد و بهره وری را تقویت می‌کند و مکرراً در مورد سبک مدیریت خود بازخورد می‌خواهد؟ صرف مدیریت یک تیم، مدیر خوبی نمی‌سازد. این امر بستگی به میزان تلاش و رهبری دارد که برای موفقیت تیم خود انجام می‌دهند.

اگر مدیر ضعیفی دارید (یا فکر می‌کنید یک مدیر ضعیف هستید) ناراحت نشوید. اگر مدیر شما خود را وقف موفقیت تیم کرده و مشتاق رهبری است، یادگیری نحوه تبدیل شدن به یک مدیر خوب فقط کمی تلاش می‌خواهد. شما و مدیرتان باید با هم در جهت یک هدف کار کنید.

ویژگی‌های یک مدیر خوب چیست؟

در اینجا برخی از بهترین ویژگی‌های یک مدیر خوب آورده شده است:

۱- از تیم خود حمایت می‌کند

آیا شما حامی تیم خود هستید؟ در طول جلسات یک به یک، آسان است که طرف اعضای تیم را بگیرید، اما آیا در اطراف رئیس خود نیز همین رویکرد را در پیش خواهید گرفت؟

مدیران خوب از ایستادن در مقابل رئیس و دفاع از ایده‌ها و تلاش‌های تیم خود هراسی ندارند. با این حال، مدیران خوب همیشه طرف تیم خود را نمی‌گیرند. وقتی صحبت از پاسخگویی مدیران به میان می‌آید، آن‌ها با تیم خود صادق هستند.

۲- اعضای تیم به او اعتماد دارند

مهم است که از خود بپرسید: آیا تیم من به من اعتماد دارد؟ مدیران اغلب برای راضی کردن تیم خود یک چیز می‌گویند و سپس چیز دیگری را انجام می‌دهند – که منجر به سوءاستفاده و بی‌اعتمادی تیم می‌شود.

مدیران خوب به وعده‌هایی که به تیم خود می‌دهند عمل می‌کنند و وقتی برنامه‌ها دستخوش تغییر می‌شوند، توضیحات (نه بهانه) ارائه می‌دهند. جلب اعتماد نوعی احترام است و احترام برای رهبری اساسی می‌باشد.

۳- از انجام کارهای دشوار نمی‌ترسد

بسیاری از مدیران بد معتقدند مشغله کاری را باید به کارمندان واگذار کرد. آن‌ها کارهای خسته‌کننده را به تیم واگذار می‌کنند. همکاری و تعامل با تیم در پروژه‌های مهم، تفاوت بین یک رئیس و یک رهبر است.

مدیران خوب می‌دانند که شکست هم روی تیم و هم روی مدیر تأثیر می‌گذارد، به همین دلیل است که به هر روش ممکن کمک می‌کنند، مهم نیست که چقدر این کار پیش پا افتاده باشد.

۴- موفقیت شما را به عنوان یک فرد یا یک تیم می‌خواهد

بخشی از چیزی که یک مدیر خوب را می‌سازد این است که به یاد داشته باشید که تیم شما متشکل از افرادی می‌باشد که برای رسیدن به اهداف شخصی خود و همچنین اهداف تیم تلاش می‌کنند.

مدیران خوب، ملاقات با تک تک افراد تیم خود را برای کشف نقاط قوت و یافتن راه‌هایی برای کار بر روی نقاط ضعف آن‌ها، در اولویت قرار می‌دهند.

۵- شفاف و روراست است

وقتی صحبت از تصمیمات مهم، به روز رسانی پروژه‌های بزرگ و تغییرات اساسی در سازمان می‌شود، مدیران خوب تیم خود را در جریان قرار می‌دهند.

آن‌ها معتقدند که صادق و شفاف بودن، اعتماد را القا می‌کند و رهبری را نشان می‌دهد.

به جز تصمیمات محرمانه شرکت، یک مدیر خوب باید همیشه با تیم خود ارتباط برقرار کند و آماده پاسخگویی به سوالات یا رسیدگی به نگرانی‌ها باشد.

۶- ریسک می‌کند

ایمن پیش رفتن ممکن است راه آسانی باشد، اما رسیدن به اهداف همیشه آسان نیست. باید ریسک کردن و آزمایش کردن را تشویق کرد و مدیران باید با اولین حضور و سنجیدن شرایط، خود را الگو قرار دهند. شکست‌ها اتفاق خواهند افتاد – چابک بودن و اشتباه کردن یک جزء کلیدی برای یادگیری و رشد به عنوان یک تیم است.

۷- با «نه» گفتن مشکلی ندارد

هر چقدر هم که سخت باشد، یک مدیر خوب از نه گفتن هراسی ندارد. مدیران خوب می‌دانند که ممکن است همه را خوشحال نکنند، حتی اگر تصمیم درستی باشد.

این همچنین زمانی اعمال می‌شود که درخواست‌های کاری جدید از سوی مدیران اجرایی می‌آید که مدیر معتقد است نمی‌تواند (یا نباید) توسط تیمش به آن‌ها رسیدگی شود.

۸- همکاری را تشویق می‌کند

اینکه یاد بگیرید که مدیر بهتری باشید، تیم شما را تشویق می‌کند که همکاران بهتری باشند. همکاری در پروژه‌ها و ایده‌ها ارتباطات و بهره‌وری کلی را بهبود می‌بخشد.

هر یک از اعضای تیم می‌تواند نقش‌ها و وظایف جداگانه‌ای داشته باشد، اما یافتن راه‌هایی برای تشویق همکاری، مانند سازماندهی جلسات طوفان فکری و فعالیت‌های تیم‌سازی، روحیه و نوآوری را تقویت می‌کند.

با استفاده از ابزار همکاری، کیفیت و سرعت همکاری خود را افزایش دهید.

۹- در جاهایی که لازم است، قدردانی می‌کند

یک مدیر خوب تشخیص می دهد که تیمش چه زمانی سخت کار می‌کند. به غیر از جوایز و ترفیعات، راه‌های کوچک دیگری نیز برای نشان دادن قدردانی از تلاش و فداکاری آن‌ها وجود دارد. برگزاری یک مهمانی کوچک، تحویل کاپ کیک به دفتر، یا ارسال یک ایمیل ساده، از عملکرد عالی آن‌ها قدردانی کرده و روحیه آن‌ها را افزایش می‌دهد.

۱۰- زمانی را برای تفریح ​​پیدا می‌کنند

بله، شما دائما مشغول هستید و روی اثربخش بودن تمرکز می‌کنید، اما مدیران خوب همیشه برای تفریح ​​وقت می‌گذارند. برنامه‌ریزی برای ساعات شاد، گردش‌های ناهار و ماجراجویی‌های تیمی،‌ فعالیت‌های عالی برای سبک و سرگرم‌کننده نگه داشتن محیط کار است.

برای شروع اجرای برخی از ویژگی‌های مدیران بزرگ هرگز دیر نیست.

چه از کارمندان خود بازخورد مثبت دریافت کرده باشید و چه بدانید که در برخی زمینه‌ها می‌توانید روی خودتان کار کنید، تعریف مدیر خوب کسی است که موفقیت و شادی تیم خود را در اولویت قرار می‌دهد.

یک مدیر از راه دور خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهارت‌های مدیریتی سنتی ممکن است به طور یکپارچه به یک محیط کار از راه دور انتقال نیابند.

ایجاد یک محل کار سرگرم‌کننده، شفاف و خلاق برای اینکه یک رهبر از راه دور خوب باشید ضروری است. در اینجا سه ​​مهارت کلیدی وجود دارد که هر مدیر از راه دور باید مشتاق یادگیری آن‌ها باشد:

مهارت‌های نوشتاری واضح و موثر

هنگامی که یک تیم از راه دور کار می‌کند، بیشتر ارتباطات به صورت مکتوب است. بنابراین، مدیران از راه دور باید با وضوح بنویسند تا سردرگمی تیم را از بین ببرند. به این ترتیب زمان قابل توجهی نیز در ارتباطات تیم‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

ببینید آیا می توانید به جای داشتن یک جلسه یک ساعته یا نوشتن چندین ایمیل، یک چت ویدیویی سریع داشته باشید یا یک پیام ویدیویی ارسال کنید.

به تیم خود در تعیین حد و مرز کمک می‌کند

تحقیقات Buffer بیان می‌کند که عدم قطع کار یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کار از راه دور است. چالش‌های دیگری که یک تیم از راه دور را تهدید می‌کند شامل مشکلات در همکاری و مبارزه با تنهایی هستند.

برای چک کردن هر کارمند، حتی هر دو هفته یک بار، پیشقدم شوید. برای تقویت پیوندهای تیمی، جلسات مجازی منظم، جشن تولد، و بازدیدهای غیررسمی را تشویق کنید. به تیم کمک کنید تا حد و مرزها را تعیین نماید و خود را در دسترس آن‌ها قرار دهید.

KPIهای واضح را تنظیم می‌کند

مطالعات نشان می‌دهند که تیم‌های از راه دور مولدتر هستند. کار از خانه به کارمندان این امکان را می‌دهد که به جای توجه به ساعت، روی تکمیل KPI خود تمرکز کنند. وقتی KPIهای واضحی را برای هر یک از اعضای تیم ایجاد می‌کنید، بهره‌وری فوراً افزایش می‌یابد.

نکاتی برای استخدام مدیران خوب

سازمان‌ها همیشه ریزش کارمند را تجربه می‌کنند. دلایل این امر می‌تواند از کارمندان غیرفعال گرفته تا عدم تناسب فرد با شغل و شیوه‌های استخدام ضعیف باشد.

استعفای بزرگ (The Great Resignation) واقعیت دیگری است که پس از همه‌گیری کرونا همچنان کارفرمایان را با مشکل مواجه می‌کند. کسب و کارها مختل شده‌اند زیرا مردم به طور گسترده مشاغل خود را ترک می‌کنند. طبق گزارش مک کینزی، ۱۹ میلیون کارمند آمریکایی تنها در سال ۲۰۲۱ شغل خود را ترک کردند.

در حالی که ریزش کارکنان قابل کنترل نیست، می‌توانید از این شیوه‌ها برای استخدام مدیران خوب استفاده کنید.

  • با توجه به کارمندانی که از مسئولیت‌های نقش‌های شغلی فعلی خود فراتر می‌روند، ترفیعات داخلی را در نظر بگیرید.
  • بر تجربه مدیریت قبلی و توانایی ذاتی متقاضی برای رهبری افراد تمرکز کنید.
  • مهارت‌های نرم را بر مهارت‌های سخت اولویت دهید، زیرا برای موفقیت مدیریتی حیاتی هستند.
  • جستجوی خود را فراتر از مدارک دانشگاهی یا محدودیت‌های جغرافیایی گسترش دهید تا استعداد مناسب را پیدا کنید.
  • دستمزد خوب و مزایای رقابتی و محیط کاری انعطاف‌پذیر را ارائه دهید.
  • متقاضیان خود را درگیر نگه دارید و نگرانی‌های آن‌ها را به سرعت برطرف کنید.

چگونه مهارت‌های مدیریت قوی را توسعه دهیم

مدیران بزرگ می‌توانند درآمد شرکت و بهره‌وری تیم را افزایش دهند و کارکنان را راضی نگه دارند. در اینجا بهترین نکات برای توسعه مهارت‌های مدیریتی قوی وجود دارد، چه بخواهید در آینده مدیر شوید و چه یک مدیر با تجربه باشید:

ایجاد اعتماد: گفتگوی فراگیر را با تیم خود تشویق کرده و سعی کنید آن‌ها را در خارج از محل کار بشناسید.

تقویت مهارت‌های تصمیم‌گیری: یاد بگیرید که مشکلات پیچیده کسب و کار را تجزیه و تحلیل کرده، برنامه‌ریزی و آن را اجرا کنید.

رشد خودآگاهی: سطح بالاتری از خودآگاهی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک مدیر متوسط ​​و یک مدیر عالی را از هم متمایز می‌کند. زمانی را صرف درون‌نگری کنید و نقاط قوت و ضعف خود را کشف نمایید.

ارتباط بهتر: کانال‌های ارتباطی بین خود و تیم را باز، شفاف و چند بُعدی نگه دارید. شفاف باشید و کارمندان خود را به روز نگه دارید.

بازخورد منظم: اگر مدیران به طور منظم بازخورد ارائه دهند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که تیم‌ها در محل کار مشارکت داشته باشند. به عنوان یک مربی عمل کنید، بحث‌های غیررسمی داشته باشید و به تیم کمک کنید تا عملکرد خود را بهبود بخشد.

اشتباهاتی که یک مدیر خوب هرگز نباید مرتکب شود

ما ممکن است نظرات متفاوتی در مورد مدیران گذشته خود داشته باشیم، اما واقعیت این است که همه آن‌ها در شکل دادن به حرفه ما نقش داشته‌اند. نقش مدیریتی یک شغل سخت با مسئولیت‌های اضافی است. شما نمی‌توانید در نقش مدیریتی به همان شیوه یک کارمند معمولی عمل کنید.

در میان برنامه‌های طاقت‌فرسا، ممکن است برای مدیران انجام اشتباهاتی که می‌تواند بر زیردستان تأثیر منفی بگذارد، آسان باشد. اشتباهاتی که مدیران خوب هرگز مرتکب شوند عبارتند از:

مدیریت خُرد (Micromanagement)

به یاد دارید زمانی که مدیرتان در محل کار از نزدیک بر کارتان نظارت می‌کرد چقدر آزار می‌دیدید؟ هیچ کارمندی دوست ندارد تحت مدیریت خرد باشد و یک مدیر خوب باید این را در نظر بگیرد.

کارمندان درجه خاصی از آزادی را می‌خواهند. آن‌ها نیاز دارند مدیران به مهارت‌ها و توانایی‌هایشان برای انجام یک کار معین اطمینان داشته باشند. نظارتگری مزاحم، دستکاری و ارتباطات بیش از حد، پیامی واضح به کارکنان می‌فرستد که مدیران از توانایی‌های آن‌ها حمایت نمی‌کنند، که باعث می‌شود حس شکست و عدم قدردانی به آن‌ها دست بدهد. وقتی مدیران به تیم‌ها و افراد خود ایمان کامل نشان ندهند، هیچ کارمندی نمی‌تواند مهارت‌های خود را توسعه دهد.

عدم تعریف و تعیین اهداف

برنامه‌ریزی ضعیف و ناتوانی در تعیین اهداف هیچ سودی برای تیم شما ندارد. برخی از مدیران در تعیین اهداف برای کارکنان خود که در طول روز با کار دست و پنجه نرم می‌کنند، شکست می‌خورند. آن‌ها هیچ ایده‌ای ندارند که چرا کار می‌کنند، یا کارشان برای خودشان و سازمانی که برای آن کار می‌کنند چه معنایی دارد. زمانی که جهت یا چشم‌اندازی برای کار ندارند، نمی‌توانند سازنده باشند.

آن‌ها همچنین در اولویت‌بندی کار شکست می‌خورند، به این معنی که پروژه‌ها و وظایف را اشتباه انجام می‌دهند. زمانی که کارمندان رشد شغلی را در آینده‌ی خود نمی‌بینند، تمایل به تغییر شغل پیدا می‌کنند. از سوی دیگر، اگر اهداف بیش از حد بلندپروازانه و دست‌نیافتنی باشند، هدف‌گذاری نیز می‌تواند نتیجه معکوس بدهد. مدیران خوب همیشه اهداف قابل دستیابی را برای کارکنان تعیین می‌کنند و در ازای دستیابی به آن‌ها پاداش می‌دهند.

جمع‌بندی

به طور خلاصه، مدیر بودن به این معناست که نه تنها کار خود را انجام دهید، بلکه مسئولیت تیم خود را نیز بر عهده بگیرید. از شما انتظار می‌رود که کالا را تحویل دهید و همچنین به تیم خود احترام بگذارید، و یک مدیر خوب می‌داند که چگونه باید به این هدف برسد. مدیران خوب شادی را در محل کار رواج می‌دهند و هر کارمندی را تشویق می‌کنند تا فرد بهتری باشد.

مدیران خوب بر زندگی اعضای تیم خود تأثیر مثبت می‌گذارند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا مهارت‌های خود را توسعه دهند. آن‌ها کارمندان را برای نقش‌های ارشد آینده آماده می‌کنند.

با همه این‌ها، نمی‌توانید یک شبه مدیر بزرگی شوید. شما باید فعالانه تلاش کنید تا به طور پایدار پیشرفت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن