هوش تجاری

چگونه نتفلیکس با استفاده از بیگ­‌دیتا، سریال خانه پوشالی را ساخت؟

رویدادها اعمالی گسسته هستند که می‌توانند ثبت، ضبط و تجزیه و تحلیل شود و نتفلیکس، بزرگترین ارائه دهنده برنامه‌های پخش ویدئویی و آنلاین در جریان تجارت فیلم در ایالات متحده، صدها میلیون رویداد از این دست را ثبت می‌کند.

در اینجا منظور از این رویدادها همان مجموع برخوردهای ما در هنگام تماشای یک فیلم است. در نتیجه، این شرکت بیش از آنچه که بسیاری از ما به آن توجه کرده باشیم، در مورد عادات فیلم دیدن ما اطلاعات دارد. اما چگونه؟

نتفلیکس نه تنها می‌داند چه چیزی را تماشا می‌کنیم، بلکه چه زمانی، کجا و با چه دستگاهی در حال تماشا هستیم را نیز در نظر می‌گیرد. این مسئله برای تعقیب تمایلات مخاطب در نظر گرفته شده است.

به بیان دیگر، هر زمان که ما دیدن فیلم را متوقف می‌کنیم، یا صحنه را به عقب می‌کشیم، به سرعت جلو می‌رویم، همه را ثبت می‌کند و حتی توجه دارد که مخاطب پس از گذشتن چند دقیقه از دیدن فیلم خسته شده و آن را کنار خواهد گذاشت.

نتفلیکس و مخاطب

نتفلیکس ممکن است دقیقاً نداند که چرا ما دکمه توقف در تماشای یک فیلم را فشار داده‌ایم، اما اگر گروهی از افراد در همان نقطه از فیلم مکث کنند، فیلم را به عقب ببرند یا بخواهد آن صحنه را سریع تماشا کنند، از همان نقطه، تحلیلگران داده استنباط‌های خود را شروع می‌کنند.

شاید این صحنه برای جلب توجه بیننده بسیار کُند بوده، یا شاید طرح و روایت آن بیش از حد پیچیده بوده است. یا شاید آن صحنه آنقدر برای مخاطب جذاب بوده که برای لذت بیشتر تصمیم گرفته دوباره آن را تماشا کند.

حتما بخوانید:  کلان داده (Big Data) چیست؟

و اما اگر ما پس از فشردن دکمه توقف دیگر تصمیم به تماشای آن فیلم نگیریم، نتیجه‌گیری می‌تواند قوی‌تر هم باشد: این فیلم بارها توسط مخاطبان رد صلاحیت شده.

تاریخچه کوتاه

در سال ۲۰۱۲، برای اولین بار، آمریکایی‌ها فیلم‌هایی با تحولات جدید را از طریق اینترنت مشاهده کردند و آمارهای به دست آمده نشان از علاقه آنها نسبت به این مسئله در مقابل تماشای فیلم با  قالب‌های فیزیکی مانند دیسک‌های Blu-Ray یا DVD بود. این تغییر فراتر از یک تغییر در نوع فیلمسازی و تغییر علایق بود.

این مهم تفاوت عمده‌ای در میزان جمع آوری اطلاعات ارائه دهندگان برنامه نویسی آنلاین درباره عادات مشاهده مردم وجود آورد. نتفلیکس در خط مقدم این تغییر قرار گرفت، یک شرکت پیشگام که در تقاطع محل اتصال بیگ‌دیتا و رسانه‌های سرگرمی قرار دارد.

سریال خانه پوشالی

با سریال خانه پوشالی، ما در حال دیدن اولین برخورد خود با این دنیای جدید هستیم تا بدانیم چگونه پیش خواهد رفت. در این سال‌ها، نتفلیکس صراحتاً در مورد برنامه‌های خود برای بهره‌برداری از قابلیت‌های بیگ‌دیتا برای تأثیرگذاری بر گزینه‌های برنامه‌نویسی و سرگرمی مخاطبان به صورت همزمان صحبت کرده است.

خانه پوشالی یکی از اولین موارد مهم آزمون این استراتژی خلاقانه مبتنی بر بیگ‌دیتا به شما می‌رود. در ادامه این روند، مدیران نتفلیکس اعلام کردند که دانش دقیق آنها درباره تنظیمات مشاهده مشترکین نتفلیکس، تصمیم آنها برای مجوز ساخت سریال محبوب و مشهور خانه پوشالی را بدست آورده است.

داده‌های نتفلیکس نشان داد که همان مشترکانی که تولید اصلی بی بی سی را دوست داشتند، فیلم‌های با بازی کوین اسپیسی یا کارگردانی دیوید فینچر را نیز با علاقه شدید تماشا می‌کردند. بنابراین، مدیران نتفلیکس به این نتیجه رسیدند که، بازسازی درام خانه پوشالی که بر اساس رمانی با همین نام ساخته شده است، با حضور اسپیسی و فینچر باعث جذب مخاطبن بیشتری خواهد شد، تا جایی که این شرکت متعهد به پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار برای دو فصل از این فیلم شد.

نتفلیکس و بیگ‌دیتا

جاناتان فریدلند، مدیر ارتباطات نتفلیکس در ماه نوامبر در مصاحبه‌ای گفت: “ما می‌دانیم که مردم در نتفلیکس چه چیزی را تماشا می‌کنند و با اطمینان بالایی قادر به درک میزان مخاطب احتمالی یک نمایش معین بر اساس عادات مشاهده مردم هستیم. ما می‌خواهیم به روندی بهتر برای همه ادامه دهیم. هرچه زمان می‌گذرد، بهتر می‌توانیم انتخاب کنیم که چه چیزی برای همه جذابیت بالایی دارد. “

این استراتژی مزایایی دارد که فراتر از محبوبیت داخلی است. نتفلیکس همچنین معتقد است که می‌تواند در هزینه‌های بازاریابی صرفه جویی کند زیرا موتور پیشنهادی نتفلیکس تمام کارهای سنگین را انجام می‌دهد.

در حال حاضر، نتفلیکس ادعا می‌کند که ۷۵ درصد مشترکان تحت تأثیر آنچه نتفلیکس به آنها پیشنهاد می‌کند، علایق خود را دسته‌بندی می‌کنند.

استیو سواسی، معاون اصلی ارتباطات شرکتی نتفلیکس، مارس گذشته اعلام کرده بود: “ما مجبور نیستیم میلیون‌ها دلار هزینه کنیم تا مردم به تماشای یک فیلم علاقه نشان دهند. کافی است در محیط تماشای آنلاین به آنها بگوئیم شاید شما بخواهید این فیلم را تماشا کنید.”

بررسی‌های اولیه برای خانه پوشالی امیدوار کننده است. بسیار جالب خواهد بود که شما دریابید پایان این هفته چند نفر به لیست بازدید محصول شما اضافه خواهند شد.

داده‌های نتفلیکس نشان می‌دهد که مخاطب می‌خواهد سریال‌های تلویزیونی خود را با جذابیت و هیجانات بیشتر تماشا کند. بنابراین برنامه‌ریزی‌های خود را بر اساس علایق مخاطب پیش خواهد برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن