استراتژیمدیریت منابع انسانی

مدیریت استراتژیک منابع انسانی چیست و چه مراحلی دارد؟

مدیریت استراتژیک منابع انسانی ارتباط بین منابع انسانی شرکت و استراتژی‌ها، اهداف و چشم‌اندازهای آن را نشان می‌دهد. هدف از مدیریت استراتژیک منابع انسانی این است که مواردی مانند انعطاف‌پذیری، نوآوری و مزیت رقابتی پیشرفته به همراه ایجاد فرهنگ سازمانی متناسب با هدف سازمان، ایجاد شود. این امر همچنین بهبود عملکرد کسب و کار را مد نظر خواهد داشت. در متن پیش رو این مهم را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

مدیریت استراتژیک منابع انسانی چیست؟

برای اینکه مدیریت استراتژیک منابع انسانی موثر باشد، دپارتمان منابع انسانی (HR) هنگام ایجاد و اجرای سیاست‌های شرکت باید به عنوان یک شریک استراتژیک نقشی حیاتی داشته باشند. مدیریت استراتژیک منابع انسانی را می‌توان در طول فعالیت‌های مختلف، مانند استخدام، آموزش و پاداش دادن به کارمندان، نشان داد.

مدیریت استراتژیک منابع انسانی شامل بررسی راه‌هایی است که به کمک منابع انسانی آمده و می‌توانند مستقیما بر رشد شرکت تأثیر بگذارند. پرسنل منابع انسانی برای پاسخگویی به نیازهای برنامه‌های بلندمدت شرکت نیاز به یک رویکرد استراتژیک برای توسعه و نگهداری کارکنان دارند.

مباحث مربوط به منابع انسانی برای بسیاری از شرکت‌ها می‌تواند مانعی دشوار باشد. انواع مختلفی از مولفه‌ها وجود دارد که می‌تواند صاحبان کسب‌وکارها را گیج کرده و باعث تصمیم‌گیری‌های بی‌اثر شود که کندی کار برای کارمندان و همچنین کسب و کار را رقم می‌زند.

چرا مدیریت استراتژیک منابع انسانی مهم است؟

هنگامی که همه تیم‌ها برای رسیدن به اهداف یکسان تلاش ‌کنند، شرکت‌ها بیشتر موفق می‌شوند. مدیریت استراتژیک منابع انسانی، تجزیه‌و‌تحلیل کارکنان را انجام می‌دهد و اقدامات لازم برای افزایش ارزش آن‌ها را برای شرکت تعیین می‌کند. مدیریت استراتژیک منابع انسانی همچنین از نتایج این تحلیل برای توسعه تکنیک‌های منابع انسانی برای رفع نقاط ضعف کارمندان استفاده می‌کند.

مزایای مدیریت استراتژیک منابع انسانی

موارد زیر مزایای مدیریت استراتژیک منابع انسانی است:

هفت گام برای مدیریت استراتژیک منابع انسانی

مدیریت استراتژیک منابع انسانی، کلیدی برای حفظ و توسعه کارکنان با کیفیت است. با اجرای این استراتژی به احتمال زیاد کارمندان احساس ارزشمندی می‌کنند و می‌خواهند در شرکتی بمانند که نرخ نگهداری و تعامل کارمندان را افزایش می‌دهد. قبل از اینکه شما مدیریت استراتژیک منابع انسانی را اجرا نمایید، باید یک فرایند برنامه‌ریزی منابع انسانی با استفاده از مراحل زیر ایجاد کنید:

  • درک کاملی از اهداف شرکت ایجاد نمایید.
  • قابلیت منابع انسانی را ارزیابی کنید.
  • ظرفیت فعلی منابع انسانی را با توجه به اهداف سازمان تجزیه‌وتحلیل کنید.
  • نیازهای آینده منابع انسانی شرکت را تخمین بزنید.
  • ابزار مورد نیاز کارمندان برای تکمیل کار را مشخص کنید.
  • استراتژی مدیریت منابع انسانی را اجرا کنید.
  • ارزیابی و اقدامات اصلاحی را انجام دهید.

۱- درک کاملی از اهداف شرکت ایجاد نمایید.

از آنجا که موفقیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی به میزان ارتباط آن با اهداف شرکت بستگی دارد، شما باید درک کاملی از اهداف، چشم اندازها و مأموریت خود داشته باشید. باید بتوانید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را برای رشد به پرسنل مربوط به منابع انسانی توضیح دهید. اطمینان از برقراری ارتباط واضح با اهداف شرکت، تدوین استراتژی موثر مدیریت منابع را برای پرسنل منابع انسانی آسان می‌کند.

۲- قابلیت منابع انسانی را ارزیابی کنید.

ارزیابی قابلیت‌های منابع انسانی فعلی شما را قادر می‌سازد تا کارکنان را درک کنید و بدانید که آن‌ها چگونه در تحقق اهداف و برنامه‌های شما سهیم هستند. علاوه بر این، شما باید برای هر کارمند یک فرصت مناسب جهت یادگیری مهار‌ت‌های لازم نیز در نظر بگیرید. پیشرفت مهارت آن‌ها به شما کمک می‌کند تا کشف کنید کدام یک از کارمندان در زمینه‌های خاص استعداد بیشتری دارند.

همچنین این امر به شما کمک می‌کند کارمندانی را که علاقه‌مند به آموزش دیدن در یک جنبه خاص از شرکت شما هستند، شناسایی کنید. این موقعیت عالی برای ارزیابی مهارت‌ها در هنگام بررسی عملکرد است. در نظر داشته باشید که مدیریت در این زمینه باید طبق متدهای جدید و به روز انجام شود. عقب ماندن از مسائل روز به نفع شما نیست.

نتیجه سخن

در متن پیش رو سعی داشتیم تا با بررسی این امر که مدیریت استراتژیک منابع انسانی چیست و چه مراحلی دارد، دیدگاه جدیدی را به شما ارائه دهیم. این دیدگاه به شما کمک خواهد کرد تا با در نظر داشتن برنامه‌هایی برای بهبود شرایط در درون سازمان خود، شرایط بیرونی کار را نیز تغییر دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن