مدیریت منابع انسانی

راهنمای کامل قدردانی از کارمندان

قدردانی از کارمندان زمانی است که یک مدیر یا همکار، تلاش‌ها یا دستاوردهای یک شخص را در یک سازمان تشخیص دهد و از آن‌ها قدردانی کند. ۸۳ درصد از سازمان‌ها از کمبود در “قدردانی” از کارمندان رنج می‌برند و تنها ۱۷ درصد از کارمندان معتقدند که مدیران آن‌ها می‌دانند چگونه از آن‌ها به خوبی قدردانی کنند.

در حالی که انتظارات کارمندان در مورد قدردانی چیز جدیدی نیست، اما نحوه ارائه قدردانی برای تأمین نیازهای نیروی کار باید تغییر کند. تا سال ۲۰۲۰، ۵۰ درصد از نیروی کار در جهان نسل هزاره (متولدین ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰) خواهند بود که بیشتر به دریافت بازخورد آنی، با فرکانس بالا و انفرادی عادت دارند.

برخلاف نسل قبلی کارمندان، استفاده این نسل از فناوری و ارتباط آن‌ها با دنیای دیجیتال به وضوح آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. تمایل آن‌ها برای ادامه یادگیری، جاه‌طلبی و تمایل به سرعت بالا رفتن در سلسله مراتب یک سازمان، فشار بیشتری را به مدیران برای برقراری ارتباط و قدردانی از عملکرد آن‌ها وارد می‌کند.

با توجه به اینکه قدردانی از کارمندان مکانیزم کم‌هزینه با تأثیرگذاری بالایی است که به نفع همه سازمان‌هاست، چرا در انجام آن سرمایه‌گذاری نکنیم؟

قدردانی از کارمندان چگونه به نفع سازمان شما خواهد بود؟

کارمندان ستون فقرات هر سازمان موفق هستند. آن‌ها چهره‌ای انسانی به محصول یا خدمات می‌دهند، ارتباطات شخصی با مشتریان برقرار کرده و فرهنگ سازمان را تعریف می‌کنند. با وجود اهمیت نیروی کار با عملکرد بالا، تحقیقات نشان می‌دهد که ۳۲٪ از سازمان‌ها برای حفظ بهترین کارمندان خود تلاش می‌کنند.

وفاداری یک ویژگی نادر است. مطالعه‌ای که در اواخر سال ۲۰۰۸ انجام شد، نشان داد که ۷۵ درصد از افراد گفتند که فکر می‌کردند در طول زندگی کاری خود بین دو تا پنج کارفرما خواهند داشت. امروزه، این نسبت ۵۴٪ است.

سازمان‌ها گزینه‌های زیادی برای شاد و وفادار نگه داشتن کارمندان خود دارند اما یک تکنیک وجود دارد که بارها و بارها ثابت شده است و به طرز باورنکردنی کار می‌کند: قدردانی از کارمندان.

تحقیقات نشان داده است که وقتی سازمان‌ها قدردانی از کارمندان را اعمال می‌کنند، رفتار کارکنان بهبود می‌یابد. در نتیجه، سازمان نیز به روش‌های زیر دستخوش تحولاتی مثبت می‌شود:

۱- مشارکت، بهره‌وری و سود بهبودیافته

قدردانی در محل کار منجر به احساس موفقیت می‌‌شود و به کارکنان کمک می‌کند احساس ارزشمندی کنند. هنگامی که یک کارمند احساس ارزشمندی کند، احتمالاً در انجام نقش خود مشارکت بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این، هنگامی که از یک رفتار مطلوب قدردانی می‌شود، احتمال تکرار رفتار مورد نظر افزایش پیدا کرده و بنابراین بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد. شرکت‌هایی که تقریباً ۱٪ از حقوق و دستمزد خود را برای قدردانی از کارمندان هزینه می‌کنند، ۷۹٪ بیشتر شاهد نتایج مالی بهتر خواهند بود.

۲- کارمندان با انگیزه

به محض اینکه قدردانی از کارمندان صورت می‌گیرد، آن‌ها علاقه‌مند می‌شوند تا بازخورد بیشتری کسب کنند. بنابراین شروع به تلاش بیشتر و کار هوشمندانه و سریع‌تر می‌کنند تا بتوانند بارها و بارها مورد قدردانی قرار گیرند. دریافت قدردانی، کارمندان را به سمت تعالی سوق می‌دهد و آن‌ها را به انجام هرچه بهتر کارها ترغیب و تشویق می‌کند.

۳- ایجاد محیط کار مشترک

هر کارمند درون سازمانی شهرت خاص خود را دارد. بنابراین، وقتی از کارمندی قدردانی می شود، سایر کارمندان معمولاً دوست دارند با او کار کنند. کار با “کارمند نمونه” احساس خوبی دارد و منجر به ایجاد یک محیط کار مشترک می‌شود، جایی که همه ایده‌ها را به اشتراک می‌گذارند، با هم کار می‌کنند، از دیگران می‌آموزند و یکدیگر را پشتیبانی و تشویق می‌کنند. اشتراک دانش به نوبه خود از طریق یک محیط مشترک نتایج بهتری را برای افراد، سازمان و مشتری به همراه دارد.

۴- افزایش خوشبختی و روحیه کارمندان

کارمندان وقتی خوشحال‌تر می‌شوند که بخاطر تلاشی که برای کارشان انجام می‌دهند، از آن‌ها قدردانی شود. خوشبختی همچنین می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری شود، در نتیجه زمان کمتری برای شکایت و تمرکز بیشتر روی کار خواهد بود. دانشگاه وارویک مطالعه‌ای را انجام داد که نشان می‌دهد اگر کارمندان خوشحال باشند ۱۲٪ بیشتر کار می‌کنند. قدردانی می‌تواند تا حد زیادی سعادت شخصی را تقویت کند که به نوبه خود منجر به روحیه بهتر در محیط کار می‌شود. کارمندان به احتمال زیاد می‌خواهند در محیطی که به آن‌ها احساس خوشبختی می‌دهد به کار خود ادامه دهند.

۵- افزایش فرهنگ مثبت محیط کار

قدردانی بر روی فرد، کارمندان و کل سازمان تأثیر دارد. فرهنگ سازمانی مثبت محیط کار برای کسب و کار ضروری است زیرا باعث ایجاد روحیه تیمی و استخدام کارمندان می‌شود و به همه کمک می‌کند تا بهره‌وری بیشتری داشته باشند.

۶- کاهش نرخ ریزش کارمندان

در سازمانی که کارمندان با انگیزه هستند و احساس ارزشمند بودن می‌کنند، به احتمال زیاد نرخ ریزش کارمندان پایین خواهد بود. این بدان معنی است که سازمان هزینه کمتری را برای استخدام و آموزش افراد جدید صرف کرده، دانش خود را در سازمان حفظ می‌کند و جریان را در حرکت نگه می‌دارد.

۷- افزایش تمایل به کمک به مشتریان

خدمات مشتری برای موفقیت یک سازمان حیاتی می‌باشد زیرا نقطه تماس اصلی آن سازمان با مشتریان خود است. وقتی مشتری‌ها با مشکلی روبرو می‌شوند، کارمندانتان باید سازمان و ارزش‌های آن را به صورت مثبت و با افتخار منعکس کنند. هنگامی که از آن‌ها به دلیل کار خوبی که انجام می‌دهند قدردانی شود، بیشتر تمایل خواهند داشت که سازمان را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند.

۸- بهبود سلامت کارمندان

شرکت‌هایی که از کارمندان خود قدردانی می‌کنند ۳۵٪ بیشتر احتمال دارد که میزان ریزش کمتری را گزارش کنند. چرا اینگونه است؟ دانشکده بهداشت عمومی هاروارد پیشنهاد می‌کند که بین کارمندان خوشحال و کارمندان سالم هم‌بستگی وجود دارد.

محققان دانشگاه هاروارد توضیح دادند: “استرس یا ترس جدی و پایدار می‌تواند سیستم‌های بیولوژیکی را تغییر دهد به طوری که با گذشت زمان به “فرسایش” و در نهایت مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت منجر گردد. عصبانیت و اضطراب مزمن می‌تواند با تغییر ثبات الکتریکی قلب، تسریع در تصلب شرایین و افزایش التهاب سیستماتیک، عملکرد قلب را مختل کند.”

قدردانی از کارمندانان شادی را افزایش می‌دهد که به نوبه خود باعث افزایش سلامتی و مزایایی مانند غیبت کمتر می‌شود.

از چه کسی باید قدردانی شود؟

سه زمینه اصلی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید از کارمندان خود قدردانی کنید که هرکدام نکات مثبت و منفی خود را دارند:

۱- قدردانی از همتا

مزایا

 • اغلب کارمندان در یک سازمان بیشتر وقت خود را صرف تعامل با هم‌سالان خود می‌کنند و بنابراین فرصت‌های بیشتری برای قدردانی وجود دارد.
 • هم‌سالان اغلب کاری را می‌بینند که ممکن است مورد توجه مدیران قرار نگیرد.
 • هنگامی که هم‌سالان که از افراد داخل تیم خود قدردانی می‌کنند، بر روابط درون سازمان تأثیر مثبت می‌گذارد.

معایب

 • اگر شرایط به درستی کنترل نشود، ممکن است افراد از آن سوءاستفاده کنند و به جای قدردانی از کارمندانی که مستحق آن هستند، از دوستان و آشنایان خود قدردانی نمایند.

۲- قدردانی مبتنی بر تیم

مزایا:

 • کل تیم از تعریف و تمجیدهای ناشی از قدردانی لذت می‌برند، هیچ کس احساس عقب ماندن نمی‌کند.
 • به افراد انگیزه می‌دهد تا با هم کار کنند.
 • مردم را متحد می‌کند تا در جهت رسیدن به یک هدف مشترک تلاش کنند.
 • ارتباط بین تیم را تشویق می‌کند.
 • آموزش متقابل افراد بین تیم را تشویق می‌کند.

معایب:

 • اگر افرادی در تیم باشند که به طور مساوی مشارکت نکرده باشند، ممکن است پاداش دادن به تیم توسط برخی از کارمندان غیرمنصفانه تلقی شود.
 • بسته به ترکیب تیم، عملکرد یک تیم متشکل از افراد زیاد، ممکن است از عملکرد یک تیم یک‌نفره کمتر باشد.

۳- قدردانی مدیر از کارمند

مزایا:

 • ارزش قدردانی که دریافت می‌شود به دلیل مقام بالای فرد قدردانی‌کننده، بالاتر است.
 • محدود کردن تعداد افرادی که قدردانی می‌کنند ممکن است به معنای ثبات بیشتر در رفتارهای پاداش‌پذیر باشد.

معایب:

 • مدیران ممکن است از کارمندان مورد علاقه خود قدردانی کنند.
 • کارمندان معمولاً تصور می‌کنند که این نوع قدردانی به جای اعطای لیاقت به تیم منتقل می‌شود.

۸ نکته برای قدردانی بهتر از کارکنان

جزئی‌نگر باشید

هنگام قدردانی کردن، بسیار مهم است که از یک رفتار خاص تعریف شود. این ام اهمیت دارد زیرا کارمند باید بداند چه رفتاری را باید انجام دهد تا نتیجه مشابهی کسب کند.

هنگام تعریف و تمجید تعمیم ندهید. آن را خاص و معنی‌دار کنید و به رفتارهایی که به نفع سازمان است گره بزنید، به طوری که بر کارمند و اطرافیانی که می‌بینند او جایزه را می‌گیرد تأثیر طولانی‌مدت داشته باشد.

برای اطمینان از جزئی‌نگری، از عباراتی مانند مثال‌های زیر استفاده کنید:

 • شما روز من را ساخته‌اید زیرا …
 • تو واقعاً با … یک تغییر مثبت ایجاد کرده‌ای.
 • من تحت تأثیر … شما قرار گرفتم.
 • وقتی … را انجام می‌دهید، الگویی عالی برای تیم فراهم می‌کنید.
 • شما می‌توانید واقعاً به خود افتخار کنید زیرا …

قدردانی را مرتبط کنید

باید از کارکنانی قدردانی شود که رفتارهایی را نشان می‌دهند که می خواهید بیشتر در سازمان مشاهده کنید. هر رفتار مثبتی که از آن قدردانی می‌شود، باید با یک هدف کسب و کار معنی‌دار ارتباط داشته باشد. این رفتار باید مربوط به دستیابی به چشم‌انداز، اهداف و ارزش‌های سازمان باشد.

قدردانی تصادفی که با اهداف کسب و کار مرتبط نیست، کارکنان را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد زیرا کارمند در مورد پیام آن گیج است.

قدردانی را شخصی کنید

وقتی تلاش‌های تیم یا کارمند مورد تأیید قرار می‌گیرد، از شخصی بودن ارتباط اطمینان حاصل کنید. به فرد یا تیم فکر کنید، موثرترین راه برای قدردانی از آن‌ها چیست؟ تمام ارتباطات باید شخصی‌سازی شود. قدردانی باید نام آن‌ها را در بر گیرد، توسط شخصی با اهمیت از داخل سازمان امضا شود و رفتاری را که باعث قدردانی شده است، شناسایی کند.

اگر تصمیم گرفتید قدردانی با ارزش پولی انجام دهید، مطمئن شوید که برای کارمندی که آن را برایش می‌فرستید دارای اهمیت شخصی خواهد بود.

سیستم قدردانی را خودکار کنید

برنامه‌های قدردانی نیازی به زحمت یا هزینه زیاد ندارند.

برنامه‌های نرم‌افزاری آنلاین انعطاف‌پذیری لازم را برای خودکار کردن فرآیند قدردانی و افزودن تعادل فراهم می‌کنند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از یک نظرسنجی قدردانی است که فرصت‌های قدردانی را از کارکنان جمع‌آوری کرده و سپس، در صورت تأیید، از طریق یک گواهی‌نامه الکترونیکی قابل چاپ شخصی قابل شناسایی خواهد بود. اگر تصمیم دارید فرآیند را به صورت خودکار انجام دهید، مطمئن شوید که سیستم شما به اندازه کافی شخصی شده است تا تشخیص “واقعی” باشد.

همه افراد باید واجد شرایط قدردانی باشند

برای اینکه قدردانی در تشویق کارمندان موثر واقع شود و منصفانه باشد، همه کارمندان باید واجد شرایط آن باشند. هیچ گروه یا فردی نباید کنار گذاشته یا ترجیح داده شود. در واقع نیروی کار جدید که در سال‌های آینده مسلط خواهد بود ترجیح می‌دهد و انتظار دارد که بازخورد را در زمان واقعی دریافت کند.

ابلاغ معیارها

اطمینان حاصل کنید که همه کارمندان می‌دانند از چه معیارهایی برای قدردانی استفاده می‌شود. اگر رفتاری وجود دارد که می‌خواهید تصدیق نمایید، اطمینان حاصل کنید که این مورد به طور واضح توضیح داده شده و مثال‌هایی ارائه شده است. با ارائه مثال می‌توانید بررسی کنید که آیا همه کارکنان شرکت فرصت برابر برای نشان دادن این رفتارها دارند یا خیر.

قدردانی به موقع را فراهم کنید

باید از رفتارهایی که تا حد امکان نزدیک به رفتار مطلوب هستند قدردانی شود، به طوری که بلافاصله رفتاری که مدیر می‌خواهد تشویق کند، تقویت شود. توصیه می‌کنیم که قدردانی همان روزی که رفتار رضایت‌بخش صورت گرفته، اتفاق بیفتد. هرچه زمان بیشتری بین عملکرد و قدردانی از آن سپری شود، تأثیر آن کاهش می‌یابد.

قدردانی را با تلاش هماهنگ کنید

همه رفتارها برابر نیستند؛ برخی رفتارها بیشتر از موارد دیگر به نظم و تلاش نیاز دارند. روش و مقیاس قدردانی که به کارمند بازگردانده می‌شود، باید این تلاش را در نظر بگیرد زیرا نادیده گرفتن آن می‌تواند موجب آزار و در نتیجه از بین رفتن اعتقاد کارمند به روند کار و سازمان شود.

آمار قدردانی کارمندان

 • یک مطالعه گروه مشاوره بوستون نشان می‌دهد که قدردانی از نیروی کار اولین دلیل خوشحال نگه داشتن کارکنان در محل کار است.
 • ۷۸٪ کارمندان اظهار داشتند که مورد قدردانی واقع شدن، باعث ایجاد انگیزه در کارشان می‌شود.
 • ۶۹٪ کارکنان گفته‌اند اگر از آن‌ها بهتر قدردانی شود، بی‌وقفه کار خواهند کرد.
 • یک گزارش IRF کشف کرده است که ۴۰-۵۰٪ قدردانی مطلوب کارکنان هیچ ارتباطی با پاداش ندارد، همه چیز در مورد نحوه ارائه آن و ارتقاء سطح حرفه‌ای کارمند است.
 • شرکت‌هایی که تقریباً ۱٪ از حقوق و دستمزد خود را برای قدردانی هزینه می‌کنند، ۷۹٪ بیشتر احتمال دارد نتایج مالی بهتری ببینند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن