مدیریت منابع انسانی

چگونه به طبقه‌بندی کارمندان سازمان خود بپردازیم؟

بازار کار امروزه در حال گذراندن دوره‌ای از تغییر است که بر همه اعضای آن، از جمله کارمندان، کارفرمایان و پیمانکاران مستقل تأثیر می‌گذارد. از آنجایی که افراد راه‌های جدیدی برای کسب درآمد پیدا می‌کنند، کسب‌وکارها و سازمان‌ها باید با نیروی کار پیچیده‌تر با نقش‌ها و خواسته‌های جدید سازگار شوند. ممکن است سازمان شما نیاز به تجدید نظر در طبقه‌بندی کارمندان خود داشته باشد.

بیایید به اصول طبقه‌بندی کارمندان، رایج‌ترین انواع کارمندان، و اینکه چرا کارمندان اضطراری شبیه کارمندان سنتی نیستند، بپردازیم. در پایان این راهنما، نقش و سودمندی هر نوع کارمند و نحوه ایجاد یک سیاست طبقه‌بندی کارآمد که برای کسب و کار شما مفید است را خواهید فهمید.

چرا باید طبقه‌بندی کارمندان را انجام دهیم؟

ما می‌توانیم تقصیر را گردن همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ بیندازیم که مسیریابی نیروی کار را پیچیده‌تر از همیشه کرده است. با این حال، در واقعیت، روندهایی که ما امروز می‌بینیم توسط دگرگونی‌هایی که در چند دهه گذشته اتفاق افتاده است آغاز شده‌اند.

بعلاوه، توسعه سریع اینترنت پهنای باند و گسترش دستگاه‌های قابل حمل، راه را برای فرصت‌های شغلی پیش‌بینی‌نشده باز کرد.

در نتیجه، بازار کار اکنون متنوع است و گزینه‌های زیادی برای هر کسی وجود دارد. این باعث می‌شود که شرکت‌ها برای برآورده کردن انتظارات کارکنان فعلی و یافتن استعداد با مشکل مواجه شوند. با این حال، همه در این راه به مشکل برنخورده‌اند.

برخی از شرکت‌ها با وجود چالش‌های مختلفی که در چند سال گذشته ظاهر شدند، راهی برای شکوفایی پیدا کردند. اما آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

کارفرمایان موفق علاوه بر استفاده از فناوری پیشرفته برای بهبود بهره‌وری و کاهش زمان صرف‌شده برای کارهای معمول، از تیم متنوعی که شامل کارمندان دورکار، تمام وقت و پاره‌وقت است نمی‌ترسند.

بخش مهم در این سناریو این است که مطمئن شوید طبقه‌بندی کارمندان خود را درست انجام داده‌اید. به این ترتیب، می‌توانید از تمام مزایای داشتن یک تیم متنوع بدون هیچ گونه اختلال در کسب‌وکار یا شکاف در بهره‌وری لذت ببرید. به‌علاوه، وقتی طبقه‌بندی کارمندان را درک می‌کنید، آسان‌تر تصمیم می‌گیرید که کدام نوع کارمند به بهترین وجه با نیازهای کسب‌وکار شما مطابقت دارد.

انواع مختلف طبقه‌بندی کارمندان

بر اساس ساعات کار، وظایف شغلی و مدت مورد انتظار کار، اکثر کارفرمایان کارکنان خود را به پنج نوع، به اضافه یک نوع اضافی طبقه‌بندی می‌کنند:

  • کارمندان تمام وقت
  • کارمند پاره وقت
  • کارمندان موقت
  • کارآموزان
  • کارمندان فصلی
  • کارکنان کرایه‌ای (نوع اضافی)

این اصطلاحات در چارچوب قوانین فدرال یا ایالتی ایالات متحده تعریف دقیقی ندارند. هر کارفرما در مورد سیاست طبقه‌بندی کارمندان خود آزادی عمل دارد. با این حال، پس از تعریف، همان سیاست باید در کل سازمان اعمال شود.

این به کارکنان کمک می‌کند تا شرایط خود را برای دریافت مزایا ارزیابی کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند ارزیابی منصفانه‌ای از دستمزد خود مطابق با تعداد ساعات کاری در روز داشته باشند. اکنون بیایید هر نوع کارمند را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

۱- کارکنان تمام وقت

کارمندان تمام وقت معمولاً به طور متوسط ​​۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند، واجد شرایط دریافت مزایا هستند و ممکن است تاریخ پایان مشخصی برای قرارداد خود نداشته باشند. آن‌ها به اصطلاح کارمندان دائمی هستند. همچنین، در ایالات متحده اگر کسب و کار یا سازمان بیش از ۵۰ کارمند تمام وقت داشته باشد، باید پوشش مراقبت‌های بهداشتی (بیمه سلامت) را به این کارمندان و وابستگان آن‌ها ارائه دهد.

استخدام تمام وقت اغلب یکی از مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین شرایط کاری در نظر گرفته می‌شود زیرا کارفرمایان حقوق ثابت به اضافه اضافه کاری (محاسبه ساعتی) را ارائه می‌دهند.

با این حال، در شغلی که فقط حداقل دستمزد را ارائه می‌دهد، اشتغال تمام وقت می‌تواند یک نقطه ضعف باشد و حفظ استعدادها را برای کسب و کارها دشوار می‌کند.

۲- کارمندان پاره وقت

این افراد کمتر از ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند و معمولاً به صورت ساعتی حقوق دریافت می‌نمایند. با این حال، برخی از کارمندان پاره وقت پایه حقوق را ترجیح می‌دهند؛ بنابراین بستگی به شرکت دارد.

به علاوه، اگر قرارداد تاریخ پایان مشخصی نداشته باشد، کارمندان پاره وقت نیز می‌توانند دائمی کار کنند. با این حال، این افراد ممکن است واجد شرایط دریافت مزایا نباشند.

۳- کارمندان موقت

برخلاف کارمندان دائمی، کارمندان موقت تاریخ پایان مشخصی در قرارداد خود دارند. این افراد معمولاً بین شش ماه تا یک یا دو سال در یک شرکت کار می‌کنند. همچنین برخی افراد در طول مدت یک پروژه استخدام می‌شوند. سپس قرارداد آن‌ها با اتمام پروژه به پایان می‌رسد.

نحوه برخورد با نیروی کار پیچیده امروزی

داشتن نیروی کار متشکل از انواع مختلف کارمندان، کسب و کار شما را قادر می‌سازد تا انعطاف‌پذیر و چابک باشد. شما می‌توانید سریع‌تر به نیازهای کسب و کار خود پاسخ دهید.

برای دستیابی به این هدف، کسب‌وکارها باید یاد بگیرند که چگونه نیروی کاری را مدیریت کنند که شامل کارکنان از راه دور و در دفتر، به‌علاوه چند همکار و شاید چند کارمند کرایه‌ای است.

مهم است که اگر می‌خواهید حفظ و نگهداری را بهبود ببخشید، راه‌های بهتری برای سرمایه‌گذاری روی کارمندان فعلی خود بیابید. با این حال، شما همچنین باید یاد بگیرید که چگونه کارمندان موقت را جذب کنید و زمان و وظایف آن‌ها را به نفع هر دو طرف مدیریت نمایید.

کسب و کارها باید در آینده بیشتر و بیشتر با این وضعیت دست و پنجه نرم کنند. سازمان‌هایی که سازگاری ندارند در نهایت شکست خواهند خورد و آن‌هایی که موفق می‌شوند خود را تطبیق دهند، شکوفا خواهند شد. بنابراین، شما ترجیح می‌دهید جزو کدام دسته باشید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن