BPM Course
استراتژیبازاریابی

بررسی استراتژی بازاریابی شرکت نتفلیکس

کارآفرینان امروزه به طور مداوم صنایع سنتی را مختل می‌کنند و محصولات و خدمات جدیدی ارائه می‌دهند که نیازهای متغیر مصرف‌کنندگان مدرن را برآورده می‌کند.

با این حال، علیرغم نبوغ پشت این تحولات، صاحبان کسب و کارها اغلب تلاش می‌کنند تا پیشنهادات خود را برای مشتریان خسته از تبلیغات تکراری، به طور موثر بازاریابی کنند. خوشبختانه می‌توانید از برخی از برندهای برتر جهان و استراتژی‌های بازاریابی برجسته آن‌ها الهام بگیرید.

از جمله این پیشگامان، غول پخش ویدئو، نتفلیکس است. این برند در سال ۱۹۹۷ به عنوان یک سرویس اجاره ویدئو آنلاین تأسیس شد، در سال ۱۹۹۹ یک مدل کسب و کار مبتنی بر اشتراک را در پیش گرفت، و در سال ۲۰۰۷ جدیدترین (و قابل توجه‌ترین) تغییرات را در پخش آنلاین اعمال کرد. این برند در این مدت بارها و بارها مجبور به تنظیم و اصلاح برنامه‌های بازاریابی خود شد.

با این حال، نتفلیکس به جای مقابله با چالش‌هایی که مخاطبان متغیر آن ایجاد می‌کنند، از طریق رویکرد تبلیغاتی منحصر به فرد خود از آن‌ها استفاده کرده است. در نتیجه موفقیت در بازاریابی، این شرکت در حال حاضر دارای ۱۸۳ میلیون عضو پولی در بیش از ۱۹۰ کشور جهان است، که آن را به برجسته‌ترین سرویس سرگرمی و پخش در جهان تبدیل کرده است. ارزش آن در سال جاری بسیار بالا رفته و از آوریل ۲۰۲۰ به ۱۹۶ میلیون دلار رسیده و حتی از دیزنی پیشی گرفته است.

رویکرد بازاریابی نتفلیکس

این سوپربرند از بودجه قابل توجه بازاریابی حدود ۶۵/۲ میلیارد دلار (تا سال ۲۰۱۹) برای اجرای فعالیت‌های تبلیغاتی خود استفاده کرده و انواع روش‌های آنلاین و آفلاین را برای جذب مخاطبان جدید و موجود به کار می‌گیرد. در قلب این موضوع محتوای اصلی شرکت قرار دارد که شامل صدها نمایش و فیلم است که به طور انحصاری در بستر نتفلیکس در دسترس هستند.

در زمینه‌ای وسیع‌تر، استراتژی بازاریابی دیجیتالی آن بر ایجاد روابط قوی بین برند و بینندگان آن تمرکز دارد، و از طریق پیام‌های طنز و ارجاع به مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های محبوب موجود در نتفلیکس، هویت منحصر به فردی را پرورش می‌دهد. این آشنایی اصالت را به صدای برند می‌افزاید و در نتیجه ارتباط با آن را آسان‌تر می‌کند.

به این ترتیب، نتفلیکس از رقبای خود از جمله Amazon Prime Video ، Google و Hulu که معمولاً رویکرد رسمی‌تری در ارتباطات بازاریابی خود دارند، پیشی می‌گیرد. در همین حال، بازاریابی آفلاین این شرکت، Netflix Originals را با استفاده از بنرهای مناسب و حتی بازاریابی جذاب و غیر منتظره در فضای باز، به مخاطبان جدید معرفی می‌کند.

مشخصات مشتری

مشترکان نتفلیکس به اندازه مساوی زن و مرد هستند و در محدوده سنی وسیعی از ۱۸ تا ۵۴ سال قرار دارند. بینندگان در تمام سطوح آموزشی تحصیل می‌کنند و کاربران در طرف متضاد این طیف غالباً از یک محتوا لذت می‌برند. مشتریان همچنین از نظر درآمد خانوارها در وضعیت مناسبی قرار دارند، هرچند کاربران گروه‌های با درآمد بالاتر اخیرا افزایش اندکی داشته‌اند. این جمعیت‌شناسی بزرگ گواه موفقیت این شرکت در ارائه تنوع چشمگیر محتوا است که برای حجم زیادی از کاربران جذاب می‌باشد.

مشتریان همچنین تمایل دارند به این برند وفادار باشند، زیرا اکثر کاربران مورد بررسی در ایالات متحده ادعا می‌کنند که اشتراک نتفلیکس خود را حفظ می‌کنند حتی اگر قیمت ماهانه افزایش یابد. در واقع، اکثر آن‌ها می‌گویند اگر تبلیغات اضافه شوند، بدون توجه به اینکه هزینه ماهانه کاهش می‌یابد یا ثابت می‌ماند، همچنان از این سرویس استفاده می‌کنند.

این برند داده‌های کمی و کیفی رفتار کاربران خود را از طریق سایت دسکتاپ و برنامه تلفن همراه خود برای حمایت از تحقیقات بازار ثبت می‌کند. سپس از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای تنظیم استراتژی تبلیغاتی جهت هدف‌گیری بهتر مشتریان ایده‌آل استفاده می‌شود. این شرکت عمدتا از تحقیقات اولیه برای این منظور استفاده می‌کند، زیرا تیم تحقیقاتی داخلی آن به طور منظم در حال بررسی پیشرفت‌های احتمالی در تولید استودیو، بازاریابی، تحویل محتوا، حوزه برنامه و موارد دیگر است.

ترکیب بازاریابی

موفقیت استراتژی نتفلیکس در توانایی آن برای تقویت پیوندهای قوی با مشتریان و جذب کارآمد کاربران جدید نهفته است. این شرکت از طریق ارتباطات دیجیتالی همه جانبه، مشارکت هوشمندانه با شرکت‌های بزرگ، محتوای اصلی جذاب و تبلیغات بیرونی جلب توجه می‌کند، که در زیر توضیح داده شده است:

جمع‌بندی

به طور کلی، نتفلیکس ماهرانه بازاریابی آنلاین و آفلاین را انجام می‌دهد و از تحقیقات عمیق بازار استفاده می‌کند تا رویکرد خود را برای حداکثر موفقیت تقویت کند. این برند از طریق ارتباطات تبلیغاتی خود، صدا و هویت قوی و قابل شناسایی ایجاد می‌کند، اعتبار خود را افزایش می‌دهد و به توسعه روابط قوی بین برند و کاربران کمک می‌کند.

کسب و کارهای کوچک می‌توانند از این برند پیشرو یاد بگیرند و استراتژی تبلیغات را بر اساس مزیت رقابتی اصلی ایجاد کنند، همانطور که نتفلیکس با محتوای اصیل خود انجام می‌دهد. کارآفرینان همچنین می‌توانند حس خلاقانه برند را اتخاذ کرده و در اتخاذ ترکیب بازاریابی متنوع برای حمایت از اهداف اصلی موفقیت کسب کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن