مدیریت افرادمدیریت منابع انسانی

چگونه شکاف نسلی را در محل کار مدیریت کنیم؟

حضور نسل‌های مختلف در محیط کار این روزها امری رایج است. در بیشتر موارد، اعضای تیم در سنین مختلف با هم در پروژه یا وظیفه مشابهی کار می‌کنند. برخی دیگر حتی ممکن است چندین نسل از کارگران را به طور هم‌زمان مدیریت کنند.

هدف این مقاله، ایجاد یک استراتژی منصفانه است که ویژگی‌های منحصر به فرد نسل‌های مختلف را در نظر می‌گیرد تا این کار برای افرادی که با نسل‌های مختلف در محیط کار، همکاری داشته و آن‌ها را مدیریت می‌کنند، راحت‌تر شود. ما همچنین توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید از برخورد با اشتباهات و مسائل چند نسلی که ممکن است برای شما جدید باشد اجتناب کنید تا کل تیم در محل کار احساس راحتی نمایند.

تنوع نسلی در محل کار چگونه به نظر می‌رسد

شکاف نسلی زمانی رخ می‌دهد که افراد در زمان‌های مختلف به دنیا می‌آیند. این می‌تواند بر نحوه رفتار و تفکر افراد در محل کار تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اعضای نسل خاموش (Silent Generation) معمولاً به عنوان افراد بسیار محافظه‌کار به تصویر کشیده می‌شوند، در حالی که بیبی بومرها (Baby Boomers) احتمالاً تمایلات مالی لیبرال‌تری دارند. اگرچه همه افراد بدون توجه به سن، دارای تیپ شخصیتی منحصربه‌فردی هستند، اما ممکن است ویژگی‌های مشترک مرتبط با هر نسل را در آن‌ها مشاهده کنید.

نقاط مشترک زیادی بین نسل‌های مختلف در محیط کار وجود دارد. بسیاری از ما دوست داریم در محل کار احساس ارزشمندی کنیم. ما همچنین از این احساس لذت می‌بریم که به نظر برسد در حال ایجاد تفاوت و انجام کاری معنادار برای خود و دیگران هستیم.

با این حال، تیم‌های دارای شکاف نسلی می‌توانند در حین همکاری با چالش‌هایی مواجه شوند که به سن آن‌ها مربوط است.

چرا؟ وجود نسل‌های مختلف در محیط کار به این معنی است که فرهنگ و ارتباطات شرکتی یک اندازه نمی‌باشد. افراد را مجبور نکنید که در یک محیط کاری قرار بگیرند. در عوض، دستورالعمل‌هایی را تنظیم کنید که به همه اجازه می‌دهد احساس راحتی داشته باشند.

راه‌حل دیگر این است که در نظر بگیرید هر نسل چه ارزش‌ها و عاداتی را در یک محیط تیمی ارائه می‌دهد.

این نباید با کلیشه‌سازی اشتباه گرفته شود. قرار دادن هر نسل در یک چارچوب، اغلب مفروضات معکوس را تشویق می‌کند. در حالی که درست است که کار با گروه‌های سنی مختلف می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، این امر همچنین می‌تواند تفاوت در توانایی‌ها و نگرش‌های کارکنان را آموزش دهد.

مقدمه‌ای بر نسل‌های مختلف در محیط کار

نسل‌هایی که ممکن است امروزه در محل کار ببینید و چیزی که آن‌ها را تعریف می‌کند عبارتند از:

نسل Z (Gen Z)

نسل Z بر ارزش‌های اصلی باهوش، بامزه و شوخ بودن تمرکز دارد. آن‌ها همچنین ممکن است تنوع را به عنوان یک ملاحظه مهم برای استخدام در نظر بگیرند، به ویژه در سطح مدیریت. نسل Z می‌خواهد با افراد هم‌فکری که اهداف و ارزش‌های مشابهی دارند کار کند. مدیران این نسل باید با ارائه پشتیبانی و منابع مناسب به رشد و توسعه آن‌ها کمک کنند.

هزاره‌ها (Millennials)

عملکرد برای هزاره‌ها بسیار مهم است. آن‌ها بیشتر به کیفیت کار خود اهمیت می‌دهند تا تعداد ساعاتی که صرف می‌کنند. برای اطمینان از اینکه با آن‌ها منصفانه رفتار می‌شود، مدیران باید صادقانه با کارمندان ارتباط برقرار کنند. ایده فرهنگ کاری “همیشه فعال” برای اکثر افراد قابل قبول نیست.

نسل X (Gen X)

نسل X با ​​ فردگرایی شناخته می‌شود، زیرا والدین آن‌ها کارمند بوده و اغلب اوقات خود را تنها در خانه گذرانده‌اند. این نسل نیز ممکن است ترجیح دهد کار و فضای فیزیکی و روانی خود را به شیوه‌ای انعطاف‌پذیرتر مدیریت کند. در نتیجه، آن‌ها اغلب ترجیح دارند که نظارت کمتری بر کارشان انجام شود و راحت‌تر با دیگران از طریق اشکال مختلف رسانه مانند ایمیل و فیس‌بوک ارتباط برقرار می‌کنند. انعطاف‌پذیری و تعادل کار و زندگی برای این نسل غیرقابل مذاکره است.

بیبی بومرها (Baby Boomers)

بیبی بومورها به دلیل اخلاق کاری و فرآیندهای هدف‌گرا شناخته شده‌اند. آن‌ها به تعامل چهره به چهره و روش‌های سنتی استخدام اهمیت می‌دهند. ساختار، قابلیت اطمینان و سیاست‌های کاری انعطاف‌پذیر همگی برای این گروه ایده‌آل هستند. قدردانی از مهارت‌ها و سخت‌کوشی آن‌ها، به این نسل کمک زیادی می‌کند، اگرچه اکثر کارمندان احتمالاً برای آن سپاسگزار نیز خواهند بود.

در حالی که قبلاً نکاتی را برای هر یک ذکر کرده‌ایم، مهم است که به سبک‌های کاری مختلف کارمندان چند نسلی گوش دهید و بدون در نظر گرفتن سنشان، از کانال‌های مختلف با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. حتی کوچک‌ترین جزئیات نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در تجربه کاری آن‌ها داشته باشد.

برای مثال پذیرش (Onboarding) را در نظر بگیرید. در حالی که برخی از نسل‌ها ترجیح می‌دهند اطلاعات را از طریق ایمیل دریافت نمایند، برخی دیگر ممکن است درخواست کنند نسخه‌های چاپ شده جزوه‌ها و راهنماها را ببینند.

چگونه شکاف نسلی را در محل کار مدیریت کنیم؟

تفاوت‌های زیادی بین نسل‌ها وجود دارد. در حالی که بسیاری از مردم موافق هستند که همکاری با یکدیگر سودمند است، دیگران معتقدند که این می‌تواند مشکل‌ساز باشد. مدیران باید از خود بپرسند: با ظهور محیط‌های کاری چند نسلی، چگونه می‌توانیم با هم کار کنیم؟

جمع‌بندی

در نهایت، کلید درک و احترام به نسل‌های دیگر این است که بپذیرید آن‌ها با شما متفاوت هستند. همیشه مهم است که نقاط قوت، ضعف و مهارت‌های فردی را بدون در نظر گرفتن سن یک عضو تیم به رسمیت بشناسید. با یک استراتژی مناسب، می‌توانید از مزایای نیروی کار چند نسلی بهره‌مند شوید و پایه‌های قوی‌تری برای موفقیت بلندمدت بسازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن