رهبریمدیریت افراد

درس‌های کلیدی از فیلم پدرخوانده (Godfather) برای کسب و کارها

درس‌های زیادی در مجموعه فیلم‌های «پدرخوانده» وجود دارد. چه رئیس خانواده جنایتکاران کورلئونه باشید یا یک پروژه فناوری اطلاعات را رهبری کنید، وجوه مشترک زیادی دارید. شاید دون ویتو کورلئونه از اکسل و مایکروسافت پراجکت استفاده نکرده باشد، اما در مورد ارائه پروژه‌ها و نتیجه گرفتن اطلاعات زیادی داشت.

برای یادگیری درس‌های شغلی مهم از فیلم پدرخوانده، با ما در این مقاله همراه باشید.

۱- برای رسیدن به نتیجه باید به شهرت دست یابید

وقتی برای اولین بار به مافیا و جنایات سازمان‌یافته فکر می‌کنید، احتمالاً خشونت اولین چیزی است که به ذهنتان می‌رسد. قطعا خشونت بخشی از جعبه ابزار مافیاست. جالب اینجاست که خشونت تنها ابزاری نبود که پدرخوانده از آن استفاده کرد.

همانطور که پدرخوانده زندگی حرفه‌ای خود را سپری کرد، برای دستیابی به نتایج شهرت زیادی به دست آورد. خواه به معنای کمک به بقال محل باشد یا مستاجر، پدرخوانده علاقه همه را جلب کرد. شهرت او به تدریج به حدی رسید که به ندرت به خشونت نیاز بود. اقناع و تاکتیک‌های دیپلماتیک برای رسیدن به اهدافش کافی بود.

درس: شهرت شما در دفتر چیست؟ آیا شما را به عنوان کسی می‌شناسند که فقط غُر می‌زند یا کسی که به نتایج فوق‌العاده دست می‌یابد؟ این یک سوال دشوار است که باید به آن پاسخ داده شود.

اگر از شهرت خود ناراضی هستید، وحشت نکنید. شما فقط به کمی مشاوره برای بهبود نیاز دارید. جهت دستیابی به این امر می‌توانید از یک مشاور یا منتور کمک بگیرید.

۲- یک مشاور مورد اعتماد استخدام کنید.

همه اعضای خانواده به پدرخوانده به خاطر تجربه طولانی‌اش احترام می‌گذارند. می‌توان گفت که او متخصص بسیاری از جنبه‌های کسب و کار خانوادگی است. با این حال، دون کورلئونه همچنین می‌داند که در دانش او شکاف‌هایی وجود دارد. اداره یک کسب و کار مافیایی مستلزم رویارویی با سیستم عدالت کیفری است. بنابراین، پدرخوانده عاقلانه به دنبال یک وکیل اختصاصی بود.

تام هاگن، وکیل و مشاور خانواده کورلئونه، به پدرخوانده در مورد طیف وسیعی از مسائل مشاوره می‌دهد. همچنین جالب است که تام یکی از معدود افراد غیر کورلئونی می‌باشد که در حلقه داخلی پذیرفته شده است. جایگاه او به عنوان مشاور مورد اعتماد، تخصص را با جدایی عضوی غیر از خانواده ترکیب می‌کند. تحلیل‌گران کسب و کار می‌توانند از رابطه تام و پدرخوانده بیاموزند. آن‌ها به قدری نزدیک هستند که تام می‌تواند حقایق دشوار را بدون ترس از انتقام‌جویی به اشتراک بگذارد.

درس: شما به عنوان تحلیل‌گر کسب و کار برای رشد حرفه خود، باید یک مشاور قابل اعتماد در خارج از سازمان پیدا کنید که بتواند نظر دوم بی‌طرفانه را در مورد چالش‌هایی که با آن روبرو هستید ارائه دهد. این ممکن است فردی در یک شرکت دیگر یا شاید دوستی از دانشگاه باشد که به دانشکده حقوق رفته است.

۳- با ارتباطات ظریف شروع کنید.

ارتباط یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که تحلیل‌گران کسب و کار باید داشته باشند. درک عمیق فناوری و اهداف عملی کسب و کار نیاز به همدلی و توجه دقیق دارد. رد کردن صریح درخواست کاربر برای ویژگی‌های جدید ممکن است حرکت درستی باشد، اما مهم است که چگونه این واقعیت را بیان می‌کنید.

با کمال تعجب، دنیای مافیا به مهارت‌های ارتباطی ظریف نیز نیاز دارد. بیننده پدرخوانده متوجه خواهد شد که گلوله به ندرت اولین وسیله برای بیان نکته است.

در اوایل فیلم، دان باید نکته‌ای را به یک کارگردان فیلم گوشزد کند. او با فرستادن مشاور خود، تام هاگن، شروع می‌کند تا درخواستی ظریف ارائه دهد. متأسفانه، آن تلاش اولیه برای متقاعد کردن ناموفق است. پدرخوانده باید به روش‌های رادیکال روی بیاورد تا بتواند نظر خود را بیان نماید. دانستن اینکه چه زمانی باید موقعیت را به یک رویارویی تبدیل کرد، هنر ظریفی است که دان در حرفه طولانی خود در آن مهارت داشت.

درس: وقتی با تعارض مواجه می‌شوید، استراتژی ارتباطی خود را در نظر بگیرید. با حرکات کوچک‌تر شروع کنید؛ مانند تماس تلفنی کوتاه با یک همکار قبل از اینکه مشکل را به مدیریت ارشد گزارش دهید.

۴- برنامه برای جانشینی داشته باشید.

در زندگی تحلیل‌گر کسب و کار، افراد می‌آیند و می‌روند. خانواده کورلئونه هم فرقی نمی‌کند. هنگامی که پدرخوانده می‌میرد، پسرش سانی در یک شرایط بحرانی، سرپرستی خانواده را بر عهده می‌گیرد. این وضعیت یک نمونه از برنامه‌ریزی برای جانشینی می‌باشد که به درستی پیش نرفته است، زیرا سانی آماده رهبری خانواده نیست.

نامزد کردن پسر ارشد برای رهبری سازمان، اصل جانشینی است که توسط کورلئونه‌ها استفاده می‌شود. در دنیای شرکت‌ها، وضعیت مشابه به طور خودکار ترفیع با تجربه‌ترین کارمند به مدیریت در صورت خروج مدیر است. این رویکرد دارای فضیلت سادگی می‌باشد. متأسفانه، ترفیع بر اساس سال‌های تجربه، مهارت فردی یا توانایی رهبری را در نظر نمی‌گیرد.

درس: وقتی در پروژه‌های بلندمدت درگیر هستید (هر چیزی بیش از یک سال) برنامه‌ریزی جانشینی را نمی‌توان نادیده گرفت. از مطرح کردن موضوع نترسید، حتی اگر به طور رسمی به یک نقش مدیریتی منصوب نشده باشید.

۵- نقاط قوت خود را بشناسید.

انجام وظایف و مسئولیت‌های جدید می‌تواند خطرناک باشد. در تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن مدیریت، ممکن است خودکارسازی یک فرآیند را پیشنهاد دهید اما بعداً متوجه شوید که انجام این کار مستلزم دانش برنامه‌نویسی است که ندارید. در نهایت، برای موفقیت به عنوان یک تحلیل‌گر کسب و کار، باید بر نقاط قوت خود تمرکز کنید.

جمع‌بندی

اکنون که با تکنیک‌های مدیریت کسب و کار پدرخوانده آشنا شده‌اید، زمان آن رسیده است که آن‌ها را عملی کنید. در این هفته یکی از درس‌هایی که از این مقاله گرفته‌اید را انتخاب و آن را عملی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن