رهبریمدیریت افراد

رهبری اخلاقی چیست و چه اصولی دارد؟

رهبری اخلاقی توجه زیادی به ارزش‌ها نشان می‌دهد. اصول رهبری اخلاقی شامل صداقت، عدالت، احترام، اجتماع و امانت‌داری است. رهبری اخلاقی برای موفقیت هر کسب و کاری حیاتی می‌باشد.

در این مقاله، ما نمونه‌هایی از رهبری اخلاقی را تعریف کرده و ارائه می‌دهیم، و همچنین جزئیات نحوه بهبود و برجسته کردن مهارت رهبری اخلاقی را توضیح خواهیم داد.

رهبری اخلاقی چیست؟

رهبری اخلاقی، رهبری متمرکز بر رفتار مناسب از طریق احترام به اخلاق و ارزش‌ها و همچنین حقوق و کرامت دیگران است. مفاهیم صداقت، اعتماد و انصاف برای رهبری اخلاقی بسیار مهم هستند.

رهبری اخلاقی می‌تواند با ایجاد انگیزه در کارکنان و برآورده ساختن ارزش‌های شرکت، به کسب و کارها ارزش دهد. تجربه نشان می‌دهد که رهبری اخلاقی منجر به رضایت بیشتر کارکنان و کاهش نرخ ریزش آن‌ها می‌شود.

رهبران اخلاقی باید رفتار اخلاقی و مناسب را در هر جنبه‌ای از زندگی خود در طول زمان نشان دهند، حتی زمانی که رفتار آن‌ها لزوماً توسط کارکنان قابل مشاهده نیست. رهبری اخلاقی حتی گاهی اوقات ممکن است ناخوشایند باشد، به عنوان مثال هنگامی که رهبر مجبور به اخراج کارمندی است که از اموال شرکت برای اهداف شخصی استفاده می‌کند. با این وجود، حفظ صداقت از اهمیت بالایی برای رهبری برخوردار است.

رهبران اخلاقی همچنین برای ایجاد فرهنگ کار اخلاقی تلاش می‌کنند. این بدان معناست که محیط کار به جای شخصیت یا سیاست، توسط مجموعه‌ای عادلانه و کاملاً مشخص از قوانین اداره می‌شود. در فرهنگ کار اخلاقی، مدیریت سازمان مجموعه‌ای از اصول را بیان می‌کند که توسط همه افراد در سازمان درک شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر عنصر کسب و کار؛ از بررسی عملکرد و راهنمایی گرفته تا حقوق و دستمزد، منعکس‌کننده اصول اخلاقی است که از بالا بیان شده‌اند.

اصول رهبری اخلاقی

تمرین‌کنندگان و محققان رهبری اخلاقی به پنج اصل کلیدی رهبری اخلاقی اشاره می‌کنند: صداقت، عدالت، احترام، اجتماع و امانت‌داری.

 • صداقت
 • عدالت
 • احترام
 • اجتماع
 • امانت‌داری

صداقت

عدم صداقت، نوعی دروغگویی یا ارائه واقعیت غلط است. این رفتار باعث ایجاد فضای بی‌اعتمادی می‌شود و می‌تواند منجر به این گردد که رهبر قابل اعتماد به نظر نرسد. مردم ایمان خود را به رهبر دروغگو از دست خواهند داد. در نتیجه، برای رهبران اخلاقی بسیار مهم است که با صداقت رفتار کنند.

عدالت

رهبران اخلاقی همچنین نگران رعایت عدالت و انصاف هستند. این نوع رهبران رفتار برابر با همه و قرار دادن عدالت و انصاف در مرکز تصمیم‌گیری‌های گسترده‌تر خود را در اولویت قرار می‌دهند. آن‌ها این قانون را وضع می‌کنند که هرگز با تعداد مشخصی از افراد، رفتار خاصی نداشته باشند، مگر در مواردی که یک موقعیت خاص این امر را برای اهداف عدالت ایجاب کند.

احترام

رهبرانی که به همتایان و کارفرمایان خود احترام می‌گذارند، با حس ذاتی ارزش خود به دیگران نزدیک می‌شوند. احترام به معنی گوش دادن دقیق به دیگران و تأیید ارزش ذاتی آن‌ها است. رهبران همچنین باید دیگران را راهنمایی کنند تا از هدف، ارزش‌ها و نیازهای خود آگاه شوند تا ویژگی‌های اخلاقی در سراسر سازمان گسترش یابد.

اجتماع

رهبران اخلاقی با نوع‌دوستی رفتار می‌کنند. آن‌ها رفاه زیردستان خود را در اولویت قرار می‌دهند و در فعالیت‌هایی مانند تیم سازی، راهنمایی و رفتارهای توانمندسازی شرکت می‌کنند. این بدان معناست که رهبری اخلاقی به ایجاد جامعه کمک می‌کند. این رهبران ارزش‌ها و هدف کارکنان خود و همچنین کل سازمان را در نظر می‌گیرند.

امانت‌داری

امانت‌داری به کیفیت داشتن یک هدف اخلاقی قوی و صادق بودن اشاره دارد. رهبران اخلاقی با رفتار خود ارزش‌های مناسب را به اطرافیان نشان می‌دهند. رهبرانی که با امانت‌داری عمل می‌کنند می‌توانند با جذب نیروهای مستعد و با اخلاق، سازمان را تقویت نمایند. مردم به طور کلی می‌خواهند برای رهبرانی کار کنند که از نظر آن‌ها با امانت‌داری عمل می‌کنند. سرمایه‌گذاران و مشتریان جذابیت رهبری را که با صداقت عمل می‌کند احساس کرده و به احتمال زیاد جذب آن سازمان‌ها می‌شوند.

نمونه‌های رهبری اخلاقی

انواع مختلفی از رفتارهای اخلاقی رهبری وجود دارد که می‌توانید برای توسعه این مهارت نرم در محیط های مختلف تمرین کنید:

 • الگو باشید.
 • از اهمیت اخلاق به طور علنی دفاع کنید.
 • با اخلاق ارتباط برقرار کنید.
 • بر اساس ارزش‌ها تصمیم بگیرید.
 • از ارزش‌ها آگاه باشید.
 • تخلفات اخلاقی را تحمل نکنید.
 • عدالت و احترام را رعایت کنید.
 • کارکنان اخلاق‌مدار استخدام کنید.

الگو باشید.

رهبری اخلاقی به همان اندازه که در عمل مهم است، در سخن نیز اهمیت دارد. رهبران اخلاقی انتظارات زیادی از کارکنان خود دارند و همین استانداردها را برای خود نیز به کار می‌گیرند. رهبران همچنین انتظار دارند که سایر اعضای تیم خود با الگوگیری از آن‌ها رهبری کنند.

جمع‌بندی

رهبری اخلاقی یک مهارت مهم رهبری است که می‌تواند در تمام جنبه‌های شغلی شما کمک کند. وقتی یک رهبر و شرکت او به طور مداوم کار درست را انجام دهند، کارکنان از مبانی رهبری آن‌ها آگاه خواهند شد. اقدامات مدیریت به بقیه شرکت نشان می‌دهند که رهبران با صداقت عمل می‌کنند. این به نوبه خود بدین معنی است که کارکنان در ارتباطات فعال‌تر خواهند بود، حتی زمانی که همه چیز اشتباه پیش می‌رود.

علاوه بر این، مهارت‌های رهبری اخلاقی می‌تواند برای استخدام مدیران بسیار جذاب باشد. هنگام درخواست برای موقعیت‌های جدید، مهارت‌های رهبری اخلاقی خود را برجسته کنید. به عنوان مثال، در مصاحبه می‌توانید نمونه‌های خاصی از زمان‌هایی را که در محل کار با صداقت عمل کرده‌اید، بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن