مدیریت منابع انسانی

روش‌هایی برای کاهش نرخ ریزش کارمندان

این یک واقعیت در اداره کسب و کار است که دیر یا زود، حتی فداکارترین کارمند شما نیز ممکن است برود، خواه به دلیل اینکه کار جدیدی پیدا کرده یا بازنشسته شده است. گاهی اوقات این جدایی متمدنانه اتفاق می‌افتد و گاهی اوقات اینطور نیست. فقط یک عامل ثابت وجود دارد: شما ریزش کارمندان را تجربه خواهید کرد.

فقط به این دلیل که این یک واقعیت است، به این معنی نیست که شما نمی‌توانید در این زمینه کاری انجام دهید.

میزان ریزش کارمندان شما می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد، که بسیاری از آن‌ها را می‌توانید کنترل کنید.

ریزش کارمندان به چه معناست؟

چه چیزی باعث می شود که یک کارمند شما را ترک کند؟ می‌توان دلایل ریزش کارمندان را به دو دسته داوطلبانه و غیرارادی تقسیم کرد.

  • ریزش داوطلبانه شامل دلایلی است که کارمند تصمیم می‌گیرد شما را ترک کند. این موارد بین کارمند و شرکت می‌تواند دوستانه باشد، مانند نیاز به جابجایی، بازنشستگی یا مشکلات خانوادگی. آن‌ها همچنین می‌توانند خصمانه باشند، مانند به مشکل بر خوردن با مدیر ارشد یا درگیری بین یک کارمند با کارمند دیگر است.
  • ریزش غیرارادی شامل دلایلی است که کارمند را مجبور به ترک کار می‌کند. این موارد معمولاً خصمانه است، مانند غیبت، عملکرد نامطلوب یا فرهنگ سازمانی نامناسب.

برای کاهش ریزش کارمندان می‌توان به بسیاری از این عوامل رسیدگی کرد. به عنوان مثال، یک تعارض بین فردی قابل حل است یا کارمندان درگیر از هم جدا می‌شوند تا نیازی به همکاری نداشته باشند.

ممکن است انتظار داشته باشید که نرخ ریزش ایده‌آل برای یک شرکت صفر باشد، اما این در درازمدت نه درست و نه امکان‌پذیر است. شرکت‌ها می‌توانند عمر کارمندان خود را بیشتر کنند. ریزش کارمندان به اندازه مرگ و میر انسان اجتناب‌ناپذیر است. با توجه به این نکته دلخراش، بازنشستگی یک کارمند قدیمی می‌تواند چیز خوبی باشد، زیرا تحرک داخلی را برای یک جانشین با استعداد فراهم می‌کند.

داشتن مقداری ریزش کارمندان بهتر از داشتن کارمندان راکد است، کارمندانی اسیر شرایط و فرهنگ سمی که آن‌ها را از ترس پیدا نکردن موقعیت شغلی دیگر، حفظ می‌کند.

کاهش ریزش کارمندان حتی قبل از استخدام کارمند شروع می‌شود. انتخاب کاندیدای مناسب برای این نقش و فرهنگ شرکت به شما کمک می‌کند تا آن‌ها بلافاصله شرکت را ترک نکنند و حضور آن‌ها دیگران را به ترک سوق ندهد. بنابراین، ما توصیه‌های خود را به دو بخش تقسیم کرده‌ایم: قبل از استخدام و بعد از استخدام.

توصیه‌های قبل از استخدام

توصیه‌های قبل از استخدام مراحلی است که می‌توانید قبل از استخدام کارمند جدید برای کمک به کاهش احتمال ریزش کارمندان در سال اول پس از استخدام، انجام دهید. تا حدودی، این نکات باید حتی قبل از انتشار آگهی استخدام نیز به کار گرفته شوند.

 به فرهنگ شرکت توجه کنید

تناسب فرهنگی خوب یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در حفظ کارکنان است و روند منفی در فرهنگ داخلی می‌تواند مارپیچی از ریزش کارکنان را ایجاد کند که می‌تواند برای یک کسب و کار ویران‌گر باشد. مایک کاپل برای فوربس می‌نویسد:

“اگر کارمندان با محیط کار شما سازگار نباشند، من تضمین می‌کنم که آن‌ها خوشحال نخواهند بود. آن‌ها متناسب نخواهند شد، با همکاران خود کنار نخواهند آمد و احساس تنهایی خواهند کرد. یک نامزد برجسته که با رفتارها و فرهنگ کسب و کار شما مطابقت نداشته باشد، مدت زیادی باقی نخواهد ماند. ”

تعیین اینکه آیا یک کاندیدا با فرهنگ شرکت شما مطابقت دارد، مستلزم درک فرهنگ شرکت خودتان است. بنابراین، یک ترفند خوب این است که از خودتان (یا کارمندان خود) سوالاتی مشابه مواردی که یک داوطلب ممکن است بپرسد، بپرسید تا برداشت فردی از فرهنگتان را بدست آورید.  بخاطر داشته باشید که، به خصوص در مدیریت عالی، آنچه می‌بینید ممکن است همان چیزی نباشد که کارکنان در طول روز تجربه می‌کنند.

هنگامی که از فرهنگ شرکت خود تصور کاملی به دست آوردید، می‌توانید چند سوال رفتاری را در روند مصاحبه خود وارد کنید تا ببینید که چگونه یک کاندیدا ممکن است نسبت به شرایط خاص واکنش نشان دهد، که می‌تواند نشان دهد که آن‌ها به طور کلی با فرهنگ شما چه تناسبی دارند.

 حقوق و مزایای رقابتی را ارائه دهید

مذاکرات حقوق و دستمزد یک چیز است، اما شما به یک پایه قوی از مزایا و پایه پرداخت نیاز دارید که بهترین نامزدهای ممکن را راضی کند.

یکی از کلیدهای اصلی، انعطاف‌پذیری است. اگر ساعات انعطاف‌پذیر، کار در خانه و وام کمکی را ارائه دهید، حقوق پایه کمتر ممکن است خوب باشد. توانایی انطباق با آنچه یک داوطلب واقعاً ارزشمند می‌داند، راهی قدرتمند برای فریب دادن نامزدهای برتر و نگه داشتن آن‌ها است.

فرهنگ شرکت را از طریق آگهی استخدام بیان کنید

هنگام ساخت آگهی استخدام، آن را به گونه‌ای بنویسید که ارزش‌ها و فرهنگ شرکت شما را بیان کند..

در مورد آنچه در آگهی استخدام خود می‌نویسید صادق باشید. اینکه به نامزدها بگوییم که در یک محیط سریع و با چالش‌های منحصر به فرد و مداوم کار خواهند کرد، در صورتی که متوجه شوند لیست کارهای روزمره تکراری دارند، منجر به ناامیدی می‌شود. عدم ارتباط بین آگهی استخدام و واقعیت شغلی عامل مهمی در ریزش کارمندان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن